سوزن تزریقات پیشرانه - رسانه مجازی نیلسو

آشنایی با انژکتور، معایب آن و دیگر ویژگی هایش

سوزن تزریقات پیشرانه

  • توسط هیئت تحریریه
1 - سوزن تزریقات پیشرانه

این روزها پیشرانه ها عمدتا دارای تکنولوژی تزریق مستقیم سوخت هستند. در این تکنولوژی که به نام GDI شناخته می شود، نازل انژکتور مستقیما به داخل سیلندر پاشش می کند و این در حالی است که در مدل های دیگر مثل TBI و MPFI این پاشش در پشت سوپاپ هوا انجام می شود. امروزه انژکتور اثر بالایی در کاهش مصرف سوخت، بالا رفتن راندمان پیشرانه و کاهش آلاینده ها دارد. در این مطلب نگاهی داریم به این وسیله و معایب آن و دیگر ویژگی هایش.

انژکتور :
کار انژکتور، تزریق سوخت به داخل موتور برای یک سوخت و ساز بهینه است. این قطعه توسط هنری گیفرد در سال 1858 معرفی شد و در ابتدا برای خودروهای دیزلی به کار رفت. مرسدس بنز در سال 1952 و با مدل 300sel خود، استفاده از این قطعه را در خودروهای بنزینی به طور انبوه آغاز کرد. در ابتدا انژکتورها مکانیکی و به شکل یک پمپ مکانیکی کوچک برای تزریق پر فشار سوخت بودند. بعد ها نمونه های برقی این قطعه اختراع شد که به کمک یک پمپ بنزین پر فشار، این کار صورت می گرفت. فولکس واگن در سال 1968 اولین انژکتور برقی را که ساخت شرکت آلمانی بوش بود، برای خودروهایش استفاده کرد.

1 3 - سوزن تزریقات پیشرانه

قسمت های مختلف انژکتور :
انژکتور به شکل یک قطعه یکپارچه است که از بخش های مختلفی ساخته شده است. به طور کلی می توان گفت یک جریان پر فشار از سوخت توسط پمپ بنزین در پشت انژکتور ایجاد می شود. با برقراری جریان برق در انژکتور، سلنوئید این وسیله با ایجاد یک حالت مغناطیسی، باعث باز شدن مسیر عبور سوخت می شود. خروجی انژکتور بسیار باریک است که در نتیجه عبور جریان پر فشار از این مسیر باریک باعث پودر شدن سوخت می شود. انژکتورها دارای حفره های مختلفی هستند که هرچه تعداد حفره های خروجی بیشتر باشد، کارایی انژکتور نیز بالاتر می رود. یکی از مهم ترین قسمت های انژکتور واشر آب بندی آن است که معمولا توصیه می شود با هر بار باز کردن انژکتور، آن را تعویض کرد.

طول عمر انژکتور :
نمی توان عمر مشخصی برای انژکتور تعریف کرد به نحوی که اگر از سوخت با کیفیت به همراه فیلتر باکیفیت سوخت استفاده شود، معمولا این قطعه دچار خرابی نخواهد شد. اما ممکن است به مرور زمان گشاد شدن حفره های سر انژکتور یا گرفتگی پیش سوزن باعث کاهش کارایی آن شده و زاویه پاشش سوخت را خراب کند.

6 1 1024x629 - سوزن تزریقات پیشرانه

سوزن انژکتور، قطعه ای منحصر به فرد :
سوزن انژکتور قطعه ای منحصر به فرد است و نمی توان سوزن یک پیشرانه را برای پیشرانه دیگر استفاده کرد. این قطعه دارای ابعاد و اندازه های مختلفی است و همین عامل باعث می شود تا نتوان از سوزن انژکتور موتورهای مختلف به جای هم استفاده کرد. با این وجود ممکن است تا این قطعه را در پیشرانه هایی که توسط یک شرکت ساخته می شود به خاطر شباهت و نزدیکی طراحی به هم، بتوان به جای یکدیگر نیز به کار برد.

5 2 - سوزن تزریقات پیشرانه

گارانتی و ضمانت :
شرکت های عرضه کننده و سازنده نازل های انژکتور، معمولا تولیدات خود را با گارانتی عرضه می کنند. با این وجود باید در زمان خرید جدا از گارانتی داشتن این قطعه، دقت کنیم که سوزن انژکتور را از برندهای معتبر و سازندگان با کیفیت خریداری کنیم.

4 2 - سوزن تزریقات پیشرانه

قابلیت تعمیر یا تعویض :
انژکتور قطعه ای تعمیری نیست و در صورت خرابی باید تعویض شود. با این حال می توان با شستشو به کمک دستگاه های مربوطه و یا استفاده از انژکتورشورهای موجود در بازار که به سوخت اضافه می شوند، این قطعه را در صورتی که دارای خرابی های گسترده نباشد، شستشو و تعمیر کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer