زنجان‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان زنجان - رسانه مجازی نیلسو

زنجان‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان زنجان

استان زنجان، از روزگاران قدیم، به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم و راه جاری هند و چین به اروپا دارای اهمیت خاصی بوده ‌است.

  • توسط ارمغان عبیری
-پل-میر-بهاالدین

 قبل از اسلام، زنجان به زنگان یا زندیگان معروف بود که به زبان فارسی میانه، به معنی منسوب به کتاب زند است، اما پس از استیلای اعراب بر ایران، نام این شهر از زنگان به زنجان تغییر یافت. استان زنجان، با جاذبه‌های طبیعی و عمارت‌های تاریخی‌اش، مقصد گردشگری بسیاری از مسافران است. استان زنجان ۸ شهرستان و ۱۲۱۰ روستا دارد. مرکز استان زنجان، شهر زنجان است که در بخش شمال‌غربی کشور واقع شده و دارای اماکن و جاذبه‌های دیدنی متعددی است. در این مطلب شما را با معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر بیشتر آشنا می‌کنیم.

معبد داش‌کسن یا اژدها

16. معبد اژدها منبع سی ایران - زنجان‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان زنجان

معبد صخره‌ای داش‌کسن با طرح اژد‌ها، یادگاری از دوره ایلخانیان است. این بنا با دو نقش برجسته اژد‌ها و چند محراب اسلامی در دو سمت و به قرینه یکدیگر تزئین شده است. این معبد در نوع خودش در ایران بی‌نظیر بوده و نمونه‌ مشابه نقش‌های اژدهای آن در جای دیگری از کشور مشاهده نشده است.

موزه رختشوی‌خانه (موزه مردم‌شناسی)

موزه رختشوی‌خانه (موزه مردم‌شناسی)

زمین این بنا در سال 1307 به‌دست اولین شهردار وقت زنجان به نام علی‌اکبرخان توفیقی خریداری شده و ساخت رختشوی‌خانه در آن آغاز شد. رختشوی‌خانه در واقع سرپناهی بود برای زنانی که در سرمای زمستان مجبور به شستن رخت‌هایشان در بیرون از خانه بودند. این بنا دارای دو قسمت حیاط و مدیریت و فضایی برای شستن رخت و لباس است. در بخش شستشو، حوضچه‌های زیادی با کاربردهای گوناگون وجود دارند که از جمله آن‌ها، حوضچه‌های لباس‌های تقریباً تمیز و آبکشی و حوضچه‌های مخصوص شستشوی ظروف است. معماری این بنا که در حال حاضر به موزه مردم‌شناسی تبدیل شده، یادآور سبک معماری قاجار است و در آن مجسمه‌هایی از افراد محلی به همراه پوشاک و زیورآلاتشان نگهداری می‌شود.

بازار سنتی زنجان

بازار سنتی زنجان

طولانی‌ترین بازار ایران در مجموعه بازار قدیمی زنجان قرار گرفته است. این مجموعه تاریخی به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازار بالا و پایین، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده و با ۵۶ راه ورودی اصلی و فرعی به شبکه ارتباطی تمام شهر راه دارد. در کنار بازار راسته‌ها، تیمچه‌ها و کاروانسراهای فراوانی قرار گرفته‌اند. ساخت این بازار سنتی، در دوران آغامحمدخان قاجار آغاز شده و در سال ۱۲۱۳، در زمان فتحعلی‌شاه قاجار به پایان رسیده است. مساجد و سرا‌ها و گرمابه‌ها هم در سال ۱۳۲۴ به بازار اضافه شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

گنبد سلطانیه

گنبد-سلطانیه-منبع-کجارو

گنبد تاریخی سلطانیه، بزرگ‌ترین گنبد آجری در دنیاست که نامش در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو هم به ثبت رسیده است. جالب اینجاست که در زمان‌های قدیم، از این گنبد به‌عنوان ساعت آفتابی هم استفاده می‌شده است. گنبد دوپوششی زیبای سلطانیه، بنایی باشکوه با کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای‌ و لاجوردی‌ است که از دوردست‌ها هم قابل دیدن است. این گنبد، در سال‌های ۷۰۲ تا ۷۱۴، به سفارش اولجایتو، سلطان محمد خدابنده، پادشاه مغول، ساخته شده و به گفته‌ بعضی منابع، محل دفن او هم هست. به اعتقاد برخی، سازندگان گنبد بزرگ شهر فلورانس ایتالیا در زمان طراحی آن، از گنبد سلطانیه الهام گرفتند. این شاهکار معماری، از سنگ و آجر بنا شده و بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفیوره فلورانس و ایاصوفیه استانبول، سومین گنبد بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

دودکش­جن

دودکش­جن

دودکش‌جن یا تخت دیو، منطقه‌ای است که به قسمتی از گرندکانیون در کشور آمریکا شباهت زیادی دارد. نام علمی دودکش جن در علم زمین‌شناسی، هودو است. هودو نوعی سنگ به شکل قارچ است که در نتیجه فرسایش شکل گرفته و شبیه مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است. دلیل نامگذاری این منطقه به دودکش‌جن مشخص نیست، اما بعضی افراد آن را به باورهای مردم این منطقه نسبت می‌دهند که معتقدند این صخره‌ها به دست اجنه ساخته شده است.

غار کتله‌خور

غار کتله‌خور

غار کتله‌خور، بزرگ‌ترین غار خشکی_آبی جهان، مزین به قندیل‌های رنگی آویزان از سقف است. گفته شده که شکل‌گیری این غار به دوران ژوراسیک (بیش از ۱۲۰ میلیون سال قبل) باز می‌گردد. این غار سه طبقه از گذرگاه‌های اصلی و تونل‌های فرعی متعددی تشکیل شده است. اولین بار در سال ١٣٣١ خورشیدی گروهی از سر‌شناس‌ترین کوهنوردان ایرانی از این غار بازدید کردند. غار کتله‌خور تا چند دهه قبل غیرقابل دسترس بود، اما به‌تدریج بخش‌هایی از آن برای بازدید عموم باز شد. با وجود این، حدود ۴ طبقه از این غار هنوز کشف نشده است.

مسجد و مدرسه جامع زنجان

-مسجد-جامع-زنجان-منبع-کجارو

مسجد و مدرسه جامع زنجان در قرن سیزدهم هجری قمری، به دست عبدالله میرزا، پسر فتحعلی‌شاه قاجار بنا شده است. مسجد جامع دارای یک حوض بزرگ، چهار ایوان با آجرکاری‌ها و کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ اسلیمی و گل و بوته و گچ‌بری‌های مقرنس است که همه آن‌ها از نمونه‌های معماری دوره قاجار هستند. حوزه‌ علمیه شهر زنجان هم در این مسجد واقع شده است.

قلعه بهستان

8. حمام سنتی حاج داداش منبع کجارو - زنجان‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان زنجان

قلعه بهستان (کهن‌دژ) در کنار رودخانه قزل‌اوزن واقع شده و به اعتقاد بعضی از باستان‌شناسان، قدمت آن به دوره ماد‌ها باز می‌گردد. برای دیدن این قلعه مرتفع و عجیب و محوطه اطراف آن یک روز کامل وقت لازم است.

پل میر بهاءالدین

-پل-میر-بهاالدین

 پل میر بهاء‌الدین (پل کهنه، پل اژدهاتو) متعلق به زمان حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار است. این پل کاملاً از آجر ساخته شده و جزء آثار ملی ایران محسوب می‌شود. سازنده این پل، شخصی به نام میر بهاءالدین بوده است.

کوه‌های رنگی آلا داغ‌لار

19.-کوههای-رنگی-زنجان-منبع-سفرارزون

کوه‌های رنگی آلا داغ‌لار زنجان، در یک مقیاس بسیار بزرگ‌تر، شباهت زیادی به پِینتد دیزرتز در کشورهای استرالیا و آمریکا دارند. کوه‌های قرمز، سفید و اخرایی‌رنگ با اشکال فضایی، منظره بدیع و شگفت‌انگیزی را تشکیل می‌دهند.

موزه باستان‌شناسی و مردان نمکی

17. موزه مردان نمکی منبع سی ایران - زنجان‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری استان زنجان

خانه تاریخی ذوالفقاری متعلق به دوره قاجار بوده و به سبک بناهای اواخر این دوره ساخته شده‌ است. همچنین، در ساخت این بنا از سبک بناهای گوتیک اروپایی هم الهام گرفته شده‌ است. این عمارت در حال حاضر به موزه باستان‌شناسی تبدیل شده است. در داخل این موزه از اجساد مومیایی‌شده موسوم به مردان نمکی نگهداری می شود که در سال ۱۳۷۲ در معدن نمک چهرآباد زنجان کشف شدند. سه مرد نمکی، با مو و ریش‌های بلند سفید، متعلق به دوره هخامنشیان (حدود ۴۰۰ پیش از میلاد) و دو مرد نمکی دیگر نیز متعلق به اواخر دوره ساسانیان (حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلادی) هستند. در میان این اجساد، جسد یک زن و یک پسر نوجوان هم وجود دارد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer