شخصیت دونالد ترامپ زیر ذره‌بین - رسانه مجازی نیلسو

شخصیت دونالد ترامپ زیر ذره‌بین

بررسی روانشناختی شخصیت رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

  • توسط مارال لاریجانی
دونالد ترامپ

چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا به معرفی نیاز ندارد؛ دونالد ترامپ که در سال 2017 بر بلندترین منصب قدرت آمریکا نشست، هیچ سابقه سیاسی یا نظامی نداشت، اما از ثروتمندان و قدرتمندان بزرگ آمریکایی بود. این در حالی است که با وجود تمام موفقیت‌ها و شهرت دونالد ترامپ، شخصیت او همواره مورد سؤال و تحلیل متخصصان سلامت روان بوده است. برای ارزیابی شخصیت رئیس‌جمهور آمریکا، ابتدا لازم است مروری کوتاه بر زندگی وی داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

پدربزرگ ترامپ از مهاجران موفق آلمانی بود و پس از مرگش معاملات املاک خود را به فِرِد، پدر ترامپ واگذار کرد. فرد ترامپ نیز تجارت پدر خود را ادامه داد و همراه با مادرش که او نیز از مهاجران اروپایی بود، شرکت الیزابت ترامپ و پسر را راه‌اندازی کرد و در زمان مرگش در سال 1999، ثروتی بالغ بر 300 میلیون دلار از خود بر جای گذاشت. ترامپ فرزند سوم از چهار فرزند خانواده‌اش بود که اختلاف سنی زیادی با آن‌ها داشت؛ اما شرایط به گونه‌ای رقم خورد که در نهایت، ترامپ مدیریت اموال خانواده‌اش را برعهده گرفت و به آن رونق بیشتری بخشید. در سال 1972 نام کمپانی خانوادگی را به ترامپ تغییر داد و با مهاجری اهل چک ازدواج کرد که نشان‌دهنده تکرار چرخه زندگی پدر و پدربزرگش و تکمیل کارهای آنان بود. وی همواره مشغول امور اقتصادی بوده، برنامه‌های تلویزیونی ساخته، کتاب نوشته و آنچه در زندگی ترامپ بسیار به چشم می‌خورد، تلاش او برای اثبات خود و کسب موفقیت‌های هر چه بزرگ‌تر بوده است.

دونالد ترامپ
رفتار و شخصیت ترامپ نه‌تنها برای مردم آمریکا، بلکه برای مردم سراسر جهان شگفت‌آور و موجب هراس است؛ زیرا با قدرتی که ترامپ در اختیار دارد، شخصیت او می‌تواند خطری جدی برای هر موجود زنده روی سیاره زمین باشد

همان‌طور که گفته شد، رفتار و شخصیت او نه‌تنها برای مردم آمریکا، بلکه برای مردم سراسر جهان شگفت‌آور و موجب هراس است؛ زیرا با قدرتی که ترامپ در اختیار دارد، شخصیت او می‌تواند خطری جدی برای هر موجود زنده روی سیاره زمین باشد. به همین دلیل، از زمانی که دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شده است، گزارش‌هایی در خصوص سلامت روان او منتشر می‌شود و روانشناسان دائماً در حال تحلیل وی هستند. این درحالی است که بر اساس قانون گلدواتر که انجمن روان‌پزشکی آمریکا وضع کرده، متخصصان سلامت روان حق ندارند که درباره‌ یک شخصیت عمومی تشخیص‌گذاری انجام دهند. اما از سوی دیگر، اختلالات شخصیت دونالد ترامپ برای تمامی افراد تا جایی واضح است که به ارزیابی خاصی نیاز ندارد و او با رفتارهای خود، سرنخ‎‌های زیادی درباره وضعیت روانی خود در اختیار ما می‌گذارد.

ارزیابی پنج عامل بزرگ شخصیت در دونالد ترامپ

شخصیت جنبه مداوم رفتار، احساس و تفکر یک فرد است که بر مبنای تجربه قرار دارد و موجب می‌شود به شیوه خاصی به شرایط محیطی پاسخ دهیم. زمانی که ما واکنش‌های خود به محیط را تکرار کنیم و رفتارهای خاصی را دائماً انجام دهیم، آن واکنش‌ها شخصیت ما را شکل می‌دهد. برخی روان‌شناسان برای شناسایی ویژگی‌های شخصیت انسان 5 عامل را در نظر می‌گیرند که به شرح زیر است:

  • برون‌گرایی: تسلط اجتماعی، جمع‌گرایی، اشتیاق و رفتارهای پاداش خواهانه؛
  • نوروزگرایی: اضطراب، بی‌ثباتی هیجانی، گرایش‌های افسردگی و هیجانات منفی؛
  • وجدان‌گرایی: نظم، رعایت قانون، سازماندهی بالا؛
  • توافق‌جویی: گرمی و صمیمیت، مراقبت از دیگران، نوع‌دوستی، دلسوزی؛
  • گشودگی: کنجکاوی، بی‌قاعده بودن، خیال‌پردازی، پذیرش نسبت به دیگران.

دونالد ترامپ در طول زندگی خود میزانی از صفات مذکور را نشان داده است که از فردی به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار نمی‌رود: برون‌گرایی فوق‌العاده بالا و توافق‌جویی فوق‌العاده پایین. ترامپ نیز مانند بوش و کلینتون، نقش خود را به‌صورت مسلط اجتماعی و بسیار راحت بازی می‌کند. او بدون استراحت و با خواب بسیار کم فعالیت دارد و در یکی از کتاب‌هایش بیان می‌کند که تمام طول روز مشغول جلسات و تلفن‌هایش بوده و با افراد زیادی در ملاقات‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار می‌کرده است. از سوی دیگر، تفریحات او نیز در حدی است که هیچ‌یک از رؤسای جمهور دیگر آمریکا چنین نبوده‌اند. همچنین، خواهان پاداش بودن از طریق تأییدهای اجتماعی، شهرت و ثروت از دیگر ویژگی‌های برون‌گرایی بوده که ترامپ از آن به میزان زیادی برخوردار است. به نظر می‌رسد عدم توافق‌جویی ترامپ، بسیار بیشتر از برون‌گرایی وی باشد که با ویژگی‌هایی مانند عدم مراقبت، عشق، ادب و مهربانی مشخص می‌شود. هرچند ترامپ لطف‌هایی نیز در حق دیگران داشته، اما به‌صورت کلی ارتباط او با دیگران و جهان حاکی از عدم توافق اوست و نشانه‌هایی مانند بی‌ادبی، تکبر و فقدان همدلی این موضوع را تأیید می‌کند.

دونالد ترامپ
چنین ترکیبی از دو عامل شخصیت یعنی برون‌گرایی بسیار بالا و توافق‌جویی بسیار پایین، پیش‌بینی‌کننده رفتارهای ناسازگارانه و خشمگینانه همراه با عدم کنترل تکانه است

چنین ترکیبی از دو عامل شخصیت یعنی برون‌گرایی بسیار بالا و توافق‌جویی بسیار پایین، پیش‌بینی‌کننده رفتارهای ناسازگارانه و خشمگینانه همراه با عدم کنترل تکانه است. ترامپ به‌دلیل برون‌گرایی بسیار بالا، ابایی ندارد که به دوربین‌ها و چشمان نگران خبرنگاران خیره شود و بگوید که از توافقات بین‌المللی خارج می‌شود. همان‌طور که ابایی ندارد آداب دیپلماتیک را رعایت نکند و در میانه یک نشست خبری با خبرنگاران مجادله لفظی داشته باشد.

ملاحظاتی درباره شخصیت عمومی ترامپ

دونالد ترامپ از قواعد، پروتکل و انتقاد متنفر است:

او غالباً با وضعیت موجود چالش دارد و هیچ قانون و قاعده‌ای را نمی‌پذیرد. اگر ما تکانشگری را به رفتارهای او اضافه کنیم، می‌توان تشخیص شخصیت ضداجتماعی راهنمای تشخیصی و آماری روانپزشکی را روی او گذاشت.

ترامپ ظرفیت توجه بسیار کوتاهی دارد:

او به نظراتی که مخالف نظر او باشد، توجه کمی نشان می‌‌دهد و چارچوب روانی او بسیار سخت و غیرقابل انعطاف است. ترامپ خود را به زندگی در زمان حال محدود کرده است و نتایج بلندمدت رفتار خود را در نظر نمی‌گیرد.

تفکر ترامپ دو مقوله‌ای است:

او به افراد بسیار کمی اعتماد دارد و فرآیند تفکر دو مقوله‌ای خوب یا بد درباره روابطش دارد: شما یا دوست هستید یا دشمن، شما یا میهن‌پرست هستید یا نه.

رئیس‌جمهور آمریکا کنترل تکانه بسیار کمی دارد.

او به افراد روشنفکر اعتماد ندارد و به خبرنگاران برچسب خطرناک می‌زند:

ترامپ از هر فرد متخصصی اجتناب می‌کند، زیرا فرض او این است که آن‌ها با عقایدش مخالف هستند.

ترامپ از نظر اجتماعی بسیار آماده و شایسته است، اما تنها با هدف مرکز توجه بودن:

ترامپ اگر در مرکز توجه قرار نداشته باشد، احساس خشم و ناامیدی می‌کند.

اختلالات روانی احتمالی دونالد ترامپ

نزدیک به 18هزار روانشناس شکایتی را امضا کردند که هشدار می‌دهد دونالد ترامپ برای موقعیت ریاست‌جمهوری مناسب نیست. متخصصان اینگونه استنباط می‌کنند که دونالد ترامپ بسیاری از معیارهای پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری روانپزشکی را برای حداقل سه اختلال شخصیت؛ اختلال شخصیت خودشیفته، اختلال شخصیت ضداجتماعی و اختلال شخصیت پارانوئید برآورده می‌کند. اختلال شخصیت، به الگوی فراگیر رفتارهای ناسازگارانه و در موقعیت‌های مختلف گفته می‌شود که موجب ناکارآمدی و اختلال در زندگی روزمره فرد می‌شود.

شخصیت خودشیفته کسی است که به‌شدت بر ستایش خود و تحقیر دیگران تمرکز می‌کند. شخصیت خودشیفته به الگوهای ثابت رفتاری و شخصیتی افرادی اشاره دارد که خود را بیش از اندازه بزرگ و بااهمیت می‌پندارند و تصویری مبالغه‌آمیز از دستاوردها و استعدادهای خود دارند .مشکل است که با افراد خودشیفته صحبت کنیم، چراکه همدلی کمی دارند یا اصلاً همدلی ندارند تا چیزی بگویند و اگر صحبت کنند، توجه را به خودشان برمی‌گردانند. غلو در میزان اهمیت خود، داشتن رفتارها و نگرش‌های پرنخوت و تکبرآمیز، نشان دادن رفتارهای استثمارگرانه در روابط بین‌فردی، داشتن مشغولیت‌های ذهنی افراطی درباره هوش، موفقیت، زیبایی و محبوبیت نامحدود، ملاک‌های تشخیصی اختلال شخصیت خودشیفته را تشکیل می‌دهند. احتمالاً نباید نقش عقده‌های حقارت ناشی از مقایسه خود با پدر و پدربزرگ در ابتلا به این اختلال شخصیت را دست‌کم گرفت.

lead 720 405 3 - شخصیت دونالد ترامپ زیر ذره‌بین
دونالد ترامپ بسیاری از معیارهای پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری روانپزشکی را برای حداقل سه اختلال شخصیت؛ اختلال شخصیت خودشیفته، اختلال شخصیت ضداجتماعی و اختلال شخصیت پارانوئید برآورده می‌کند

زمانی که او به Nationa- Parks Service دستور می‌دهد عکس‌هایی را که نشان‌دهنده خالی بودن مراسم سخنرانی است منتشر نکند، به نیاز مفرطش به تأییدشدگی اشاره دارد. کافی است ترامپ را تأیید کنید تا درهای مذاکره را به روی شما بگشاید یا از او انتقاد کنید تا به دشمنی دائمی تبدیل شود. همچنین، ترامپ با عباراتی مانند من می‌توانستم وسط خیابان پنجم بایستم و به سمت هرکسی شلیک کنم و درعین‌حال، هیچ رأیی را از دست ندهم، اختلال شخصیت خودشیفته خود را به همگان نشان داده است.

علاوه‌بر این، ناسازگاری با موازین اجتماعی، فریبکاری، رفتار تکانشی، تحریک‌پذیری و پرخاشگری، بی‌احتیاطی نسبت به ایمنی خود یا دیگران، نداشتن احساس مسئولیت و فقدان پشیمانی ازجمله معیارهای تشخیصی شخصیت خودشیفته است. ماهیت ضداجتماعی ترامپ در رفتارهایی مانند تکانشگری، تقلب، ویژه‌خواری‌ها و پیروی نکردن از قانون‌ها و هنجارها (مانند امتناع از نشان دادن وضعیت پرداخت مالیاتی) خود را نشان می‌دهد. در آخرین نمایش ترامپ در ژاپن، او را دیدیم که  همراه با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن هنگام غذا دادن به ماهی‌ها نقش خیره‌کننده‌ای در صحنه بازی کرد. در فرهنگ ژاپن تمام رفتارها جنبه‌های  تشریفاتی خودشان را دارند و به همین دلیل، شینزو آبه غذای ماهی‌ها را به‌آرامی و با صبر به آن‌ها می‌داد، اما ترامپ برخلاف صبر و تشریفات، غذا را به یکباره پرتاب کرد. این اختلال نیز می‌تواند از دوران کودکی وی تأثیر گرفته باشد، چراکه پدر و پدربزرگ وی برای کسب ثروت به هر راهی متوسل می‌شدند، زن‌باره بودند و …

این ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که پیش از نشستن هر سیاستمداری بر مسند قدرت، آن‌ها باید آزمون‌های روانی مختلفی را به سلامت بگذرانند. گرچه در گذشته هم، جامعه پزشکی آمریکا خواستار ایجاد این سیستم برای ارزیابی سلامت روانی برخی از رؤسای جمهور این کشور شده‌ است، اما هیچ‌گاه اجرایی نشد و همواره اختیاری بوده است؛ چراکه تأکید بر حفظ شأن و مقام فرمانده کل قوای یک کشور وجود داشت. این در حالی است که گواهینامه تصدیق سلامت ترامپ توسط یک متخصص بیماری‌های معده و روده ساکن نیویورک به نام هارولد برنستاین صادر شده و وی را سالم‌ترین فرد ممکن برای ریاست‌جمهوری در تاریخ آمریکا خوانده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

۱ دیدگاه

  1. مقاله‌ای خوب و خواندنی بود و عکس‌های بسیار بجا و درست انتخاب شده بودند. اما شاید بهتر این بود که برای هر کدام از صفاتی که برشمردید مثالی عینی نیز می زدید
    روند روایی مقاله هم می توانست جذاب تر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer