شبي كه ماه كامل شد؛ عشق، زندگي، ترور و چند داستان ديگر - رسانه مجازی نیلسو

معرفي جديدترين ساخته نرگس آبيار؛

شبی که ماه کامل شد؛ عشق، زندگی، ترور و چند داستان دیگر

  • توسط امیرعباس کلهر
الناز شاکردوست در نمایی از فیلم شبی که ماه کامل شد

شبی که ماه کامل شد اثر نرگس آبیار بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده است. این فیلم روایت آشنایی و ازدواج عبدالحمید ریگی (با بازی هوتن شکیبا) برادر عبدالمالک ریگی (با بازی آرمین رحیمیان) سرکرده‌ گروه جندالله با دختری جنوب‌شهری به نام فائزه منصوری (با بازی الناز شاکردوست) است. آن‌ها علیرغم مخالفت‌های دو خانواده با هم ازدواج می‌کنند. مدتی پس از ازدواج عبدالحمید و فائزه درحالی‌که فرزند خردسالی دارند، ناچار به مهاجرت به پاکستان می‌شوند و درگیر حوادث و ماجراهایی می‌شوند. در این سفر، برادر فائزه (با بازی پدرام شریفی) نیز آن‌ها را همراهی می‌کند. ماجراهای فیلم از سال ۱۳۸۱ روایت می‌شود؛ و برهه‌ای از زندگی این دو خانواده را تا دستگیری عبدالمالک روایت می‌کند. عبدالمجید ریگی مشهور به عبدالمالک ریگی، رهبر گروه تکفیری در استان سیستان و بلوچستان بود که به مبارزه‌ مسلحانه، قاچاق مواد مخدر و اسلحه و ترور می‌پرداخت. او در اسفند ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد و یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹ به دار آویخته شد؛ اما اشتباه نکنید، داستان شبی که ماه کامل شد، راوی زندگی این تروریست نیست، بلکه داستان زندگی برادرِ او به همراه همسرش را روایت می‌کند که قربانی اقدامات او می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

همین چند خط از معرفی فیلم شبی که ماه کامل شد، کافی است تا شما جذب فیلم شوید و متوجه شوید که با فیلمی خاص و دیدنی روبه‌رو هستید؛ فیلمی که تازه‌ترین اثر نرگس آبیار است، کارگردانی که تاکنون چهار فیلم سینمایی داستانی بلند ساخته است؛ اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند (۱۳۹۱)، شیار ۱۴۳ (۱۳۹۲)، نفس (۱۳۹۴) و تازه‌ترین اثر او یعنی شبی که ماه کامل شد (۱۳۹۷) ازجمله آثار این کارگردان ایرانی هستند.

شبی که ماه کامل شد در دو بخش ساخته شده است؛ بخش اول پر از عشق و زندگی است و به عاشقانه‌‌های بین فائزه و عبدالحمید می‌پردازد. خیلی از تماشاچی‌های این فیلم بعد از تماشای آن معتقد بودند که عاشقانه‌ای که ساخته‌شده طولانی، غیرواقعی و در مجموع خسته‌کننده است. تماشاچی‌های حرفه‌ای فیلم‌های سینما این موضوع را مطرح کرد‌ه‌اند که بخش ابتدایی این فیلم بیش از آنکه کیفیت موقعیت‌هایی را داشته که سبب شکل‌گیری عاشقانه می‌شود، بیشتر خسته‌کننده است تا بخواهد گیرایی سکانس‌های عاشقانه را داشته باشد. این عاشقانه با تمام انتقاداتی که دارد در نیمه اول ساخته شده و تماشاگر به بخش دوم فیلم یعنی سفر فائزه و عبدالحمید به پاکستان هدایت شده که باعث مواجه شدن با عبدالمالک ریگی می‌شود و از اینجای فیلم شما با اثری کاملاً جذاب و دیدنی و دلهره‌آور روبه‌رو هستید و مطمئن باشید که این بخش قطعاً ارزش آن را دارد که برایش به سینما بروید و آن را تماشا کنید.

large 19f650bb 200f 437f 8c21 3fb856fe8ceb - شبي كه ماه كامل شد؛ عشق، زندگي، ترور و چند داستان ديگر
الناز شاکردوست در نمایی از فیلم شبی که ماه کامل شد

همان‌طور که گفته شد در بخش دوم فیلم شبی که ماه کامل شد، تماشاگر با چالش‌های بیشتری درباره آدم‌های داستان مواجه می‌شود. فائزه از آن عاشق ساده‌دل به فردی تبدیل می‌شود که اشتیاق و خشم را در وجود خود پرورش داده و در نقطه مقابلش عبدالحمید قرار دارد که اگرچه در ظاهر عاشق است و کماکان فائزه را دوست دارد اما به انسانی بی‌رحم تبدیل شده که حالا عضو مهمی از گروه جندالله شده است. بخش دوم فیلم نرگس آبیار اگرچه حاوی جزئیات بیشتری است اما در نهایت در دام اشتباهات شخصیت‌پردازی و البته منطق روایی گرفتار می‌شود که بی‌جهت داستان فیلم را کِش داده‌اند و سبب می‌شوند تا حتی بخش‌هایی از واقعی بودن ماجرا موردتردید قرار بگیرد. به گفته منتقدین حرفه‌ای، در بخش شخصیت‌پردازی، روند کلی تبدیل شدن عبدالحمید به یک انسان بی‌رحم با ظرافت‌های سینمایی انجام نشده و به همین جهت چندان نمی‌توان ارتباطی با تغییر هویت او برقرار کرد. به همه این‌ها باید دیالوگ‌های شعاری فیلم را هم اضافه کرد که کوچک‌ترین تأثیری در روند داستان ندارند و بی‌جهت از زبان افراد گوناگون ازجمله فائزه بیان می‌شوند. شعارهایی درباره زندگی در سیستان و بلوچستان و سختی‌های موجود که پس از بیان شدن، فراموش می‌شوند و فیلم مسیر خود را پیش می‌گیرد.

شاکر دوست و هوتن شکیبا در نمایی از فیلم شبی که ماه کامل شد - شبي كه ماه كامل شد؛ عشق، زندگي، ترور و چند داستان ديگر
الناز شاکر دوست و هوتن شکیبا در نمایی از فیلم شبی که ماه کامل شد

اما از این‌ها که بگذریم باید مطرح کنیم که فیلم شبی که ماه کامل شد باعث می‌شود که نرگس آبیار، موقعیت ویژه‌ای در میان سینماگران زن ایرانی پیدا کند چراکه او به سراغ موضوعی رفته که کمتر فیلم‌ساز زنی در ایران برای بیان آن رغبت نشان می‌دهد: تروریسم. این کارگردان ایرانی با هوشیاری و با رویکردی زنانه، این موضوع امنیتی را که می‌توانست به فیلمی تبلیغاتی و مسأله‌ساز تبدیل شود به فیلمی انسانی و جذاب در مورد زنی که گرفتار این گروه خشن و تروریست می‌شود، تبدیل کرده است. او به‌جای روایت زندگی عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، به سراغ فائزه، عروس خانواده عبدالمالک ریگی رفته و از دید او ماجرای خشونت‌های برادران ریگی و ایدئولوژی خطرناک و مرگبار آنان را روایت کرده است.

در نهایت اینکه شبی که ماه کامل شد لحظه‌ای شما را به عنوان تماشاچی آرام نمی‌گذارد. طوفان تند اتفاقات که پی‌درپی رخ می‌دهند، اجازه نمی‌دهد تا زمان طولانی 2 ساعت و 20 دقیقه‌ای فیلم، به چشم بیاید یا شما خسته شوید. چرا که فیلم سراسر پر از حادثه است و ریتم تندی دارد. هرچند همان‌طور که پیش‌تر بیان شد نیمه‌ اول فیلم و تا رسیدن به سرآغاز ماجراهایی که زندگی این زوج را دچار تغییر بسیار می‌کند کند و کمی کش‌دار است، اما فیلم جذابیت‌های خاص خود را دارد.

بازیگران شبی که ماه کامل شد هم به‌اندازه خود فیلم، شمارا شگفت‌زده می‌کنند. از هوتن شکیبا که از کاراکترش در لیسانسه‌ها، فرسخ‌ها دور شده تا الناز شاکردوست که بی‌شک ستاره بی‌چون‌وچرای شبی که ماه کامل شد است و دیگر در نقش دختر شیک و لوس فیلم‌هایی که از آن به یاد داریم نیست و این دو بازیگر نشان داده‌اند که می‌توانند از پس نقش‌های خاص و سخت هم بربیایند.
هوتن شکیبا، الناز شاکردوست، فرشته صدرعرفایی، شبنم مقدمی (در نقش مادر خانواده‌ منصوری) با آن گریم متفاوت و سنگین همگی به‌خوبی از پس نقش‌هایی که به عهده گرفته‌اند، برآمده‌اند و از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به امین میری، بانیپال شومون، فرید سجادی اشاره کرد.

نکته دیگری که باید درباره فیلم شبی که ماه کامل شد بدانید، این است که این فیلم در سی و هفتمین جشنواره‌ فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ حضور داشته است و حالا به اکران عمومی درآمده است و می‌توانید برای تماشای آن به سینما بروید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer