شخصیت‌های روی اعصاب در مترو را بشناسید - رسانه مجازی نیلسو

شخصیت‌های روی اعصاب در مترو را بشناسید

نگاهی به برخی مسافران مترو که سفر با وسایل نقلیه عمومی را به تجربه‌ای عذاب‌آور تبدیل کرده‌اند.

  • توسط صابر صادقی
n00493777 b - شخصیت‌های روی اعصاب در مترو را بشناسید

متروی تهران برخی از رکوردهای جهانی را کسب کرده است؛ البته نه از آن منظر که مردم می‌پسندند. رقم 7.5 میلیارد سفر طی یک ماه شاید برای مدیران مترو جذاب باشند، اما برخی از شهروندان با خود فکر می‌کنند، خب شاید بهتر بود این رکورد را نمی‌داشتیم. سری به متروی دروازه دولت بزنید تا ببینید آنچه وصف آن را می‌شنوید.

بیشتر بخوانید:

اگر تحمل کنسرو مترو آن چیزی نیست که شما را ناراحت کند، سفرهای هر روزه شهری به مشاغل خسته‌کننده کارمندی زمانی بدتر می‌شود که با شخصیت‌هایی نیز در مترو روبه‌رو می‌شویم که سفر چندان لذت‌بخشی را با آنان تجربه نخواهید کرد. اینجا برای اینکه تنها کمی دلمان خنک شود فهرستی از آن‌ها را تهیه کرده‌ایم:

1- تیپ یوزپلنگ ایرانی

حتماً در خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهری با کسانی روبه‌رو شده‌اید که با حرکت زیگزاگی و به قول عموم لایی کشیدن از میان ماشین‌ها راه خود را باز می‌کنند تا زودتر از همه به مقصد برسند. گویی جیمز باند است که از دست مأموران فرار می‌کند و عموماً کار چندان واجبی نیز ندارند. خوب در مترو نیز با این تیپ‌های شخصیتی برخورد خواهید کرد؛ البته به صورت پیاده آن. در مترو می‌دوند، تنه می‌زنند و از موانع نیز می‌پرند تا خود را زودتر به واگن‌ها برسانند. صحنه طنز و مضحک آنجایی است که درهای واگن‌های مترو در حال بسته شدن هستند. به ناگاه یوسین بولت درون آن‌ها فوران می‌کند و برای رسیدن در لحظه آخر به واگن پر از جمعیت دوی صدمتری را آغاز می‌کنند. دفعه بعدی که این شخصیت‌ها را دیدید از آن‌ها بخواهید در مسابقات دوی المپیک برای ایران شرکت کنند؛ شاید در آن صورت ما به آن‌ها افتخار کنیم.

2- تیپ لاک‌پشتی

برخی از همشهریان در این واگن‌های شلوغ با کوله‌پشتی به اندازه دوبرابر اندازه خود وارد می‌شوند. کوله را که زمین نمی‌گذارند، بلکه این شما هستید که باید خود را جمع‌وجور کنید. برخی نیز مترو را ابزار خوبی برای اسباب‌کشی‌های هر روزه خود می‌دانند و وسایلی را که باید با وانت جابه‌جا شود با مترو از شرق به غرب تهران می‌برند. حال بگذریم از دستفروشان مترو که شاید مختص به خاک پرگوهر ایران باشند و بس.

3- تیپ فلش

نوع پیشرفته تیپ یوزپلنگ ایرانی به تیپ فلش تبدیل می‌شود. آن‌هایی که به محض اینکه به واگن وارد می‌شوند به طرفه‌العینی که شما را یاد شخصیت کارتونی فلش می‌اندازد جایی را پیدا می‌کنند و می‌نشینند. اهمیتی ندارد چقدر با این کار باعث ناراحتی دیگران می‌شوند اما آن‌ها خود را زرنگ‌های مترو می‌دانند.

4- تیپ بزی

قدم از قدم برنمی‌دارد مگر با رویی ترش و ابروهایی درهم و تنه‌ای در تکمیل رفتار خود. این تیپ مسافران گویی در بازی راگبی شرکت‌ کرده‌اند و از تمامی تکنیک‌هایی مرعوب کردن حریفان بهره‌ می‌برند. در جایی که تنه جواب نداد، از تکنیک سر نیز بهره می‌برند که خود را از کمند حریفان رها کرده و خط پایانی را رد کنند. متأسفانه ورزش راگبی در کشور ما طرفداران زیادی ندارد، اما شاید این همشهریان بتوانند در ورزش کبدی توانمندی‌های خود را به عرصه ظهور برسانند.

5- تیپ خرس قطبی

در صندلی آرام جا گرفته‌اید و مشغول خواندن داستانی مسرت‌بخش هستید که ناگهان یک خرس قطبی وارد می‌شود و در کنار شما می‌نشیند. صندلی‌ای که اشغال کرده ‌است برای او کافی نیست و نه تنها پایش را تا جایی که می‌تواند باز می‌کند، بلکه حالا شما باید وزن دست‌های عرق‌کرده او را نیز روی شانه‌های خود و فشار پهلوی او را نیز تحمل کنید. راستش را بخواهید او آزاردهنده‌ترین تیپ مترو است، چراکه آزار او در تمام طول راه ادامه دارد. به این حد نیز کفایت نمی‌کنند و به شیوه استراتژی‌های نظامی لحظه‌به‌لحظه به پیشروی خود ادامه می‌دهند. برخی از نمونه‌های پیشرفته این تیپ نیز بساط خود را روی زمین می‌ریزند و می‎‌نشینند و اینگونه هر یک نفر جای دو نفر دیگر را اشغال می‌کند.

6- تیپ تنبل

آیا تابه‌حال حیوان تنبل را دیده‌اید؟ همان جانوری که به آهستگی و کندی مشهور است و با آویزان شدن از دست‌های شرایطی ایده‌آل برای تکیه خود ایجاد می‌کند تا بیشتر استراحت کند. پس از این دیگر چیزی نمی‌تواند آن‌ها را تکان دهد. برخی از همشهریان ما در مترو نیز خصیصه‌های مشابهی را از خود نشان می‌دهند. اینان تا آنجایی که امکان داشته باشد دستان خود را دراز می‌کنند تا به نزدیک‌ترین میله برسند و دیگر آن را رها نمی‌کنند. به تجربه نیز گاه دیده‌ام که در خواب خوشی فرو رفته‌ یا در اعماق غرق شده‌اند. این درحالی است که فضای داخل مترو به اندازه کافی آزاررسان است. چه برسد به اینکه دستی عرق‌کرده نیز از جلوی صورت شما رد شود تا فضایی به‌جا‌مانده در میله را از آن خود کند.

7- تیپ کبوتر سخنگو

از آخرین معاملات خرد و کلان بازار تهران گرفته تا احتمال تحولات ژئوپلتیک خلیج فارس و احتمال درگیری نظامی ایران و آمریکا را می‌توانید از زبان برخی در مترو بشنوید؛ به‌ویژه اگر کسی با موبایل با دوستی دیرینه مشغول صحبت باشند. برخی از هموطنان نیز پشت تلفن بیشتر داد می‌زنند تا گفتگو. درحالی‌که این فناوری اصلاً آمده است که شما کمتر به داد زدن نیاز داشته باشید. حال که از تلفن همراه گفتیم شاید در اینجا لازم باشد به موسیقی آزاررسان زنگ‌های پیاپی و پیامک‌ها نیز اشاره کنیم. به‌هرحال برای کسی که به حقوق دیگران بی‌توجه است دیگر این چیزهای کوچک اصلاً اهمیتی ندارند.

8- عاشقان سینه‌چاک درهای مترو

عشق آن‌ها به درهای مترو کم نمی‌شود. حتی اگر قرار باشد که در آخر مسیر پیاده شوند باز هم ترجیح می‌دهند دم درهای مترو بایستند یا حتی بنشینند. بسیاری ترجیح می‌دهند کنار در باشند، حتی اگر سایر قسمت‌های مترو خالی باشد. اینگونه ورود و خروج مسافران را سخت می‌کنند.

9- تیپ بادیگارد

حتماً شما نیز با این تیپ‌ها برخورد کرده‌اید. کبوتران عاشقی که وارد مترو می‌شوند و آقای محترم اکنون وظیفه بادیگارد خانم را نیز بر عهده گرفته است. دست‌ها را حلقه می‌کنند، دور تا دور خانم و دیواری را درست می‌کنند، مبادا کسی متعرض ایشان شوند و اینگونه فشاری است که به دیگران وارد می‌کنند. اما آیا این میزان از حساسیت موردی دارد؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer