روحانی حاضر به مذاکره با ترامپ نشد - رسانه مجازی نیلسو

روحانی حاضر به مذاکره با ترامپ نشد

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر درخواست مذاکره با سران ایران را داده است. این بار نه فقط بر سر برنامه هسته‌ای بلکه او می‌خواهد درباره برنامه موشک و نفوذ منطقه‌ای هم مذاکره کند و امتیاز بگیرد. روحانی اما به این راحتی دم به تله نخواهد داد و در جواب گفته است عکس گرفتن روحانی و ترامپ ممکن نیست، فوتوشاپش اما ممکن است.

  • توسط صابر صادقی
وزارت نفت در ارتقای کیفیت سوخت و محیط زیست گام‌های بلندی برداشته و خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی‌نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام‌های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.

می‌گویند در عالم سیاست هیچ چیز غیرممکن تیست. شاید، شرایط امروز کشور را دارد به سمت تابوشکنی پیش می‌برد تا بالاخره روسای جمهور ایران و آمریکا با یکدیگر به گفتگو بنشینند. روز دوشنبه روسای جمهور ایران، فرانسه و آمریکا همگی از احتمال دیدار سران ایران و آمریکا در هفته‌های آینده خبر داده بودند و محمدجواد ظریف نیز پیش از این در بازگشت از فرانسه توئیت کرده بود “روزهای مهمی در راه است.” البته روحانی اندکی پس از دیدار‌های ظریف با مقامات فرانسه، در سخنانی مبهم اعلام کرد که حاضر است برای رفع مشکلات با هر شخصی دیدار کند.

ماجرا از کجا شروع شد

آنچه بیش از هر چیزی احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا را محتمل‌تر از همیشه کرد اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و همتای آمریکایی‌اش، دوتالد ترامپ است. این دو که در پایان نشست گروه هفت در نشست خبری مشترکی صحبت می‌کردند، درباره دیدار سران ایران و آمریکا در آینده نزدیک ابراز امیدواری کردند. ماکرون با بیان اینکه شرایط برای دیدار ترامپ و روحانی آماده شده است، گفت: «مذاکرات برای فراهم کردن مقدمات ملاقات آقای ترامپ با حسن روحانی در جریان است و من امیدوارم در هفته‌های آینده، بر اساس این گفتگو‌ها بتوانیم شاهد دیدار پرزیدنت روحانی و پرزیدنت ترامپ باشیم.»

امانوئل مکرون در اجلاس گروه هفت
امانوئل مکرون در اجلاس گروه هفت


ترامپ نیز به نوبه خود برای دیدار با روحانی اعلام آمادگی کرد و گفت: «احساس خوبی درباره ایران دارم. فکر می‌کنم او (روحانی) قرار است بخواهد (با من) دیدار کند و وضعیت‌شان را حل کند. آن‌ها به شدت رنج می‌کشند.»

ماجرا حتی تا آنجا پیش رفت که محل انجام دیدار تاریخی در  نیویورک هم پیش‌بینی شده است. دیداری که در هفته‌های آینده در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد و روسای جمهوری ایران و آمریکا در آن شرکت خواهند کرد.

روحانی: اول تحریم‌ها را بردارید

روحانی در پاسخ به این سخنان و شائبه مذاکره ایران و آمریکا گفت: بدون آنکه آمریکا از تحریم‌ها دست بردارد و روی مسیر غلطی که انتخاب کرده، خط بکشد، شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود؛ کلید تحولات مثبت در اختیار واشنگتن است و اگر آنها می‌خواهند در منطقه بزرگ ما از امنیت بیشتر برخوردار باشند و اگر آن طور که ادعا می‌کنند که می‌خواهند با کشورهای منطقه ما روابط بهتری داشته باشند و بر اساس ادعایشان می‌گویند که از ایران هیچ چیز نمی‌خواهیم جز آنکه ایران بمب اتم نسازد، نه بر اساس گفته‌ آنها بلکه بر اساس اراده و دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران ما هیچ‌گاه به سمت سلاح‌های کشتار جمعی اعم از شیمیایی و هسته‌ای و میکروبی نرفته‌ایم و نمی‌رویم و این تصمیم هم نه به خاطر حرف و اخم و تشر شما (آمریکایی‌ها) بلکه به خاطر اعتقاد، اخلاق، تصمیم امنیت ملی کشورمان و به خاطر فتوای رهبری‌مان است.

روحانی با بیان این‌که نخستین گام بازگشتن از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: تمام تحریم‌های علیه ملت ایران که غیرقانونی، ظالمانه و غلط بوده است را باید بازگردانید؛ اگر همه تحریم‌ها را برداشتید و در برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آوردید، آن زمان شرایط دیگری حاکم خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه گفت اگر آمریکایی‌ها به تعهدات خود بازگشتند ما هم کامل به تعهدات خود عمل می‌کنیم و اکر آنها بازنگشتند ما نیز به راه خود ادامه می‌دهیم.

واکنش‌ها به سخنان روحانی

امانوئل مکرون که پیشتر خبر آمادگی طرفین برای برگزاری ملاقات را داده بود در این زمینه گفت: “با رئیس جمهوری ایران تماس خواهم گرفت و در این زمینه با او صحبت می کنم.”

او تصریح کرد: فرانسه با ایران صحبت کرد که به یک وضعیت روشن‌تری برسد و یک پیام مثبت در باره قصدمان درباره ایران و آمریکا و شرایطی که وجود دارد داشته باشیم.

مکرون گفت: همچنین اگر شرایط مثبت باشد، دیداری به وجود آید. امیدوارم به راه حلی برسیم و آن را اجرا کنیم.

در همین رابطه، دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا و استاد دانشگاه تهران، به سایت اینترنتی فرارو گفت: «تنها کاری که مذاکره می‌کند این است که به دولت آمریکا کمک می‌کند. چون الآن تحت فشار است و سیاست خارجی‌اش جواب نداده. می‌گوید موفق شدم ایران را پای میز مذاکره بیاورم. مذاکره یعنی چه؟ یعنی شما امتیاز هسته‌ای سرجای خود، امیتازات بیشتری هم بدهید بعد ما کار‌هایی که قبلا قرار بود انجام دهیم را معلوم نیست انجام بدهیم یا نه. از این جهت نشانه‌ای نمی‌بینیم که سبک مذاکراتی آمریکا تغییر کرده باشد.»

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز ضمن تأکید بر دیپلماسی گفت: گفتگو با این آمریکا هم‌اکنون امکان ندارد. شرایط عادلانه، برابر و منصفانه نیست.

وی افزود: این شرایط و قاعده دیپلماتیک را آمریکا به هم زده است و تروریسم اقتصادی را غالب کرده‌اند. آنها هستند که باید برگردند به شرایط قبل تا بتوانیم بعد از آن تصمیم بگیریم.

وی ادامه داد: محدوده گفتگوهای ما نیز برجام است و چیزی بیش از برجام را قبول نمی‌کنیم و هیچ پیش‌شرطی غیر از آن را نداریم. در مورد منطقه آنها (آمریکایی‌ها) بروند بیرون منطقه امن‌تر می‌شوند و مسائل منطقه‌ای با گفتگوهای منطقه‌ای حل می‌شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer