سوار و پیاده - رسانه مجازی نیلسو

سوار و پیاده

  • توسط هیئت تحریریه
5 6 - سوار و پیاده

از اصطلاحاتی که کاربرد و اهمیت زیادی در علم خودرویی دارند اما چندان شنیده نمی شوند، باید به دو عبارت وزن سوار فنر و وزن غیر سوار فنر اشاره کنیم که به هر چند بیشتر در ارتباط با خودرو های سنگین شنیده می شوند اما می توان آن ها را به تمام خودرو ها نیز تعمیم داد. در این مطلب نگاهی داریم به این دو مفهوم و معنی و اثر هر کدام از آن ها.

وزن سوار فنر :
همان طور که از نام این عبارت می توان دریافت، منظور از این اصطلاح وزن تمام قطعاتی از خودرو است که فنربندی باید آن ها را تحمل کند. این وزن شامل وزن مجموع خودرو نبوده و قسمت هایی از خودرو که وزن آن ها بر روی فنر ها سوار نمی شود را باید از وزن مجموع خودرو کم کرد تا به وزن سوار فنر برسیم. به طور ساده می توان گفت که وزن تمام قطعاتی که بالای فنربندی بوده و توسط فنربندی تحمل می شوند، تشکیل دهنده وزن سوار فنر هستند. از این رو می توان به بدنه، شاسی، قطعات داخل و بیرون اتاق اشاره کرد.

1 7 1024x638 - سوار و پیاده

وزن غیر سوار فنر :
هر قطعه و وسیله ای که وزن آن توسط فنر ها تحمل نمی شود و به نوعی با ارتباط داشتن با زمین، وزن خود را به زمین منتقل می کنند، تشکیل دهنده وزن غیر سوار فنر هستند. این قطعات در واقع زیر فنربندی خودرو هستند و وزن آن ها توسط تایر ها تحمل می شوند که می توان به عنوان مثال از قطعاتی مثل لاستیک ها و چرخ ها با تمام متعلقات آن ها شامل قطعات ترمز و هم چنین قطعات فرمان که به چرخ ها متصل هستند، نام برد. دیفرانسیل ها و محور ها نیز چون وزن خود را بر روی تایر ها می اندازند هم شامل این مجموعه می شوند.

4 6 1024x640 - سوار و پیاده

اثر ها و کارکرد :
هر دو وزن سوار و غیر سوار، نقش مشابهی در سرعت نهایی و شتاب گیری خودرو دارند و افزایش و کاهش هر کدام آن ها، نقش مشابهی در این دو عامل داشته و می تواند موجب کاهش و یا افزایش مصرف سوخت نیز گردد. با این حال تغییر غیر اصولی در آن ها نیز می تواند منجر به تغییر رفتار دینامیکی و پایداری خودرو گردد و به همین خاطر باید سیستم فنربندی هر خودرو متناسب با رتفاع و وزن سوار آن تغییر کند و از طرفی، ابعاد تایر خودرو ها نیز باید متناسب با وزن خودرو باشد.

تغییر غیر اصولی در قطعاتی مثل محور ها و دیفرانسیل، چرخ ها و کلیه قطعاتی که شامل مجموعه وزن غیر سوار هستند، می تواند اثر مشهود و مستقیمی در کنترل خودرو داشته باشد. برای مثال اگر وزن سوار فنر نسبت به فنربندی بیش از حد کم شود، لاستیک ها بر روی زمین حرکت نرمی نخواهند داشت و اتاق خودرو مدام بازی خواهد کرد. به همین خاطر نباید نسبت این دو وزن بیش از حد از متفاوت شوند. اما در خودرو های مسابقه ای سعی می شود تا حودی از وزن غیر سوار کاسته شود که یکی از مهم ترین راه های آن، استفاده از رینگ و تایر های با وزن کمتر است.

3 8 1024x683 - سوار و پیاده

قطعات مشترک :
در این بین قطعاتی نیز هستند که وزن آن ها هم در مجموعه وزن سوار قرار می گیرد و هم در مجموعه وزن غیر سوار. برای مثال اگر به یک گاردان ( با تلفظ صحیح کاردان ) دقت کنیم، می بینیم که قسمتی از آن بر روی گیربکس قرار دارد که در نتیجه به همراه گیربکس، نیرویی بر روی فنر ها وارد می کند و از این نظر در مجموعه وزن سوار فنر قرار خواهد گرفت. اما از طرف دیگر بر روی محور و دیفرانسیل قرار دارد که نیروی وزن خود را به چرخ ها انتقال می دهد و در واقع در مجموعه وزن غیر سوار فنر جای خواهد گرفت. از دیگر قطعاتی که این گونه در هر دو دسته جای دارند باید به خود فنر ها، کمک فنر ها، برخی از قطعات فرمان خودرو که هم بر روی بدنه و شاسی قرار دارند و هم بر روی محور ها و تایر ها وزن خود را می اندازند و… اشاره کرد. به این قطعات نیمه فنر سوار گفته می شود.

2 7 1024x640 - سوار و پیادهقبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer