رینگ های پیشرانه - رسانه مجازی نیلسو

رینگ های پیشرانه

آشنایی با رینگ های روغنی و کمپرسی در پیشرانه خودرو

  • توسط هیئت تحریریه
3 17 - رینگ های پیشرانه

در پیشرانه خودرو، همیشه قطعات گران قیمت تر و حساس تر، توسط قطعات ارزان تری که قابلیت تعویض راحت تری نیز دارند، حمایت و نگهداری می شوند. برای مثال یاتاقان ها، قطعاتی هستند تا از خرابی میل لنگ جلوگیری کنند و رینگ ها نیز، قطعاتی هستند تا در عین آب بندی فضای محفظه احتراق، به مرور زمان ساییده شوند تا از ساییده شدن جداره داخلی سیلندر ها جلوگیری شود. رینگ ها در دو نوع کمپرسی و روغنی هستند که در این مطلب، نگاه کوتاهی به آن ها خواهیم داشت.

رینگ های کمپرسی و روغنی :
پیستون فاصله کمی با جداره سیلندر دارد تا در حین گرما دیدگی و انبساط حجمی، به جداره سیلندر قفل نشود. اما این فاصله باید به نحوی پر شود تا عمل آب بندی بالای سیلندر که در آن جا مخلوط سوخت و هوا منفجر می شود، به خوبی صورت بگیرد که این آب بندی توسط رینگ ها صورت می گیرد تا تمام انرژی آزاد شده از انفجار مخلوط سوخت و هوا توسط رینگ ها و پیستون جذب شوند. این کار بیشتر توسط رینگ های کمپرسی یا تراکمی صورت می گیرد که در کنار عمل آب بندی، باید گرمای پیستون را نیز به طور مستقیم به جداره های سیلندر نیز منتقل کنند. اما رینگ دیگری که بر روی پیستون قرار می گیرد، رینگ روغنی است که وظیفه روغن کاری دیواره سیلندر را بر عهده دارند. با ضربه ای که لنگ های میل لنگ به روغن کف کارتل وارد می کنند، روغن به بالا پرتاب می شود و به جداره سیلندر ها پاشیده خواهد شد که به منظور روغن کاری بهتر، روغن از طریق رینگ های روغنی نیز به جداره های سیلندر مالیده می شود. معمولا تعداد رینگ های روغنی یک عدد و یا دو تا هستند اما رینگ های کمپرسی دو یا بیشتر خواهند بود. روغنی که به جداره سیلندر مالیده شده است، مقداری توسط رینگ روغنی برداشته می شود و مقداری دیگر نیز توسط رینگ های کمپرسی جمع شده و به پایین ریخته خواهد شد.

1 14 1024x768 - رینگ های پیشرانه
عکس 1 : تفاوت ظاهری رینگ های روغنی و کمپرسی

نکاتی درباره رینگ ها :
رینگ ها نیز کمی با جداره سیلندر فاصله دارند تا در حین منبسط شدن، به دیواره سیلندر فشرده نشوند. ضمن این که لبه های رینگ ها نیز در حدود یک میلیمتر از هم فاصله دارند که چون از بیش از یک رینگ استفاده می شود، باید مراقب بود که این فاصله ها روبروی هم قرار نگیرند تا عمل آب بندی به خوبی انجام شود. رینگ ها دارای یک انحنای بسیار کم در لبه خود هستند تا به این ترتیب در حین بالا و پایین رفتن، کمی تغییر زاویه دهند و به خوبی به جداره سیلندر چفت شوند. همان طورکه گفتیم، پیستون نمی تواند عمل آب بندی با دیواره سیلندر ها را به تنهایی انجام دهد و برای این کار از رینگ ها بهره گرفته می شود. ضمن این که پیستون دایره کامل نیست چرا که اگر به این صورت باشد، به خاطر وجود گوشت بیشتر در قسمت گژنپین ها، انبساط حجمی پیستون به صورت یکنواخت نخواهد بود و در نتیجه پیستون یا از یک طرف با جداره سیلندر فاصله پیدا می کند و یا از یک طرف دیگر به دیواره سیلندر می چسبد. بنابرین آن را بیضی می سازند و کار آب بندی را به رینگ ها می سپارند. گاهی مواقع گفته می شود که رینگ درون سیلندر شکسته است. این کار باعث خط و خش افتادن به جداره سیلندر خواهد شد و چون روغن در این قسمت ها باقی می ماند، باعث روغن سوزی پیشرانه می شود. شکستن رینگ درون جای خود و در حین کارکرد موتور، صدای خاصی شبیه به صدای ضربه ایجاد می کند که برای افراد ماهر و مکانیک های خبره، به راحتی قابل تشخصی خواهد بود. همان طور که گفته شد، رینگ ها باید بلای جان دیواره سیلندر باشند. به این معنی که رینگ باید خورده شود تا دیواره سیلندر سالم باقی بماند. به همین خاطر معمولا رینگ ها دارای جنس نرم تری از جداره سیلندر ها هستند. با ضعیف شدن و ساییده شدن رینگ ها یا حتی جداره سیلندر ها، روغن بر روی دیواره سیلندر باقی می ماند و این کار منجر به روغن سوزی می شود. ضمن این که فشار و انرژی ناشی از احتراق نیز به سمت پایین پیستون و سمت کارتر روغن فرار می کند که هم منجر به بخار شدن روغن های درون کارتر می شود و هم کیفیت آن را کاهش خواهد داد ( مخلوط شدن دود با روغن ) و هم فشار در آن ناحیه را افزایش می دهد واز طرفی از توان تولیدی موتور نیز کاسته خواهد شد. مجموعه این اتفاقات اصلی ترین کارکرد و عیب پیش روی رینگ ها خواهد بود. اما در بسیاری از مواقع گفته می شود که هم زمان با تعویض رینگ ها، یاتاقان میل لنگ نیز تعویض شود. اما دلیل این کار چیست؟
یاتاقان ها به مرور زمان دچار فرسودگی و مشکلاتی می شوند که توان کاری آن ها را کم می کند. وقتی رینگ پیستون ها تعویض می شود، توان کاری موتور بالاتر رفته و فشار تولیدی بر سر پیستون ها نیز افزایش پیدا می کند. حال اگر یاتاقان دچار ضعف و کاستی هایی باشد، امکان کم آوردن در زیر بار افزایش یافته ناشی از تعویض رینگ ها و آب بندی شدن داخل سیلندر ها، بیشتر شده و در نتیجه احتمال یاتاقان زدن و آسیب دیدن میل لنگ نیز بالاتر می رود. پس ترجیح داده می شود تا با باز کردن کامل موتور به منظور تعویض رینگ ها، یاتاقان ها نیز تعویض شوند تا از دوباره کاری و باز کردن مجدد موتور جلوگیری گردد.

2 - رینگ های پیشرانه
عکس 2 و 3 : در بالای پیستون، رینگ های کمپرسی یا فشاری قرار می گیرند و در پایین آن ها نیز رینگ روغنی
3 17 1024x683 - رینگ های پیشرانه
4 14 1024x800 - رینگ های پیشرانه
عکس 4 : اثر یک رینگ شکسته که بر روی جداره سیلندر باقی مانده است.
5 9 - رینگ های پیشرانه
عکس 5 : اندازه گیری لقی و فاصله دو لبه رینگ روی دیواره سیلندر قبل از انداختن بر روی پیستون
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer