سینه‌­ریز مروارید ماری آنتوانت و دلیل این همه گرانی مروارید - رسانه مجازی نیلسو

سینه‌­ریز مروارید ماری آنتوانت و دلیل این همه گرانی مروارید

  • توسط مرسده خدادادی
par 11749 0037 - سینه‌­ریز مروارید ماری آنتوانت و دلیل این همه گرانی مروارید
  • گران‌ترین مروارید طبیعی که تا کنون به فروش رفته است سینه‌ریز ماری آنتوانت بوده است. این سینه‌ریز در سال 2018 در حراج سُتِبی (Sotheby) به مبلغ 32 میلیون دلار به فروش رفت.
  • افراد مشهوری مانند ریحانا، اوما تورمن و کاردی بی همگی در سال گذشته در ضیافت مِت (Met) با مروارید ظاهر شدند.
  • مروارید رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی دارد و همین تنوع رنگ و اندازه، قیمت و ارزش یک مروارید را تعیین می‌کند.

بیشتر بخوانید:

مروارید برای قرن‌ها سمبل باکلاسی و شیک‌پوشی بوده است. مهاراجه‌های هندی و ملکه‌های اروپایی خودشان را به زیور مروارید می‌آراستند که نشانی از پرستیز و طبقه اجتماعی آنان بوده است. در ضیافت مت سال 2018 که الهام گرفته از کلیسای کاتولیک بود، افراد مشهور درحالی‌که مروارید از آن‌ها می‌چکید روی فرش قرمز ظاهر شدند. به لباس اوما تورمن 3000 مروارید سفید دوخته شده بود و لباس ریحانا که الهام‌گرفته از لباس پاپ بود روکشی کامل از مروارید داشت. در مراسم جوایز گرمی سال 2019 کاردی بی هم لباسی پوشیده بود که او را شبیه صدفی پر از مروارید نشان می‌داد.

گران‌ترین مرواریدی که تاکنون در دنیا به فروش رفته است مروارید سینه‌ریز ماری آنتوانت بوده است که به مبلغ 32 میلیون دلار در حراجی در سال 2018 به فروش رفت، اما چه چیزی مروارید را تا این حد قیمتی و گران‌بها می‌کند؟

awr - سینه‌­ریز مروارید ماری آنتوانت و دلیل این همه گرانی مروارید
ماری آنتوانت و سینه‌ریز معروف او، منبع عکس: Hollywood Reporter

مروارید ماری آنتوانت بخشی از سینه‌ریزی الماس‌نشان بوده است و ارزش تاریخی بسیاری دارد که قیمت آن را شدیداً افزایش می‌دهد، اما فاکتورهای زیادی وجود دارد که در قیمت‌گذاری مروارید نقش دارد.

به گفته تام موسز (Tom Moses) که یک جواهرشناس در مؤسسه گوهرشناسی آمریکاست، مروارید یکی از پیچیده‌ترین جواهرات برای ارزش‌گذاری است. وی می‌گوید دلیل اینکه مروارید ماری آنتوانت تا این حد قیمتی است این است که این مروارید طبیعی است و این طبیعی بودن ارزش یک مروارید را تعیین می‌کند.

مروارید طبیعی کمیاب است و به‌سختی یافت می‌شود و به همین دلیل گران‌تر است. اما مروارید طبیعی چیست و چگونه به وجود می‌آید؟ مروارید طبیعی زمانی به وجود می‌آید که شیء مزاحمی که معمولاً موجود زنده کوچکی است وارد بخش نرم‌تن یک صدف دوکپه‌ای می‌شود. صدف برای اینکه در برابر این موجود مزاحم از خود محافظت کند آن را با لایه‌ای از غشای مرواریدی که لایه درونی صدف را نیز پوشانده است، می‌پوشاند. صدف به این کار ادامه می‌دهد و موجود مزاحمی که وارد صدف شده بود به مرور زمان به مروارید تبدیل می‌شود. مرواریدهای پرورشی نیز با همین فرآیند درست می‌شوند؛ با این تفاوت که شیء مزاحم به جای آن که تصادفاً وارد صدف شود، به‌وسیله انسان وارد صدف قرار داده می‌شود. پرورش‌دهندگان مروارید یک تکه از بافت مرواریدی را که بافت اهداکننده نامیده می‌شود داخل صدفی قرار می‌دهند که می‌خواهند مروارید را درون آن پرورش دهند. این بافت باعث تحریک عکس‌العمل دفاعی صدف می‌شود و آن را با غشای صدفی می‌پوشاند.

بخش زیادی از مروارید موجود در بازار را مرواریدهای پرورشی تشکیل می‌دهند. مؤسسه گوهرشناسی آمریکا برای تعیین طبیعی یا پرورشی بودن مروارید از اشعه ایکس استفاده می‌کند.

به نقل از موسز، «لایه‌های پیاز را در نظر بگیرید. یک مروارید طبیعی همه آن لایه‌های متحدالمرکز رشد را از درون به بیرون دارد. از سوی دیگر، مروارید پرورشی مانند پرتقال می‌ماند، یک نقطه مرکزی بزرگ و لایه نازک‌تری از مروارید رشد یافته در اطراف آن مرکز دارد. این نقطه مرکزی همان شیء مزاحمی است که انسان آن را درون صدف گذاشته است.»

مرواریدهای پرورشی قدمتی به اندازه 500 سال پیش از میلاد مسیح را دارند. با این همه، در سال 1893 یک فرد ژاپنی به نام کوکیچی میکی‌موتو فرآیند تولید مروارید پرورشی را ساده‌تر و مؤثرتر کرد و مرواریدهایی بسیار گرد و بی‌نقص تولید کرد. امروزه میکی‌موتو را پدربزرگ مرواریدهای پرورشی می‌دانند. او در پرورش مروارید از مروارید آکویا استفاده کرد که مرواریدهای گرد و سفیدی هستند که شاید با آن‌ها آشنایی داشته باشید. تا دهه 20 میلادی، مرواریدهای پرورشی بیش از پیش در دسترس عموم قرار گرفتند که باعث شد خرید و دسترسی مردمی که جزء خاندان سلطنتی نیستند به مروارید آسان‌تر شود. اما اینکه شما می‌توانید مروارید پرورش دهید دلیل نمی‌شود فکر کنید که پرورش مروارید کاری راحت است.

erehrrth - سینه‌­ریز مروارید ماری آنتوانت و دلیل این همه گرانی مروارید
کوکیچی میکی‌موتو منبع: sylvans.com

پرورش‌دهندگان مروارید صدف را تا حدی که بتوان بافت خارجی را در آن گذاشت باز می‌کنند، سپس آن را می‌بندند و به مدت شش الی دو سال صبر می‌کنند تا مروارید شکل بگیرد. هر مرواریدی شبیه بقیه از کار درنمی‌آید و به همین دلیل است که یک مروارید قیمت بیشتری از مروارید دیگر دارد. بله درست است، منظور ما اندازه مروارید است.

به گفته موسز: «مانند هر سنگ و گوهر قیمتی دیگر، هر چه مروارید بزرگ‌تر باشد، ارزش آن نیز بیشتر است.»

اندازه مروارید تا حد زیادی به اندازه صدف بستگی دارد. برخی صدف‌ها بیشتر از سایر صدف‌ها رشد می‌کنند و در نتیجه مروارید بزرگ‌تری پرورش می‌دهند؛ برای مثال، مرواریدهای آکویا می‌توانند تنها به قطر  9 الی 10 میلی‌متر رشد کنند اما مرواریدهای دریای جنوب و مرواریدهای سیاه تاهیتی می‌توانند تا قطر 15 الی 16 میلی‌متر رشد کنند. اندازه بزرگ مرواریدهای دریای جنوب و مرواریدهای سیاه آن‌ها را به ارزشمندترین مرواریدها تبدیل کرده است. در وبسایت میکی‌موتو قیمت مروارید پرورشی دریای جنوب 32000 دلار است.

تفاوت قابل‌توجه دیگر بین مرواریدها، رنگ آن‌هاست. برخی مواقع این مورد با اندازه مروارید در یک رابطه قرار می‌گیرد زیرا رنگ مروارید را اغلب صدفی که درون آن پرورش می‌یابد تعیین می‌کند. مرواریدهای سیاه تاهیتی به این دلیل سیاه هستند که درون صدف‌های مروارید آب شیرین (با نام علمی Margaritifera) سیاه است اما رنگ مروارید طی فرآیند پرورش ممکن است تغییر کند.

موسز: «دلیل تفاوت رنگ، نژاد صدف است. تأثیر جالب دیگر در زمان پرورش مروارید، بافت اهداکننده‌ای است که از صدف دیگر وارد صدف پرورش‌دهنده می‌شود و بسته به رنگ آن بافت، رنگ نهایی مروارید تعیین می‌شود.»

آخرین عامل و سخت‌ترین عامل تعیین‌کننده در ارزش و قیمت مروارید، درخشش آن است. درخشیدن و براق بودن شیوه‌ای است که مروارید با آن نور را بازمی‌تاباند. هر چه مروارید درخشان‌تر باشد، ارزش آن بیشتر است. اما گفتن اینکه یک مروارید به‌تنهایی تا چه حد درخشان است کار سختی است، مگر اینکه در کنار مرواریدهای دیگر قرار بگیرد. به همین دلیل، تام و سایر افراد مؤسسه گوهرشناسی آمریکا یک مجموعه از رشته‌های مرواریدهای نمونه برای مقایسه دارند. با این شیوه می‌توان گفت یک رشته مروارید در کدام قسمت از مقیاس درخشندگی قرار می‌گیرد. درخشش مروارید بسته به لایه‌های غشای صدفی است که روی مرکز مروارید را می‌پوشاند.

زمانی که همه این عوامل را در نظر می‌گیرید، پیدا کردن یا تولید یک مروارید عالی درنوع خود هنر است و اینکه مروارید داخل بدن یک جاندار تولید می‌شود باعث می‌شود کنترل کامل داشتن روی چگونگی و زمان تشکیل مروارید به‌ویژه در طبیعت غیرممکن شود. پس موقعی که در حال خوردن صدف هستید اگر چیز سفتی زیر دندان‌تان رفت، قبل از بلعیدن به آن نگاهی بیندازید، شاید چیزی بیش از یک تکه شن باشد.

منبع: Ask a Retail Manager

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer