زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟ - رسانه مجازی نیلسو

زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟

تیر نهایی

  • توسط علیرضا داوودی
6 scaled - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟

زنجیر چرخ مطمئن ترین راه برای عبور از زمین های یخی و برفی است چرا که باید بدانیم در پیشرفته ترین خودرو ها نیز با وجود انبوهی از سیستم های کمکی برای یک حرکت مطمئن، وجود قفل دیفرانسیل و تایر های مخصوص یخ و برف، باز هم زمانی که تماس تایر با زمین کم شده و اصطکاک از حد لزوم کمتر شود، مجموعه خودرو دیگر قادر به حرکت دادن خود نخواهد بود. به همین خاطر و در این گونه مواقع، افزایش اصطکاک با روش هایی مثل کم کردن باد تایر ها اگر جوابگو نبود، زنجیر چرخ به عنوان وسیله ای برای چنگ زدن به مسیر می تواند کمک بسیار بزرگی برای حرکت در مسیر های یخی و برفی و حتی گلی باشد. با این وجود برخی از رانندگان از نحوه بستن این قطعه آگاهی ندارند و به نوعی با ورود به هوای سرد و طولانی شدن مراحل بستن این  قطعه ترجیح می دهند از خیر آن بگذرند. در این مطلب نگاهی داریم به این عمل ساده و البته الزاماتی که باید در استفاده از این قطعه در نظر گرفت.

خرید انواع لوازم یدکی و جانبی خودرو

بستن زنجیر چرخ به سه روش می تواند انجام شود که یکی پهن کردن زنجیر در جلوی چرخ و حرکت خودرو به جلو به سمتی که چرخ در وسط زنجیر قرار بگیرد و دیگری جک زدن زیر چرخ و بستن زنجیر به دور آن است. روش سوم نیز انداختن زنجیر روی چرخ به نحوی که قسمتی از آن زیر تایر قرار بگیرد و حرکت آرام رو به جلو برای سوار شدن بر وی زنجیر است. می توان گفت روش اول و آخر چون سریع تر و بدون دردسر خاصی است، معمولا انتخاب اکثر رانندگان خواهد بود.

آموزش بستن زنجیر چرخ
آموزش بستن زنجیر چرخ

می توان به جای قرار دادن زنجیر بر روی زمین و رفتن با خودرو روی آن، در حالی که خودرو متوقف است، زنجیر را روی چرخ بیندازیم به طوری که قسمتی از آن را کاملا به زیر چرخ گیر دهیم و سپس با خودرو به سمت جلو حرکت کرده تا به این شکل چرخ روی زنجیر قرار بگیرد.

آموزش بستن زنجیر چرخ
آموزش بستن زنجیر چرخ

بعد از این که تایر به هر کدام از دو روش گفته شده بر روی زنجیر قرار گرفت، بهتر است برای بستن راحت تر زنجیر، کمی فرمان را به طرف بیرون بگیریم تا با زاویه گرفتن چرخ، بستن زنجیر آسان تر باشد.

3 4 - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟
آموزش بستن زنجیر چرخ

دو طرف زنجیر را به هم متصل می کنیم تا زنجیر کاملا دور چرخ را احاطه کند. بعد از این مرحله باید زنجیر را به دور چرخ محکم کنیم تا در حین حرکت از دور چرخ بیرون نزند.

4 2 - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟

بسته به نوع زنجیر، با کمک قسمت هایی که ممکن است روی زنجیر قرار گرفته باشد تا با آن زنجیر محکم شود و یا با استفاده از طناب و… باید زنجیر را کاملا به دور چرخ ثابت کنیم. شل بودن زنجیر در حین حرکت جدا از اینکه به راحتی از چرخ به بیرون پرتاب خواهد شد، می تواند به گلگیر نیز آسیب وارد کرده و یا با افتادن در پشت چرخ دردسر های بیشتری ایجاد کند. پس بعد از بستن زنجیر باید آن را کاملا محکم کرد.

6 1024x683 - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟

چند نکته :
باید دقت کرد که زنجیر چرخی که به همراه داریم کاملا مناسب با ابعاد و سایز تایر خودرو ما باشد. هم چنین قبلا چندین بار بستن زنجیر چرخ را تمرین کرده باشیم تا در وقت استفاده و اضطرار که زمان فاکتور بسیار مهمی خواهد بود، بتوانیم با سرعت هر چه بیشتر زنجیر چرخ را ببندیم. ضمن این که بهتر است برای اینکه از کیفیت انجام کار خود مطمئن شویم، در حدود 500 متر با زنجیر رانندگی کنیم تا متوجه کاستی ها و عیوب کار خود در صورت وجود، شویم.

نکته مهم دیگر این که باید بدانیم که محور محرک و به پیش برنده خودرو ما کدام محور است چرا که زنجیر چرخ باید در محور محرک قرار بگیرد تا بتواند در زمان چنگ زدن به زمین موثر واقع شود و قرار گرفتن زنجیر در محور دیگر فقط می تواند در زمان ترمز زدن از احتمال قفل شدن چرخ کمی بکاهد. بستن زنجیر چرخ در خودرو هایی که دارای دو محور محرک هستند، می تواند اثر بسیار مطلوب تری در چگونگی و توانایی های حرکتی خودرو مذکور داشته باشد و البته یک ضرورت است. اما با توجه به این که در حین حرکت در مسیر های لغزنده، چرخ ها می توانند دچار هرزگردی شوند، از این رو حتی اگر در این خودرو ها به تایر های یک محور زنجیر چرخ ببندیم، باز هم مشکلی از بابت تغییر در محیط چرخ ها و ایراد در حین حرکت مشاهده نخواهد شد اما همان طور که گفته شد، بستن زنجیر به هر دو محور می تواند کارایی فوق العاده ای داشته باشد.

به محض رهایی از مسیر صعب العبور، باید زنجیر چرخ را باز کنیم چرا که استفاده از زنجیر بر روی آسفالت می تواند هم منجر به استهلاک این قطعه شود و هم در عین خراب کردن پوشش آسفالت مسیر، به تایر نیز آسیب برساند. همراه داشتن یک جفت دستکش درون خودرو در این شرایط الزامی است چرا که نه تنها کار کردن با آهن سرد در این گونه مواقع سخت است بلکه در صورت قرار گرفتن زنجیر به مدت طولانی روی برف، ممکن است که پوست دست به زنجیر بچسبد.

5 2 - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟
زنجیر ها انواع مختلفی دارند و کارا ترین آن ها دارای دانه هایی در خط های افقی با چنگه هایی رو به بالا هستند که در زمان بستن باید دقت شود این گل ها رو به بیرون چرخ بیفتند تا چنگ زدن زنجیر به زمین به طور کامل انجام شده و از طرفی تایر آسیب نبیند.
7 1 - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟
در صورتی که زنجیر چرخ به همراه نداریم، بستن طناب به دور تایر نیز می تواند کمک بزرگی به حرکت خودرو کند.
8 1 - زنجیر چرخ را چگونه باید ببندیم ؟
تجربه نشان داده است که هیچ زنجیری، کارایی نمونه های فلزی را ندارد و انواع دیگری که در بازار به وفور یافت می شود، کیفیت کاری و ماندگاری بالایی ندارند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer