رزانا آرکت، بازیگری که شر می‌آفریند! - رسانه مجازی نیلسو

رزانا آرکت، بازیگری که شر می‌آفریند!

مصاحبه با رزانا آرکت، بازیگر و فعال 59 ساله با روزنامه گاردین. وی در این مصاحبه در مورد هاروی واینستین، بتی دیویس و چهار بار ازدواجش صحبت می‌کند.

 • توسط مرسده خدادادی
رزانا آرکت می‌گوید صنعت فیلم که من در آن کار می‌کنم بسیار ضد زن است. عکس از: اما مک‌ اینتایر، عکس‌های گتی

کودکی من شخصیت امروزم و کسی را که در حال حاضر هستم شکل داده است. کودکی من پر از موسیقی، یک کودکی هنری و توأم با چپ‌گرایی بود. والدین من فعال اجتماعی بودند و مادرم به صورت گسترده‌ای در اعتراضات ضد جنگ ویتنام شرکت داشت.

بیشتر بخوانید:

2 12 - رزانا آرکت، بازیگری که شر می‌آفریند!
هاروی واینستین (سمت چپ)، تهیه‌کننده معروف فیلم‌های بزرگ هالیوودی که به رسوایی‌های جنسی زیادی متهم است

آدمی هستم که حرف‌های ابلهانه را قبول نمی‌کنم و زیر بار حرف زور نمی‌روم. هیچ‌گاه دهانم را بسته نگه نداشته‌ام، به‌خصوص زمانی که صنعتی که در آن مشغول به کار هستم این چنین ضد زن است. من به شر درست کردن معروف هستم.

بازیگران زنی که تاکنون در مورد رفتارهای نامناسب و سوءاستفاده‌های هاروی واینستین صحبت کرده‌اند
بازیگران زنی که تاکنون در مورد رفتارهای نامناسب و سوءاستفاده‌های هاروی واینستین صحبت کرده‌اند

دقیقاً لحظه‌ای که دست هاروی واینستین را برای رابطه داشتن پس زدم و به نخ دادن‌هایش جوابی ندادم می‌دانستم که این کار من روی موقعیت شغلی‌ام تأثیر خواهد گذاشت. او به من گفت: رزانا، داری اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوی. من رفته بودم تا او را در اتاق هتلش ملاقات کنم و در مورد یک متن فیلم صحبت کنیم و او با ربدوشامبر جلوی من آمد و از من خواست تا گردنش را که درد می‌کند ماساژ دهم.

رزانا آرکت در فیلم معروف قصه‌های عامه‌پسند به کارگردانی کوئنتین تارانتینو (1994)
رزانا آرکت در فیلم معروف قصه‌های عامه‌پسند به کارگردانی کوئنتین تارانتینو (1994)

کوئنتین تارانتینو اصرار داشت من در فیلم قصه‌های عامه‌پسند بازی کنم که تولید این فیلم هاروی واینستین بود، اما به هیچ عنوان تصادفی و اشتباه نبود که من تنها بازیگری بودم که از این فیلم پول و دستمزدی نگرفتم. واینستین یک آدم قلدر، زورگو و تهدیدگر است.

رزانا آرکت و مدونا در فیلم در‌به‌در به دنبال سوزان محصول سال 1985
رزانا آرکت و مدونا در فیلم در‌به‌در به دنبال سوزان محصول سال 1985

من و مدونا در فیلم در‌به‌در به دنبال سوزان دوستان صمیمی شدیم. دیدن اینکه او یک‌شبه معروف می‌شود ترسناک بود. او حتی آمادگی این شهرت را نداشت. ما یک شب به یک کنسرت پرینس رفتیم و طرفداران چنان دور او حلقه زده بودند که نزدیک بود غرق شود. او دچار حمله‌های ناشی از ترس و اضطراب شد و من احساس کردم که بادیگارد او هستم.

سالی فیلد و احساساتی شدنش به هنگام دریافت جایزه اسکار و ابراز جمله‌ تو مرا دوست داری، تو واقعاً مرا دوست داری که به تمسخر گسترده او در اینترنت و سایر محافل منجر شد.

رزانا آرکت می‌گوید صنعت فیلم که من در آن کار می‌کنم بسیار ضد زن است. عکس از: اما مک‌ اینتایر، عکس‌های گتی
رزانا آرکت می‌گوید صنعت فیلم که من در آن کار می‌کنم بسیار ضد زن است. عکس از: اما مک‌ اینتایر، عکس‌های گتی

من پس از خواندن کتاب سالی فیلد مانند همه طرفدارانش به او نامه‌ای نوشتم و نسبت به کارش ابراز علاقه کردم. همه سخنرانی مراسم اسکار او را مسخره می‌کردند، اما این سخنرانی آن قدر خالصانه بود که مرا تحت‌تأثیر قرار داد و احساساتی کرد. او نامه‌ای در جوابم نوشت و از من تشکر کرد و به من گفت که خود من هم باید کار نویسندگی کنم و بنویسم.

وقتی در 19 سالگی در اولین فیلمم با بتی دیویس ظاهر شدم او به‌سرعت از من خوشش آمد، اما وقتی با پای برهنه و شلوار جین و تی‌شرت به مهمانی او رفتم، او از من دعوت کرد که در تریلر فیلم جدیدش بازی کنم. بتی به من هشدار داد که سخت است هم ازدواج کنی و هم شاغل باشی و این هشدار تا سال‌ها در گوش من زنگ می‌زد.

وقتی مردم در مورد چهار بار ازدواج کردن من سؤال می‌کنند و موضوع آن را پیش می‌کشند ناراحت می‌شوم و حس می‌کنم به من برخورده و توهین شده است. وقتی برای اولین‌بار ازدواج کردم 19ساله بودم و فکر کردم برای همیشه باقی می‌ماند و به درازا می‌کشد. اما هر کدام از ازدواج‌های من به زندگی من چیزی اضافه کرده و به من کمک کردند یک انسان باشم و به شکل‌دهی شخصیتم کمک کردند.

رزانا آرکت و دخترش زوئی بلو زایدل
رزانا آرکت و دخترش زوئی بلو زایدل

دختر من زویی یک زن خارق العاده است. او وحشی است و بازیگری ساختارشکن است و شاعر و هنرمند نیز هست که به من الهام می‌دهد. نمی‌دانستم او در مورد اینکه در کودکی به او تجاوز شده است صحبت خواهد کرد. او این کار را زمانی انجام داد که من روی مراسم فرش قرمز در یک مراسم رسمی به میزبانی بنیاد آسیب‌دیدگان تجاوز بودم. بسیار به او افتخار می‌کنم.

من و خواهر و برادرانم پس از اینکه خواهر من سه سال پیش به دلیل مشکلات مرتبط با بیماری ایدز فوت کرد، از اختلال استرسی پس از آسیب روانی رنج می‌بریم. من به یاد او بنیاد آلکسیس آرکت را تأسیس کردم. این کار یک میراث بزرگ است و هر سال در سالروز مرگش، یک مجلس شبانه برای یادبود او برگزار می‌کنم.

رزانا آرکت در جدیدترین فیلم خود، راه روری، بازی کرده است که از 31 ماه مه در سینماها به نمایش خواهد آمد.

منبع: روزنامه گاردین

توضیحات مترجم:

1- سالی فیلد بازیگر 72 ساله آمریکایی است. معروف‌ترین فیلم‌هایی که بازی کرده است، فیلم‌های بدون دخترم هرگزدر نقش بتی محمودی و فارست گامپ در نقش مادر فارست است. او تا کنون یک بار برنده جایزه اسکار به دلیل ایفای نقش در فیلم مکان‌هایی در قلب ساخته شده در سال 1984 است. رزانا آرکت به سخنرانی او در این مراسم اسکار اشاره دارد.

2- همسران سابق خانم رزانا آرکت عبارت‌اند از آنتونی گرکو (۱۹۷۹–۱۹۸۰)، جیمز نیوتن هاوارد (۱۹۸۶–۱۹۸۷)، جان سیدل (۱۹۹۳–۱۹۹۹) و تاد مورگان، بانکدار آمریکایی که از سال 2013 تاکنون با هم زندگی می‌کنند.

3- زویی بلو زایدل، دختر رزانا آرکت، بازیگر و مدل است.

پاورقی: اسامی اشخاص و فیلم‌های سینمایی به ترتیب ظاهر شدن در متن بدین قرار است:

 • Rosanna Arquette
 • Ruth Huntman
 • Harvey Weinstein
 • Bette Davis
 • Pulp Fiction
 • Tarantino
 • Madonna
 • Desperately Seeking Susan
 • Prince
 • Sally Field
 • Zoe
 • Alexis Arquette
 • Rory’s Way
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer