سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پیچ و خم تحریم - رسانه مجازی نیلسو

سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پیچ و خم تحریم

  • توسط شبنم عزیزی
44 e1556543836465 - سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پیچ و خم تحریم

اقتصاد ایران در شرایط حساسی به‌سر می‌برد، تحریم‌ها، فرصت‌های طلایی اقتصاد کشورمان را نشانه گرفته است. خبر کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در کنار آمار و ارقام تعطیلی کسب‌و‌کارهای مختلف و تعدیل نیرو شرایطی غیرقابل‌ پیش‌بینی در حوزه اقتصادی ایران به‌وجود آورده است.

بیشتر بخوانید:

براساس این گزارش، درحالی‌که پس از برجام حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در ایران، با جدیت زیادی دنبال شد و سرمایه‌گذاران خارجی‌ برای حضور در کشورمان شروع به رقابت کردند، حالا درپی تشدید تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا، میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

آمارها نشان می‌دهن که از سال 2000 تاکنون سیر صعودی و پایدار ورود سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع بزرگ کشور اعم از صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و خودروسازی تداوم داشته است اما در دوره‌های متوالی این مسأله تحت تأثیر تحولات سیاسی قرار گرفته و مانند دوره اخیر تحریم‌ها که باعث شد شرکت توتال از توسعه پارس جنوبی و شرکت‌های رنو و پژو از صنعت خودروسازی ایران خارج شوند، زمینه کاهش سرمایه‌گذاری‌ها یا متوقف شدن آن‌ها را فراهم آورد.

سهم ناچیز ایران در جذب سرمایه‌گذار خارجی

بررسی روند سرمایه‌گذاری خارجی در اقتصاد ایران نشان می‌دهد، در سال 2010 میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران 3میلیارد و 649میلیون دلار بوده است. روند روبه‌رشد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تا سال 2012 ادامه داشته و در این سال به 4میلیارد و 662میلیون دلار رسیده است. در سال 2012 و با تشدید تحریم‌ها روند نزولی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شروع شد؛ به‌طوری که در سال 2015 میزان سرمایه‌گذاری خارجی با افتی 56 درصدی نسبت به سال 2012 به 2میلیارد و 50میلیون دلار کاهش یافت.

با اجرایی شدن برجام در سال 2015 و با تمایل شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران، روند رو به رشد میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دوباره از سر گرفته شد؛ به‌طوری‌که درست یک سال بعد از توافق برجام، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی با رشدی 64 درصدی به 3میلیارد و 372میلیون دلار رسید. در آخرین گزارش آنکتاد درخصوص سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی که مربوط به سال 2017 است، میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران نسبت به سال 2016 با رشدی 49 درصدی به 5میلیارد و 19میلیون دلار رسید.

البته در گزارش آنکتاد اشاره شده است که این افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2017 مدیون سرمایه‌گذاری قابل‌توجه شرکت‌های خارجی در بخش ذخایر نفت و گاز ایران است. در ادامه این گزارش آمده است که امضای قرارداد توتال و یک شرکت چینی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی و قرارداد یک شرکت ترک و یک شرکت روسی برای سرمایه‌گذاری 7میلیارد دلاری در سه میدان نفت و گازی باعث این رشد چشمگیر شده است. گفتنی است در سال 2017 کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام‌شده در جهان 1429 میلیارد دلار بوده است که سهم ایران از این رقم تنها 0.35 درصد بوده که سهم ناچیزی است.

سرمایه‌گذاری داخلی نزدیک به صفر

از سوی دیگر، مشکلات اقتصادی باعث شده سرمایه‌گذاری داخلی هم نزدیک به صفر باشد. تشکل‌های بخش خصوصی به‌دلیل رفع نشدن موانع بر سر سرمایه‌گذاری‌ها دیگر به مشارکت تمایلی ندارند.

یک عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در این باره می‌گوید: چالش عمده برای جذب شرکت‌های خوب خارجی به ایران، تحریم‌های اعمال‌شده از سوی آمریکاست که باعث شده نقل و انتقال پول به‌سختی صورت گیرد.

faryal mostofi 1 750x430 - سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در پیچ و خم تحریم
فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران

به گفته فریال مستوفی، وجود آشوب در منطقه خاورمیانه باعث شده سرمایه‌گذاری‌ها افت کند؛ البته جو روانی ناشی از اعمال تحریم‌ها باعث شده شرکت‌ها در سراسر جهان رفتارهایی از خود بروز دهند که به هیچ عنوان به تحریم ارتباطی ندارد. به این معنی که این شرکت‌ها به پیشواز تحریم رفته‌اند و بیش از آنچه باید، از پیامدهای همکاری با شرکت های ایرانی هراس دارند.

او هشدار می‌دهد: از سوی دیگر، مشکلات اقتصادی باعث شده سرمایه‌گذاری داخلی هم نزدیک به صفر باشد. تشکل‌های بخش خصوصی که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برجسته‌ترین آن‌هاست باید تلاش کنند که نیاز اقتصادی کشور به سرمایه‌گذاری و کمبودها در این عرصه را به مسئولان و متولیان گوشزد و مدام تأکید کنند که اگر موانع بر سر سرمایه‌گذاری‌ها حل نشود، اقتصاد کشور نمی‌تواند از تحریم‌ها با کمترین آسیب‌ها گذر کند.

به گفته این عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران، در کشورهای درحال‌توسعه، دولت‌ها با وضع قواعد و مقررات زمین بازی را به نفع بخش خصوصی تغییر می‌دهند و حتی در مراحل ابتدایی توسعه دست این بخش را می‌گیرند و با حمایت‌های خود کار به آن‌ها می‌سپارند تا بخش خصوصی روی پای خود بایستد. اما در کشور ما، به دلیل اینکه ساختار دولتی همچنان در اقتصاد دست بالا را دارد، بخش خصوصی بازیگر اصلی به حساب نمی‌آید و در عمل، عمده سرمایه‌گذاری‌ها به سوی بخش دولتی یا عمومی سرازیر می‌شود.

چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری

واقعیت این است که زیرساخت‌های فعلی کشور برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست. از نظر تشکل‌های بخش خصوصی نامناسب‌ترین زیرساخت‌ها به ترتیب زیرساخت‌های حمل‌ونقل، زیرساخت‌های آب، برق و گاز و زیرساخت‌های مخابرات هستند.

قوانین موجود دیگر چالشی است که بارها و بارها گفته شده، انسجام قوانین برای سرمایه‌گذاری در ایران اصلاً مناسب نیست و نامناسب‌ترین قوانین، قانون کار است همینطور قوانین مالیاتی و امور گمرکی و در نهایت قوانین مرتبط با تجارت و صادرات و واردات.

سرمایه گذاری
افزایش سرمایه‌گذاری منجر به افزایش تولید، ارزش افزوده، درآمد، رفاه، اشتغال و البته کاهش نرخ بیکاری و فقر می‌شود.

اما کشور برای توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدید تحرک و رشد در این بخش است. به گفته تحلیلگران اقتصادی، افزایش سرمایه‌گذاری منجر به افزایش تولید، ارزش افزوده، درآمد، رفاه، اشتغال و البته کاهش نرخ بیکاری و فقر می‌شود.

با وجود این، دولت همچنان در این‌باره جدیتی به خرج نمی‌دهد هرچند دولت‌های گذشته هم عزمی برای فراهم آوردن امکانات، ظرفیت‌ها و بستری امن برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی از خود نشان نداده‌اند. این درحالی است که در مدیریت اصولی، علمی و منطقی، مسیر توسعه و سرمایه‌گذاری‌ها عامل تحول و پیشرفت کشور و جوامع را فراهم می‌کنند.

موانع و محدودیت‌های داخلی، بوروکراسی زاید اداری و عدم تضمین و امنیت مالی، مـانع جذب سـرمایه‌گـذار هم خـارجی و هم داخلی است و چنانچه این موانع برطرف نشوند، باید نگران روند توسعه و رشد اقتصادی و به تبع آن، اجتماعی در کشور شد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer