سریال سرگذشت ندیمه و رونق مجدد فروش رمان - رسانه مجازی نیلسو

سریال سرگذشت ندیمه و رونق مجدد فروش رمان

صنعت کتاب امسال در بریتانیا شاهد کاهش در فروش بخش رمان بود، با این حال کارشناسان عقیده دارند سریال‌هایی مانند سرگذشت ندیمه به رشد مجدد فروش رمان کمک خواهد کرد.

  • توسط مرسده خدادادی
سرگذشت ندیمه

نویسنده: الیسون فلاد 1

بیش از یک قرن است که تکرار می‌شود که رمان و رمان خواندن در حال نابودی است. این مسأله از زمان ویل سلف2 تا وی اس نایپل3 و حتی ژول ورن4 نیز وجود داشته است. در سال 2018 کتاب‌های رمان شاهد کاهش فروش بوده اما با رمان‌های مارگارت آتوود5 و فیلیپ پولمن6 رونق دوباره به کتابفروشی‌ها بازگشته است.

بیشتر بخوانید:

انجمن کتاب سال ناشران بریتانیا می‌گوید این هفته فروش کتاب‌های رمان با 359 میلیون پوند فروش، هفت درصد نسبت به سال پیش افت داشته است. در پاییز، کتاب‌های داستانی دیجیتال 4 درصد رشد فروش داشته‌اند، اما جمعاً فروش داستان در سال 2018 با 588میلیون پوند 3 درصد کاهش داشته است.

در مقابل، فروش کتاب‌های غیرداستان با 954میلیون پوند فروش یک درصد رشد داشته است. کتاب‌های دیجیتال رشد 10 درصدی داشته و کتاب‌های کاغذی در همان سطح فروش باقی مانده‌اند. انجمن ناشران اعلام کرده که کتاب‌های غیرداستانی عملکرد برجسته‌ای داشته‌اند و در پنج سال گذشته تقریباً 30 درصد رشد کرده‌اند و کتاب‌های صوتی نیز بین سال‌های 2017 و 2018 با 43 درصد افزایش فروش، رشد خیره‌کننده‌ای داشته‌اند.

استفن لوتینگا5، مدیر اجرایی انجمن کتاب سال ناشران درباره دلایل کاهش فروش رمان‌ در سطح جهان و بریتانیا می‌گوید: از سال 2014 تا به امروز میزان فروش کتاب‌های رمان  4 درصد کاهش داشته است. با وجود اینکه در میان کتاب‌هایی که انتشاراتی‌ها چاپ می‌کنند رمان‌ به این ‌دلیل که بهترین نوع کتاب‌ برای پر کردن اوقات فراغت است، با اقبال بیشتری در میان مخاطبان عامه‌پسند روبه‌رو است، اما به ‌نظر می‌رسد به ‌دلیل افزایش تولیدات شبکه‌های اینترنتی سازنده فیلم و سریال مانند نت‌فلیکس و گسترش استفاده از بازی‌های کامپیوتری یا توسعه شبکه‌های اجتماعی، رغبت مخاطبان امروزه به کتاب‌های رمان کاهش یافته باشد.

اما وی تردید دارد که نت‌فلیکس در حال از بین بردن رمان و فرهنگ کتابخوانی باشد، بلکه برعکس با پخش این سریال‌ها شاهد آن هستیم که سریال بازی تاج و تخت و سرگذشت ندیمه باعث رشد فروش کتاب‌هایی شده‌اند که این سریال‌ها از آن‌ها اقتباس شده‌اند. این رمان‌های دارای مضمون داستانی قوی‌ای هستند و باعث شده‌اند اقتباس‌های سریالی آن‌ها به پرفروش‌ترین‌های تلویزیونی تبدیل شوند.

بازی تاج و تخت
صحنه ای از سریال بازی تاج و تخت

لوتینگا گفت: داستان‌سرایی کلیدی برای همه صنایع خلاق ماست و بسیاری از این کتاب‌ها به تئاتر، فیلم و سریال تلویزیونی تبدیل می‌شوند. این بسیار دلگرم‌کننده است. اقتباس ادبی اتفاق می‌افتد و دوباره برمی‌گردد، بنابراین دایره فضیلتی فوق‌العاده است.

لوتینگا همچنین گفت که خوانندگان از پنجاه سال پیش به این طرف از کتاب‌های داستانی به غیرداستان گرایش پیدا کرده‌اند. تام تیونان6 با استناد به افزایش 24 درصدی در فروش کتاب‌های کاغذی غیرداستانی از سال 2014، در مجله‌ تجاری بوک‌سلر7، توافق کرد که عادات خواندن متون روایی طولانی به نوعی در حال تغییر از داستان به غیرداستان است.

ق مثل قوش
ق مثل قوش اثر هلن مک‌دونالد

تیونان می‌گوید کتاب ق مثل قوش8 را در نظر بگیرید. این کتاب شرح‌حالی نوشته‌ نویسنده انگلیسی، هلن مک‌دونالد9 است که برنده جوایز مختلفی از جمله جایزه ادبی ساموئل جانسون10 و جایزه ادبی کاستا11 شده‌ است. این نشان می‌دهد مردم به دنبال خاطراتی‌ مهم هستند؛ داستان‌های شخصی که می‌تواند یک مسأله پیچیده‌ گسترده‌تر (مانند غم و اندوه، زوال عقل، سلامت روان) یا کتاب غیرداستانی هوشمندانه که تخصص توضیح دادن مسائل گسترده‌تر جهانی را دارد.

مارگارت آتوود
مارگارت آتوود، نویسنده کانادایی کتاب سرگذشت ندیمه

وی گفت یک دهه پیش، کتاب‌های غیرداستانی تحت سلطه افراد مشهوری مانند شارون اوزبرن12 و پیتر کی13 قرار گرفت، اما مردم دیگر به داستان نیازی ندارند، زیرا کتاب‌های غیرداستانی زیادی وجود دارد که عمیقاً به قلب انسان نگاه می‌کنند و ما را به چالش می‌کشند: کتاب‌هایی مانند مسیر نمک14 اثر ری‌نور وین15 و یادداشت‌هایی در مورد سیاره‌ای عصبی16 اثر مت هیگ و غیره.

کیت اسکیپر18، مدیر خرید انتشارات واتراستونز19 گفت مردم داستان‌های خوب را دوست دارند، چه این داستان‌ها واقعی باشند و چه خیالی، اما کاهش فروش داستان به فقدان کتاب‌های منتشره از رمان‌نویسان بزرگ در سال گذشته مربوط می‌شود.

سرگذشت ندیمه
سرگذشت ندیمه

او گفت: امسال به‌هیچ‌وجه سال درخشانی برای داستان نبود. بسیاری از نویسندگان با نام تجاری بزرگ کتابی بیرون ندادند، اما در مقابل مارگارت آتوود در ماه سپتامبر دنباله‌ سرگذشت ندیمه را به چاپ خواهد رسانید و جان لو کره رمان‌های جدیدی خواهد داشت. به همین دلیل، پولمن عقیده دارد امسال نسبت به سال گذشته فروش قوی‌تری خواهند داشت.

اسکیپر گفت: نشر امسال واقعاً قوی است و در همه موضوعات، کتاب‌هایی جذاب برای خوانندگان مختلف به چاپ رسیده است و باعث ترغیب مشتریان و گرفتن انگیزه‌ای قوی برای آمدن به مغازه‌های کتابفروشی می‌شود. در مورد فروش کریسمس نیز بسیار امیدواریم.

فیلیپ پولمن
فیلیپ پولمن

در سال‌ جاری نیز شاهد ساخت اقتباس تلویزیونی رمان عناصر سیاه در بی‌بی‌سی و اچ‌بی‌او خواهیم بود که این امر می‌تواند در افزایش میزان فروش رمان عناصر سیاه اثر فیلیپ پولمن تأثیر بگذارد. انتظار می‌رود در سال‌جاری ساخت اقتباسی از رمان شواهد22 که دنباله سرگذشت ندیمه است نیز بتواند بر بازار فروش رمان تأثیر‌گذار باشد.

منبع: گاردین

1. Alison Flood

2. Will Self

3. VS Naipaul

4. Jules Verne

5. Stephen Lotinga

6. Tom Tivnan

7. The Bookseller

8. H is for Hawk

9. Helen McDonald

10. Samuel Johnson Prize

11. Costa Book Awards

12. Sharon Osbourne

13. Peter Kay

14. The Salt Path

15. Raynor Winn

16. Notes on a Nervous Planet

17. Matt Haig

18. Kate Skipper

19. Waterstones

20. John le Carré

21. Pullman

22. The Testaments

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer