سرگیجه دنیا از میزان صادرات نفت ایران - رسانه مجازی نیلسو

سرگیجه دنیا از میزان صادرات نفت ایران

در حالی که برخی منابع میزان فروش نفت خام را 100 هزار بشکه اعلام می کنند اما برخی از شرکت‌های ردیاب خبر از صادرات 350 هزار تا 1 میلیون بشکه در روز می‌دهند.

  • توسط شاهین فلسفی
صادرات نفت خام

از زمانی که ترامپ موضوع به صفر رساندن صادرات نفتی ایران را پیش کشید، همواره موضوع میزان صادرات نفتی به کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، هند و… محل بحث و مجادله بوده است. از سوی دیگر وزارت نفت به دلیل یک سری ملاحظات سیاسی، میزان صادرات نفت را اعلام نمی‌کند. به همین دلیل برخی منابع رقم صادرات 100 هزار بشکه‌ای و برخی صادرات 500 تا یک میلیون بشکه‌ای در روز را در ماه جولای مطرح می‌کنند. ماجرای میزان صادرات ایران زیر فشار تحریم‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که در بازار این ماده استراتژیک کمتر علائم و نشانه‌های تغییر در قیمت گریدهای نفتی مشابه ایران را شاهدیم. گویی بازار همان روند قبل از تحریم نفت ایران را دنبال می‌کند.

بیشتر بخوانید:

فاصله زیاد گمانه‌زنی‌های صادرات نفت

کلاید راسل، مقاله‌نویس رویترز، در رابطه با میزان صادرات روزانه نفت خام ایران، بااشاره به آمارهای متناقض در این خصوص می‌گوید: با وجود اینکه برخی منابع خبر از صادرات یک نفتکش غول پیکر در هر 48 ساعت می‌دهند اما برخی منابع دیگر عنوان می‌کنند که ایران در یک ماه تنها دو نفتکش صادرات داشته است. بنابراین باید ببینیم دقیق ترین آمار در دست کیست.

اختلاف نظر چشمگیری که در رابطه با ارقام صادراتی نفت ایران وجود دارد، حاکی از این واقعیت است که آمریکا تا کنون نتوانسته در خصوص کاهش صادرات ایران اقدام مثبتی انجام دهد و در ادامه هم برای رصد این موضوع کار بسیار سختی در پیش دارد. در این مطلب به رقم هایی اشاره می‌کنیم که توسط شرکت‌ها از طریق رصد مسیر نفت‌کش های ایرانی به دست آمده است. ارقامی که تفاوت بسیاری بین آنها وجود دارد.

حداقل صادرات نفت ایران

یکی از منابع عنوان کرده که ایران در ماه جولای روزانه 100 هزار بشکه نفت خام صادر کرده است که با توجه به دو نفتکش غول پیکر با ظرفیت 2 میلیون بشکه ای ایران حتی می‌توان گفت بر این اساس در طول یک ماه ظرفیت این دو نفتکش که مجموعه به 4 میلیون بشکه می‌رسد، پر نشده است.

از سوی دیگر رفینیتیو، منبع دیگری است که محموله‌های نفت را بر اساس نوع نفتکش، بندر و دیگر شاخص‌ها تعیین می‌کند. این منبع با قدری تفاوت صادرات روزانه نفت ایران در ماه جولای را 120 هزار بشکه اعلام کرده است. البته ظاهرا تنها تفاوت این منبع با دیگر منابعی که عدد 100 هزار بشکه‌ای را برای ایران عنوان می‌کنند، مربوط به صادرات 20 هزار بشکه‌ای میعانات باشد. به طور کلی اگر این آمار را بپذیریم باید گفت صادرات نفت خام ایران در ماه جولای افت 400 هزار بشکه ای را نسبت به ماه قبل ازآن تجربه کرده است.

پانصد هزار بشکه در روز یا شاید هم کمتر - سرگیجه دنیا از میزان صادرات نفت ایران
در نیمه دوم ۲۰۱۹ ایران به ‌طور متوسط روزانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام صادر کرده است

همچین این عدد در مقایسه با صادرات روزانه نفت ایران در آوریل (آخرین ماه معافیت شش ماهه از تحریم‌های نفتی آمریکا) افتی بزرگ‌تر را نشان می‌دهد زیرا در این ماه کشورمان حدود ۹۱۰ هزار بشکه در روز نفت خام صادر کرده است. ذکر این نکته ضروری است که ایران در آوریل ۲۰۱۸ یعنی یک ماه قبل از خروج یک جانبه دونالد ترامپ از برجام به‌طور میانگین 2.6 میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کرد.

حد متوسط صادرات نفت ایران

سارا وخشوری، تحلیلگر موسسه SVB Energy International  نظر دیگری در رابطه با صادرات نفت ایران دارد. او اعتقاد دارد ایران در ماه مذکور روزانه حدود 225 تا 350 هزار بشکه نفت صادر کرده است. البته آمارهای دیگری هم وجود دارد که رقمی فراتر از نظر این تحلیل گر ارائه می کنند. این گروه اعتقاد دارند به طور قطع میزان صادرات نفت خام ایران بیشتر از عددی است که به واسطه ردیابی کشتی‌ها ثبت شده است. این موضوع زمانی تایید می‌شود که بدانیم مسئولان وزارت نفت برای سردرگمی شرکت‌های ردیاب کشتی‌ها حامل نفت آماری در این خصوص اعلام نمی‌کنند و از طرفی کشتی های ایرانی رادارهای خود را خاموش می‌ کنند.

شرکت کپلر، به عنوان یک شرکت ردیاب کشتی عدد دیگری را از صادرات ایران ارائه می‌کند. بر اساس اطلاعات این شرکت ایران در ماه جولای روزانه تقریبا 417 هزار بشکه نفت خام و میعانات بارگیری کرده است. رقمی که هنوز 115 هزار بشکه با ماه ژوئن فاصله دارد. با این وجود این شرکت عنوان می‌کند که معلوم نیست این بارگیری‌ها به صادرات منتهی شده یا قرار است در جایی روی آب برای اقدامات بعدی ذخیره شوند. کپلر همچنین خبر از ذخایر 56 میلیون بشکه‌ای ایران روی آب می دهد که این عدد 200 درصد افزایش را نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد.

 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز به‌عنوان یکی از مخالفان اصلی برجام نیز آماری در خصوص میزان صادرات نفت خام ایران ارائه کرده است. به گزارش اس‌اند پی گلوبال پلتس، پمپئو رقم صادرات ایران در دو ماهه اخیر را کمتر از 500 هزار بشکه در روز اعلام کرد. با این حال برایاین هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران رقم 300 هزار بشکه را به‌عنوان میزان صادرات در دو ماهه جولای و ژوئن مشخص کرده است و این همان سر گیجه‌ای است که مقامات آمریکایی در خصوص صادرات نفت ایران دچار شده‌اند. در عین حال آن‌طور که S&P Global Platts تحلیل می‌کند، در نیمه دوم ۲۰۱۹ ایران به ‌طور متوسط روزانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام صادر کرده است.

حداکثر صادرات نفت ایران

اختلاف نظر در میزان صادرات نفت ایران به همان اندازه که بین سران آمریکایی به چشم می‌خورد در بین شرکت‌های ردیابی هم دیده می‌شود. تانکر ترکرز، یکی از شرکت‌های معروف در زمینه ردیابی کشتی‌ها آمار 500 تا یک میلیون بشکه در روز را به عنوان صادرات روزانه ایران معرفی می‌کند. سمیر مدنی، بنیان‌گذار تانکر ترکرز موضوع جالبی را مطرح می‌کند. او عقیده دارد برخی از محموله‌های نفت خام از طریق روش‌های مختلفی همچون جابه‌جایی محموله‌های روی آب تحویل کشور مقصد شده‌اند. روشی که گفته می‌شود در بازه زمانی دو ماهه به نتیجه خواهد رسید.

بیت کوین به کمک صادرات نفت آمد

در طرف دیگر ماجرا این روزها موضوع ارزهای الکترونیکی مانند بیت کوین در بازار مطرح شده و همین امر از طرف مقامات جمهوری اسلامی به خاطر عدم امکان ردیابی توسط آمریکا مورد استقبال قرار گرفته است. در گذشته، تهدید تحریم‌های آمریکا کافی بود تا بیشتر تجارت‌ها در ایران را زمینگیر کند، اما روش‌های پرداختی با بیت‌کوین می‌تواند این شرایط را تغییر دهد. بنابراین در حالی که آمریکا قادر است بیشتر کمپانی‌ها را زیر نظر بگیرد، اما کمپانی‌های کوچک و متوسط همچنان می‌توانند با بهره‌گیری از بیت‌کوین یا دیگر ارز‌های دیجیتالی تجارت خود را با ایران ادامه دهند. این بدان معناست که ایران می‌تواند با اتخاذ راهکارهایی پول نفت خود را دریافت کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این وزارتخانه قویا هر گونه تلاش ایران برای بهره‌برداری از ارز‌های دیجیتال را پیگیری خواهد کرد. اما ارزرمز‌ها به واسطه ماهیتی که دارند قابل کنترل نیستند. در بهترین حالت می‌توان قوانینی برای آن‌ها وضع کرد. با بیت کوین و دیگر ارزرمز‌ها به راحتی می‌توان تحریم‌های بانکی و مبادلات اقتصادی محدود شده از طرف ایالات متحده را که به اقتصاد ایران ضربه زده دور زد.

آیا دولت دنبال دور زدن تحریم ها با بیت کوین 3 - سرگیجه دنیا از میزان صادرات نفت ایران
از کشورهایی مانند چین، بلغارستان و مالزی نمایندگانی را به ایران فرستادند و با نیروگاه‌ها صحبت کردند که مزارع بسیار بزرگ استخراج بیت‌کوین را راه‌اندازی کنند

تراکنش‌های بیت کوین در دیتابیس‌های دیجیتالی تحت عنوان بلاک چین ثبت می‌شود و عملا توسط بسیاری کامپیوتر مستقل پیشتیانی می‌شود. این سیستم طراحی شده تا صراحتا بانک‌های مرکزی و موسسات بزرگ مالی را دور بزند. مانند ایمیل‌هایی که بدون استفاده از خدمات یک پست مرکزی مخابره می‌شوند، شبکه کامپیوتر داده‌های بیت کوین را نگهداری و انتقال پول را بدون عبور از یک جایگاه مرکزی ممکن می‌سازد.

عماد ایرانی، کارشناس بانکداری الکترونیکی با بیان اینکه در برخی کشورها مانند چین هم ماینینگ بیت‌کوین ممنوع است، گفت: از کشورهایی مانند چین، بلغارستان و مالزی نمایندگانی را به ایران فرستادند و با نیروگاه‌ها صحبت کردند که مزارع بسیار بزرگ استخراج بیت‌کوین را راه‌اندازی کنند. کشور ما هم این آمادگی را دارد که هم سرمایه‌گذار خارجی جذب کند و هم از آن طریق مبادله مالی انجام دهد. هم مسیری باز می‌شود برای فروش نفت و انرژی به صورت الکترونیکی و هم مسیری باز می‌شود برای ورود ارز واقعی و دلار.

او ادامه داد: تجهیزاتی که سرمایه‌گذار اروپایی و چینی می‌آورد، هزینه‌اش بیشتر از یک راند فروش بیت‌کوین است و اگر این سرمایه‌گذار بخواهد به کشورش برگردد و بیت‌کوین‌هایی که برده را به دلار تبدیل نکند و به ایران نیاورد، ارزش تجهیزاتی که اینجا با سرمایه‌گذاری خودش باقی گذاشته، بیشتر از آن پول است؛ بنابراین آنها هم راهی پیدا می‌کنند که دلار را به ایران برگردانند، وگرنه تجهیزاتشان اینجا ضبط می‌شود و ماینینگی که از این به بعد انجام می‌شود، دیگر به حسابشان برنمی‌گردد.

این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیکی اظهار کرد: بخش عمده تحریمی که در کشور ما وجود دارد، بخش موهومی است. یعنی کشورهای اروپایی و چینی می‌گویند که ما با ایران کار نمی‌کنیم چون ایران تحریم است، درحالی‌که ایران ۴۰ سال تحریم است؛ درواقع اثر موهومی تحریم روی معاملات تأثیر گذاشته است، اما اگر کشوری خودش بیاید به ایران و سرمایه‌گذاری کند، دلارها را به ایران می‌آورد.

یک منبع صنعتی دیگر که نخواسته نامش فاش شود نیز به رویترز اعلام کرده «یکی از مشتریان اصلی نفت خام ایران میلیاردها دلار برای خرید نفت از طریق مکانیزم‌هایی که قابل ردیابی نیستند، کنار گذاشته است.» اقدامی که موضوع نقش رمز ارزها را در خرید و فروش نفت خام تایید می کند.

شاخص قیمتی برای حل یک معما

اگر چه آمار و ارقام ارائه شده حاکی از آمارهای متناقض شرکت‌ها ردیاب کشتی و مسئولان آمریکایی است اما با توجه به وضعیت بازار نفت می‌توان تا حدودی به واقعیت پی‌برد. اگر صادرات نفت ما در دو ماه گذشته تا 800 هزار بشکه کاهش یافته بود، باید شاهد یک واکنش متناسب از سوی کشورهایی که نفت شان با ما هم گرید است، می‌بودیم اما واقعیت بازار نشان می‌دهد که در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد و این یعنی می‌توان امیدوار بود که صادرات نفت ایران بالای 500 هزار بشکه در روز است و اقدامی در جهت جایگزین کردن تولیدات نفتی به جای سهم ایران صورت نگرفته است. کما اینکه قیمت نفت تولیدکنندگان هم گرید ایران افزایش قابل توجهی تجربه نکرده است.

ذخیره نفت در چین

قطعا در زمانی که هنوز تحریم های نفتی آغاز نشده بود، دولت تدابیری برای ماه های آتی در نظر گرفته بود. از جمله این اقدامات می‌توان به صادرات بیش از 12 تا 14 میلیون بشکه‌ای نفت خام به چین اشاره کرد که اگر چه تاکنون وارد بازار نشده اما در انبارهای خاص که توسط ایران اجراه شده، نگهداری می‌شود و از طرفی این اقدام نقض تحریم ها به شمار نمی‌رود. علاوه بر این گفته می شود بیش از 20 میلیون بشکه نفت خام در شرایطی که جنگ اقتصادی آمریکا و چین علنی شده است، راهی بنادر این کشور می شود که در این صورت باید منتظر افت 5 تا 7 دلاری قیمت نفت در بازار باشیم.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer