سیل و طوفان در کمین تهران، پایتخت چقدر آمادگی دارد - رسانه مجازی نیلسو

سیل و طوفان در کمین تهران، پایتخت چقدر آمادگی دارد

آمادگی در برابر رویدادهای طبیعی در مدیریت بحران پایتخت وجود ندارد و بی‌شک در به دلیل ضعف زیرساخت‌ها تهران در مقابل این رویدادها غافلگیر خواهد شد.

  • توسط شبنم عزیزی
باران 0 - سیل و طوفان در کمین تهران، پایتخت چقدر آمادگی دارد

سیلاب نیمی از کشور را فرا گرفته و هنوز ریسک بازگشت آن وجود دارد. روزهای گذشته، شهردار تهران با اشاره به تدوین گزارش ملی سیل تهران توسط دولت، به غافلگیری در سیل اخیر در برخی استان‌ها اشاره کرد و گفت: «متأسفانه ما در سیل اخیر به علائم توجه نکردیم و به همین دلیل غافلگیر شدیم.»

بیشتر بخوانید:

هرچند کلان‌شهر تهران هم به‌صورت بالقوه در معرض بحران جدی است و با توجه به حاشیه‌نشینان آن یعنی چیزی حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت این ریسک بسیار بیشتر است.

بر اساس این گزارش، تهران هفت روددره دارد که علت شکل‌گیری آن‌ها وجود بارندگی و سیل‌های بزرگ در گذشته است. به دنبال فاجعه اخیر سیلاب در برخی استان‌های کشور، تهران هم تا آستانه وقوع سیل پیش رفت، چنانچه شهردار تهران عنوان کرد در یکی از پل‌های واقع در مسیر رودخانه در غرب تهران، آب تا زیر عرشه پل بالا آمد و ما آماده بودیم که جاده کرج را مسدود کنیم، اما خوشبختانه کار به آنجا نکشید؛ ولی از ابتدای امسال آمادگی کامل را برای شرایط بحرانی داشتیم.

شواهد حاکی است با موج گسترده‌ای از چالش‌های محیط‌زیستی از جمله تداوم خشکسالی‌ها، گردوغبار و ریزگردها، سیلاب و … در کشور مواجه هستیم. بروز بلایای طبیعی ویرانگرانه که همواره خسارات و تلفات زیادی به وجود می‌آورد و این نوع خسارات، کشور پیشرفته و عقب‌افتاده نمی‌شناسد و در همه جای دنیا شاهد آن هستیم، اما شهرهای ما به‌ویژه تهران در مقایسه با شهرهای توسعه‌یافته دنیا از نظر زیرساخت‌های موردنیاز برای مقابله در بحران‌های اقلیمی دچار ضعف بوده و در مواقع بحران امکان خدمات‌رسانی متناسب با جمعیت آن به‌هیچ‌وجه وجود ندارد.

آمادگی مقابله با سیل در تهران نیست

به گفته یک عضو شورای شهر تهران، موضوع تغییرات اقلیمی جدی است و اتفاقاً به پایتخت هم کشیده خواهد شد اما این شهر آمادگی ظرفیت‌های جدید را ندارد. مسجدجامعی می‌گوید: «شانس تهران این بوده که میزان بارندگی که در خوزستان بود در پایتخت رخ نداده است. ما باید به ظرفیت‌های جدید فکر کنیم چون در شرایط جدید قرار گرفته‌ایم و شهر تهران برای ظرفیت‌های جدید آمادگی ندارد.» او می‌گوید: «شبی که در ستاد بحران بودم تعداد نقاط آب‌گرفته شهر حدود ۵۰ نقطه بود. همان موقع گفته شد که ابری از سمت قزوین به تهران در حال حرکت است که اگر در تهران ببارد ظرفیت مقابله نداریم و بیشتر از این کاری نمی‌توانیم بکنیم، خوشبختانه آن توده ابر به تهران نرسید!»

سیل اخیر مکان‌های تازه ساخته‌شده دچار آب‌گرفتگی شده اما مکان‌هایی که در قدیم ساخته شده است دچار آب‌گرفتگی نشد و این نشان می‌دهد که ما توجهی به معماری گذشته نداریم.

29262 L16x9 1024x576 - سیل و طوفان در کمین تهران، پایتخت چقدر آمادگی دارد

در این باره اظهارات قابل‌تأمل هم از سوی شهردار تهران عنوان شد که در سیل اخیر مکان‌های تازه ساخته‌شده دچار آب‌گرفتگی شده اما مکان‌هایی که در قدیم ساخته شده است دچار آب‌گرفتگی نشد و این نشان می‌دهد که ما توجهی به معماری گذشته نداریم.

سال‌هاست صنعتی‌سازی در ساخت‌وسازهای کشور موردتوجه جدی شهرسازان، معماران و بسیاری از فعالان صنعت ساختمان است که تأکید بر سبک‌سازی، مقاوم‌سازی، ایمنی و … دارد، حال آنکه پدیده‌های اخیر از جمله سیل نشان داد آسیب‌پذیری اماکن و سازه‌های قدیمی مقاومت بیشتری در برابر ساخت‌وسازهای جدید داشته است، شاید ضرورت داشته باشد تا دانشگاهیان درباره کیفیت ساخت سازه‌ها و زیرساخت‌های ریل، پل، جاده و ساختمان‌های کشور و استانداردهای تاب‌آوری در برابر حوادث پژوهش‌های جدیدی انجام دهند. از طرفی، متخصصان شهرسازی و معماری درباره وضعیت خطرپذیری سکونتگاه‌ها و نقاط ضعف و قوت وضعیت فعلی زیرساختارهای شهری بررسی و تحقیقات بیشتری انجام دهند.

مدیریت بحران نیازمند برنامه‌ریزی هوشمندانه

همیشه کاستن از هزینه‌ها عامل موفقیت نیست، وقت آن رسیده است که دستگاه‌های مرتبط با حوزه مدیریت بحران با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه و صرف هزینه‌های بیشتر، اهداف دست‌نیافتنی یا دور از دسترس پیشگیری و مقابله با بحران را نزدیک‌تر و واقعی‌تر کنند تنها شعار دادن و ارائه گزارش عملکرد خروجی مناسبی برای پیشگیری از پدیده‌های بحران‌زای طبیعی نیست.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درحالی برخی اقدامات همچون تهیه طرح جامع مدیریت بحران، دقیق‌سازی نقشه گسل‌ها و قنوات تهران، تدوین شبکه راه‌های حمل‌ونقل اضطراری، تدوین پهنه‌بندی لرزه‌ای تهران و … را از جمله اقدامات انجام‌شده از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در سال‌های اخیر برمی‌شمارد که به دنبال زمین‌لرزه‌های سال گذشته در تهران هیچ خبری از ساماندهی شهروندان نگران در سطح شهر نبود.

30850 L16x9 1024x576 - سیل و طوفان در کمین تهران، پایتخت چقدر آمادگی دارد

این چالش‌ ضعف مدیریت بحران و نبود برنامه‌های مناسب مقابله‌ای از آب‌گرفتگی معابر و ترافیک و قفل شدن خیابان‌ها با هر بارش شروع می‌شود تا سیلاب و زلزله‌های ویرانگر در شهرهایی دیگر که بعد از سال‌ها هنوز به وضعیت طبیعی خود برنگشته‌اند.

بر همین اساس، تقویت زیرساخت‌های مدیریت شهری، هماهنگی‌های ارتباطی بین‌بخشی و مدیریت یکپارچه از ضرورت‌هایی است که کارشناسان شهری هم بارها نسبت‌به عملی‌کردن آن هشدار داده‌اند. بسترسازی این شاخصه‌ها در قالب برنامه‌ریزی‌ هوشمندانه امکان‌پذیر است و در این راستا، لازم است همه دستگاه‌های مرتبط با حوزه مدیریت بحران در تقویت و ارتقای زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود جدی باشند. می‌توان گفت، عبور از این بحران‌ نگاهی نو و عزم و اراده جمعی مسئولان را می‌طلبد و به‌موازات آن، به مشارکت و خرد جمعی متخصصان شهری، جامعه شهرسازی،‌ جامعه دانشگاهی و سازمان‌های مردم‌نهاد و … نیاز دارد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer