زالو درمانی از گزافه‌گویی تا واقعیت - رسانه مجازی نیلسو

زالو درمانی از گزافه‌گویی تا واقعیت

  • توسط معصومه ستوده
Sucking leech - زالو درمانی از گزافه‌گویی تا واقعیت

پرده اول: دویست تا سیصد نفر در سالن اجتماعات جمع شده بودند. یک برنامه فشرده در دست هر یک از افراد دیده می‌شد. طبق برنامه قرار بود که شرکت‌کنندگان در همه کارگاه‌ها حضور داشته باشند. درابتدای برنامه هشت ساعته، به افراد تعهد داده شده بود که به آنها گواهی شرکت در دوره داده می‌شود. شاید باورش سخت باشد اما اینجا همایش یک روزه زالو درمانی است و شرکت‌کنندگان قرار است که گواهی کار با زالو را دریافت کنند. آنهم در یک روز!

پرده  دوم: دیابت زخم بدی را در پایش ایجاد کرده بود. بدنبال مشورت با برخی از دوستان ترجیح داد که زالو درمانی را امتحان کند اما با گذشت چندین جلسه تغییری در وضعیت پایش ایجاد نشده بود. بنا برتوصیه چهار عدد زالو روی پاهای خود انداخته بود و فاصله هرجلسه 15 روز یک بار بود. با این حال پزشک سنتی توصیه می‌کرد که بازهم باید به روند درمان با زالو ادامه دهد.

پرده سوم: بر روی صورت زن جوان چند زالو در حال حرکت بود. با وجود تمام آنکه تمام بدنش ازحرکت زالوها پر از چندش شده بود اما تلاش می‌کرد که این مدت زمان را تحمل کند تا شاید بتواند از شر جوش‌هایی که به درمان پزشکان جواب نداده بود، خلاص شود. اما هنوزیک سوال در ذهنش بی‌پاسخ مانده بود که آیا این روش موثر است یا خیر؟

موج زالو درمانی

در این مقطع زمانی بازار زالو‌ درمانی حسابی داغ شده است تنها لازم است که یک جستجوی ساده انجام دهید تا متوجه شوید که به کمک این موجودات زشت امکان درمان چه بیماری‌هایی وجود دارد. یزدانی که درخیابان هنگام تهران جدیدا کلینیک سنتی افتتاح کرده است در بروشور تبلیغاتی خود تاکید دارد که با کمک زالو می‌تواند گرفتگی عروق قلبی، سرطان، میگرن، ریزش مو، تورم چشم‌ها، دیابت، سینوزیت، رفع چین و چروک و زخم دیابتی را درمان کند. دیدن این بروشور موجب شد تا با یزدانی در مورد شیوه زالو درمانی گفتگویی داشته باشیم. یزدانی که مردی 45 ساله است در مصاحبه با « رسانه مجازی نیلسو» گفت: شاید برایتان عجیب باشد اما زالو تاثیرات شگفتی دارد که متاسفانه مردم نسبت به آن آگاهی ندارند و همین موجب شده که نسبت به زالو درمانی موضع بگیرند. درحال حاضر تنها روشی که می‌تواند جریان خون‌رسانی را به تمام مناطق بدن بهبود بخشیده و تسریع کند، زالو درمانی است.

Leech nail 1200x900 1024x683 - زالو درمانی از گزافه‌گویی تا واقعیت

یزدانی در ادامه افزود: شاید برخی تصور کنند که زالو تنها کاری که می‌کند سوراخ کردن سوزنی بدن و خروج خون از بدن بصورت مکش است در حالیکه ارزش زالو برای تولید آنزیم و نوع بزاقی است که وارد بدن می‌کند که البته «هیرودو» گونه ایرانی و روسی زالو که بهترین نوع آن در دنیا محسوب می‌شود حدود 120 نوع بزاق و آنزیم وارد بدن می‌کند. ورود این آنزیم‌ها برای بدن بسیار مفید بوده و موجب درمان بیماری پارکینسون، صرع و .. می‌شود. یزدانی ضمن تشریح درمان بیماری‌ها توسط زالو تصریح کرد: هر زالو ۵ تا ۱۵ میلی لیتر خون می‌مکد (۱۰ برابر حجم بدن خود) در مدت ۱۵ تا ۶۰ دقیقه، پس از جدا شدن زالو خون‌ریزی ۲ تا ۱۰ ساعت طول می‌کشد. با انداختن دو عدد زالو پشت گوش‌ها می‌توان امراض صعب العلاج مغز (CXS) پارکینسون، رعشه، (MS) و (VA) گرفتگی عروق مغز، آلزایمر و صرع را معالجه کرد. همچنین می‌توان زخم معده، کولیت روده، پروستات، امراض ریوی، التهابات کبد، کیسه صفرا و بواسیر را درمان کرد. مهمتر اینکه با زالودرمانی می‌توان ناباروری مردان (ضعف اسپرم و واریکوسل)، کاهش میل جنسی و ترک اعتیاد مواد مخدر را معالجه کرد. او در ادامه افزود: شاید باورتان نشود اما من با انداختن 4عدد زالو بالای سینه فردی که رگ‌هایش دچار گرفتگی بودند توانستم گرفتگی رگ او را بازکنم. به ترتیبی که دکتر متخصص قلب و عروق تعجب کرده بود زیرا قرار بود که این فرد عمل قلب باز کند. من برای تضمین این کار، حاضرم که ضمانت بدهم.

چرا زالو

احتمالا این سوال مطرح شده است که آیا زالو می‌تواند این همه خواص درمانی داشته باشد؟ حدود سه هزار سال پیش از میلاد مسیح تاکنون زالو به عنوان یک روش درمانی استفاده شده است. بوعلی سینا به صورت گسترده به کاربرد زالو پرداخته و در کتاب قانون خود آورده است: از زالوهایی که کرک ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌ها هست نمو کرده و نه زالویی که در آب‌های گل‌آلود سیاه بوده‌ است. در طول قرنها زالو برای درمان ارتروز، رماتیسم، بیماری پوستی، دردهای عضلانی و ….مورد استفاده قرار گرفته و موجب بهبود جریان خون شده است. زالو به بدن انسان چسبیده و بزاق خود را از زیر بدن خود جاری می‌کند که این بزاق دارای موادی است که قابلیت ضد انعقاد خون دارد. به طوریکه فقط چند قطره بزاق دهان زالو می‌تواند مقدار زیادی خون را به صورت مایع نگه داشته و از انعقاد آن جلوگیری کند. مواد ترشح شده از زالو خواص درمانی دارند. شناخته شده‌ترین ماده ترشح شده از زالو «هیرودین» نام دارد که بعنوان یک ماده ضد انعقاد خون بوده و از «هپارین» موثرتر است. مهمتر اینکه زالو از قدرت بسیار بالایی در تولید بزاق برخوردار است. زالو هنگام نیش زدن برای مکش خون یک زخم به شکل ستاره سه شاخه روی پوست ایجاد می‌کند. این نیش البته یک نوع خنکی ایجاد می‌کند و به دلیل داشتن ماده بی حس کننده بدون درد است. در حال حاضر زالو درمانی به عنوان یک شیوه سنتی درمان مورد پذیرش قرار گرفته و سازمان غذا و داروی آمریکا در ۲۴ ژوئن ۲۰۰۴ استفاده از زالو را برای مقاصد پزشکی قانونی اعلام کرد.

کارافرینی با زالو

اگر تا چند سال قبل فردی به شما می‌گفت که بهتر است پرورش زالو راه بیندازید قطعا به او نگاه متعجبانه‌ای می‌کردید و این سوال را مطرح می‌کردید که مگر چنین چیزی ممکن است؟ واقعیت این است که درحال حاضر تجارت زالو بسیار پرسود شده است به دلیل کاربردی که در زیبایی دارد، بازار داغی پیدا کرده است. به ترتیبی که شرکت‌های دانش‌بنیان وارد پرورش زالو شدند و هر زالوی پرورشی را چهار هزار تومان به فروش می‌رسانند. بزاق زالو در تهیه کرم‌های آرایشی کاربرد فراوانی دارد به همین دلیل پرورش زالو به کار پرسودی درغرب تبدیل شده است. این نکته را نباید فراموش کرد که زالو یک بار مصرف بوده و بعد از مصرف باید معدوم شود که شرایط خاصی دارد.

زالوها باید در الکل 70 درصد گذاشته شود یا در دمای منفی 20 درجه فریز و معدوم شود. اگر این شرایط رعایت نشود. زالوها می‌توانند ویروس و بیماری را انتقال دهند. هرچند بسیاری ازسودجویان زالو را معدوم نکرده و دوباره آن رابه فروش می‌رسانند که همین موجب می‌شود که بیماری ایدز و هپاتیت منتقل شود. همین نکته سبب شده که بسیاری از مردم نسبت به زالو درمانی به دیده شک و تردید نگاه کنند.

البته وزارت بهداشت در سالهای اخیر تلاش کرده تا با تدوین پروتکل‌ها و سخت‌گیری‌هایی جلوی اقدامات غیرقانونی در حوزه درمان با زالو را بگیرد. البته در مورد کارافرینی هم نکات غیرواقع‌بینانه‌ای مطرح می‌شود کماینکه برخی در توجیه اقتصادی بودن طرح پرورش زالو به این نکته اشاره کردند که ارزش هر 4 زالو معادل یک بشکه نفت است و اگر10 میلیون تومان بگذارید ظرف شش ماه یکصد میلیون تومان برداشت کنید! این تبلیغات هم نادرست است زیرا پروسه پروش زالو حداقل 17 تا 18 ماهه زمان می‌برد و اگر مشکل خاصی ایجاد نشود بعد ازاین مدت می‌توان زالوها را به فروش رساند اما اگر مشکلی به وجود بیاید و زالوها ازبین برود کل سرمایه فرد نابود می‌شود. زالوها پس از دوران قرنطینه وارد مرحله آزمایش میکروبی و تست ویروس می‌شود که در صورت نبود مشکل و تایید مسئول فنی دامپزشکی، زالوها در پک‌های استریل شده به تعداد 5، 10، 20 و 100 تایی بسته‌بندی و پلمپ شده و به نمایندگی‌های فروش و مطب اطبا و داروخانه‌ها ارسال می‌شود.  البته این زالوها باید در دو روز نخست استفاده شوند و اگر این روند طولانی‌تری شود موجب خواهد شد که زالوها از بین بروند.

گزافه‌گویی ….

بیان این جملات و طرح این ادعا که زالو می‌تواند بیماری صرع، پارکینسون، گرفتگی رگها، مشکلات جنسی، التهابات کبد، کیسه صفرا، بواسیر، ورم لوزه، عفونت پستان را درمان کند موجب واکنش برخی پزشکان طب سنتی شد. رضا زمانی‌نیا یکی از پزشکان کلینیک سنتی کیمیا استفاده از زالو برای درمان را متضمن شرایط خاص و بهداشتی دانست و به «رسانه مجازی نیلسو» گفت: متاسفانه در حال حاضر شاهد این هستیم که در مورد کاربرد زالو در امور درمانی افراط صورت گرفته و گزافه‌گویی می‌شود. واقعا جای تاسف دارد که فردی ادعا می‌کند که به کمک زالو می‌تواند حتی سرطان را درمان کند. زمانی‌نیا در ادامه افزود: مدت زمانی پیش یکی از مراجعان به من گفت که شنیده است فردی که قندش 600 بوده و نابینا شده بود به کمک زالو انداختن توانسته بینایی خود را به دست بیاورد؟ آیا چنین چیزی صحت دارد من در پاسخ آن بیمار گفتم که چنین چیزی محال است و کسی که چنین ادعایی کرده است، قطعا کلاش است دراین مورد تردید نکنید. او تاکید کرد: به نظرم بهتراست که در مورد زالو اغراق نکنیم. زالو درمانی در بسیاری از موارد موثر است به شرط اینکه بیماری خیلی پیشرفته نباشد. اگر قرار است تا زخم پای دیابتی به دلیل عدم خون‌رسانی مناسب درمان شود. باید این زخم در مراحل ابتدایی باشد که از طریق حرکت زالو می‌توان این منطقه را تحریک کرد وگرنه در مراحل پیشرفته عملا نمی‌توان کاری انجام داد. زمانی‌نیا در ادامه افزود: پزشکان طب سنتی به وسیله روش‌های طب سنتی به کمک طب جدید امدند اما قرار نیست با بیان یک سری دروغ، مردم را به طب مدرن بی‌اعتماد کنند. به هر حال مردم به این افراد مراجعه می‌کنند تا تحت درمان قرار بگیرند اما اطمینان داشته باشید که مردم پس از مدتی متوجه توخالی و دروغ بودن وعده‌های آنها می‌شوند چون قطعا با روش‌های انها به نتایج موردنظر خود دست پیدا نمی‌کنند. در چنین شرایطی مردم به پزشکان طب سنتی بدبین شده و حتی حاضر نیستند برای مسائل دیگر به پزشکان طب سنتی مراجعه کنند. در شرایط موجود ما باید اعتماد سازی کنیم نه اینکه شرایطی را فراهم کنیم که مردم دیگر به ما اعتماد نکند. موضوع مهم دیگری که باید به ان توجه کرد این است که زالو درمانی باید در شرایط بهداشتی انجام شود وگرنه این امکان وجود دارد که موجب انتقال بیماری شود که هزینه زیادی به سیستم بهداشتی کشور تحمیل می‌کند.

سخن آخر

در شرایط کنونی زالو درمانی گسترش زیادی پیدا کرده وافراد زیادی برای درمان ترجیح می‌دهند که زالواندازی کنند. مقاومت طب مدرن در برابر فرایند زالو درمانی بی‌فایده بوده و راه به جایی نمی‌برد. بهترین کار این است که وزارت بهداشت با مراکز زیرزمینی غیرقانونی که به صورت غیربهداشتی کار زالواندازی را انجام می‌دهند، مقابله کند زیرا انجام این کار موجب انتقال بیماری می‌شود. همچنین باید سختگیری زیادی در مورد اعطای مجوز صورت بگیرد. مهمتر اینکه پرورش دهندگان زالو باید مجوز این کار را ازوزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده باشند. درصورت رعایت موازین بهداشتی هنگام زالو اندازی می‌توان اطمینان خاطر پیدا کرد که مشکلی از ناحیه زالواندازی متوجه فرد نخواهد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer