سه حرف و یک دنیا کاربرد - رسانه مجازی نیلسو

سه حرف و یک دنیا کاربرد

  • توسط جواد محمدی
کاور - سه حرف و یک دنیا کاربرد


ورود خودرو به صورت کامل :
ساده ترین روش واردات یک خودرو به صورت کامل است. یعنی خودرو به شکل آماده وارد بازار می شود که البته واردات به این شکل همیشه بالاترین میزان پرداخت حقوق گمرکی و عوارض را دارد. این روش را به اختصار CBU می گویند که مخفف عبارت Complete Built Unit است و اشاره به واردات خودرو به شکل کامل و آماده دارد.

شرکت های مختلف خودروسازی برای حضور در بازارهای مختلف روش های گوناگونی را استفاده می کنند. گاه این حضور به شکل واردات کامل خودرو است و گاه با ایجاد خطوط تولید همراه می شود تا در عین فروش محصولات خود در بازار هدف، به صورت ریشه دار تری حضور خود را تضمین کنند. اما معمولا ورود یک خودرو در یک بازار، به شکل های گوناگون و مرحله به مرحله انجام می شود که هر کدام از این مراحل نام خاصی داشته و معمولا در سیستم گمرکی کشورهای مختلف شامل حقوق مالیاتی متفاوتی می شود. در بسیاری از مواقعی که یک خودرو جدید در حال ورود به بازار کشوری است، در اخباری که از آن منتشر می شود اصطلاحات مختلفی از نوع ورود و بازاریابی و فروش و… آن شنیده می شود که در این بین  یکی از واژه های SKD، CBU و CKD حتما حضور خواهد داشت.

سه حرف و یک دنیا کاربرد

اصطلاح CBU به معنی واردات یک خودرو به صورت کامل و آماده است.

واردات و مونتاژ با قطعات منفصله بزرگ :
معمولا در برنامه ای که برای مونتاژ یک خودرو آماده می کنند، مراحل مختلفی در نظر گفته می شود تا کم کم مقدار داخلی سازی یک خودرو بیشتر شود. در ابتدا خوردو به شکل قطعات جدا از هم اما در قالب قسمت های اصلی خودرو وارد خطوط مونتاژ می شود. به این معنی که قطعات اصلی یک خودرو مثل موتور، گیربکس، اتاق و… به طور کامل وارد می شوند و با قرار گرفتن در کنار هم، یک خودرو را تشکیل می دهند و قطعات دیگری مثل شیشه ها، تایر و… در کشور مقصد ساخته می شوند تا کم کم میزان داخلی سازی بالا رود. به این روش که SKD می گویند، قطعات یک خودرو به صورت جمع شده و در قالب های بزرگ تر وارد گردد و با مونتاژ آن ها یک خودرو شکل بگیرد. در این روش که مخفف عبارت Semi Knocked Down است.

2 1 1024x576 - سه حرف و یک دنیا کاربرد

در روش واردات به شکل SKD خودرو به قطعات بزرگی تبدیل می شود که شامل موتور، گیربکس، بدنه، شاسی، سیستم تعلیق و… است و قطعات کوچک تری مثل شیشه ها، تایر، نوارهای دور درب، برخی قسمت های بدنه و… نیز در کشور مقصد تولید می شود.

مونتاژ با قطعات کوچک :
در نوع CKD که مخفف عبارت Complete Knock Down است، به خاطر کاهش قیمت و فرار از مالیات واردات و… بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، قطعات یک خودرو به صورت جزیی تر و کاملا جدا از هم وارد می شوند و پس از مونتاژ و تبدیل به قسمت های بزرگ تر، با قرار گرفتن در کنار هم و در یک واحد، یک خودرو را شکل می دهند. در SKD و CKD ممکن است بعضی قطعات نیز در کشور مقصد تولید شوند که معمولا نسبت به کل یک خودرو درصد کمی را تشکیل خواهند داد. معمولا روش مونتاژ و تولید به صورت CKD برای حضور یک خودرو به مدت طولانی و در نسل های مختلف در یک بازار است تا کمترین مقدار گمرکی به قطعاتی که وارد می شود، اختصاص یابد تا هزینه نهایی محصول کاهش پیدا کند. حتی در این شکل تولید نیز قطعاتی از شرکت مادر وارد می شوند که معمولا قطعات خاص و با تکنولوژی بالا هستند که البته مقدار و درصد کمی از یک خودرو را در برمی گیرند.

3 1 - سه حرف و یک دنیا کاربرد

کامل ترین شکل مونتاژ به صورت CKD است که اکثر قطعات خودرو در کشور مقصد تولید می شوند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer