سازه‌های ناساز جواد مدرسی در نگارخانه اثر - رسانه مجازی نیلسو

سازه‌های ناساز جواد مدرسی در نگارخانه اثر

فضاهای شهری از محیطی غنی از ایده‌های نابی است که در اختیار صاحبان هنر و خلاقیت قرار گرفته است. جواد مدرسی هنرمندی است که به جنوب شهر تهران رفته است تا نگاره‌هایی را از ساختمان‌های واقعی شهر به نمایش بگذارد و نتیجه آن چیزی است که در نگارخانه اثر به تصویر کشیده شده است.

  • توسط صابر صادقی
ناسازه جواد مدرسی

مجموعه نقاشی‌های جواد مدرسی با عنوان “ناسازه 2” بار دیگر به موضوع شهر می‌پردازد و در آن نقاش تصاویری را از سازه‌های فرسوده جنوب شهر تهران انتخاب و به تصویر کشیده است. فضاهایی که زمانی زندگی در آن‌ها جریان داشت  و در برخی از آن‌ها هنوز جریان دارد و خاطره‌هایی در آن شکل می‌گرفت ولی امروز به ناسازه‌ای در تن شهرهای ما تبدیل شده است. فضاهایی که از سویی نمایانگر نوستالژی‌های قدیمی هستند و از سوی دیگر فرسودگی و نبود امنیت را به نمایش می‎‌گذارند. شاید از همین رو است که عنصر جاندار را کمتر در این نقاشی‌ها می‌توان یافت.

در بدو ورود به نمایشگاه به آیه‌‌های 1 و 2 سوره بلد مواجه می‌شویم که ترجمه آن به صورت زیر است:

سوگند به این شهر

و حال آن‌که تو در این شهر جای داری

ناسازه جواد مدرسی

بیشتر بخوانید:

به گفته ساناز ایمانیان روی هم رفته نمی‌توان از پرداخت مناسب و تکنیک خوب نقاشی در آثار به نمایش درآمده چشم پوشید. ایمانیان که خود دستی در نقاشی دارد نوستالژی را روح حاکم بر این آثار می‌داند که با پرداخت هنرمندانه همراه شده است. رویکری که راضیه بابایی نقاش نیز بر آن صحه می‌گذارد. بابایی اذعان می‌کند که این نمایشگاه نشانگر این است که جواد مدرسی از سواد نقاشی بالایی برخوردار است و با عناصر تجسمی به خوبی آشنایی دارد. این آثار به روشنی نشان می‌دهد که نقاش، رنگ خاکستری سرد و گرم را می‌شناسد. گرچه در این آثار ساختمان‌ها عموماً حالت ایستایی دارند اما تصویرگری سطح و حجم سوال برانگیز نیست. نکته جالب توجه در این نقاشی‌ها این است که زمختی و ایستایی ساختمان‌ها در برابر حرکت آسمان قرار گرفته است.

با این همه بابایی با اشاره به یکی از تابلوها اشاره می‌کند که نمی‌داند این سطوح  از لحاظ بصری، به چه چیزی اشاره دارد و آیا هدف ایجاد بافتی جدید یا چرخش بوده است و یا نتیجه ضعف تکنیکی و یا بی‌حوصلگی است.

ناسازه جواد مدرسی

مسعود گرامی یکی دیگر از بازدیدکنندگان آثار جواد مدرسی را از دور به تصویری با تمام جزئیات تشبیه می‌کند. ترکیب‌بندی آشنا که به درستی نیز اجرا شده است و از همین رو رنگ‌ها به دل می‌نشینند. گویی بیننده تمامی این تصاویر را پیش از این دیده است. گرچه نقاش ساختمان‌های متروکی را نقاشی کرده که ممکن است از بین رفته باشد اما با این همه حسی نوستالژیک را هم تداعی می‌کند.

گرامی تکنیک نقاشی به کار رفته در این آثار را واجد دقتی مهندسی می‌داند که شاید همین عنصر آن را از کار دیگر نقاشان جدا می‌کند. در آثار به نمایش درآمده به همه جزئیات اشاره شده است و با دقت همه جوانب ساختمان همچون معماری دقیق محاسبه شده است.

ناسازه جواد مدرسی

از سوی دیگر اثری از انسان و عناصر حیاتی در بیشتر آثار وجود ندارد. به جز یکی از آن‌ها که کبوترها را بر روی پشت بام به تصویر کشیده است و دیگری که سگی در گوشه‌ای نقاشی کرده است. همچنین تابلویی از نمای شیشه‌ای ساختمانی که سایه‌های محوی از ساکنان نمودار شده است که شاید نشاندهنده جریان زندگی در این سازه‌های ناساز است.

ریزبینی مستتر در این آثار از نظر فرزاد یکی از بازدیدکنندگان جذاب به نظر می‌رسد که آن‌ها را به عکس‌ شبیه کرده است. قاب‌ها همگی آشنا هستند «گویی این ساختمان‌ها را در جایی دیده‌ایم» گرچه الان فرسوده شده‌اند. نگاهی که مورد تأیید مهسا نیز قرار می‌گیرد. تصاویری که تداعی کننده نه فقط جنوب شهر تهران بلکه تصویر آشنای ساختمان‌ها در بسیاری از شهرستان‌ها است که به نما توجه کمتری می‌شود. به گفته مهسا «همان جایی که مادربزرگ من زندگی می‌کند» و بسیاری از ساختمان‌ها بدون نما هستند.

DSC 2292 1024x683 - سازه‌های ناساز جواد مدرسی در نگارخانه اثر

فضاهای شهری دغدغه روزانه امین عبدی است. شهرسازی که به محیط‌های شهری توجه بسیاری دارد و این دقت را در آثار جواد مدرسی نیز می‌بیند. عبدی احساس قرابت زیادی با این فضاها می‌کند که گرچه از سویی تصاویر بافت‌های فرسوده شهری را به نمایش می‌گذارند اما فضاهایی هستند که زمانی کارآمدی داشته اشت و امروز متروک شده است. در واقع همان ناهنگنی و آشوبناکی در نماهای تهران و دیگر شهرها در این آثار نیز دیده می‌شوند. از سوی دیگر زندگی در این فضاها جریان دارد و شاید زمانی در جریان بوده است.       

علاقمندان می‌توانند برای مشاهده این آثار تا 31 خرداد به گالری اثر به آدرس تهران، خیابان ایرانشهر، کوی برفروشان، پلاک 16 مراجعه کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer