سزای گران‌فروش، ‌نخریدن است - رسانه مجازی نیلسو

سزای گران‌فروش، ‌نخریدن است

  • توسط غزل حضرتی
CARPO LONDON DETAILS 008 - سزای گران‌فروش، ‌نخریدن است

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و عید نوروز، بازارها شلوغ‌تر از همیشه شده است. گرانی‌های حاکم بر بازار بر کیفیت و کمیت خریدها تأثیر گذاشته، مردم از خیلی از خریدهای غیرضروری‌شان گذشته‌اند تا بودجه‌شان را براساس «بایدها» بچینند تا برنامه‌ریزی مالی‌شان به هم نخورد، اما در این میان،‌ قیمت برخی اقلام که تقریباً جزو بایدهای سال نو بودند، سر به فلک کشیده است که باید از خرید آن صرف‌نظر کرد. آجیل، شب‌چره محبوب ایرانی‌ها که جزو اصلی‌ترین‌ها در پذیرایی از مهمانان نوروزی است، به لیست‌سیاه خرید پیوست. قیمت این کالای مصرفی آن‌قدر نجومی شده که دارا و ندار را یارای خرید آن نیست.

بیشتر بخوانید:

کمپین «نه به آجیل»، کمپین جدیدی است که با نزدیک شدن به نوروز، طرفداران بیشتری پیدا کرده و عده زیادی از مردم به آن پیوسته‌اند. این کمپین با گرانی آجیل راه افتاد و از مردم می‌خواهد در هر طبقه اجتماعی که هستند و با هر میزان درآمد، از خریدن آجیل شب عید چشم‌پوشی کنند تا در اقدامی همگانی، اعتراض خود را به فروشندگان آن برسانند.

شبکه‌های اجتماعی؛ فعال‌تر از قبل

هشتگ نه‌ـ‌به‌ـ‌آجیل در اینستاگرام، شبکه اجتماعی محبوب ایرانی‌ها راه افتاده که از همه مردم می‌خواهد با پیوستن به این کمپین، کاری دسته‌جمعی کنند و صدای اعتراض خود را به گوش همه برسانند. متنی که بیشتر از همه با این هشتگ منتشر شده، می‌گوید: «امسال نداشتن آجیل به معنای فقر نیست، بلکه احساس مسئولیت شهروند نسبت‌به جامعه اوست که این روزها حال خوشی ندارد. قطعاً مهمانان هم نه‌تنها ما را فقیر نخواهند پنداشت، بلکه به‌دلیل این حس همدردی و مسئولیت، ما را تحسین خواهند کرد.»

13951221112416567102396210 1 1024x575 - سزای گران‌فروش، ‌نخریدن است

در جایی دیگر، کاربری نوشته است: «اگر عید امسال کسی آجیل نداشت، فقیر نیست، بلکه شعور اجتماعی بالایی داشته و نخریده. شکستن و خوردن تخمه و پسته که فرهنگ نیست، امسال چشم‌وهم‌چشمی را کنار بگذاریم. نخرید تا بگندد.»

کاربر دیگری از بقیه خواسته نخود و کشمش را جایگزین آجیل کنند: «عید با نخودچی، کشمش، میوه، شیرینی و شکلات از مهمان‌هایمان پذیرایی می‌کنیم. بیاید همگی این فرهنگ را ایجاد کنیم که عیدِ بدون آجیل هم عید است.»

در پستی دیگر با تأکید بر اینکه پسته کیلویی ۲۷۰هزار تومان شده، عکسی از یک آجیل‌فروشی منتشر شده که پشت شیشه جای پسته، کاغذی چسبانده شده که می‌گوید: «هر عدد هزار تومان.‌ لطفاً برای امتحان هم دست نزنید، خودم امتحان کردم عالیه.»

بنرهایی هم در روستاهای مختلف در میدان اصلی زده‌اند با این مضمون که: «با توجه به نزدیک بودن شب عید و گرانی آجیل و کاهش قدرت خرید مردم و حذف چشم‌وهم‌چشمی‌ها و رفاه حال خانواده‌ها، از کلیه اهالی خواهشمندیم پذیرایی صرفاً با میوه و شیرینی صورت پذیرد.»

کاربری دیگر در پستی نوشته بود: «اگر چیزی خارج از قاعده گران شود؛ در جوامع متمدن مردم خردمندانه آن را تحریم می‌کنند، در جوامع عصبی مردم وحشیانه شورش می‌کنند، ‌در جوامع احساساتی مردم حریصانه می‌خرند و انبار می‌کنند.»

کمپین تحریم خرید آجیل، به نفع آمریکاست!

در این میان، واکنش رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران در نوع خود جالب بود که اعلام کرده کمپین «نه به خرید آجیل» به نفع آمریکا است!

مصطفی احمدی درباره گرانی آجیل، خصوصاً پسته به ایرنا گفته است:‌ «قیمت هر کیلوگرم پسته بین ۱۲۰ تا ۲۴۰هزار تومان است، عرضه پسته ۳۰۰هزارتومانی، گران‌فروشی است و با واحدهای متخلف برخورد می‌شود. همچنین قیمت هر کیلوگرم آجیل مخلوط شب عید در نمایشگاه‌های فروش بهاره بین ۶۰ تا ۱۱۰هزار تومان تعیین شده است که مردم می‌توانند کالای موردنیاز خود را از این مراکز با نرخ‌های مناسب خریداری کنند. محصول آجیل و خشکبار کشور تأمین شده است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم، با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و نوسان نرخ ارز قیمت تمامی اجناس در کشور روند افزایشی دارد تا جایی که در ۱۱ ماهه اخیر اقلام مختلف خشکبار به‌طور میانگین بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

45871771 547503322383376 5554912651114446848 n 1 - سزای گران‌فروش، ‌نخریدن است

به گفته او، این افزایش نرخ تا جایی است که فروش این محصولات در مدت ۱۱ماهه امسال به یک‌پنجم کاهش پیدا کرده است.

او درباره کمپین تحریم خرید آجیل نیز گفت: «اکنون آمریکا در محصول خشکبار به‌ویژه پسته، رقیب ایران به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که سالانه ۴۰۰هزار تن پسته در ایالات‌متحده تولید می‌شود و تولید ایران در بهترین شرایط ۲۰۰هزار تن است، اما خود آمریکایی‌ها نیز از پسته ایرانی به‌دلیل بالا بودن کیفیت مصرف می‌کنند؛ بنابراین ایجاد کمپین‌های نه به خرید آجیل و خشکبار به نفع آمریکاست و این کمپین‌ها از آنجا هدایت می‌شوند.»

همه این افزایش قیمت‌ها در حالی اتفاق افتاده که کیفیت آجیل امسال به‌دلیل خشکسالی‌ها و سرمازدگی ابتدای سال، ۲۰ درصد پایین‌تر از آجیل سال گذشته است.

بر اساس آنچه در شهرهای دیگر می‌گذرد، این کمپین همه‌گیر شده و بسیاری از مردم قصد خریدن آجیل ندارند. رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار زنجان اعلام کرد فروش آجیل امسال با کاهش ۷۵درصدی مواجه شده است.

انتصار گفته است: «کاهش فروش آجیل ناشی از کاهش نقدینگی مردم است، آجیل در برابر سایر اجناس ترقی آنچنانی نکرده است، چه بسا که میوه و شکلات افزایش قیمت بسیاری داشته‌‌اند.»

او هم با انتقاد از کمپین تحریم آجیل گفته است: «معنی این کمپین را نمی‌‌فهمم چون بحثی که الان در بازار آجیل حاکم است، گران‌فروشی نیست، بلکه موضوعی است که کل کشور با آن درگیر است. اگر بنده می‌دانستم که گران‌فروشی در کار است، قبل از همه خودم کمپین را راه‌ می‌انداختم و همه مغازه‌ها را پلمب می‎کردم، اما امروز گران‌فروشی در کنار نیست.»

قیمت نجومی و عجیب پسته و آجیل به جایی رسیده که طنزپردازان هم برایش طنز ساخته‌اند. جک‌ها و ویدئوها سریع ساخته شدند تا همه بدانند خریدن آجیل در این شرایط دیگر مثل قبل یک سنت نیست، حفظ آبرویی بی‌نتیجه جلوی اقوام و خویشانی است که آن‌ها هم قرار است با سیلی صورت خود را سرخ کنند و در مقابل کم نیاورند.

شاید کار به جایی رسیده که دیگر باید اقلامی چون پسته و بادام را نه کیلویی که مشتی و دانه‌ای خرید، وقتی یک مشت آجیل ۳هزار تومان باشد و دانه‌ای ۲۵۰ تومان،‌ دیگر خرید یک مشت از آن کار دور از شأنی محسوب نمی‌شود. در آینده‌ای نزدیک شاهد بازگشت به قدیم هستیم و زنده شدن نوستالژی کاغذ قیفی‌هایی که با آن نخود می‌فروختند، این‌بار به‌جای نخود بی‌ارزش، پسته باارزش است که درون کاغذ قیفی‌ها دست مردم داده می‌شود.

جدول قیمت آجیل در روزهای عید:

prices - سزای گران‌فروش، ‌نخریدن است
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer