سکوتی به نشانه رضایت آشنایی با تسمه های پر کاربرد - رسانه مجازی نیلسو

سکوتی به نشانه رضایت آشنایی با تسمه های پر کاربرد

  • توسط جواد محمدی
4 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

راه های انتقال قدرت و انتقال حرکت متنوعی در دنیای صنعتی امروز وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. از انتقال حرکت و قدرت به وسیله دنده و زنجیر، تا به کمک گاردان، تسمه، جریان هیدرولیک و… . اما یکی از رایج ترین این راه ها، استفاده از تسمه است که به خاطر هزینه های کم راه اندازی و صدای تولیدی بسیار اندک در حین کارکرد و هم چنین نیاز کمتر به بحث تعمیر و نگهداری، امروزه از اصلی ترین روش های انتقال قدرت در خودرو هاست. تسمه ها نیاز به روانکاری ندارند و از آن جا که در هر دو نوع تایم دار و بدون تایم می توان از آن ها استفاده کرد، این گونه مشکلات استفاده از زنجیر نیز از بین می رود.

از اولین روزهایی که دنیا به سمت صنعتی شدن پیش رفته است، همیشه بحث انتقال و حرکت در ذهن انسان وجود داشته است. در ابتدای کار و مثلا در آسیبا ها از روش انتقال قدرت توسط میله های چوبی استفاده می شده است و چرخ دنده ها نیز کاربرد کمی در مقیاس های کوچک داشته اند. با پیدایش اولین خودرو ها که سیستم انقال قدرت آن ها توسط دنده و زنجیر بوده است تا امروز که روش های گوناگونی برای انتقال قدرت در بخش های مختلف صنعت ایجاد شده است، همیشه کاهش هزینه راه اندازی و هزینه های عملیاتی از مهم ترین دغدغه های پیش روی طراحان بوده است. تسمه از ابتدایی ترین این روش هاست که امروزه از اصلی ترین راه های انتقال قدرت محسوب می شود.

تسمه ها انواع مختلفی دارند که پر استفاده ترین آن ها در خودرو، تسمه های تایم، تخت شیار دار و تسمه های ذوزنقه ای است. البته تسمه های گرد نیز وجود دارند که با پولی های V شکل استفاده می شوند و برای استفاده در محلی است که نیاز به انتقال گشتاور بالایی نبوده و هم چنین تسمه های تخت که بیشتر در انتقال مواد استفاده می شوند، از پر کاربرد ترین نوع تسمه های هستند که در خودرو ها استفاده ای ندارند اما در بخش های مختلف صنعتی دیده می شوند.

تسمه دندانه دار :
تسمه های تایمینگ که دارای دندانه هایی عمود بر طول تسمه هستند، بر روی پولی با همین ویژگی قرار می گیرند تا به این شکل، زمان بندی در نظر گرفته شده مثل زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها به درستی و در زمان دقیق آن انجام شود. تسمه های تایم به جای زنجیر تایم مورد استفاده قرار می گیرند و بزرگ ترین مشکل آن ها، نیاز به تعویض در سررسیدن کیلومتری مشخص است که پاره شدن آن می تواند خسارت های زیادی به بار آورد. از تسمه های دندانه دار در جایی که حتی نیازی به داشتن تایم و زمان بندی نیست هم استفاده می شود که دلیل آن استحکام بالای این تسمه هاست. تسمه های تایمینگ هر چند نیاز به روانکاری را از بین برده اند و تعویض آن ها مشکلات کمتری دارد اما طول عمر بسیار کوتاه تر آن ها نسبت به زنجیر، از بزرگ ترین معایب آن هاست. امروزه بسیاری از پیشرانه ها هنوز هم با زنجیر تایم طراحی و ساخته می شوند.

1 13 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

تسمه های تایمینگ برای زمان بندی انجام یک کار در زمان دقیق مثل باز شدن سوپاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

2 1024x778 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

های ذوزنقه ای : تسمه های ذوزنقه ای دارای سطح تماس بیشتری با شیار پولی هستند که به خاطر شکل سطح مقطع آن هاست. این تماس بیشتر، مانع از لغزش تسمه روی پولی می شود چرا که در این تسمه ها، تسمه از کناره ها با شدت زیادی روی پولی قرار می گیرد و بقیه انواع تسمه ها به این شکل نیستند. این تسمه ها در خودرو استفاده زیادی دارند که به خاطر قابلیت بالای آن ها در انتقال گشتاور های زیاد است. تسمه های ذوزنقه ای حتی ممکن است دارای دندانه هایی در عرض باشند که بیشتر برای دوری از شکستگی های عرضی آن ها و البته درگیری بیشتر با سطح پولی است. چرا که عدم وجود این دندانه ها باعث می شود تسمه راحت تر روی پولی بلغزد.

3 7 1024x780 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

در خوردو هایی که دارای تسمه های ذوزنقه ای هستند، برای انتقال هر چه بهتر قدرت و گشتاور، ممکن از دو یا چند تسمه در کنار هم انجام شود که بعد ها این کار به تولید تسمه های تخت شیار دار منجر شد.

تسمه تخت شیار دار :
این تسمه ها برای انتقال قدرت های بالاتر و البته به منظور انتقال حرکت استفاده می شود که تسمه های جلوی موتور در خودرو های امروزی از شایع ترین آن هاست. تسمه های تخت شیار دار دارای شیار هایی در امتداد طولی تسمه هستند و مهم ترین مزیت آن ها نیز مقاوم بودن در برابر کشش های طولی است، هر چند که از کناره ها چندان مقاوم نیستند و همیشه خرابی و پارگی آن ها نیز از کناره ها شروع می شود. ترک ها و شکاف های عرضی بر روی این تسمه ها خبر از پایان عمر آن ها می دهد. این تسمه ها در واقع از کنار هم قرار گرفتن چندین تسمه ذوزنقه ای تشکیل شده اند که ضخامت کم در مقایسه با آن ها در عین داشتن مقاومت زیاد و انعطاف بیشتر از مهم ترین مزیت های این تسمه ها نسبت به نمونه های ذوزنقه ای است. پولی این تسمه ها نیز به صورت پهن با طح مقطع شیاردار طراحی می شود تا درگیری مجموعه دندانه های ذوزنقه ای موجود روی تسمه با شیار های پولی منجر به کاهش تلفات انرژی در حین انتقال شود.

4 6 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

امروزه این تسمه ها در همه پیشرانه ها وجود دارد و اصلی ترین روش به کار اندازی دستگاه های مختلف

تنظیم اندازه تسمه ها :
تسمه هایی تایمینگ باید در تایم و دندانه خود قرار داشته باشند و ضمن این که به انداره کافی نیز سفت و محکم روی پولی قرار بگیرند. شل بودن تسمه جدا از اینکه فرسایش آن را بالا می برد، موجب عدم انتقال درست قدرت و گشتاور شده و هم چنین تولید صدای زیادی می کند. معمولا در خودرو ها و در صنعت، از یک تسمه سفت کن جانبی برای سفت کردن تسمه و تنظیم آن استفاده می شود. به طور کلی اگر تسمه را با فشار انگشت به پایین فشار دهیم، باید انحرافی به اندازه 5 تا 10 درجه بگیرد. سفت بودن تسمه نیز باعث پارگی و فرسایش آن و هم چنین خرابی محور ها پولی ها می شود. امروزه در طراحی پیشرانه ها برای راه اندازی بخش های مختلف مثل آلترناتور برق، هیدرولیک، پروانه رادیاتور، واتر پمپ، کمپرسور کولر و… از یک تسمه با کمک تعداد زیادی پولی واسطه هرزگرد استفاده می شود. در این روش به خاطر داشتن طول عمر بالا، ناگزیر به استفاده از تسمه های تخت شیار دار هستیم و چون این تسمه ها دارای پهنای زیاد تری هستند، باید از یک تسمه برای همه بخش ها استفاده شود که در این حالت، پارگی تسمه می تواند منجر به از کار افتادن چندین وسیله گردد. اما چون مزایای این نوع طراحی از معایب آن فراتر است، امروزه از این روش به جای چندین تسمه در جلوی پیشرانه استفاده می شود. امروزه برای خودرو های قدیمی تر، می توان مجموعه تبدیل آن را از چند تسمه  ای به یک تسمه در بازار یافت.

5 5 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

ترک های عرضی روی تسمه های شیار دار، خبر از تمام شدن عمر آن ها می دهد.

6 2 1024x576 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

کنده شدن یک یا دو دندانه از تسمه های تایمینگ، می تواند باعث برهم خوردن تایم کاری پیشرانه یا هر وسیله دیگری شود که زمان بندی آن بسته به این تسمه هاست.

7 1 1024x768 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

انحراف تسمه در اثر فشار انگشت باید بین 5 تا 10 درجه به سمت بالا یا پایین باشد.

8 1 1024x768 - سکوتی به نشانه رضایت  آشنایی با تسمه های پر کاربرد

تسمه سفت کن می تواند فقط یک پولی ساده هرزگرد باشد که میران سفتی را خود شخص به کمک آن تعیین کند و هم می تواند مجموعه ای یک پولی هرزگرد به همراه یک فنر بسیار قدی برای تنطیم خودکار شلی و سفتی تسمه باشد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer