سلامت مردان جامعه زیر ذره‌بین - رسانه مجازی نیلسو

سلامت مردان جامعه زیر ذره‌بین

نیلسو بیماری‌های شایع مردان را در هفته جهانی سلامت مردان بررسی می‌کند.

  • توسط معصومه ستوده
11255066 - سلامت مردان جامعه زیر ذره‌بین

آخرین هفته فصل بهار درحالی به اولین روزهای گرم تابستان پیوند می‌خورد که وجود یک مناسبت در تقویم سلامت بین‌المللی، خودنمایی می‌کند. چهاردهم تا بیستم ژوئن (31-24 خرداد ماه) در سراسر دنیا هفته جهانی سلامت مردان نامیده شد تا به این بهانه مسئولان و متولیان بهداشت جامعه، موضوع سلامت مردان جامعه را بررسی کرده و ضمن اشاعه فرهنگ خودمراقبتی، بستری را فراهم کنند تا مردان کمتر به بیماری مبتلا شوند.

بیشتر بخوانید:

غفلت نسبت به سلامتی

براساس سرشماری صورت‌گرفته در سال 95 و با توجه به ساعت جمعیتی، در حال حاضر جمعیت ایران از مرز 81میلیون نفر گذشته است که از این تعداد، جمعیت مردان 40میلیون و 498هزار و 442 نفر بوده که 51 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. مهم‌تر اینکه سن امید به زندگی برای مردان ۷۵.۵ سال بوده که نسبت به زنان که ۷۹.۴ است، چهار سال کمتر است. همین کمتر بودن سن امید به زندگی در مردان، زنگ هشدار را به صدا درآورده که باید حساسیت بیشتری را نسبت‌به سلامت مردان نشان داد. حساسیت نسبت‌به سلامت مردان، موجب شد تا از سال 1385 براساس پیشنهاد شبکه چهارم سیما، اولین روز تا هفتمین روز اسفندماه، هفته ملی سلامت مردان نامیده شود. در این سال‌ها شعارهایی همچون سلامت مردان ضامن امنیت خانواده و جامعه؛ مردان سالم، جامعه پویا، آینده روشن؛ حرکت برای سلامت مردان؛ سلامت خود را جدی بگیرید؛ با خودمراقبتی یک برنده باشید؛ سوانح و حوادث، در کمین سلامت مردان برای هفته ملی سلامت مردان انتخاب شد. شاید این سؤال مطرح شود که اصولاً چه موضوعاتی در حوزه سلامت مردان باید مورد توجه قرار بگیرند تا میزان مرگ‌و‌میر در بین مردان جامعه کاهش پیدا کند.

طلوع خورشید و مرد
امید به زندگی مردان 4 سال کمتر از زنان است

توجه به سلامت مردان مزیت‌های زیادی را برای جامعه به ارمغان می‌آورد؛ در گام نخست، سرمایه‌های اجتماعی این کشور به‌دلیل ابتلا به بیماری‌هایی که امکان پیشگیری از آن به‌راحتی میسر بود، جان خود را از دست نمی‌دهند، به‌هرحال این موضوع خسارت سنگینی را به کشور تحمیل می‌کند و در گام دوم خانواده، سرپرست خود را از دست نمی‌دهد زیرا فقدان پدر، بستر ناامنی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را فراهم می‌کند. به منظور آشنایی با خطراتی که مردان را تهدید کرده و در معرض مرگ قرار می‌دهد، بهتر است تا ضمن بررسی بیماری‌های اختصاصی و عمومی مردان روش‌های پیشگیری زودهنگام و درمان هم مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد.

هیولایی به نام تصادف

شاید باورش سخت باشد اما این واقعیت را باید قبول کرد که قاتل نخست مردان در کشور تصادف جاده‌ای است. هرساله تعداد زیادی از مردان جان خود را در تصادف‌های جاده‌ای از دست می‌دهند. در آماری که پزشکی قانونی اعلام کرده است روزانه در کشور 45 نفر جان خود را در تصادف جاده‌ای از دست می‌دهند. پزشکی قانونی آماری را از فروردین تا مرداد 97 رسانه‌ای کرد. دراین گزارش آمده است: از آغاز سال ۱۳۹۷ تا پایان مردادماه ۷۰۶۲ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند؛ افرادی که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۶۹۴۵ نفر بود، ۱.۷ درصد بیشتر شده‌اند. افرادی که اگر تعدادشان را بر تعداد روزهای سال تقسیم کنیم بیانگر مرگ روزانه ۴۵ نفر در جاده‌های کشور است. این آمار اما زمانی وحشتناک‌تر می‌شود که بدانیم تقریباً در هر یک‌ساعت‌ونیم ۲ نفر در تصادفات رانندگی ایران جان خود را از دست می‌دهند. از میان این جانباختگان ۵۵۲۲ نفر مرد و ۱۵۴۰ نفر نیز زن بوده‌اند.

 این آمار به‌تنهایی نشان می‌دهد که وضعیت مرگ براثر تصادف‌های جاده‌ای نه‌تنها کاهش نداشته بلکه افزایش هم یافته است. بدتر اینکه تعداد مردانی که در اثر تصادف جان خود را از دست دادند بیش از سه برابر زنان بوده است؛ البته این نکته را باید مدنظر قرار داد که بالا بودن آمار جانباختگان به این دلیل است که مردان نسبت‌به زنان بیشتر رانندگی می‌کنند. این عامل که گویی قرار نیست از زندگی ایرانیان حذف شود موجب شده مردان بسیاری جان خود را در تصادف از دست بدهند. وجود اتومبیل‌های فاقد استاندارد، جاده‌های ناایمن موجب شده تا افراد زیادی هر روزه به کام مرگ فرستاده شوند که در این میان، سهم مردان به مراتب بیشتر است.

مشکلات تنفسی

اولین عامل مرگ مردان سرطان ریه است. از هر 14 مرد، یک نفر به سرطان ریه مبتلا می‌شود. احتمال ابتلا به سرطان ریه در مردان سیگاری بیشتر است. دلیل اصلی سرطان ریه، رشد کنترل‌نشده سلول‌های غیرطبیعی در یک یا هر دو ریه است که به مرور به شکل‌گیری تومور و اختلال در عملکرد ریه منجر می‌شود. اجتناب از سیگار و دود آن مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از سرطان ریه است. بسیاری از بیماری‌های تنفسی از سرفه کردن‌های جزئی ناشی از مصرف سیگار آغاز می‌شود. این سرفه کردن‌ها با گذشت زمان می‌توانند به تهدیداتی برای زندگی فرد تبدیل شوند.

دخانیات عامل فشار خون
اولین عامل مرگ مردان سرطان ریه است

سرطان ریه، در اولین مراحل، غالباً نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهد. نشانه‌ها با گسترش و پیشرفت سرطان بروز می‌کنند. با این حال، مردان بیشتر از زنان به سرطان ریه مبتلا می‌شوند زیرا میزان مصرف دخانیات در مردان نزدیک به سه‌برابر زنان است. به همین دلیل، مردان باید با مشاهده نشانه‌هایی همچون سرفه‌ای که بیش از چند هفته ادامه پیدا کند، سرفه خونی، خس‌خس کردن سینه، درد قفسه سینه، درد در زمان نفس کشیدن یا سرفه کردن، تنگی‌نفس، بم شدن صدا، عفونت‌های مداوم ریوی، مانند ذات‌الریه یا برونشیت، که به‌خاطر انسداد مجرای هوا توسط سلول‌های سرطانی است، آتلکتازی (چسبیدگی بخشی از ریه یا تمام آن) به پزشک مراجعه کنند تا هرچه زودتر روند درمان شروع شود.

سرطان معده

سرطان معده در فهرست پنجگانه شایع‌ترین سرطان‌های ایران قرار دارد. این سرطان همچنین کشنده‌ترین سرطان در ایران است. طبق آمار حاصل از نتایج مطالعات در ایران، سهم سرطان معده از مجموع کل مرگ‌های ناشی از سرطان 16 درصد است. براساس نتایج نخستین گزارش ثبت سرطان معده مبتنی بر کل جمعیت ایران، سالانه حدود 10هزار و 500 مورد جدید سرطان معده در ایران بروز می کند و از هر 100هزار ایرانی، 158 نفر مبتلا به این بیماری می‌شوند. در این میان، سهم مردان در سرطان معده بیش از زنان است؛ به‌طوری‌که از هر 10هزار و 498 مورد سرطان معده بروزیافته سالانه، 7هزار و 150 مورد در مردان و 3هزار و 348 مورد در زنان به سرطان مبتلا می‌شوند. به عبارتی، 21.24 مرد از هر 100هزار مرد و 9.44 زن از هر 100هزار زن ایرانی مبتلا به این بیماری شده است.

سرطان پروستات

سرطان پروستات اختصاصی‌ترین سرطان در مردان است که تعداد زیادی را به کام مرگ فرستاده است. با این حال، این سرطان در مقام دوم سرطان کشنده مردان، بعد از سرطان ریه قرار می‌گیرد.

انجمن سرطان آمریکا در گزارشی اعلام کرده است: حدود یک‌هفتم مردان در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

مهم‌ترین دلیل اصلی سرطان پروستات، رشد بدون کنترل سلول‌ها در غده پروستات است؛ البته سابقه خانوادگی و نژاد در احتمال ابتلا به این بیماری مؤثر بوده و کنترل وزن، رژیم غذایی سالم و اجتناب از سیگار در جلوگیری از آن نقش مهمی دارد. سرطان پروستات نیز تقریباً هیچ علامتی ندارد و فقط با معاینه پزشک و آزمایش‌‌های تکنیکی قابل تشخیص است. به این منظور، به مردان بالای چهل سال توصیه می‌‍‌‌شود که مرتب چکاب شوند. اگر این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود می‌توان امیدوار بود که فرد بتواند به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. بر اساس برآوردهای جامعه سرطان آمریکا، پروگنوز یا نرخ بقای ۵ساله مردان مبتلا به سرطان پروستات ۹۹ درصد است؛ البته این نرخ بقا در صورتی است که فرد در سطوح پایین متوجه این بیماری شده باشد وگرنه چنین نرخ بقایی برای مراحل پیشرفته سرطان پروستات، بسیار دور از ذهن است. در ایران نیز همزمان با هفته جهانی سلامت مردان در خردادماه 1385 انجمن اورولوژی اعلام کرد که می‌تواند هرساله در یک طرح غربالگری مردان را مورد معاینه و آزمایش رایگان قرار بدهد. انجمن اورولوژی بروشورهایی را بین مردانی که به مطب‌ها مراجعه می‌کردند، پخش می‌کرد که روی آن نوشته شده بود که سرطان پروستات قابل پیشگیری نیست ولی می‌توان خطر ابتلا به آن را کاهش داد.

سرطان پروستات
سرطان پروستات اختصاصی‌ترین سرطان در مردان است که تعداد زیادی را به کام مرگ فرستاده است

طبق نظر جامعه سرطان آمریکا، بهترین روش‌ها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، ایجاد تغییر در رژیم غذایی و ورزش کردن است و در صورتی که فردی روش‌های دیگری را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات امتحان می‌کند باید بداند بدون رژیم غذایی مناسب و ورزش این روش مؤثر نخواهد بود؛ البته داروهایی مانند فیناستراید (پروسکار)، دوتاستراید (آوودارت) و آسپرین می‌توانند مفید واقع شوند. اگرچه هیچ مطالعه‌ای به‌طور قطع نشان نداده که هیچ دارویی بتواند خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد. کارشناسان تغذیه براین باورند که قرار دادن محصولات سویا، اسیدهای چرب امگا ۳، گوجه، قهوه، سلنیوم و ویتامینE، روغن‌های گیاهی در رژیم غذایی بسیار مفید است. در برابر، تأکید شده که رژیم غذایی با میزان زیاد گلایسمیک خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. اگر مردان رژیم غذایی سالم داشته و فعالیت بدنی خود را در طول هفته حفظ کنند و به موازات انجام این اقدامات، آزمایش و چکاب مرتب را فراموش نکنند می‌توان امیدوار بود که کمتر به سرطان پروستات مبتلا شوند. بزرگی پروستات اگر با علائم ذیل همراه باشد باید به متخصص اورولوژی مراجعه کرد تا جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود. در صورت کاهش فشار و قطع و وصل شدن جریان ادرار، تأخیر در شروع ادرار، نیاز به تخلیه مکرر ادرار و احساس باقی ماندن ادرار در مثانه پس از ادرار کردن، زور زدن هنگام ادرار کردن باید خیلی زود به پزشک مراجعه کرد و تحت درمان قرار گرفت. نکته قابل توجه این است که سرطان پروستات در مردان سیاه‌پوست نسبت به مردان سفیدپوست بیشتر مشاهده می‌شود.

سکته قلبی

مردان بیشتر از زنان به‌دلیل حمله قلبی می‌میرند. میزان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در مردان بیشتر از زنان است. مسعود قاسمی در حاشیه نوزدهمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق به افزایش حمله قلبی مردان در 30سالگی اشاره کرد و گفت: متأسفانه سن بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در آقایان به ۳۰ سالگی رسیده است. اگرچه بیماری‌های قلبی در همه‌جای جهان به سنین پایین‌تر نیز تسری پیدا کرده، اما روش‌های تشخیصی هم افزایش یافته است که این دو عامل در کنار هم آمار بیماران را تخمین می‌زند. تغییراتی که در سبک زندگی رخ داده در بروز بیماری‌های قلبی بسیار مؤثر بوده است تمرکز بر طب پیشگیری از کودکی تا بزرگسالی در آگاهی جامعه در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی اثر مستقیم دارد و عوامل خطرساز از جمله بیماری قند، فشار خون، چاقی، کم‌تحرکی و تغذیه در جامعه ایرانی باید اصلاح شود.

مردان بیشتر از زنان به‌دلیل حمله قلبی می‌میرند. میزان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در مردان بیشتر از زنان است
میزان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در مردان بیشتر از زنان است

 وی در ادامه افزود: فشارخون در بیشتر موارد بی‌علامت است و افراد مبتلا نسبت‌به آن بی‌اطلاع هستند همچنین کنترل و درمان چربی‌های خون نقش مؤثری در کاهش بروز نارسایی قلبی دارد، بنابراین برنامه صحیح زندگی از کودکی و به صورت درازمدت می‌تواند الگوی بروز بیماری‌های قلبی را در کشور تغییر دهد. نارسایی قلبی در بیماران دیابتی با علائم قلبی و عروقی ظاهر می‌شود و برخی علامت‌ها عادی به نظر می‌رسند؛ بنابراین توصیه ما این است این افراد ضمن کنترل قندخون و داشتن معاینات منظم سبک زندگی خود را به گونه‌ای اصلاح کنند تا از خطر بیماری‌های قلبی در امان بمانند.

در حال حاضر، میانگین سن سکته قلبی در مردان ایرانی ۵۹ سال و در زنان ۶۵ سال است و ۴۳.۷ درصد کل مرگ‌ها در کشورمان مرتبط با بیماری‌های قلبی و عروقی است. مهم‌تر اینکه سالانه ۳۵ تا ۵۰ هزار مورد عمل جراحی قلب در ایران انجام می‌شود، درحالی‌که در کشور چین با یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون نفر جمعیت هم همین تعداد عمل جراحی قلب انجام می‌شود. گرچه این تعداد جراحی قلب نشان‌دهنده رشد علمی و افزایش تعداد جراحان قلب و اتاق عمل است، اما نشان‌دهنده افزایش فزاینده تعداد بیماران قلبی نیز است.

سرطان مثانه

یکی از خطراتی که سلامت مردان را تهدید کرده و آن‌ها را در معرض خطر مرگ قرار داده، سرطان مثانه است. محمدرضا صفری‌نژاد، متخصص اورولوژی به آمار سرطان مثانه اشاره کرد و به رسانه مجازی نیلسو گفت: سرطان مثانه بیشتر در میان مردان سنین بالا شایع است؛ به‌طوری‌که از هر 10 نفر مرد مبتلا به سرطان مثانه، 9 نفر آن‌ها بالای 55 سال دارند. بر اساس آمار جهانی، سرطان مثانه چهارمین سرطان شایع در میان مردان است و در این میان، سفیدپوستان دو برابر سیاهپوستان به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند. براساس نتایج تحقیقات، فاکتورهای خطرساز برای بروز سرطان مثانه عوامل مختلفی هستند که از آن جمله می‌توان به کشیدن سیگار به‌عنوان بزرگ‌ترین فاکتور خطر اشاره کرد. همچنین قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، عفونت مکرر مثانه و کلیه از دیگر عوامل خطرساز هستند.

وی در ادامه افزود: مهم‌ترین علامت سرطان مثانه، ادرار خونی است. وجود خون به هر میزان در ادرار مهم است و این موضوع باید از سوی خود فرد یا از سوی آزمایشگاه گزارش شود. ادرار خونی ناشی از سرطان مثانه بدون درد است و بیمار به صورت ناگهانی در ادرار خود خون می‌بیند یا لخته خون دفع می‌کند. البته باید در نظر داشت که وجود خون در ادرار دلایل بسیار زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به عفونت ادراری، سنگ ادراری و التهاب مثانه اشاره کرد. درمان سرطان مثانه به وسعت بیماری بستگی دارد و اگر بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود درمان بهتر انجام می‌شود. حدود 70 درصد سرطان‌های مثانه، سال‌های زیادی بیمار با شرایط مناسبی زندگی می‌کند و در 30 درصد موارد سرطان به‌سرعت پیشرفت می‌کند. سالانه حدود ۴۵هزار مرد و ۱۷هزار زن به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سکته مغزی

مردان بیش از زنان دچار سکته مغزی می‌شوند؛ این سخنی بود که محمدعلی طاهری‌اقدم، قائم‌مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز عنوان کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی ضمن بیان این مطلب گفت: آمار سکته‌های مغزی در میان مردان بیشتر است. به صورت کلی بیماری‌های عروقی در میان مردان بیشتر از زنان است و جنس مرد ریسک‌فاکتوری در ابتلا به بیماری‌های عروقی محسوب می‌شود. نکته مهم دیگر این است که موارد ارثی سکته‌های مغزی مربوط به سکته‌هایی است که در سن پایین اتفاق می‌افتند. سکته‌های مغزی که زیر 45 سال اتفاق می‌افتند معروف به سکته جوانان هستند و معمولاً علت وقوع این سکته‌ها، مسائل ژنتیکی است. سکته‎ مغزی جزو بیماری‎هایی است که بیشترین میزان ناتوانی جسمی و مرگ‌ومیر را ایجاد می‎کند. در کشور ما سکته قلبی و مغزی دومین علت ایجاد ناتوانایی‌های جسمی و مرگ است و سن ابتلا به این بیماری نیز در ایران یک دهه از نرم جهانی پایین‌تر است. با توجه به اینکه در کشور ما آمار در جایی ثبت نمی‎شود؛ از این رو نمی‎توان آمار درستی از وضعیت کشور در این بیماری ارائه داد. ولی طبق آمار جهانی همه ساله 17میلیون نفر در دنیا دچار سکته‎ مغزی می‎شوند که شش‌میلیون نفر یا یک‌سوم آنان می‎میرند. همچنین در هر شش ثانیه یک نفر در آمریکا دچار سکته‎ مغزی می‎شود.

 وی در ادامه افزود:  برخی علل مثل سن، جنس و نژاد در ابتلا به این بیماری از کنترل انسان خارج هستند. اما عواملی مثل تغذیه و سبک زندگی قابل کنترل هستند و می‎توان با رعایت برخی موارد از سکته‎ مغزی پیشگیری کرد. استفاده از غذاهای پرچرب و پرنمک و فست‌فودها از مهم‌ترین علل زمینه‌ساز بروز سکته‌ها‌ی مغزی به شمار می‎آیند و در اکثر اوقات، افراد غذا را نچشیده به آن نمک اضافه می‎کنند. همچنین مصرف دخانیات، سیگار و قلیان نیز امروزه به تفریحات جوانان تبدیل شده و این در حالی است که مصرف قلیان حتی از سیگار نیز مضرتر است.

 وی در پایان تأکید کرد: فشارخون و قند بالا اگر کنترل نشوند، بسیار خطرناک بوده و شانس فرد برای ابتلا به سکته‎ مغزی را بیشتر می‌کنند. همچنین چاقی، چربی خون بالا و عدم تحرک نیز از جمله مواردی هستند که در صورت عدم کنترل درصد سکته‎ مغزی را بالا می‎برند.

سرطان کبد

سرطان کبد را می‌توان در دسته سرطان‌های شایع مردان دانست. سید موید علویان، رئیس شبکه هپاتیت ایران ضمن بیان اینکه مردان بیش از زنان به سرطان مبتلا می‌شوند، گفت: پیش‌بینی می‌شود سالانه ٢٠٠ نفر در کشور به سرطان کبد مبتلا می‌شوند و این بیماری جزو شش سرطان شایع در مردان است. نارسایی کبد نیز علل زیادی از قبیل هپاتیت بی، هپاتیت سی، چاقی، مصرف الکل و کم‌تحرکی دارد. این عوامل زمینه‌ساز سرطان کبد می‌شوند. تشخیص این بیماری از طریق آزمایش خون و سونوگرافی ممکن است. اگر این بیماری به‌موقع تشخیص داده شود، قابل کنترل و درمان است. یکی از اهداف ما برای پیشگیری از سرطان کبد، ریشه‌کنی هپاتیت سی و کنترل هپاتیت بی با داروهای خوراکی است. همچنین به افراد توصیه می‌کنیم که از استعمال دخانیات، مصرف الکل، چاقی و اضافه وزن، مصرف آجیل مانده (در جای سرد و نمناک موجب تولید سمی می‌شود که عامل بروز سرطان کبد است) و غذاهای مانده بپرهیزند. سرطان اولیه کبد عموماً بی‌علامت است، افرادی که دارای بیماری‌های مزمن کبدی هستند باید تحت کنترل باشند تا بروز این بیماری در آن‌ها تشخیص داده شود.

غده سرطانی - سلامت مردان جامعه زیر ذره‌بین
غده سرطانی در کبد

 وی احتمال تبدیل کبد چرب به سرطان کبد را منتفی دانست و افزود: جای نگرانی برای افرادی که کبد چرب دارند، نیست؛ چرا که ۴٠ درصد از ایرانیان مبتلا به کبد چرب هستند و سرطان کبد نمی‌گیرند. افرادی که کبد چرب دارند، این بیماری را کنترل نمی‌کنند، چاق هستند و الکل مصرف می‌کنند موجب آسیب شدید کبد خود می‌شوند که در این حالت امکان بروز سرطان کبد افزایش می‌یابد. برای کنترل بیماری کبد چرب، توصیه ما تغییر شیوه زندگی است. افراد مبتلا باید از مصرف الکل، استعمال دخانیات، مصرف مواد قندی و شکر و چربی‌های اشباع‌شده پرهیز کنند و سبزیجات، میوه‌ها، غذاهای دریایی مصرف کنند و ورزش و تحرک بدنی داشته باشند.

 به‌طور کلی می‌توان بیماری کبدی را به انواع سیروز کبدی، هپاتیت ویروسی، بیماری ژنتیکی یا خودایمنی کبد، سرطان مجرای صفراوی، سرطان کبد، بیماری کبد الکلی تقسیم کرد.

دیابت

در مورد میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری دیابت اختلاف‌نظر وجود دارد. دیابت مهم‌ترین علت مرگ‌ومیر عمومی در ایران بوده و در هر 3 ثانیه یک نفر به دیابت مبتلا می‌شود و در هر 6 ثانیه یک نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهد. علیر‌ضا مهدوی، معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری‌های غیر‌واگیر وزارت بهداشت به آمار مبتلایان به دیابت اشاره کرد و گفت: در سال 2015 میلادی تعداد 415 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت بوده‌اند که هم‌اکنون تعداد مبتلایان به دیابت به 421 میلیون نفر می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2040 میلادی 642 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت باشند. در سال 94 دیابت سومین علت مرگ‌ومیر در ایران شناخته شد. مصرف الکل و استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و کمبود فعالیت بدنی از جمله عوامل خطر بیماری دیابت هستند. در منطقه مدیترانه شرقی، دیابت چهارمین عامل مرگ‌ومیر محسوب می‌شود. دیابت تقریباً همه قسمت‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ به‌طوری‌که این بیماری شایع‌ترین علت نابینایی در کشور‌های پیشرفته شناخته می‌شود. همچنین 60 تا 70 درصد بیماران دیابتی مبتلا به مشکلات عصبی مانند نورو‌پاتی (بی‌حسی دست و پا) هستند. با اصلاح شیوه زندگی می‌توان ورود دیابت را 11 سال به تعویق انداخت و حتی در 20 درصد موارد بروز آن ‌را منتفی کرد. دیابت اگر ناشناخته بماند می‌تواند منجر به آسیب به کلیه و اعصاب، بیماری قلبی، سکته، مشکلات بینایی و حتی نابینایی شود. مردانی که دچار دیابت هستند در معرض ریسک بالاتری نسبت به کاهش تستوسترون و ناتوانی جنسی هستند که این شرایط می‌تواند به افسردگی و اضطراب منجر شود.

 البته اثرات سوء بیماری دیابت در مردان نسبت به زنان کمتر است، همچنان‌که میزان مرگ‌ومیر بر اثر دیابت در سال‌های اخیر در بین مردان کاهش یافته، اما در زنان ثابت مانده است. احتمال ابتلای زنان دیابتی به بیماری‌های قلبی در مقایسه با زنان و مردان غیردیابتی 6 برابر بیشتر است، درحالی‌که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در مردان دیابتی تنها 2 تا3 برابر بیش از مردان و زنان غیردیابتی است. مرگ بر اثر ایست یا حمله قلبی در زنان دیابتی بیش از مردان دیابتی است. میزان خطر ابتلا به افسردگی در زنان دیابتی بیش از مردان دیابتی است و مهم‌تر اینکه احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی در زنان دیابتی بیش از مردان دیابتی است.

توصیه‌ها

مرور بیماری‌های شایع مردان و راهکارهای جلوگیری از ابتلا نشان می‌دهد که مردان برای برخورداری از عمر طولانی‌ترو زندگی سالم‌تر باید نکاتی همچون حذف ذخانیات از زندگی، دوری از الکل، داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و چربی کمتر، محدود کردن خوردن فست‌فود، داشتن برنامه ورزشی در طول روز را رعایت کنند. تنها در این صورت مردان قادر هستند که از بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، انواع سرطان‌ها در امان مانده و عمر طولانی‌تری داشته باشند. به این ترتیب، بعد از مدتی سن امید به زندگی مردان ایرانی افزایش خوبی را تجربه کرده و همچون زنان ایرانی به مرز هشتادسالگی می‌رسد.

1- دوری از سیگار

شاید در باور نگنجد که سیگار می‌تواند عامل ایجاد۹۰ درصد سرطان‌های ریه، ۵۰ درصد بیماری‌های قلبی -عروقی، ۷۵ درصد بیماری‌های تنفسی و ۱۲ درصد کل مرگ‌ها و ۳۰ درصد مرگ‌های بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی باشد. انواع فرآورده‌های دخانی شامل سیگار، پیپ، قلیان، تنباکوی جویدنی و سیگار باعث ایجاد سرطان می‌شوند. برخلاف تصور رایج در جامعه که ناشی از ترفندهای تبلیغاتی صنعت دخانیات است، خطر سرطان‌زایی در سیگارهای با قطران کمتر برابر با خطر سرطان‌زایی در سیگارهای معمولی است؛ چراکه افراد سیگاری به علت محرومیت از نیکوتین، سیگارهای کم‌قطران را به تعدادی زیادتر و با پک‌های عمیق‌تر مصرف می‌کنند. سرطان‌های ایجادشده در اثر مصرف دخانیات شامل سرطان ریه، حفره دهانی، حلق، بینی، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، سرطان خون، کلیه و مثانه، سرطان گردن رحم و سرطان مقعد است.

سیگار

 بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، میزان متوسط کاهش طول عمر سیگاری‌ها هشت سال است. هرچند برای آن‌هایی که در میانسالی فوت می‌کنند (۳۵تا ۶۹ سالگی) این میزان حدود ۲۲ سال است. مطالعات متعددی رابطه مستقیم بین میزان قطران (تار) موجود در سیگار و سرطان‌های قسمت فوقانی دستگاه گوارش را نشان داده است. با مصرف روزانه ۲۰ نخ سیگار، خطر سرطان لوزالمعده در مردان پنج برابر و در زنان ۶ برابر می‌شود. مردان سیگاری ۷۰ درصد و زنان سیگاری ۴۰ درصد احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه و مثانه دارند. سرطان حفره دهان در مصرف‌کنندگان روزانه، ١٠ برابر بیشتر است. همچنین افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. بر اثر مصرف دخانیات با گذشت زمان در بافت‌هایی که به‌طور دائم توسط قطران موجود در مواد دخانی تحریک شده‌اند، سرطان ریه گسترش می‌یابد. با توجه به رشد پیشرونده این سرطان و تشخیص دشوار آن در مراحل اولیه، شانس بهبودی سرطان ریه بسیار ضعیف است. بنا بر اعلام دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، ۹۰ درصد سرطان‌های ریه و ۸۳ درصد مرگ‌ومیر ناشی از سرطان ریه در اثر استعمال دخانیات است. نباید فراموش کرد مصرف تنباکو به روش‌های مختلف علاوه‌بر سرطان ریه می‌تواند منجر به بروز سرطان‌های متعدد در اعضای مختلف بدن شده، سلامتی فرد و در نتیجه سلامتی جامعه را به خطر اندازد.

2- حذف الکل

مصرف الکل احتمال ابتلابه سرطان دهان، گلو، مری، کبد و کولون (روده) را افزایش می‌دهد. الکل در عملکرد بیضه و تولید هورمون هم اخلال ایجاد کرده که می‌تواند منجر به ناباروری و ناتوانی جنسی شود. علاوه بر این‌ها مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرد: در آمریکا، مردانی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر از زنان مرتکب خودکشی می‌شوند و مشاهده شده که به مصرف الکل قبل از اقدام به خودکشی تمایل بیشتری دارند. میزان مرگ‌ومیر و بیماری‌های مرتبط با مصرف الکل در مردان بیشتر از زنان است. مصرف الکل در مردان نیز دو برابر زنان است. همچنین مردانی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر مستعد تجاوز و خشونت جنسی علیه زنان هستند.

 پژوهشگرانِ دانشگاه اتاگو نیوزلند تحقیقی در مورد رابطه بین نوشیدن الکل باسرطان در سال 2018 انجام دادند. نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد: مصرف الکل علت مستقیم هفت نوع سرطان است. مهم نیست شما چقدر می‌نوشید، الکل خطر ابتلا به سرطان را در شما افزایش می‌دهد. شواهد محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف الکل سبب سرطان در ۷ نقطه از بدن همچون کبد، روده‌ بزرگ، راست روده، پستان در خانم‌ها، حنجره (اندامی در گلو که معمولاً جعبه‌ صدا نامیده می‌شود)، سرطان اوروفارنکس (بخش میانی حلق) در انتهای دهان، مری (معمولاً مجرای غذا) می‌شود.

 جنی کانر، رهبر پژوهش و صاحب کرسی پزشکی اجتماعی و پیشگیری پزشکی در دانشگاه اتاگو، می‌گوید:مهم‌ترین نتیجه‌ این مطالعه این است که بر اساس شواهد بسیار مستحکم در تمام این پژوهش‌ها، بین نوشیدن الکل و سرطان یک رابطه‌ سببی وجود دارد. از میان تمام مرگ‌های ناشی از سرطان در سراسر دنیا، ۵.۸ درصد آن‌ها را می‌توان به مصرف الکل نسبت داد. بین دوز مصرف و واکنش رابطه وجود دارد؛ یعنی هرچه بیشتر بنوشید خطر ابتلا به سرطان در شما بیشتر خواهد بود.

3- ممنوعیت فست‌فود

افزایش روزافزون فست‌فودی‌ها در هر کوچه و خیابانی، حکایت از استقبال مردم به خوردن غذاهای آماده به‌ویژه از نوع فرنگی آن دارد. درحالی‌که کارشناسان تغذیه نسبت‌به استفاده از فست‌فودها به‌عنوان غذای سرطان‌زا هشدار دادند. این غذای ایتالیایی درحال‌حاضر به بلای جان ایرانی‌ها تبدیل شده است، چراکه کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که هفته‌ای یکبار پیتزا یا ساندویچ و سیب‌زمینی سرخ‌کرده نخورد. حالا که فرصت غذا درست کردن از دست رفته و اغلب مردم تا ساعاتی از روز را بیرون از خانه سپری می‌کنند، این غذاهای آماده هستند که جای غذاهای خانگی را گرفته‌اند و لاجرم، غذاهایی خورده می‌شود که نه خاصیتی دارند و نه مقوی هستند و نه سالم اما در برابر، حجم زیادی نمک و چربی دارند.

رستورانی در بارسلونا اسپانیا

دکتر محمدرضا قوام‌نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، با اشاره به اینکه سرطان دستگاه‌ گوارش فوقانی شامل مری و معده و سرطان‌های دستگاه گوارش تحتانی شامل روده بزرگ و انتهای روده است، گفت: سرطان معده با رژیم غذایی در ارتباط بوده و غذاها با نگه‌دارنده بنیان‌های نیتریت در صورت تبدیل شدن به نیتروزامین، سرطان معده و مری را ایجاد می‌کند که نیتریت نگه‌دارنده مواد گوشتی همچون کالباس و سوسیس بوده و در شهرهایی با جمعیت بالا همچون تهران مصرف این غذاها و سایر فست‌فودها بسیار زیاد است. فست‌فود در تمام دنیا حتی در کشورهای پیشرفته هم‌اکنون به یک معضل تبدیل شده و طبق تحقیقات ۹۸ درصد تبلیغات محصولات غذایی در آمریکا با استانداردهای جهانی از نظر نمک، سدیم و چربی و شکر تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای دارد.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت فست‌فود در مجموع دشمن سلامت است، غذایی عموماً بی‌ارزش، پر از چربی غیراشباع که منجر به دیابت، سکته مغزی و قلبی، بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. اگر ماده اولیه آن گوشت فرآوری‌شده باشد در بدن صددرصد به جهش‌های ژنتیکی منجر می‌شود. گوشت فرآوری‌شده موجود در فست‌فود منجر به ایجاد موادی می‌شود که می‌توانند در پی جهش ژنتیکی به ابتلای فرد به سرطان بینجامند، به‌خصوص به‌علت وجود موادی مثل نیترات سدیم که فست‌فود را خوشمزه‌تر می‌کند و در کالباس، سوسیس و برگر استفاده می‌شود. این ماده در بدن به نیتروزامین که صددرصد سرطان‌زاست تبدیل می‌شود. مهم‌ترین علت ایجاد سرطان‌های دستگاه گوارش همین ماده است و تأثیر آن در به وجود آمدن سرطان قطعی است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer