سفر با قطار در قلب استرالیا - رسانه مجازی نیلسو

سفر با قطار در قلب استرالیا

  • توسط ارمغان عبیری
قطار ایندین پاسیفیک در شهر کوچک نولاربور پلین - سفر با قطار در قلب استرالیا

استرالیا کشور بسیار بزرگی است که معمولاً بهترین و به‌صرفه‌ترین راه مسافرت در آن استفاده از هواپیماست، اما گزینه دیگری هم وجود دارد که می‌تواند سفر در این قاره را برای گردشگران به‌یادماندنی کند و آن سفر با قطار است. با استفاده از خطوط ریلی در سرتاسر استرالیا می‌توان از جنگل‌ها، سواحل و مناظر زیبای اطراف لذت برد. پس با خواندن این مطلب، با ما در این سفر همراه شوید:

بیشتر بخوانید:

از خلیج ساوانا به سمت سواحل اقیانوس آرام

خلیج ساوانا واقع در شمال‌غربی ایالت کوئینزلند، منطقه شگفت‌انگیزی است، پوشیده از مراتع و درختان پراکنده در بین رودهای منتهی به خلیج کارپنتاریا. اگر تصمیم دارید تا سفر ریلی‌تان را از این منطقه شروع کنید، چند گزینه پیش روی شماست؛ گزینه اول، سفر از قسمت غربی منطقه «مانت ایسا»، یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های معدنی کوئینزلند است که طولانی‌ترین مسیر ریلی است. قبل از ترک این شهرک، حتماً از پارک‌موزه تاریخی، مرکز نگهداری فسیل ریورزلی و سایت معدنی هاردتایم بازدید کنید. بعد از بازدید این مکان‌ها می‌توانید سوار قطار شده و سفرتان را با حرکت به سمت شهر ساحلی تاونزویل، با عمارت‌های تاریخی زیبایش، آغاز کنید. این سفر 21ساعته با قطار، با عبور از ساوانا شما را به شرق رشته‌کوه بزرگ جداشده سرسبز خواهد برد.

گزینه بعدی سفر به خلیج ساوانا هم عبور از مسیر نورمنتون به کرنز است. در اینجا می‌توانید سفرتان را از نورمنتون در شمال مانت ایسا شروع کنید. نورمنتون (همان تین‌هر) شهر کوچکی است که ایستگاه نهایی قطار گردشگری گلف‌لندر در آن قرار گرفته است. این خط ریلی از سال 1889 آغاز به کار کرده، از داخل شهرک کرویدون عبور می‌کند و به شهر کرنز می‌رسد: شهری پوشیده از درختان استوایی و با طبیعتی آرامش‌بخش. در مسیر بازگشت از شهر کرنز هم با سوار شدن به قطارهای خط ریلی کوراندا سنیک، می‌توانید سفری با منظره‌های بی‌نظیر را تجربه کنید.

از شمال ایالت کوئینزلند به سمت بریزبِن

آرام با قطار اسپیریت آو کوئینزلند 1024x768 - سفر با قطار در قلب استرالیا
اسپیریت آف کوئینزلند یکی از خطوط ریلی شیک و مدرن استرالیا است

با سوار شدن به قطارهای شیک و مدرن خط ریلی اسپیریت آف کوئینزلند از کرنز یا تاونزویل، مسافران می‌توانند برای دراز کشیدن و خوابیدن در طول شب صندلی‌هایشان را به‌صورت افقی قرار داده و استراحت کنند. در این قطار، امکاناتی مثل کافه بار و سرگرمی‌های دیجیتالی هم برای مسافران فراهم شده است. این قطار مسیر شمال به جنوب ایالت کوئینزلند را به‌سمت شهر بریزبن طی می‌کند. مدت‌زمان این سفر از شهر کرنز به بریزبن 24 ساعت و از شهر تاونزویل به بریزبن 18 ساعت خواهد بود.

از بریزبن به سمت سیدنی

اپرا هاوس و هاربر بریج زیبا در شهر سیدنی 1 1024x916 - سفر با قطار در قلب استرالیا
تصویر هوایی از سالن اپرای سیدنی

شهر بریزبن، مرکز ایالت کوئینزلند و قطب تجاری این ایالت محسوب می‌شود. این شهر سرزنده، دارای رستوران‌ها، کافه‌ها و بارهای متنوع و همچنین مناظر بسیار زیبایی است. در بریزبن می‌توانید از گالری هنرهای مدرن دیدن کنید و بعد قدم‌زنان به سمت کافه‌های معروف محله وست‌اِند بروید. با سوار شدن بر قایق‌های عبوری و ارزان‌قیمت سیتی‌کت هم می‌توانید یک سفر دریایی مختصر را تجربه کنید. سفر شما از بریزبن به سیدنی، 14 ساعت طول خواهد کشید و شما در این مسیر زیبا می‌توانید با عبور از مراتع سرسبز وارد خاک ایالت نیوساوت‌ولز شوید. در طول مسیر، اگر از پنجره قطار به بیرون نگاه کنید، بیشه‌های سرسبز و شهرهای بین‌راهی زیادی را می‌بینید. بعد از عبور از شهر کافس‌هاربر، به پارک ملی برینگتون تاپس می‌رسید و کم‌کم، با نزدیک شدن به شهر سیدنی، شاهد بیشتر شدن رفت‌وآمد ماشین‌ها در مسیر جاده‌ها خواهید بود.

از سیدنی به سمت ملبورن

شیک با معروف¬ترین قطار استرالیا 1024x682 - سفر با قطار در قلب استرالیا

بخش عمده شهرت و لذت‌بخش بودن شهر سیدنی به خاطر بندرگاه زیبایش است. شما می‌توانید از قایق‌های عبوری نزدیک اوپرا هاوس و هاربر‌بریج برای گشت‌وگذار در این منطقه استفاده کنید. این قایق‌های گردشی به‌طور منظم و در زمان‌های خاصی به حرکت درمی‌آیند. با سوار شدن بر این قایق‌ها می‌توانید به جزیره کوکاتو، واقع در زیر هاربر بریج، بروید که قبلاً زندان و کارخانه کشتی‌سازی بوده و امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری سیدنی تبدیل شده است. بعد از تماشای زیبایی‌های سیدنی، سوار قطار XPT شوید تا سفر 11 ساعته به ملبورن را آغاز کنید. این قطار به سمت غرب حرکت می‌کند تا در طول مسیر، گرفتار کوهستان‌های برفی نشود. در ادامه با عبور از شهر کوچک آلبوری و رود مورای، قطار شما وارد خاک ایالت ویکتوریا شده و در ایستگاه ساوترن‌کراس، در قلب شهر ملبورن، توقف خواهد کرد.

از ملبورن به سمت آدلاید

با فرهنگ غذایی شهر ملبورن 1024x662 - سفر با قطار در قلب استرالیا
ملبورن پایتخت فرهنگی استرالیا است

شهر ملبورن پایتخت فرهنگی و غذایی استرالیاست. شما می‌توانید گشت و گذارتان در این شهر را با نوشیدن یک فنجان قهوه و خوردن یک میان وعده در آکشن‌رومز شروع کرده و بعد برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی شهر، ازجمله تماشای آثار هنرمندان بومی استرالیا، به مرکز یان‌پاتر بروید. سفر شما به آدلاید با سوار شدن بر قطار اورلند آغاز می‌شود. این خط ریلی از سال 1887 افتتاح شده و یکی از اولین خطوط بین ایالتی در استرالیا محسوب می‌شود. با سفر در طول روز، قطار شما با حرکت به سمت جنوب غربی ایالت ویکتوریا، از شهر جیلانگ، دومین شهر بزرگ این ایالت، عبور کرده و می‌توانید مزارع زیبا و همچنین پارک ملی گرمپین را از پشت پنجره قطار تماشا کنید. سفر شما به پایتخت ایالت استرالیای جنوبی، یعنی شهر آدلاید، با رسیدن به سراشیبی سرسبز آدلاید هیلز به پایان می‌رسد.

از آدلاید به سمت داروین

تاریخی توریستی گلف¬لدر 1024x768 - سفر با قطار در قلب استرالیا
قطار تاریخی توریستی گلف لدر

شهر آدلاید به داشتن غذاهای لذیذ و نوشیدنی‌های خوش‌طعم معروف است. می‌توانید برای چشیدن طعم غذاها به سنترال مارکت و باروسا ولی سری بزنید. بعد از گشت‌وگذار در آدلاید، نوبت آخرین سفرتان هم فرا می‌رسد. با سوار شدن بر قطار خط ریلی گان، شما مستقیماً از جنوب قاره استرالیا به ایالت «قلمرو شمالی» در شمال قاره خواهید رفت. این طولانی‌ترین مسیر ریلی استرالیاست که سردترین نقاط این کشور را به استوایی‌ترین نقاطش متصل می‌کند. این سفر 53 ساعته، با عبور از آلیس‌اسپرینگز به منطقه «تاپ‌اِند» می‌رسد. برای این سفر شما می‌توانید یا از خدمات طلایی سفر استفاده کنید که شامل اتاقک‌های شامل دستشویی است یا از خدمات پلاتینوم استفاده کنید که شامل اتاقکی با تخت دونفره است. هرچند بلیت این قطار ارزان نیست، اما شامل تمام وعده‌های غذایی، نوشیدنی‌ها و گشت‌وگذارهای طول مسیر می‌شود. با طی مسافت 8073 کیلومتری از مانت‌ ایسا به سمت شهر داروین، سرانجام سفر طولانی شما به شهرهای استرالیای شرقی به پایان می‌رسد.

منبع:lonelyplanet.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer