زنان به ورزشگاه‌های ایران راه می‌یابند - رسانه مجازی نیلسو

به دنبال اولتیماتوم فیفا؛

زنان به ورزشگاه‌های ایران راه می‌یابند

فرصتی که فیفا به ایران برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها داده بود رو به اتمام است و هنوز مجوزی برای این امر صادر نشده است.

  • توسط سوگول شعبان زاده
91362 229 - زنان به ورزشگاه‌های ایران راه می‌یابند

دیروز تاریخ مهلت ایران برای اعلام برگزاری دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ به پایان رسید و حالا فدراسیون فوتبال ایران مجبور است دیدارهای خانگی تیم ملی را با حضور خانواده‌ها برگزار کند و به قول رئیس‌جمهور به اینفانتینو جامه عمل بپوشاند، در غیر این صورت، ممکن است هر برخوردی با فوتبال ایران صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید:

۱۲ روز پس از دیدار دوستانه ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی، جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران ضمن تقدیر از حضور بانوان در آن دیدار، درخواست کرد این روند ادامه داشته باشد و ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌های ایران به‌طور کامل رفع شود.

در این نامه، ضرب‌الاجلی برای فوتبال ایران به تاریخ ۲۴ تیر مشخص شده بود و این در حالی بود که پس از این تاریخ، در همه بازی‌های باشگاهی و تیم ملی در ورزشگاه‌های ایران باید زنان به راحتی بتوانند به ورزشگاه بروند؛ اتفاقی که در دیدار شاگردان ویلموتس برابر تیم ملی امید رخ نداد و این ممنوعیت ادامه پیدا کرد.
در حالی این ضرب‌الاجل برای فدراسیون ایران تعیین شده بود که اینفانتینو تأیید کرده بود قول‌هایی که رئیس‌جمهور ایران داده تحقق پیدا نکرده و خانم‌های ایرانی هنوز از دیدن فوتبال در استادیوم‌ها محروم هستند.
در این شرایط، محمود اسلامیان، عضو هیأت‌رئیسه و مشاور عالی فدراسیون فوتبال به برخی از سؤالات به‌وجودآمده پاسخ داد.

این موضوع صحت دارد که تصمیم بر برگزاری بازی دیروز بدون تماشاگر به این دلیل است که فدراسیون نتوانست مجوز حضور بانوان را بگیرد؟ آیا فدراسیون با مسئولان مربوطه نامه‌نگاری کرده و با مخالفت آن‌ها مواجه شده است؟

از این موضوع اطلاعی ندارم. تنها می‌توانم بگویم که بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بسیار جدی است و باید این موضوع برطرف شود. فیفا، فدراسیون فوتبال ایران را تهدید کرده است و ما نمی‌توانیم به‌سادگی از کنار این موضوع عبور کنیم و آن را نادیده بگیریم.

چرا این موضوع حل نمی‌شود؟

بحث حضور بانوان به فدراسیون فوتبال مربوط نمی‌شود و این موضوع به نهادهای دیگری ارتباط دارد. در حال حاضر برای انجام این کار باید زیرساخت‌ها فراهم شود که این موضوع زمانبر است. تا جایی که من می‌دانم بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها در حال پیگیری است. در حال حاضر فدراسیون با دو چالش جدی مواجه است؛ یکی از این چالش‌ها حضور بانوان در ورزشگاه‌ها و دیگری بحث تأیید اساسنامه توسط مجلس محترم است. باید هرچه زودتر این 2 چالش برطرف شود، وگرنه پیامدهای بدی خواهد داشت که مهم‌ترین آن محرومیت و تعلیق فدراسیون فوتبال است.

موضوع اصلاح اساسنامه فدراسیون در چه مرحله‌ای است؟

در حال حاضر اساسنامه در مجلس است و باید توسط مجلس تأیید شود. فدراسیون فوتبال 6 ماه پیش اساسنامه اصلاح‌شده را به مجلس ارسال کرد اما نمی‌دانم مجلسی‌ها به چه دلیل برای تأیید آن، اینقدر زمان هدر می‌دهند؟ اساسنامه فدراسیون فوتبال تغییرات آنچنانی نداشت و 6 ماه زمان برای تأیید آن بسیار زیاد است. امیدوارم مجلس هرچه زودتر اساسنامه را تأیید و در اختیار فدراسیون قرار دهد، چرا که هر ساله ناظران فیفا برای رؤیت آن به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و زمان آن رسیده تا ناظران فدراسیون جهانی به ایران بیایند.

ناظران فیفا چه زمانی برای رؤیت اساسنامه به کشورمان می‌آیند؟

حدود 2 هفته دیگر به ایران می‌آیند و در صورتی که فدراسیون اساسنامه اصلاح‌شده را به آن‌ها ارائه ندهد، تبعات بدی در انتظار فدراسیون فوتبال کشورمان خواهد بود. در حال حاضر اولویت اصلی ما تأیید اساسنامه اصلاح‌شده توسط مجلس است و پس از آن بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست.

خبری منتشر شد مبنی بر اینکه تاج در نامه‌ای به بانک مرکزی، درخواست 10میلیون دلار به عنوان قرض داشته است. در این باره توضیح می‌دهید؟

چنین درخواستی صحت دارد اما در مورد مبلغ صحبتی ندارم. خوشبختانه بانک مرکزی همیشه با فدراسیون فوتبال همکاری داشته است. فدراسیون فوتبال با مشکلات مالی زیادی روبه‌رو است، گرچه مشکلات مالی تنها مختص به فدراسیون فوتبال نیست.

گفته می‌شود که مقداری از این مبلغ به ویلموتس اختصاص خواهد یافت.

بخشی از آن مربوط به ویلموتس است و بخشی دیگر مربوط به امور جاری فدراسیون. این مشکلات به دلیل بلوکه شدن پول‌های فدراسیون در فیفا به دلیل تحریم‌هاست؛ البته بخشی از مشکل هم به مسدود شدن حساب‌های فدراسیون و سازمان لیگ به دلیل بدهی‌های مالیاتی از سوی سازمان بازرسی است.

نظرتان درباره محرومیت 2 عضو فدراسیون فوتبال توسط کمیته اخلاق چیست؟

کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی به پرونده فینال جام حذفی را نداشت و محرومیت فتاحی و بهاروند در کمیته انضباطی بررسی می‌شود. افراد کاربلدی در کمیته انضباطی حضور دارند که می‌توانند در مورد این مسائل نظر بدهند. قطعاً در صورت تشخیص کمیته انضباطی، این دو مسئول محروم خواهند شد.

بحث خصوصی‌سازی سرخابی‌ها تا کجا پیش رفته است؟

بارها گفته شده که ما در بحث خصوصی‌سازی مشکلات زیادی داریم و در صورتی که این مشکلات برطرف نشوند، خصوصی‌سازی انجام نخواهد شد. مهم‌ترین موضوع حق پخش است که البته در این مورد کارهایی در حال انجام است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer