زاویه سرنوشت ساز اهمیت زاویه دقیق بین پینیون و محور گیربکس در چیست ؟ - رسانه مجازی نیلسو

زاویه سرنوشت ساز اهمیت زاویه دقیق بین پینیون و محور گیربکس در چیست ؟

  • توسط جواد محمدی
1 2 - زاویه سرنوشت ساز اهمیت زاویه دقیق بین پینیون و محور گیربکس در چیست ؟

کمی از دیفرانسیل و گیربکس :
دیفرانسیل در واقع دریافت کننده قدرت و گشتاور تولیدی موتور از طریق گیربکس است که در این بین، گشتاور با گذر از گیربکس دچار تغییراتی خواهد شد. گیربکس در خودرو هایی که دارای محور محرک در عقب هستند و پیشرانه آن ها نیز به صورت در طول بدنه نصب شده است، در وسط خودرو نصب می شود و سپس قدرت و گشتاور عبوری از خود را از طریق گاردان به دیفرانسیل می رساند. این کار همان طور که گفته شد از طریق محوری به نام گاردان انجام می شود که یک محور توخالی است. دلایل متعددی وجود دارد که این قطعه باید توخالی طراحی شود از جمله این که تاب گیری و بالانس کردن یک محور توخالی از تاب گیری یک محور تو پر راحت تر است. ضمن این که محور تو خالی سخت تر دچار اعوجاج می شود و از طرفی تنش های دریافتی بیشتری را نیز تحمل خواهد کرد. ضمن این که اگر گاردان تو پر باشد، وزن زیادی پیدا خواهد کرد. این قطعه توسط چهار شاخه ها به دیفرانسیل و گیربکس متصل می شود و به این ترتیب مکانیزمی را پدید می آورد که به نام مخترع ایتالیایی آن یعنی کاردانو، گاردان نامیده می شود. اساس کار این مکانیزم در انتقال هم زمان حرکت، قدرت و گشتاور از نقطه ای به نقطه ای دیگر است که الزاما این دو نقطه در راستای هم قرار نداشته باشند. ساختار چهار شاخه موجود در گاردان باعث می شود تا بتوان با زاویه این عمل را انجام داد. اما زوایای ایجاد شده توسط چهار شاخه ها در محل اتصال اهمیت بسیار زیادی دارد!

اهمیت زوایای چهارشاخ ها :
همان طور که گفتیم، گاردان قطعه ای است که حرکت و قدرت و گشتاور تولیدی را از یک نقطه به نقطه دیگر بدون در نظر گرفتن محل قرارگیری مولد و مصرف کننده، منتقل می کند. این گفته به این معناست که حتی اگر از بُعد محور Z ها یعنی از نظر ارتفاع، گیربکس در نقطه ای بالا تر از دیفرانسیل قرار داشته باشد و از نظر عرضی و از بعد محور Y ها نیز این دو قطعه کاملا در مقابل هم نباشند، باز هم با کمک گاردان می توان به انتقال حرکت و… پرداخت. اما شرط لازم برای انتقال درست و در عین حال سالم ماندن دریافت کننده و ارسال کننده، رعایت زاویه بین محور های آن هاست. به این معنی که اگر فرضا دیفرانسیل و گیربکس را دقیقا در مرکز خودرو قرار دهیم و خطی فرضی از راستای پینیون و محور گیربکس رسم کنیم، این دو خط کاملا در موازات هم قرار داشته باشند و هیچ زاویه ای با هم نسازند. تشکیل زاویه دلایل متفاوتی دارد که عمده ترین دلیل آن خصوصا در خودرو های شاسی بلند، بادگیری فنر های عقب و استفاده از کیت های تغییر ارتفاع است که باعث می شود تا سر دیفرانسیل به سمت بالا حرکت کند و زاویه بین پینیون و محور گیربکس صفر نماند.

نتیجه :
گفتیم که فارغ از این که پینیون و محور گیربکس چه فاصله عرضی یا طولی یا ارتفاعی با هم دارند، بایستی که خطوط فرضی عبور کننده از آن ها همیشه در موازات هم باشد و همدیگر را قطع نکنند. در صورتی که این اتفاق بیفتد که عمدتا ناشی از بالا آمدن سر دیفرانسیل است، حرکت گاردان و چهار شاخه ها در سمت دیفرانسیل به طور یکنواخت نخواهد بود و بسته به این که زاویه ایجاد شده چقدر است، این حرکت به صورت پله ای می شود. در نتیجه منجر به لرزش پینیون و دیفرانسیل در حین حرکت خواهد شد که این لرزش در سرعت ها و دور موتور های بالا خود را نشان خواهد داد. برای مثال یکی از دلایل لرزش اتاق در سرعت های حدود 100 کیلومتر در ساعت، به دلیل وجود این زاویه است. در این سرعت لرزش اتاق ناشی از نابالانسی تایر های محور جلو نیز می تواند باشد. اما مشکل دیگر در باز شدن پیچ سر پینیون به دلیل لرزش های وارده به آن است که به مرور زمان رخ می دهد و منجر به حرکت رو به جلو پینیون و در نتیجه قفل شدن محور و خرابی کرانویل و… می شود. هم چنین در این حالت می تواند آسیب به چهار شاخه عقب سمت دیفرانسیل نیز وارد شود و باعث خرابی آن نیز گردد. اما تنها در یک حالت می توان از این زاویه چشم پوشی کرد و آن هم استفاده از مکانیزم دو گاردانه است که به طور عامیانه به آن دو چهارشاخه نیز می گویند. به این ترتیب که در یک طرف گاردان به جای وجود یک چهار شاخ، دو چهار شاخ داریم که این سیستم اهمیت زاویه گفته شده و اثر آن را از بین خواهد برد.  

1 1 1 - زاویه سرنوشت ساز اهمیت زاویه دقیق بین پینیون و محور گیربکس در چیست ؟

زاویه تشکیل شده از محور گیربکس و پینیون باید صفر باشد. به این معنی که این دو قطعه بدون در نظر گرفتن محل قرارگیریشان در خودرو، کاملا در موازات هم قرار داشته باشند

2 1 1 - زاویه سرنوشت ساز اهمیت زاویه دقیق بین پینیون و محور گیربکس در چیست ؟

در عکس بالا، کاملا پینیون و محور گیربکس در موازات هم قرار دارند. اما در عکس پایین با زاویه گرفتن سر دیفرانسیل، اثر زاویه به وجود آمده با کمک سیستم دو گاردانه یا همان دو چهار شاخه از بین خواهد رفت.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer