رهایی از تلقین احساس گناه - رسانه مجازی نیلسو

آیا کسی دکمه احساس گناه شما را فشار می‌دهد؟

رهایی از تلقین احساس گناه

افراد زیادی در اطراف شما هستند که ممکن است با رفتار و گفتار خود باعث شوند که شما احساس گناه کنید.

  • توسط مارال لاریجانی
تلقین احساس گناه

افرادی که در شما احساس گناه ایجاد می‌کنند، سرزنش‌کننده، شاکی از همه‌جا و همه‌کس و ملکه‌ داستان‌های غم‌انگیز هستند. آن‌ها خوب بلدند که چگونه با فشار دادن دکمه‌های ناامنی، باعث شوند درباره موضوع خاصی احساس بدی پیدا کنید. آن‌ها از ایجاد احساس گناه، برای دستکاری و آزار شما استفاده می‌کنند تا مجاب شوید کاری را انجام دهید که آن‌ها می‌خواهند. آن‌ها دوست دارند که شما را در حال ناراحتی ببینند و این موضوع به آن‌ها حس قدرت و کنترل می‌دهد. آنچه در ایجاد احساس گناه اهمیت دارد، این است که شما باور دارید کار اشتباهی انجام نداده‌اید، اما این افراد سعی می‌کنند با قضاوت غیرمنصفانه به شما احساس گناه را تلقین کنند.

بیشتر بخوانید:

گناه را می‌توان با کلمات، لحن صدا یا حتی یک نگاه منتقل کرد. تلقین‌کنندگان احساس گناه، بازی بدی را راه می‌اندازند؛ آن‌ها برای به دست آوردن آنچه می‌خواهند، شما را استثمار می‌کنند تا راضی‌شان کنید یا فرد خوبی باشید. آن‌ها اغلب جملات را این‌طور شروع می‌کنند: اگر به خاطر تو نبود … ، می‌دونی من چقدر به فکرت هستم که…؟، من خیلی دوستت دارم و … کارت من رو اذیت می‌کنه، چطور می‌تونی بری و خوش بگذرونی، درصورتی‌که می‌دونی من چقدر کار دارم،  چطور می‌تونی به بقیه کمک کنی، اما به من نه؟،  وقتی من برم، اونوقت ناراحت میشی، وقتی مُردم، دیگه لازم نیست نگرانم باشی و … آن‌ها در مورد این صحبت می‌کنند که زندگی چقدر غیرمنصفانه است و تلاش‌های شما را با دیگران مقایسه می‌کنند که کاری را بهتر انجام می‌دهند: چرا نمی‌تونی بیشتر شبیه فلانی باشی؟ اون برای همسرش خیلی خوبه و سخت کار می‌کنه. آن‌ها همچنین به شما یادآوری می‌کنند که چه کارهایی برای شما انجام داده‌اند و شما باید آن‌ها را جبران کنید.

چرا احساس گناه؟

شما در صورتی با احساس گناه کنترل می‌شوید که اساساً فرد باوجدانی باشید. اگر وجدان نداشتید، احساس گناه هم نمی‌کردید و بنابراین، کسی نمی‌توانست از احساس گناه برای آزار شما استفاده کند. علاوه بر این، ممکن است در گذشته با احساس گناه، اینگونه شرطی شده باشید که نسبت به احساس و رفتار فردی دیگر مسئول‌اید. شاید والدینتان شما را بیش‌ازحد مسئول می‌دانستند: بعد از اون همه کاری که من برات انجام دادم، چطور می‌تونی با من اینطوری برخورد کنی؟ یا باشه، این کارو انجام می‌دم، با وجود اینکه خودم اصلاً احساس خوبی ندارم.

به یاد داشته باشید که بین پشیمانی سالم و احساس گناه تفاوت وجود دارد؛ احساس پشیمانی زمانی ایجاد می‎شود که شما از نحوه برخورد خود یا اتفاقات افتاده احساس افسوس و ناراحتی داشته باشید. در این حالت می‌توانید قبول کنید که اشتباه کرده‌اید و سعی کنید آن را جبران کنید. در حالت پشیمانی، کاملاً متأسف هستید، اما به این احساس نمی‌چسبید. اما احساس گناه زمانی ایجاد می‌شود که شما به پشیمانی و خودسرزنش‌گری بچسبید و وجدان شما اجازه ندهد به زندگی عادی خود ادامه دهید.

آیا در رابطه‌ای هستید که به شما احساس گناه زیادی وارد می‌شود؟

برای تشخیص اینکه آیا با تلقین‌کنندگان احساس گناه زندگی می‌کنید یا خیر، به سؤالات زیر پاسخ بله یا خیر دهید. سپس، می‌توانید از راهبردهایی که در زیر ذکر شده استفاده کنید تا از ارتباط با این افراد خلاص شوید و انرژی زیادی را که صرف برخورد با این افراد می‌شود برای خودتان حفظ کنید. 

  • آیا افرادی را می‌شناسید که تلاش می‌کنند با ایجاد احساس گناه، شما را کنترل کنند یا به چیزی که می‌خواهند، برسند؟
  • آیا افرادی را می‌شناسید که با مقایسه دائم با دیگران، موجب می‌شوند احساس کم بودن کنید؟
  • آیا افرادی را می‌شناسید که دائماً بگویند که در زندگی قربانی شده‌‌اند؟
  • آیا پس از بودن با افرادی که از شما شکایت کرده یا شما را سرزنش می‌کنند، از لحاظ جسمانی یا هیجانی حال بدی پیدا می‌کنید؟
  • آیا کسی را می‌شناسید که با وجود اینکه دائماً سعی می‌کنید آن‌ها را راضی کنید، اما به نظرشان می‌رسد که هیچ‌گاه کارها را درست انجام نمی‌دهید؟

نتایج آزمون:

به هر پاسخ مثبت یک نمره دهید و جمع آن‌ها را محاسبه کنید. سپس، با توجه به نمره خود نتایج زیر را مطالعه کنید:

نمره 0: خبر خوب؛ اگر شما به همه سؤالات پاسخ نه دادید، به این معنی است که به‌احتمال‌زیاد با یک تزریق‌کننده احساس گناه در ارتباط نیستید.

نمره 1: اگر به یکی از سؤالات پاسخ بله داده‌اید، این احتمال وجود دارد که یک تلقین‌کننده احساس گناه را بشناسید. این فرد یا افراد را بررسی کنید و ببینید که آیا دیگر نشانه‌های این تیپ شخصیتی را دارند یا خیر. اینگونه می‌توانید مطمئن شوید که آسیب بیشتری به شما وارد نمی‌کنند.

نمره 2: اینجا دلالتی بر این وجود دارد که شما تلقین‌کننده احساس گناهی را می‌شناسید و با او در ارتباط هستید. مطمئن شوید که تمام نشانه‌ها را متوجه شده‌اید و مراقب گرایشات ومپایری آن‌ها (گیرنده انرژی و انگیزه شما) نیز باشید.

نمره 3: شما با فرد یا افرادی ارتباط دارید که نشانه‌های تلقین‌کنندگی احساس گناه متوسطی دارند. مراقب هرگونه تعاملی با آن‌ها باشید و اطمینان حاصل کنید که مرز مشخصی را با آن‌ها ایجاد کرده‌اید.

نمره 4: این افراد دقیق صفات تلقین‌کنندگان احساس گناه را دارند. خیلی نسبت به دستکاری آن‌ها برای اذیت کردن‌ و گرفتن انرژی‌تان هوشیار باشید و از خود مراقبت کنید.

نمره 5: حتماً فرد تلقین‌کننده احساس گناهی که به او در ارتباط هستید، با صحبت‌هایش خیلی شما را آزار می‌دهد. اگر می‌توانید از این رابطه خارج شوید و اگر نه، مرزهای مشخص و محکمی ایجاد کنید و راهنمای زیر را مطالعه کنید تا یاد بگیرید که مراقب خود و بهزیستی خود باشید.

dc Cover evutgf5c1ji9f3bioadrrd1q22 20170308052314.Medi  - رهایی از تلقین احساس گناه
یک روش برای رهایی از احساس گناه در زمانی که گرفتار اشتباهی شده‌اید یا نتوانسته‌اید انتظارات فردی را برآورده کنید، این است که در تنهایی یا با همراهی یک فرد حمایت‌کننده گریه کنید.

راهنمایی برای رهایی از زندان تلقین‌کنندگان احساس گناه

1- از این فکر صرف‌نظر کنید که مجبورید عالی باشید

پس از اینکه از اشتباه القاکنندگان احساس گناه و دستکاری‌هایشان پیروی نکنید، اگر آرام باشید و از آن‌ها فاصله بگیرید، قدرت خود نسبت به شما را از دست می‌دهند. هر کسی ممکن است اشتباه کند، چراکه ما انسان هستیم و مستعد اشتباه. شما لزوماً نباید عالی باشید. اگر به کسی آسیب زدید یا اشتباهی کردید، بپذیرید که نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید، اما در زمان مناسب می‌توانید اوضاع را اصلاح کنید. به جای اینکه در احساس گناه غلت بزنید، بیشتر روی راه‌حل‌ها تمرکز کنید؛ این روشی است برای اینکه از دائماً خوب نشان دادن خود دست بکشید و تسلیم افکار و هیجان منفی دیگران نشوید.

2- دکمه‎‌های احساس گناه خود را بشناسید

اگر باور نداشته باشید که کار اشتباهی انجام داده‌اید، هیچ‌کس نمی‌تواند در شما احساس گناه ایجاد کند. اما اگر به خودتان شک داشته باشید، دیگران نیز به‌راحتی می‌توانند در شما احساس گناه ایجاد کنند. اینکه باور داشته باشید که در آن موقعیت، بهترین کاری را انجام داده‌اید که از پس آن برمی‌آمده‌اید، می‌تواند هرگونه احساس گناهی را در شما فرونشاند و فارغ از چیزی که دیگران می‌گویند، شما را آرام کند.

3- اعمال محدودیت

مکالمه را به‌آرامی و مثبت شروع کنید. در این موقعیت‌ها می‌توانید بگویید: من دیدگاه تو را متوجه می‌شوم. اما وقتی می‌گویی …..، احساس بدی پیدا می‌کنم. ممنون می‌شوم اگر دوباره تکرار نکنی. مکالمه را به‌آرامی ادامه دهید و در دام آن‌ها نیفتید. سعی کنید احساس ناامنی خود را به‌تدریج بهبود بخشید.

4- برای رهایی از احساس گناه گریه کنید

یک روش برای رهایی از احساس گناه در زمانی که گرفتار اشتباهی شده‌اید یا نتوانسته‌اید انتظارات فردی را برآورده کنید، این است که در تنهایی یا با همراهی یک فرد حمایت‌کننده گریه کنید. گریه هورمون استرس را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود احساس بهبودی داشته باشید. بنابراین، این اجازه را به خود بدهید که گریه کنید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. خیلی مطلب خوبی بود… ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer