رمان صد سال تنهایی به سریال تلویزیونی تبدیل می‌شود - رسانه مجازی نیلسو

رمان صد سال تنهایی به سریال تلویزیونی تبدیل می‌شود

نتفلیکس اعلام کرده است که در حال تهیه و تدارک اقتباسی از رمان پرفروش گابریل گارسیا مارکز، صد سال تنهایی، است.

  • توسط سمیه کردنیا
Gabriel Garcia Marquez گابریل گارسیا مارکز - رمان صد سال تنهایی به سریال تلویزیونی تبدیل می‌شود

این کتاب اولین بار در سال 1967 میلادی (1346 هجری) چاپ شد. شاهکاری به زبان اسپانیایی که پس از انتشار به چهل و شش زبان مختلف ترجمه شد. برآورد می‌شود بیش از 50 میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته باشد.

بیشتر بخوانید:

موضوع اصلی کتاب صد سال تنهایی، مسائل و سیر زندگی خانوادۀ بوئندیا در طول یک قرن است. آرکادیو بوئندیا، بزرگ خاندان، شهر خیالیِ کلمبیاییِ ماکوندو را تأسیس کرده است. در توصیف ماجراها مؤلفه‌های خیال‌انگیز و تمثیلی فراوانی وجود دارد از جمله باران گل‌های زرد، کیمیاگری و صورت‌های وهمی مذهبی، و نیز واقعیات، تاریخ و تقلید ادبی. این اثر، شاخص رئالیسم جادویی است و یکی از تحسین‌شده‌ترین رمان‌های آمریکای لاتین در قرن بیستم به شمار می‌رود.

dt.common.streams.StreamServer 1024x768 - رمان صد سال تنهایی به سریال تلویزیونی تبدیل می‌شود
گابریل گارسیا مارکز، نویسندۀ فقید کلمبیایی

سرویس پخش آنلاین این شبکه اعلام کرد: «نتفلیکس حق و حقوق مربوط به شاهکار گابریل گارسیا مارکز، صد سال تنهایی، را به دست آورده و می‌خواهد آن را در قالب سریال تولید کند». این توافق برای اولین بار در پنجاه سال گذشته رخ داده است که بالاخره خانوادۀ مارکز اجازه دادند تا اقتباسی از این رمان انجام شود.

تلاش‌های زیادی انجام گرفت تا اجازۀ اقتباس برای این سریال گرفته شود، اما پیش از این، هیچ کدام موفقیت آمیز نبوده است. پسرانِ رمان‌نویسِ برندۀ جایزۀ نوبل، رودریگو و گونزالو گارسیا، تهیه‌کنندگان اجرایی این پروژه خواهند بود.

در صحبت با نیویورک تایمز، رودریگو گفت پدرش پیشنهادهای زیادی برای ساخت فیلم از این داستان دریافت می‌کرد اما نگرانی‌اش این بود که نمی‌توان این رمان را به یک یا حتی دو فیلم تبدیل کرد و ادبیات رئالیسم جادویی را نمی‌توان در ساختار سینمایی گنجاند. گونزالو، دیگر فرزند مارکز، اضافه کرد که اقتباس حتماً باید به زبان اسپانیایی انجام بگیرد و گفت: «در سه یا چهار سال گذشته، سطح و پرستیژ و موفقیت سریال‌ها بسیار رشد کرده است و نتفلیکس یکی از اولین کمپانی‌هایی بود که ثابت کرد مردم بیش از گذشته تمایل دارند سریال‌هایی که به زبانی خارجی تولید شده را با زیرنویس تماشا کنند. این موضوع به نظر می‌رسید مشکلی برای تهیه فیلم و سریال باشد اما دیگر مسأله‌ای در زمینۀ فیلم غیر انگلیسی زبان وجود ندارد».

Cien aos de soledad صد سال تنهایی 764x1024 - رمان صد سال تنهایی به سریال تلویزیونی تبدیل می‌شود

جلد کتاب صد سال تنهایی به زبان اسپانیایی

این کمپانی اخیراً موفقیت زیادی در ساخت محصولات به زبان اسپانیایی داشته است از جمله فیلم «روما» که برندۀ جایزه اسکار شد و سریال پابلو اسکوبار به نام نارکوز.

فرانسیسکو راموس، معاون رئیس بخش اسپانیایی نتفلیکس گفته است که آن‌ها متعهد شده‌اند بهترین استعدادهای آمریکای لاتین را برای ساخت این سریال تلویزیونی استخدام کنند و محل فیلمبرداری هم کلمبیا خواهد بود.

البته «صد سال تنهایی» اولین رمان مارکز نیست که به فیلم (سریال) تبدیل می‌شود. داستان «عشق سال‌های وبا» که در سال 1985 میلادی (1364 هجری) منتشر شده بود در سال 2007 به فیلم تبدیل شد و مایک نیووِل کارگردان آن بود و هنرپیشه‌هایی از جمله خاویر باردم در آن بازی کردند. داستانِ «وقایع ‌نگاری یک مرگ از پیش‌ اعلام‌ شده»، منتشر شده در سال 1981 میلادی (1360 هجری) نیز برای فیلم و برای تئاتری موزیکال اقتباس شد.

گابریل گارسیا مارکز جایزۀ نوبل را در سال 1982 میلادی (1361 هجری) برنده شد و در سال 2014 میلادی (1393 هجری) از دنیا رفت.

 [برگرفته از ایندیپندنت و گاردین]

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer