زندگی دیجیتال خود را برای پس از مرگ آماده کنید - رسانه مجازی نیلسو

زندگی دیجیتال خود را برای پس از مرگ آماده کنید

  • توسط مارال لاریجانی
زندگی دیجیتال بعد از مرگ

در صورت مرگ: تا کنون به این فکر کرده‌اید که دنیای دیجیتال با وجود تمام تسهیلاتی که برای زندگی ما دارد، می‌تواند برای مرگ‌مان دردسر درست کند؟ چون ما بیشتر اطلاعات شخصی را در ابزارهای دیجیتال و ایمیل خود ذخیره می‌کنیم که دسترسی به آنها برای افراد معتمدمان سخت است. آیا به این فکر کرده‌اید که چگونه لیستی از اطلاعات مهم حساب‌های دیجیتال خود را با اعضای خانواده و دوستان مورد اعتمادتان به اشتراک بگذارید؟

در 7 مارس 2019، میرنا، چند روز قبل از تولد 65 سالگی خود درگذشت. دخترش می‌گوید مرگ او کاملاً غیر منتظره بود. اما در شرایطی که خانواده روزهای خوبی را از نظر عاطفی نمی‌گذراندند، یک چیز باعث شد که روند سوگ کمتر استرس‌زا باشد: میرنا از قبل برای “مرگ” خود آماده شده بود. او اسناد مهم خود را در صندوق امانات قرار داده و “کتاب کوچک اطلاعاتی” منظمی را تنظیم کرده بود.

زندگی دیجیتال بعد از مرگ

میرنا ترتیبی داده بود تا دختر و پسرش، تلفن و ایمیل مادر خود را روی تلفن همراه خود تنظیم کنند، بنابراین آنها رمزعبورهای وی را برای مواقع ضروری می‌دانستند. تمام اطلاعات تماس میرنا در تلفن همراه او بود و پسرش به راحتی توانست دوستان مادرش را مطلع کند. همچنین او به سادگی توانست همکاران مادرش سؤال کند که مزایای پرستاری پس از مرگ چیست و به سرعت توانست کارهای لازم را انجام دهد.

مگ شتری است که جلوی خانه همه می‌خوابد و بنابراین، صحبت از آن نباید ما را ناراحت کند. آمادگی برای مرگ حتمی، هدیه‌ای است که عزیزان ما در غم و اندوه از دست دادنمان حتما از آن قدردانی خواهند کرد و خودمان نیز در زمان زندگی آرامش خاطر بیشتری داریم.

 بعضی از افراد قبل از مرگ خود، به انتقال اسناد و … فکر می‌کنند، اما همچنین باید خانواده خود را از ضروری‌ترین اطلاعات موردنیاز در روزها و هفته های بعد از مرگ، مطلع کنیم و آنها را ترجیحاً در مکانی قرار دهیم که دسترسی به آن آسان باشد. در ادامه، چگونگی تنظیم نسخه دیجیتالی اطلاعات ضروری پس از مرگ آورده شده است.

مرحله 1: اطلاعات حساب کاربری و سایر اطلاعات امنیتی خود را با یک نرم‌افزار مدیریت رمز عبور به اشتراک بگذارید

همه افراد باید از یک نرم‌افزار مدیریت رمزعبور استفاده کنند که به طور ایمن و راحت همه اطلاعات ورود به حساب کاربری و همچنین یادداشت‌هایی را که می‌خواهید در زیر قفل و کلید فضای مجازی نگه دارید، ذخیره کند. با استفاده از این نرم‌افزارها، می‌توانید اطلاعات مهم و حیاتی را که خانواده شما باید پس از مرگ بدانند، مانند اطلاعات مهم و اطلاعات بیمه، به اشتراک بگذارید. می‌توانید از یک برنامه شخصی، استفاده کنید که فقط اطلاعات شما را حفظ کند و هم اینکه  از یک برنامه خانوادگی استفاده کنید که برای تمام اعضای خانواده امکان مدیریت رمز عبور را فراهم می‌کند.

زندگی دیجیتال بعد از مرگ

بعضی از نرم‌افزارهای مدیریت حساب کاربری مانند 1Password به شما این امکان را می‌دهند که با پرداخت اشتراک سالیانه، برای 5 یا 6 نفر از اعضای خانواده دعوتنامه الکترونیکی ارسال کنید و به محض این که آنها دعوت شما را پذیرفته‌اند،هر یک از اعضای خانواده یک رمز عبور اصلی برای حساب کاربری خود ایجاد می‌کنند و به پوشه‌های مشترک دسترسی پیدا می‌کنند. به عبارت دیگر، هر یک از اعضای خانواده می‌توانند رمز عبور، یادداشت‌های امنیتی، اطلاعات بانکی، اطلاعات تماس، پرونده ها و موارد دیگر را در پوشه‌های مشترک اضافه کند. برای دسترسی به تمام این اطلاعات ، تنها چیزی که هر یک از اعضای خانواده باید به خاطر داشته باشند رمز عبور اصلی است که برای حساب کاربری خود تنظیم کرده‌اند.

مرحله 2: ثبت و ذخیره اطلاعات اضطراری

علاوه بر گذرواژه‌ها، باید سایر اطلاعات شخصی را نیز به راحتی در دسترس قرار دهید. مواردی مثل:

  • دستورالعمل هنگام مرگ: حتماً جزئیاتی مانند دفن یا خواسته‌های دیگر خود را درج کنید.
  • ورود به سیستم‌ها یا کدهای امنیتی مهمی که وب‌سایت نیستند: رمز عبور کامپیوتر، PIN  تلفن همراه، رمز عبور تلفن همراه و موارد دیگر ذکر کنید.
  • مخاطبین مهم: مشخص کنید با چه کسی در محل کارتان تماس گرفته شود. همچنین وکیل، حسابدار، کارگزار و نمایندگان بیمه خود را نیز مشخص کنید.
  • محل اوراق با ارزش و مهم: به ذکر محل وصیت نامه، گذرنامه، کارت‌های تأمین اجتماعی، شناسنامه و سایر اسناد حقوقی که تهیه نسخه از آنها دشوار است، توجه کنید.
  • جزئیات صورتحساب‌های تکراری: مشخص کنید که کدام صورتحساب‌ها در موعد مقرر پرداخت شده‌اند و چطور پرداخت شده‌اند.
  • جزئیات حساب مالی: لیست حساب‌های بازنشستگی و سرمایه‌گذاری، بیمه نامه، حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری خود را ذکر کنید.
زندگی دیجیتال بعد از مرگ

برای هر یک از موارد فوق می‌توانید یک یادداشت امن در نرم‌افزار مدیریت رمز عبور خود ایجاد کنید. یا اگر می خواهید یک گزینه مستقل داشته باشید یا اگر برخی از اعضای خانواده احتمالاً از برنامه جدید استفاده نمی کنند، می‌توانید یک صفحه با رمز عبور محافظت شده ایجاد کنید که حاوی این اطلاعات باشد و فقط چند نفر مورد اعتماد یا وکیل از آن خبر داشته باشد.

مرحله 3: کلید مرد مرده را تنظیم کنید و برای حساب‌های دیجیتال فرد مورد اعتمادی را انتخاب کنید.

کلید مرد مرده یک ویژگی امنیتی در قطارهاست که اپراتورها باید یک دسته را روی تابلوی کنترل نگه دارند تا در صورت مرگ آنها، ترمزهای اضطراری کشیده شود. در اصطلاح خارج از حمل و نقل، کلید مرد مرده باعث می‌شود که اگر شما به درخواست‌ها پاسخ ندهید یا حساب کاربری شما برای مدتی غیر فعال بماند، به کسانی که انتخاب می‌کنید خبر داده شود یا می‌توانید حساب‌های خود را غیرفعال کنید. به ویژه اگر تنها زندگی می‌کنید و می‌خواهید دیگران در اسرع وقت متوجه شوند که شما فوت کرده‌اید، این ویژگی کارایی زیادی دارد.

اگر از Gmail استفاده می‌کنید یا فایل‌های خود را در Google Drive ذخیره می‌کنید، احتمالا مهمترین حساب شما Google است: نگران نباشید، می‌توانید به گوگل دستور دهید که داده‌های شما را حذف کند یا حساب‌های Google خود را با شخصی که به او اعتماد دارید بدهید تا پس از مدتی عدم فعالیت، آن را حذف کند.

یک نفر را برای مدیریت پروفایل کاربری خود  در شبکه‌های اجتماعی انتخاب کنید تا اطلاعات شما را حفظ یا آن حساب‌ها را حذف کند. البته Facebook ، LinkedIn ، Tumblr ،  Twitter و سایر شبکه‌های اجتماعی همگی این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا نزدیکان شما بتوانند حساب‌هایتان را مدیریت کنند، اما شما باید قبل از مرگ، آن تنظیمات را تغییر دهید.

مرحله 4: به عزیزان خود بیاموزید که بدون شما زنده بمانند

بعد از انجام همه موارد فوق، باید جزئیات را با خانواده خود به اشتراک بگذارید (همچنین می‌توانید اطلاعات انتخابی را در نرم‌افزار مدیریت رمز عبور یا با یک وکیل یا یک دوست قابل اعتماد به اشتراک بگذارید). اطمینان حاصل کنید که آنها دعوت مدیر رمز ورود را قبول می کنند، برنامه‌ها را نصب می‌کنند و نحوه استفاده از آنها را می‌دانند. یک هشدار یادآوری تنظیم کنید تا حداقل یک بار در سال اطلاعات خود را به روز کنید. و از آنجا که هیچ کس دوست ندارد در مورد مرگ صحبت کند، در زمان سلامتی این صحبت را انجام دهید تا خانواده شما نگران موارد غیرضروری نباشند. به آنها اطمینان دهید که همه این آماده‌سازی‌ها عاد است و شما این کار را برای آرامش خاطر همه انجام می‌دهید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer