سرطان سینه در سنین پایین، باورها و حقیقت‌ها - رسانه مجازی نیلسو

سرطان سینه در سنین پایین، باورها و حقیقت‌ها

حالا دیگر خیلی وقت است که «سرطان» سن و سال نمی‌شناسد؛ از کودک چندساله گرفته تا یک جوان رعنا همه می‌توانند به بی‌رحمانه‌ترین شکل ممکن دچار سرطان شوند و این غول بی‌شاخ و دم دمار از روزگار آن‌ها درآورد.

  • توسط مهشید ستوده
breast cancer research istock - سرطان سینه در سنین پایین، باورها و حقیقت‌ها

باور همیشگی این بوده است که «سرطان سینه» (Breast cancer) از جمله سرطان‌هایی است که زنان سن بالا به آن دچار می‌شوند، اما این روزها این سرطان هم در میان دختران جوانی که تازه به فکر ازدواج و تشکیل خانواده افتاده‌اند نیز دیده شده و همین موضوع سؤالات بسیاری را در این مورد ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید:‌

حقایقی درباره سرطان سینه

به‌طورکلی سرطان سینه بیشتر در میان زنان سن بالا رایج است، به گونه‌ای که خطر ابتلای یک زن در 28 سالگی به این بیماری یک در 227 است، اما در 60 سالگی این شانس به یک در 28 می‌رسد. با اینکه احتمال ابتلای زنان جوان‌تر به این بیماری بسیار پایین‌تر است اما آن‌ها هم می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. بهتر است بدانید در سال 2016، بیش از 13 هزار زن 40 ساله و کمتر از آن به بیماری سرطان سینه مبتلا شده‌اند.

تفاوت‌های سرطان سینه در سنین جوانی و میانسالی

نکته اصلی اینجاست که زمانی‌که سرطان سینه در سنین جوانی تشخیص داده شود، احتمال بدخیم بودن و شیوع سریع‌تر آن به تمام بدن نیز بیشتر وجود دارد. در بیشتر موارد هم سرطان سینه در زنان جوان در زمان درست تشخیص داده نمی‌شود، چراکه سازمان‌ها و پزشکان اصولاً ماموگرافی‌های منظم را تا قبل از سنین 45 یا 50 سالگی توصیه نمی‌کنند.

iStock 517662690 cropped 1024x563 - سرطان سینه در سنین پایین، باورها و حقیقت‌ها

البته برای پزشکان نیز تشخیص سرطان سینه در میان زنان جوان که بافت‌های پستانی جوان‌تری دارند، سخت‌تر است. آن‌ها دارای بافت‌های چربی بیشتری در این ناحیه هستند و به همین دلیل، تومورها به‌خوبی خودشان را در ماموگرافی‌ها نشان نمی‌دهند.

فاکتورهای خطری که باید در نظر گرفته شوند

اگر شما دارای مادر، خواهر یا هر اقوام نزدیک دیگری هستید که قبل از 45 سالگی مبتلا به این نوع سرطان شده‌اند، پس باید در نظر بگیرید که این احتمال برای شما نیز بیشتر خواهد بود که در سنین پایین دچار این بیماری شوید.

اگر دارای جهش ژن «بی آر سی آ یک» (BRCA 1) باشید نیز بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستید. این ژن می‌تواند دی‌ان‌ای آسیب‌دیده را ترمیم کند. زمانی‌که آن‌ها هشدار بدهند، دی‌ان‌ای در سلول‌ها می‌تواند به روش‌هایی که به سرطان منجر شوند تغییر کنند. کارشناسان این جهش‌ها را به یک افزایش خطر برای سرطان سینه و تخمدان‌ها مرتبط می‌دانند.

سن شما چگونه بر روند درمانتان تأثیر می‌گذارد؟

پزشک شما کمک خواهد کرد تا مؤثرترین راه درمان سرطان را بر اساس مدل، محل استقرار و درجه تومورتان انتخاب کنید. درمان‌ها معمولاً برای همه زنان در همه سنین یکسان هستند اما چند مورد استثنا نیز در این میان وجود دارد.

داروهایی وجود دارند که در روند درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار می‌گیرند و به آن‌ها داروهای بازدارنده گفته می‌شود، اما اصولاً این داروها را نمی‌توان برای زنانی که هنوز وارد دوره یائسگی خود نشده‌اند، استفاده کرد. این داروها از تولید استروژن جلوگیری می‌کند و با این کار، تومور دیگر قادر به رشد نخواهد بود. به همین دلیل، این داروها تنها در حالی می‌توانند برای زنان جوان مؤثر باشند که داروی دیگری در کنار آن برای توقف تولید استروژن در تخمدان‌های آن‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر از نظر پزشکی امکان‌پذیر باشد، ممکن است شما تحت یک عمل جراحی بسیار محافظت‌شده نیز قرار بگیرید. با این جراحی تومور بیرون آورده می‌شود اما سینه‌ها دست‌نخورده باقی می‌مانند. شیمی‌درمانی، رادیوگرافی یا هر دوی آن‌ها معمولاً بعد از این جراحی ضروری هستند. در برخی از موارد نیز کل پستان باید تخلیه شود که می‌توانید بعد از بهبود یافتن با یک جراحی زیبایی این مشکل را نیز حل کنید.

چگونه سرطان سینه بر باروری‌ تأثیر می‌گذارد؟

در دهه‌های دوم و سوم زندگی و حتی در ابتدای دهه چهارم، ممکن است به تشکیل خانواده یا افزودن یک نفر به خانواده‌ فکر کنید، اما بهتر است بدانید سرطان سینه می‌تواند روی باروری نیز تأثیر بگذارد. هم رادیوتراپی و هم شیمی‌درمانی می‌توانند به سلول‌های تخمدان‌ که تخمک‌های سالم تولید می‌کنند، آسیب برسانند. این آسیب می‌تواند به اندازه‌ای باشد که مانع از باردار شدن شود.

«هورمون‌درمانی» نیز می‌تواند عادت‌های ماهانه را کمتر یا حتی به‌صورت کامل آن‌ها را متوقف کند. این پروسه می‌تواند مانع باردارشدن شود. برخی اوقات، آسیب به باروری موقتی است و ممکن است بعد از اینکه دوره‌های درمانی به پایان برسد، بارداری صورت گیرد اما در برخی دیگر از موارد این آسیب دائمی است.

thinkstockphotos 583830358 1024x1024 - سرطان سینه در سنین پایین، باورها و حقیقت‌ها

برخی از درمان‌های سرطان سینه بر میل جنسی نیز تأثیر می‌گذارد و احساس تهوع دائمی از دیگر مشکلاتی است که احتمالاً در این دوره تجربه خواهد شد. داشتن سرطان از لحاظ احساسی بسیار خفه‌کننده است و به همین دلیل، گرفتن ارتباط جنسی با شریک زندگی‌ در این دوره بسیار سخت خواهد بود.

اگر می‌دانید یک خانواده می‌خواهید، قبل از اینکه درمان سرطان را آغاز کنید با یک متخصص باروری در مورد گزینه‌هایتان صحبت کنید. یک گزینه این است که تخمک‌ها یا نطفه بارورشده را فریز کنید و آن‌ها را تا زمانی‌که دوره‌های درمانی‌تان به پایان بر می‌رسد نگهداری کنید. برخی داروها را می‌توان در دوره‌های شیمی‌درمانی‌تان استفاده کرد که می‌توانند تخمدان‌ها را در طول شیمی‌درمانی غیرفعال کنند تا آسیب کمتری هم به بیمار برسد.

چه می‌توان کرد؟

همه آنچه را می‌توان در مورد سرطان انجام داد، بیاموزید تا در مورد همه گزینه‌های موجود برای درمان خودتان مطلع باشید. از پزشکتان در مورد اینکه سن چگونه می‌تواند بر گزینه‌های درمانی تأثیر داشته باشد، بپرسید.

وقتی به کمک نیاز دارید در جستجوی آن باشید. یک مشاور را ببینید تا با او در مورد تأثیر عاطفی بیماری‌تان صحبت کنید. یک متخصص باروری را ببینید تا در مورد گزینه‌های باردارشدن با او صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که دوستان و اعضای خانواده نیز می‌توانند کمک بسیار خوبی در طول دوره درمانی شما باشند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer