رفتار شناسی کلاچ - رسانه مجازی نیلسو

چگونه پی به سلامت صفحه کلاچ ببریم

رفتار شناسی کلاچ

  • توسط علیرضا داوودی
2 - رفتار شناسی کلاچ

مفهوم سوختن کلاچ  :
یکی از موارد خرابی کلاچ، سوختن صفحه آن است. البته این عیب در تمام سیستم های دارای کلاچ وجود دارد. برای مثال صفحات کلاچ موتورسیکلت نیز فرسوده شده و یا می سوزند و یا صفحات کلاچ دیفرانسیل های کلاچدار نیز ممکن است بسوزند و یا در گیربکس های اتوماتیک نیز این عیب پیش خواهد آمد. اما به طور کلی، مفهوم سوختن صفحه کلاچ در گیربکس های دستی است که اشاره به اصطکاک غیر استاندارد صفحات بر روی هم و در نتیجه صیقلی شدن صفحات و سوختن آن دارد. در این زمان اصطکاک بین صفحه با دیسک و فلایویل کم خواهد شد و در نتیجه گشتاور پیشرانه به طور کامل منتقل نمی شود. یکی از مهم ترین عوامل سوختن کلاچ در رگلاژ نبودن آن است. در این حالت صفحه کلاچ به طور کامل از فلایویل جدا نمی شود و در نتیجه کمی با آن در تماس است. از دیگر مواردی که باعث سوختن صفحه کلاچ می شود، قرار گرفتن ناخودآگاه پا بر روی کلاچ در زمان حرکت است. این کار نیز باعث می شود تا صفحه کمی از روی فلایویل برداشته شود و در نتیجه اصطلاحا صفحه روی فلایویل بکسوات کند. همچنین فشار آوردن بیش از حد به پیشرانه مثل زمان گیر کردن خودرو در برف و گل نیز باعث سوختن صفحه خواهد شد. بوی لنتی که از صفحه خارج می شود حکایت از داغ شدن آن و حرکت به سمت سوختن دارد.

 

خرید صفحه کلاچ انواع خودروها

 

سوختن صفحه کلاچ
یکی از مواردی که اثر بالایی در سوختن صفحه کلاچ دارد، گذاشتن پا روی پدال کلاچ است.

تست عملکرد صفحه کلاچ :
شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که وضعیت سلامت مجموعه کلاچ آن ها چگونه است. مکانیک ها در این زمان راه حل ساده ای دارند که تا حد زیادی از وضعیت سلامت این قسمت خبر می دهد. مجموعه کلاچ اگر خراب باشد، جدا از لرزش هایی که ایجاد خواهد کرد، باعث می شود تا در برابر افزایش دور موتور و همان گاز دادن خودرو، عکس العمل ضعیف تری داشته باشد و شتاب گیری با ضعف روبرو گردد. پس دستی را کشیده و خودرو را روشن می کنیم و دنده را در وضعیتی سبک مثل دنده چهار قرار می دهیم. پدال کلاچ را آرام آرام رها می کنیم و به عکس العمل خودرو دقت می نماییم. اگر خوردو دل دل کرد و با لرزش هایی همراه شد و حتی خاموش شد، نشان از این است که وضعیت کلاچ و دیسک و صفحه  مطلوب است. چرا که نیروی موتور را منتقل می کند اما چون در برابر این نیرو مقاومت می شود و از طرفی هدر رفت نیرو نیز نداریم؛ در نهایت منجر به خاموشی خودرو می شود. اما اگر تغییر در وضعیت کارکرد موتور چندان زیاد نبود، نشان از این است که دیسک و صفحه به خوبی با موتور هماهنگ و اصطلاحا کوپله نشده اند و هدر رفت نیرو باعث می شود تا موتور بتواند به کارکرد خود ادامه دهد. البته شرط انجام دقیق این کار، سلامت و کارکرد درست ترمز دستی است.

ترمز دستی
به کمک ترمز دستی می توان تا حدودی به سلامت صفحه کلاچ پی برد.

تشخیص اصل یا فیک بودن :
کیفیت صفحه کلاچ و البته فنرهای دیسک در عملکرد آن اثر دارند. صفحه باکیفیت و اصلی و دیسکی که فنرهای آن مشکلی نداشته باشند، درگیری صفحه را با فلایویل به حد اعلارسانده و در نتیجه گشتاور تولیدی موتور به خوبی منتقل خواهد شد.

علائم خرابی :
یکی از مهم ترین نشانه های به پایان رسیدن عمر صفحه کلاچ، کم توان بودن خودرو در شتاب گیری و طی سربالایی های طولانی خصوصا در زمان سنگین بودن است. ضمن اینکه کلاچ اصطلاحا پایین خواهد گرفت و پدال کمی سفت و اسفنجی می شود.

3 3 1024x683 - رفتار شناسی کلاچ
وقتی صفحه کلاچ ضعیف می شود، خودرو شتابگیری ضعیفی داشته و در مسیرهای سربالایی شدید، دور موتور با سرعت خودرو همخوانی ندارد که نشان از لغزش صفحه روی دیسک و فلایویل دارد.

آموزش تعویض و نصب :
تعویض و نصب صفحه کلاچ یک کار تخصصی بوده و نیاز به دانش نسبتا بالای مکانیکی دارد. یکی از مهم ترین بخش های تعویض صفحه کلاچ، تنظیم دقیق هزارخاری و صفحه در وسط فلایویل است.

4 1 - رفتار شناسی کلاچ
تعویض دیسک و صفحه یک کار نسبتا حرفه ای است و بدون داشتن دانش کافی و وسایل لازم، انجام آن با سختی همراه خواهد بود.

کشور سازنده :
شرکت های مختلف قطعه ساز، صفحه کلاچ نیز تولید می کنند. مهم ترین نکته در این وسط خرید یک صفحه باکیفیت از یک فروشنده و فروشگاه معتبر است. 

طول عمر قطعه یا زمان تعویض :
زمان تعویض صفحه کلاچ به موارد زیادی بستگی دارد. کیفیت صفحه، نحوه رانندگی، کیفیت نصب صفحه، مسیری که خودرو بیشتر تردد دارد و… برای همن نمی توان عمر مشخصی برای صفحه کلاچ تعیین کرد. اما معمولا یک صفحه کلاچ خوب حداقل صدهزار کیلومتر کار می کند.

گارانتی و ضمانت :
صفحه کلاچ نیز مثل بسیاری از قطعات فنی خودرو می تواند دارای گارانتی و ضمانت باشد. اما همان طور که گفته شد مهم تر از گارانتی این محصول، کیفیت مناسب صفحه کلاچ اهمیت دارد.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
صفحه کلاچ و دیسک را معمولا به طور کامل تعویض می کنند. با این وجود در بسیاری از موارد می توان صفحه را اصطلاحا کوبید که به معنی استفاده از لنت های آماده

هزینه نصب یا تعمیر :
بسته به نوع خودرو هزینه نصب صفحه کلاچ متفاوت است. از این رو تعویض کلاچ حداقل 200هزار تومان تا بالای یک میلیون تومان هزینه تعویض خواهد داشت.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer