شرکت در مناقصه و مزایده چه مزیت‌هایی دارد - رسانه مجازی نیلسو

شرکت در مناقصه و مزایده چه مزیت‌هایی دارد

تصور شما معمولاً از انجام مناقصه یا مزایده، فضایی رقابتی پرهیاهو و افراد متبحر کاغذ به دستی است که با هیجان در حال اعلام پیشنهاد قیمت‌های خود هستند.

  • توسط شبنم عزیزی
وجود رقابت برای موفق شدن در مناقصات و رسیدن به بهترین گزینه ممکن با پایین‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت از مزایای مناقصه به شمار می‌رود.

تفاوت‌هایی بین دو روش مناقصه و مزایده وجود دارد، مناقصه را معمولاً با اعلام کمترین قیمت و با روز پاکت‌گشایی می‌شناسند. پیمانکار‌های مختلف قیمت پیشنهادی خود را به همراه لیست خدمات در یک پاکت گذاشته و به کارفرما می‌دهند و کارفرما پایین‌ترین قیمت را برنده اعلام می‌کند. اما در مورد مزایده، شخصی در انتهای سالن پشت میزی ایستاده و پیشنهادات را بررسی می‌کند تا بهترین پیشنهاد را انتخاب کند و در انتها صدای چکشی که روی میز کوبیده می‌شود تا برنده مزایده را اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

هرچند این روزها با وجود گسترش فضای مجازی و میزان قابل توجه کاربران آن، انجام مناقصات و مزایدات به کمک اینترنت هم امکان‌پذیر شده است. در گذشته مناقصات تنها محدود به پروژه‌های بزرگ و بعضاً دولتی بودند، اما با در دسترس قرار گرفتن اینترنت برای همه و توسعه اپلیکیشن‌های موبایل، برای انواع کالا و خدمات امکان برگزاری مناقصه و دستیابی به بهترین کیفیت با کمترین قیمت برای همه مردم و کسب و کار‌ها ممکن است.

اما ویژگی‌های‌ روش‌های مناقصه و مزایده چه مواردی است، اینکه از طریق این رقابت می‌توان به بهترین گزینه‌ها رسید؛ همچنین اصل برابری افراد در این‌گونه قراردادها رعایت می‌شود. البته معایبی هم‌ دارد مثل سوق دادن شرکت‌کنندگان به‌سوی کمیت و عدم توجه به کیفیت که معمولاً در مناقصات دیده می‌شود.

به طور کلی، شیوه‌های انعقاد پیمان‌های اداری را می‌توان به دو گروه کلی تقسیم کرد:

گروه اول: پیمان‌های مبتنی بر رقابت؛

گروه دوم: پیمان‌های مبتنی بر توافق؛

روش مناقصه

tenders and bidding 1 1024x512 - شرکت در مناقصه و مزایده چه مزیت‌هایی دارد
مناقصه‌گذار در یک زمان و مکان معین، مناقصه را با حضور تمامی پیشنهاددهندگان که در اصطلاح مناقصه‌گر نامیده می‌شوند برگزار می‌کند.

 مناقصه روشی است که در آن سازمان‌های عمومی، خرید کالا یا خدمت موردنیاز خود را به رقابت و مسابقه می‌گذارند و با اشخاص حقوقی یا حقیقی که کمترین قیمت یا مناسب‌ترین شرایط را پیشنهاد می‌کنند، معامله می‌کنند.

به عبارتی، فرآیندی رقابتی برای خرید کالا یا خدمات است. مناقصه‌گذار در یک زمان و مکان معین، مناقصه را با حضور تمامی پیشنهاددهندگان که در اصطلاح مناقصه‌گر نامیده می‌شوند برگزار می‌کند. بعد پیشنهادهای همه‌ ارائه‌دهندگان خدمات یا کالا، بررسی شده و پایین‌ترین قیمت انتخاب می‌شود. این رقابت باید به صورت آزاد باشد. همچنین تمامی مناقصه‌گران باید شایستگی و توانایی‌های لازم برای شرکت در مناقصه را داشته باشند.

وجود رقابت برای موفق شدن در مناقصات و رسیدن به بهترین گزینه ممکن با پایین‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت از مزایای مناقصه به شمار می‌رود. همچنین در مناقصات، به‌خصوص مناقصات عمومی به علت امکان شرکت عموم افراد و اصل آزادی رقابت، امکان ارائه خدماتی بسیار بهتر توسط افراد تازه کار و جوان اما متخصص و با ایده‌هایی نو وجود دارد.

البته ممکن است برخی مناقصه‌گران برای پیروزی در مناقصه پیشنهادهایی با هزینه‌هایی بسیار پایین و غیرواقعی اعلام کنند. در این صورت ممکن است کیفیت خدمات کمتر شود. اما جای نگرانی وجود ندارد، با دقت و انتخاب درست مناقصه‌گذار یا استفاده از یک شخص یا تیم فنی، مناقصه معمولاً بهترین نتیجه را برای مناقصه‌گذار در پی خواهد داشت.

 اصول مناقصه

1) اصل آزادی رقابت؛

2) اصل شایستگی داوطلبان شرکت در مسابقه؛

3) اصل معلوم بودن نصاب معامله؛

4) اصل حضور یک شخص اداری.

انواع مناقصه

5c644ae71e063 1 1024x647 - شرکت در مناقصه و مزایده چه مزیت‌هایی دارد
وجود رقابت برای موفق شدن در مناقصات و رسیدن به بهترین گزینه ممکن با پایین‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت از مزایای مناقصه به شمار می‌رود.

مناقصات به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. اگر بخواهیم از بعد مراحل بررسی، مناقصات را دسته‌بندی کنیم؛ به دو دسته یک‌مرحله‌ای و دومرحله‌ای تقسیم می‌شوند یا اگر از دیدگاه روش‌های دعوت و اعمال محدودیت حضور مناقصه‌گران بررسی کنیم، مناقصات به دو دسته‌ عمومی و محدود تقسیم می‌شوند.

مناقصات یک‌مرحله‌ای

در این نوع از مناقصه پس از اینکه مناقصه‌گران پیشنهادات خود را اعلام می‌کنند، در همان روز پاکت‌های حاوی پیشنهادات مناقصه‌گران باز و بررسی می‌شود. سپس در همان جلسه برنده مناقصه در بین عموم مناقصه‌گران اعلام می‌شود و نیازی به بررسی ثانویه پیشنهادات توسط تیم فنی نیست.

مناقصات دومرحله‌ای

در مناقصات دومرحله‌ای، اگر مناقصه‌گذار لازم بداند، یک تیم فنی تشکیل می‌شود و پس از ارائه تمامی پیشنهاد‌های مناقصه‌گران، پیشنهاد‌ها توسط تیم فنی بررسی می‌شود. پس از بررسی تیم فنی، بهترین پیشنهاد انتخاب شده و برنده اعلام می‌شود.

مناقصات عمومی

در مناقصات عمومی، مناقصه‌گذار با فراخوان به روش‌های مختلف از جمله انتشار آگهی در روزنامه‌ها، اینترنت و … مناقصه‌گران را دعوت می‌کند. این نوع مناقصه شرکت‌کنندگان بیشتری دارد و اعلام برنده زمان بیشتری می‌برد، از این‌رو احتمال ارائه بهترین خدمات یا کالا با پایین‌ترین قیمت بیشتر خواهد بود.

مناقصات محدود

در مناقصات محدود، مناقصه‌گذار به دلایل مختلف و منطقی قصد اعمال محدودیت در شرکت‌کنندگان را دارد. به همین دلیل، فراخوان برای مناقصات محدود، عمومی و به صورت درج آگهی در روزنامه‌ها و اینترنت نیست. بلکه مناقصه‌گذار افراد دارای صلاحیت و شایستگی را انتخاب کرده و برای آن‌ها دعوت‌نامه شرکت در مناقصه را ارسال می‌کند.

روش مزایده

یکی دیگر از روش‌های پیش‌بینی‌شده در قانون محاسبات عمومی، روش مزایده است که برای انعقاد پیمان‌های عمومی است.

مزایده دقیقاً برعکس مناقصه است. در مزایده فروشنده حداقل قیمت را برای فروش کالا یا خدمات خود اعلام می‌کند، سپس هر کدام از خریداران قیمت موردنظر خود را اعلام کرده، در نهایت کسی که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌کند برنده مزایده خواهد بود. به‌طورکلی مزایده زمانی برگزار می‌شود که در آن نیاز به کالا و خدمات بیشتر از کالا یا خدمات موجود باشد.

به عبارتی، مزایده ترتیبی است که در آن اداره، فروش کالاها و خدمات یا هر دو را از طریق درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار یا روزنامه رسمی کشور به رقابت عمومی می‌گذارد و قرارداد را با شخصی که بیشترین بهاء را پیشنهاد می‌کند، منعقد می‌سازد. مزایده هم دو نوع است:

1) حضوری؛

2)  کتبی.

به مزایده حضوری اصطلاحاً حراج هم گفته می‌شود و انجام آن ساده و با تشریفات کمتر همراه است. البته استفاده از این روش نمی‌تواند همیشگی باشد؛ بلکه منحصر در موارد فوری و غیر مهم است. اما در روش مزایده کتبی، مزایده به صورت کتبی و با تشریفاتی خاص انجام می‌گیرد و در معاملات مهم، همراه با درج آگهی و انتشار آن و تشکیل کمیسیون، مزایده و نتایج مزایده اعلام می‌شود.

پیمان‌های مبتنی بر توافق

1510464969  - شرکت در مناقصه و مزایده چه مزیت‌هایی دارد
در روش مزایده کتبی، مزایده به صورت کتبی و با تشریفاتی خاص انجام می‌گیرد و در معاملات مهم، همراه با درج آگهی و انتشار آن و تشکیل کمیسیون، مزایده و نتایج مزایده اعلام می‌شود.

1) روش توافق مستقیم:

  این روش شبیه قراردادهای خصوصی است و طرفین قرارداد، آزادی عمل بیشتری دارند، البته این مورد محدود و منحصر به معاملات ساده و کم‌اهمیت است؛

2) روش جلب نظر کارشناس:

  به‌موجب قانون محاسبات، خرید یا استجاره اموال غیرمنقول یا تشخیص بالاترین مقام اجرایی و کسب‌ نظر کارشناس رسمی یا معتمد انجام می‌گیرد.

اجباری یا اختیاری بودن روش‌ها

در نظام حقوقی ایران، هر دو روش توافقی و مسابقه‌ای پذیرفته شده است، ولی اصل بر اجباری بودن کاربرد روش مسابقه‌ای است. یعنی قانون‌گذار تمایل دارد معاملات دولتی از طریق مزایده یا مناقصه انجام پذیرد.

اداره امور مناقصه

مرجع اداری صالح برای اداره امور مناقصه در هر وزارتخانه یا مؤسسه عمومی یا شرکت دولتی و شهرداری‌ها، یک واحد اداری است که به‌نام اداره مناقصات شناخته می‌شود و دارای وظایفی همچون تشکیل کمسیون مناقصه است. وظیفه این کمسیون، بررسی پیشنهادات رسیده از داوطلبان شرکت در مناقصه، تعیین برنده و اعلام برنده مناقصه است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer