سال دقیق تولد لنگستون هیوز کشف شد - رسانه مجازی نیلسو

سال دقیق تولد لنگستون هیوز کشف شد

چگونه یک جستجوی تصادفی آنلاین در یک شبانگاه دیروقت به اکتشافات جدیدی در مورد تولد شاعر و سال‌های کودکی او انجامید.

  • توسط مرسده خدادادی
لنگستون هیوز

مقدمه مترجم: لنگستون هیوز با نام کامل جیمز مرکر لنگستون هیوز، شاعر، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، داستان‌کوتاه‌نویس  سیاه‌پوست آمریکایی است که عمده شهرتش را مدیون آثاری در مورد سیاه‌پوستان و تبعیضی است که بر آنان می رود. او رهبر رنسانس هارلم است و به او لقب ملک‌الشعرای نژاد سیاه نیز داده‌اند. در کودکی پدر و مادرش از هم جدا شدند و پدرش راهی مکزیک شد. هیوز تا ۱۳سالگی نزد مادربزرگش ماند و سپس برای زندگی در کنار مادرش و همسر مادرش راهی شهر لینکلن در ایالت ایلینوی شد و سرانجام در کلیولند، اوهایو ساکن شد. او در لینکلن، ایلینوی بود که سرودن شعر را آغاز کرد. پس از فارغ‌التحصیلی یک سالی را در مکزیکو و یک سال دیگر را در دانشگاه کلمبیا سپری کرد. طی این سال، دست به کارهای گوناگونی از جمله کمک‌آشپزی، کارگری خشک‌شویی و پیشخدمتی رستوران زد و با کار در لباس ملوانی و روی کشتی به اروپا و آفریقا سفر کرد. سپس به آمریکا بازگشت و در هتل وارد من‌‌پارک به کار پیشخدمتی مشغول شد. شبی که ویچل لینشری، شاعر آمریکایی به آن هتل آمده بود، هیوز در کنار بشقابش سه شعری را که نوشته بود گذاشت. ویچل لیندسی چنان از خواندن این اشعار تحت تأثیر قرار گرفت که در سالن هتل او را به تماشاگران معرفی کرد.

ویچل لیندسی، شاعری که متوجه نبوغ لنگستون هیوز شد.
ویچل لیندسی، شاعری که متوجه نبوغ لنگستون هیوز شد.

در سال ۱۹۲۴ هیوز راهی واشنگتن دی‌سی شد. اولین شعرش، سیاه از رودخانه سخن می‌گوید، نام دارد. او نخستین کتاب شعرش را به‌دست آلفرد آ.ناپ با عنوان The Weary Blues در مجله بحران در سال ۱۹۲۶ منتشر کرد. سه سال بعد، تحصیلات دانشگاهی‌اش را در دانشگاه لینکلن پنسیلوانیا به پایان رساند. نخستین رمانش، نه بدون خنده، نشان طلای هارمون را در ادبیات گرفت. در سال 1935، هیوز موفق به گرفتن بورس گوگنهایم شد و در سال 1960 مدال اسپین‌گارن را به خود اختصاص داد و بالاخره در سال 1961 افتخار پیوستن به آکادمی ادب و هنر آمریکا نصیب او شد. هیوز اظهار داشت که پل لارنس دانبر، کارل سند برگ و والت ویتمن تأثیر عمده‌ای بر کار او داشتند؛ به‌ویژه او به واسطه تصویرهای هنرمندانه و درخشانش از زندگی سیاهان آمریکا بین سال‌های دهه ۲۰ تا ۶۰ مشهور است. او رمان‌ها، داستان‌های کوتاه و نمایشنامه‌هایش را نیز به زیبایی اشعارش پدید آورده ‌است. او به دنیای موسیقی جاز ارادت ویژه داشت و نوشته‌هایش تحت تأثیر این سبک موسیقی بودند. برخلاف دیگر شعرای سیاه‌پوست برجسته آن دوره، زندگی و کارهای او تأثیری بسزا در شکل‌گیری جنبش‌های هنری رنسانس هارلم در دهه ۲۰ میلادی گذاشت. لنگستون هیوز در ۲۲ می ۱۹۶۷ در اثر سرطان در نیویورک درگذشت. کمیته حفظ و نگهداری شهر نیویورک به یاد او، محل زندگی‌اش را در کوچه ۲۰ شرقی در خیابان ۱۲۷ هارلم شهر نیویورک‌سیتی را به عنوان یک جاذبه تاریخی گردشگری اعلام کرد.

از ترجمه‌های قدیمی و معروف اشعار او به دست احمد شاملو در چند دهه پیش که بگذریم، خدمت علاقه‌مندان و مشتاقان آثار هیوز عرض می‌شود که به‌تازگی مؤسسه انتشارات نگاه مجموعه اشعار او را با نام شکسپیر در هارلم با ترجمه آقای حسن علیشیری و با قیمت 85هزار تومان روانه بازار کتاب کرده است. همچنین کتاب عشق ستاره‌ای درخشان است، عاشقانه‌های لنگستون هیوز است که علیرضا بهنام، شاعر و مترجم آن را به زبان فارسی بازگردانی کرده و نشر سرزمین اهورایی در سال 92 آن را چاپ کرده است و علاوه بر آن مجموعه شعر تا باران بر تو بوسه زند با ترجمه تورج یاراحمدی و به یاری نشر نیکا در سال 93 به دست خوانندگان فارسی‌زبان رسید. معروف‌ترین شعر هیوز، بگذارید این وطن، وطن شود، است.

متن مقاله:

شاعران کمی هستند که می‌توانند مانند لنگستون هیوز آرامگاهی به شاعرانگی زبانشان برای خود دست و پا کنند. خاکستر او زیر لابی مرکز تحقیقات فرهنگی سیاه‌پوستان در شهر شومبرگ دفن شده است، درست زیر یک کازموگرام موزاییکی که خطوطی از شعر کلاسیکش، کاکا سیاه از رودخانه‌ها حرف می‌زند، بر آن نقش بسته است.

هدف آثار هیوز که نوری راهنما برای رنسانس هارلم بوده این است که تمامی تجارب سیاهان آمریکا را در بر بگیرد. او زمانی که این شعر را نوشت تنها 18 سال داشت.

اما آیا شاعر واقعاً در آن زمان 18 سال داشت؟

اخیراً جستجوی گوگلی تصادفی یک نویسنده برای دانستن بیشتر در مورد یکی از اجدادش آن هم به کشف گنجینه‌ای از اسناد ناشناخته سال‌های اولیه عمر لنگستون هیوز منجر شد، از جمله مدرکی که سال تولد او را متفاوت نشان می‌دهد.

اینجا به یک نمونه از پایگاه داده روزنامه دیجیتالی‌شده نگاهی بیندازیم که درهای کشف و اکتشاف جدیدی را به روی ما باز می‌کند و اینکه این سال چه تفاوتی می‌توانست ایجاد کند.

شبی دیر وقت در اینترنت

هیوز حدود نیمه‌شبی در یکم ماه فوریه سال 1902 در جاپلین، در ایالت میزوری به دنیا آمد.

کارشناس و متخصصی به نام آرنولد رمپرسد در زندگی‌نامه برجسته‌ای که در سال 1986 برای هیوز نوشت، یادداشت می‌کند: از آنجا که قانون میسوری در آن زمان نیازی به ثبت تاریخ تولد نوزادان نمی‌دید، تاریخ تولد او را برابر با تاریخ غسل تعمید او دانسته‌اند. این تاریخ همچنین تاریخی است که در مرکز شومبرگ روی کازموگرام حک شده است.

خاکستر لنگستون هیوز در زیر یک کازموگرام موزاییکی در مرکز تحقیقات فرهنگ سیاه‌پوستان شومبرگ قرار دارد. منبع عکس: مرکز تحقیقات فرهنگ سیاه‌پوستان شومبرگ
خاکستر لنگستون هیوز در زیر یک کازموگرام موزاییکی در مرکز تحقیقات فرهنگ سیاه‌پوستان شومبرگ قرار دارد. منبع عکس: مرکز تحقیقات فرهنگ سیاه‌پوستان شومبرگ

اما یک بعد ازظهر در اوایل تابستان اریک مک‌هنری، شاعری که در دانشگاه واشبرن در توپکا در ایالت کانزاس تدریس می‌کند، به شواهدی دست یافت که نشان می‌دهد سال تولد شاعر در همه منابع اشتباه یادداشت شده است.

آقای مک‌هنری در حال صرف شام با یک دوست شاعر بود. این دوست شاعر نیز در توپکا بزرگ شده بود. هر دوی این افراد اجدادی داشتند که در زمینه سیاست ایالتی پوپولیستی در اواخر قرن 19 فعال بودند و فکر می‌کردند آیا این دو مرد ]اجداد آن‌ها[ همدیگر را می‌شناخته‌اند یا خیر.

بعداً در همان شب، یک جستجوی گوگلی آقای مک‌هنری را به روزنامه‌های دیجیتال‌شده هدایت کرد و یک مقاله از 1894 درباره جد بزرگ دوستش پیدا کرد که در آن در مراسم یادبود جد بزرگ خودش در حال سخنرانی بود. آقای مک‌هنری گفت: این لحظه، لحظه‌ بزرگ و تأثیرگذاری بود که انگار ذهن را فلج می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

اواخر آن شب و یک جستجوی گوگلی

با استفاده از امکانات این سایت که یکی از بی‌شمار سایت‌های روزنامه‌هایی که دیجیتالی‌شده است و میلیون‌ها نسخه از روزنامه‌های تاریخی را در اختیار عموم قرار می‌دهد، او شروع به جستجوی نام‌ شخصیت‌های فرهنگی برجسته سیاه‌پوست با ریشه‌های توپکا کرد، از جمله افرادی مانند کلمن هاوکینز، گواندولین بروکس، هنرمندی با نام هارون داگلاس و نیز لنگستون هیوز.

او گفت: من فقط از نامی به نام دیگر می‌پریدم.

 هفته‌نامه توپکا پلین‌دیلر یک هفته‌نامه آمریکایی سیاه‌پوستان بود که تحت نام‌های مختلف بین سال‌های 1899 و 1958 منتشر می‌شد، ما زمانی که او روی یادداشت مختصری در صفحه جامعه در هفته‌نامه توپکا پلین‌دیلر متوقف شد، نگاهش روی یک یادداشت معمولی و خسته‌کننده درباره به‌روزرسانی وضعیت سلامت لنگستون هیوز کوچک متوقف شد.

لنگستون هیوز

تاریخ این یادداشت 20 دسامبر سال 1901 میلادی بود، یعنی یک سال قبل از اینکه هیوز، که سال­های کودکی خود را در توپکا و لارنس در کانزاس گذرانده بود، ظاهراً متولد شود.

مک هنری گفت: من فکر می‌کردم که آیا باید همسرم را بیدار کنم تا این را به او بگویم. واقعاً به‌سختی توانستم به خواب بروم.

اما آیا این شخص واقعاً لنگستون هیوز بود؟

ممکن بود که این نوشته به شخص دیگری با همان نام اشاره کند. اما صبح روز بعد، آقای مک‌هنری جستجوی هدفمندتری را انجام داد و یک یادداشت از 17 مه 1901 پیدا کرد که در آن از برخی از بازدیدکنندگان اخیر شهر نام برده بود؛ از جمله خانم کری هیوز و پسر کوچکش لنگستون که در راه خود به شهر بوفالو بوده‌اند.

لنگستون هیوز

نام مادر مادر هیوز، کری بود. و زندگی‌نامه‌نویسان قبلاً تأیید کرده بودند که جیمز هیوز، پدر لنگستون که مدت کوتاهی پس از تولد پسرش خانواده را ترک کرده بود، در بوفالو زندگی می‌کرد.

مک‌هنری گفت این لحظه درست زمانی بود که فکر کردم من به این کشف نائل شده‌ام، این فرد باید همان لنگستون هیوز خودمان باشد.

او بعد از آن، یادداشت سومی به تاریخ 17 ژانویه 1902 پیدا کرد که اشاره به بازدید خانم سی. ام. هیوز و پسرش کرده بود. (بله روزنامه‌های آن زمان غلط‌های تایپی زیادی داشتند و اسم مادر هیوز در اینجا اشتباه یادداشت شده است) همه این یادداشت‌های روزنامه‌ای او را به این نتیجه رساند که لنگستون هیوز یکسال قبل از تولدی که به او نسبت می‌دهند، متولد شده بوده است.

آیا این یادداشت‌ها متخصصان را متقاعد کرد؟

آقای مک‌هنری که اذعان دارد متخصص زندگی و آثار هیوز نیست، یافته‌های خود را با محققان هیوز در کانزاس و فراتر از آن به اشتراک گذاشت.

اولین فردی که با او تماس گرفت، دنیس لو بود، او نویسنده دستیار کتاب لنگستون هیوز در لارنس است و شروع به کنکاش در سوابق دیجیتالی کرد و سه سند دولتی یا فدرال را از سال‌‌های 1905، 1910 و 1915 پیدا کرد که سال تولد هیوز را 1901 می‌دانند. آقای مک‌هنری همچنین با دکتر رمپرستاد، استاد بازنشسته استنفورد تماس گرفت.

آقای رمپرستاد که تحقیقات خود را قبل از دوران دیجیتالی شدن انجام داده است، گفت: این موضوع از یک طرف مهم نیست، اما از سوی دیگر بسیار مهم است. زیرا شما می‌خواهید در مورد فرد مورد بحث خود اطلاعاتی کسب کنید.

11 4 752x1024 - سال دقیق تولد لنگستون هیوز کشف شد
لنگستون هیوز وقتی که کودک بود، به همراه مادرش کری، منبع: دانشگاه ییل، کتابخانه اسناد و کتاب‌های نایاب

صبر کنید ببینم. لنگستون هیوز کودک در روزنامه چه کار داشت؟

هیوز در یک خانواده برجسته متولد شد. اولین همسر مادربزرگش، رفیق جان براون بود و در سال 1859 در حمله هارپرز فری درگذشت. یکی از عموهای بزرگ او عضو اولین کنگره سیاهپوستان در ویرجینیا بود.

مادر او، کری، زمانی به عنوان مأمور سفر برای روزنامه پلین‌دیلر کار می‌کرد. مانند بسیاری از روزنامه‌ها در آن زمان، صفحه اجتماعی این روزنامه مثل نوعی فیس‌بوک آن هم از نوع تصویری عمل می‌کرد تا افراد از حال و فعالیت‌های یکدیگر باخبر شوند و این برای جامعه‌ای که سفیدپوستان آن را نادیده می‌گرفتند، نوعی موهبت بود.

آیا می‌خواهید بدانید دوستان شما کجا هستند، چه کسانی از کجا بازدید می‌کنند و چه کاری انجام می‌دهند؟ چه افرادی، سیاه‌پوست یا سفیدپوست به‌طور کلی چه کاری انجام می‌دهند؟ روزنامه پلین‌دیر را بخوانید.

مایه خرسندی امروزه ماست که این روزنامه به دست آقای مک‌هنری افتاد.

12 1 - سال دقیق تولد لنگستون هیوز کشف شد

تاکنون مک‌هنری بیش از چندین و چند عدد منابع چاپ‌شده که در مورد هیوز از نوزادی تا دوره نوپا بودن حرف می‌زنند، کشف کرده است. یکی از این موارد از سال 1907 گزارش می‌دهد که او با پرت شدن در یک بوته گل سرخ خودش را مجروح کرده و یادداشتی در یک هفته بعد می‌گوید حال او بهتر است.

مک‌هنری می‌گوید: نمی‌توانم تصور کنم نام بسیاری افراد برجسته ادبی دیگر قبل از دوره مدرسه رفتن تا این حد در روزنامه‌ها آورده شده است.

پس این ایده که هیوز در سال 1902 متولد شده از کجا آمده است؟

تاریخ تولد اشتباهی هیوز

تاریخ اشتباهی تولد او به نظر می‌رسد بخشی از روایت زندگی او در سال‌های اولیه باشد و ممکن است ریشه گرفته از آن باشد که بزرگ‌ترهای او درباره تاریخ تولدش گفته‌اند.

  هیوز در زادگاهش در شهر لارنس در ایالت کانزاس، در حدود سال 1914. منبع: آسوشیتدپرس
هیوز در زادگاهش در شهر لارنس در ایالت کانزاس، در حدود سال 1914. منبع: آسوشیتدپرس

در ابتدا مک‌هنری این سؤال را در ذهن داشت که آیا مادر هیوز که او را به جای مدرسه سیاه‌پوستان به مدرسه سفیدپوستان در توپکا فرستاد، یک سال بیشتر صبر نکرد تا او را در کلاس اول ثبت‌نام کند زیرا می‌خواست از او در برابر نژادپرستی محافظت کند.

مک‌هنری می‌گوید: شاید فکر می‌کرد بهتر است همه فکر کنند پسرش یک سال بزرگ‌تر است و بقیه متوجه سن واقعی او نشوند.

در خاطرات او با نام دریای بزرگ هیوز در مورد مدرسه چنین می‌نویسد: همه معلمان با من مهربان بودند به‌جز یکی که برخی اوقات در مورد رنگ پوست من نظر می‌داد و بعد از چنین نظراتی بچه‌ها در کوچه سنگ و قوطی حلبی برمی‌داشتند و تا خانه من را دنبال می‌کردند.

باشد، این جالب است، ولی آیا سال تولد لنگستون هیوز تفاوت چندانی دارد و مهم است؟

این نکته باقی خواهد ماند که پژوهشگران از این اطلاعات جدید چه استفاده‌ای خواهند کرد و چه جستجوهای بیشتری ممکن است به عنوان منابع جدید به پایگاه داده‌های آنلاین افزوده شوند، از جمله newspapers.com، کتابخانه کنگره وقایع‌نگاری ایالات متحده و مجموعه Obsidian که یک پایگاه داده غیرانتفاعی از روزنامه­های میراث آفریقایی-آمریکایی است که ماه گذشته کار خود را آغاز کرد.

اما کوین یانگ، شاعر و مدیر مرکز شومبرگ (که همچنین در توپکا بزرگ شده است) پیشنهاد داد که سردرگمی در خصوص سن هیوز کمی تا حدودی به مضامین گسترده‌ای از بداهه‌نوازی و داستانسرایی در زندگی‌نامه سیاهپوستان مربوط می‌شود.

او اظهار می‌کند که لویی آرمسترانگ علاقه داشت بگوید که در تاریخ 4 جولای 1900 به دنیا آمد. (مدارک و سوابق غسل تعمید می‌گوید او در تاریخ 4 آگوست 1901 به دنیا آمده است). در یک نمونه‌ دیگر از این مورد، برای مثال زورا نیل هرستون زمانی که در دبیرستان در 26 سالگی ثبت‌نام کرد، 10 سال از سنش را کم کرد و در عقدنامه دومین ازدواجش 19 سال سنش را پایین‌تر آورد.

یانگ می‌گوید: حتی اگر تغییر در تاریخ تولد هیوز از سمت‌وسوی مادرش بوده، چنین تغییراتی تا حدی مرتبط با سایر بداهه‌گویی‌ها سیاه‌پوستان است.

حالا که سال دقیق تولد این شاعر به‌درستی کشف شده است، آیا باید تاریخ تولد او روی کازموگرام محل دفن خاکسترش را نیز عوض کنیم؟ آقای یانگ می‌گوید خیر، نیازی نیست. او می‌گوید این اطلاعات جدید زیبایی این کازموگرام را تغییر نمی‌دهد. این کازموگرام در یکم فوریه 1991 که هشتادونهمین (یا نودمین) سال تولد هیوز بوده است به افتخار وی ایجاد شد. او در سال 1967 از دنیا رفت.

یانگ می‌گوید: این کشف تاریخ تولد به ما نشان داد که هنوز موارد زیادی برای شناخت افرادی که فکر می‌کنیم در مورد آن‌ها بسیار می‌دانیم،‌ موردنیاز است. این باعث شد من فکر کنم آرشیوها هنوز زنده و در حال تغییر و گسترش هستند.

————————

توضیح مختصر مترجم در مورد نویسنده مقاله: جنیفر شوسلر، نویسنده و گزارشگر فرهنگی مجله نیویورک‌تایمز است که مقالات متعددی تا کنون برای این نشریه نوشته است. حوزه علاقه‌مندی و فعالیت‌های او زندگی اندیشمندان شهیر و دنیای ایده‌هاست. او در شهر نیویورک مستقر است.

توضیحات مترجم: کازموگرام یک تصویر هندسی مسطح است. این کلمه معادل فارسی ندارد. بعضی از کازموگرام‌ها به منظور مدیتیشن ایجاد شده‌اند. ماندالاها شناخته‌شده‌ترین نوع کازموگرام‌ها هستند، اما اشکال مشابه که آن‌ها نیز به نام اسکیما شناخته می‌شوند نیز در قرون وسطی  و در غرب اروپا هم مورد استفاده قرار گرفتند.

توضیحات مترجم: ویچل لیندسی شاعر آمریکایی است که در سال 1879 در ایلینویز متولد شد و در سال 1931 در 52سالگی در همان شهر درگذشت. او اولین نظریه سینمایی را به شکلی غیرنظام‌مند ارائه داد. نام مقاله او هنر تصاویر متحرک بود که در سال 1916 منتشر شد. او به دلیل نگرانی‌های مالی و بیماری‌ای که به دلیل سفر شش‌ماهه‌اش بر او مستولی شد، دچار افسردگی گشت و در نهایت، با خوردن یک شیشه تمیزکننده با نام تجاری لایسول، به زندگی خود خاتمه داد.

توضیحات مترجم: آلفرد آبراهام کنوپف (پدر) در یک خانواده یهودی در نیویورک متولد سپتامبر 1892 به دنیا آمد و در 11 اوت 1984 درگذشت. او ناشر آمریکایی قرن بیست‌ویکم و بنیانگذار انتشارات آلفرد اِی کنوپف است. او توجه وسواس‌گونه ویژه‌ای نسبت‌به کیفیت چاپ، صحافی و شیرازه و طراحی در کتاب‌هایش داشت و شهرت و اعتبار خود را به عنوان یک فرد کاملاً کمال‌گرا در هر دو زمینه محتوا و ارائه به دست آورد.

توضیحات مترجم: هارپرز فری نام شهری در ایالت ویرجینیاست. در سال‌های 1854 تا 1861 جنگ داخلی در آمریکا درگرفت که به لغو قانون برده‌داری در ایالات متحده منجر شد. در سال 1859 به انبار ارتش در این شهر حمله شد که هر چند خود تأثیر و نقشی در لغو قانون برده‌داری نداشت اما انگیزه‌ای برای حملات و نبردهای بعدی شد.

توضیحات مترجم: زورا نیل هرستون متولد ۷ ژانویه ۱۸۹۱و درگذشته به تاریخ ۲۸ ژانویه ۱۹۶۰ است. او رمان‌نویس، نویسنده داستان‌های کوتاه، توده‌شناس و انسان‌شناس آفریقایی-آمریکایی بود. شهرت او بیشتر به‌خاطر رمان‌ها و مجموعه‌های فولکلوری است که مبین فرهنگ آفریقایی – آمریکایی هستند. از او چهار رمان و بیش از ۵۰ داستان کوتاه، نمایشنامه و مقالات منتشر شده ‌است که بهترین و شناخته‌شده‌ترین اثر او رمان چشمان آن‌ها به خدا می‌نگریست در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. وی همچنین برنده جوایزی همچون کمک‌هزینه گوگنهایم شده ‌است.

نویسنده: جنیفر شوسلر

منابع:

  • نیویورک تایمز
  • ویکی‌پدیای فارسی

پاورقی:

اسامی اشخاص و مکان‌ها و نشریات به ترتیب حضور در متن بدین قرار است:

Jennifer Schuessler

Vachel Lindsay

Alfred A. Knopf

New York Public Library

Schomburg Center for Research in Black Culture

Harlem Renaissance

Joplin, Mo

Arnold Rampersad

Eric McHenry

Washburn University

Topeka, Kan.

Coleman Hawkins

Gwendolyn Brooks

Aaron Douglas

The Topeka Plaindealer

Carrie Hughes

Buffalo

James Hughes

Denise Low

Langston Hughes in Lawrence

John Brown

Plaindealer

Kevin Young

Zora Neale Hurston

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer