شش غذایی که برای کبد شما خوب هستند - رسانه مجازی نیلسو

شش غذایی که برای کبد شما خوب هستند

  • توسط مهشید ستوده
best foods for your liver open graph - شش غذایی که برای کبد شما خوب هستند

کبد یکی از ارگان‌های بسیار قدرتمند در بدن است که مأموریت‌های بسیار مهم و ضروری دارد. این مأموریت‌ها شامل تولید پروتئین، کلسترول و نگهداری ویتامین‌ها، مواد معدنی و کربوهیدرات‌ها هستند. همچنین کبد یک وظیفه مهم دیگری نیز برعهده دارد که شامل تجزیه و تحلیل مواد سمی مثل الکل، داروها و محصولات جانبی طبیعی موجود در متابولیسم بدن است. در حقیقت داشتن کبد خوب برای حفظ سلامتی دارای اهمیت زیادی است. در این مقاله به معرفی شش مورد از بهترین غذاهایی که می‌توان برای سالم نگه داشتن کبد مصرف کرد خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید:

1- قهوه

قهوه یکی از بهترین نوشیدنی‌هایی است که می‌توانید برای بهبود سلامت کبدتان بنوشید. مطالعات نشان داده است که نوشیدن قهوه از کبد شما در مقابل بیماری‌ها حفاظت خواهد کرد، حتی اگر همین حالا هم این عضو بدن شما دارای مشکلاتی باشد؛ به عنوان مثال مطالعات بسیاری نشان داده است که نوشیدن قهوه به صورت مستمر می‌تواند خطر ابتلا به مدل‌های رایج سرطان کبد را کاهش داده و تأثیرات مثبتی روی بیماری‌های کبد داشته باشد. به هر حال نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح می‌تواند به کبد شما خدمت بسیاری کند.

2- چای

چای به صورت گسترده‌ای به عنوان یک ماده غذایی مفید برای سلامتی شناخته شده است اما تحقیقات نشان داده که چای دارای تأثیرات بسیار مفیدی برای کبد است. یک پژوهش بزرگ که در ژاپن انجام شده است نشان می‌دهد نوشیدن پنج تا ده فنجان چای سبز در هر روز تأثیر بسیار خوبی بر سلامتی کبد دارد.

چای به صورت گسترده‌ای به عنوان یک ماده غذایی مفید برای سلامتی شناخته شده است اما تحقیقات نشان داده که چای دارای آثار بسیار مفیدی برای کبد است

علاوه‌بر این یک تحقیق دیگر به این نتیجه رسیده است که افرادی که چای سبز می‌نوشند کمتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. خطر کمتری نیز در میان افرادی که چهار فنجان یا بیشتر چای سبز در طول روز می‌نوشند وجود دارد.

همچنین یک مطالعه دیگر نشان داده است که برخی از مردم به ویژه کسانی که دارای مشکلات کبدی هستند باید قبل از مصرف چای سبز به‌دنبال یک مکمل برای استفاده از آن در کنار چای سبز باشند.

3- انگور

میوه انگور دارای آنتی اکسیدانی است که می‌تواند به صورت طبیعی از کبد محافظت کند. تأثیر حفاظت‌کننده انگور در کبد بسیار زیاد است و می‌تواند با آنتی اکسیدانی که دارد از بین بردن سموم در بدن را بهتر انجام دهد.

4- بلوبری و کرنبری

بلوبری و کرنبری هر دو دارای آنتی اکسیدان‌هایی هستند که باعث می‌شود مزایای بسیاری برای سلامتی داشته باشند. مطالعات صورت‌گرفته بر حیوانات نشان داده است که همه کرنبری‌ها و بلوبری‌ها به همان خوبی که تبدیل به آبمیوه می‌شوند می‌توانند کبد را نیز سالم نگه دارند. مصرف این میوه‌ها برای سه تا چهار هفته از کبد در برابر آسیب‌ها حفاظت می‌کند. علاوه بر این بلوبری‌ها به افزایش ایمنی سلول‌های بدن نیز کمک می‌کند.

تجربه دیگری به این نتیجه رسیده است که بلوبری می‌تواند مانع از ابتلای افراد به سرطان کبد شوند. به همین دلایل ضروری است که توت‌ها را به عنوان یک بخش منظم رژیم غذایی خود قرار دهید که یک راه خوب برای اطمینان از سالم ماندن کبد به نظر می‌رسد.

5-آجیل

آجیل‌هایی با ویتامین ای دارای چربی و مواد مغذی زیادی هستند. ترکیب آجیل‌ها دارای مزایای بسیاری برای سلامتی بدن هستند، به‌ویژه برای قلب و کبد. یک مشاهده شش ماهه روی 106 نفر که الکل نیز مصرف نمی‌کردند اما بیماری کبد چرب داشتند نشان داد که خوردن آجیل با بهبود آنزیم‌های کبد در ارتباط است.

6- روغن زیتون

روغن زیتون نیز به عنوان یک چربی سالم در نظر گرفته شده است، چراکه دارای مزایای بسیاری برای سلامتی است که شامل آثار مثبت بر قلب و متابولیسم بدن هستند. مطالعات بیشتر نشان داده است که مصرف روغن زیتون بر سلامتی کبد نیز تأثیر مثبتی دارد. روغن زیتون همچنین می‌تواند سطح پروتئین دارای تأثیرات مثبت را نیز افزایش بدهد.

کبد شما یک ارگان بسیار مهم با عملکرد بسیار ضروری است. بنابراین عاقلانه است که کارهایی را انجام بدهید که از آن محافظت کنید و غذاهایی را که در بالا لیست شده بود مورد استفاده قرار دهید. انجام این کارها می‌تواند باعث شود که ریسک بیماری‌های کبد و سرطان بسیار پایین‌تر بیاید، سطح آنزیم‌های کبد تنظیم شود. خوردن این غذاها و گنجاندن آن‌ها در رژیم غذایی‌تان یک راه طبیعی و سالم برای سالم نگهداشتن کبد شماست.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer