شهرداری تهران به دنبال خرید اتوبوس‌های دسته دوم - رسانه مجازی نیلسو

شهرداری تهران به دنبال خرید اتوبوس‌های دسته دوم

درحالی‌که محمدعلی نجفی در شهرداری تهران خبر از نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی داده بود، اما در دوران حناچی به علت نبود بودجه، موضوع خرید اتوبوس‌های با عمر کمتر از 5 سال مطرح شده است.

  • توسط شاهین فلسفی
13 7 8 10585512 1 - شهرداری تهران به دنبال خرید اتوبوس‌های دسته دوم

ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران با حدود 6 هزار دستگاه اتوبوس در حال سرویس‌دهی به شهروندان است و این در حالی است که نیمی از این اتوبوس‌ها فرسوده هستند و با تعمیرات اساسی موقتاً سرپا شده‌اند. از طرفی، نیاز فوری ناوگان اتوبوسرانی برای سرویس‌دهی مطلوب در حال حاضر ۹ هزار دستگاه اتوبوس است و این یعنی برای از رده خارج کردن ناوگان فرسوده و کاهش زمان حرکت اتوبوس در ایستگاه‌ها به ۶هزار دستگاه اتوبوس جدید نیاز است.

بیشتر بخوانید:

تصویب طرح دوباره واردات اتوبوس‌های دست‌دوم

در چند هفته اخیر، بار دیگر موضوع قدیمی امکان‌سنجی واردات خودروهای دست‌دوم برای تأمین نیاز حمل‌ونقل شهروندان تهرانی مطرح شد و برخی از چهره‌های شورای شهر تهران و مجلس شورای اسلامی نظرات موافق و مخالف خود را اعلام کردند. این در حالی است که این روزها قیمت خودرو در بازار افزایشی غیرقابل پیش‌بینی را نشان می‌دهد و مسئولان وزارت صنعت نیز تنها راهکار را افزایش تولید می‌دانند، اما در عین حال به دلیل کمبود منابع ارزی و مشکلات واردات قطعات، روند تولید خودرو در کشور کُند شده و ظاهراً در حدود 150 هزار دستگاه خودرو نیز در کف کارخانه‌ها منتظر دریافت قطعات تکمیلی هستند.

نهایتاً کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط‌زیست هیأت دولت، هفته گذشته با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر صدور مجوز واردات ناوگان کارکرده ۱ تا ۵ ساله با کاربری تاکسی و اتوبوس شهری از سایر کشورها و مناطق آزاد تجاری – صنعتی ایران موافقت کرده است. این پیشنهاد در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی مطرح و با توافق اعضا به تصویب رسید و در دستور کار هیأت وزیران قرار گرفته است.

کیفیت پایین اتوبوس‌های داخلی

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در رابطه با خرید اتوبوس‌های دست‌دوم و کارکرده از عدم به‌روزرسانی ناوگان اتوبوس‌های خط واحد از سال 1389 تاکنون سخن می‌گوید. به گفته سنندجی، لازم است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و نبود بودجه کافی برای خرید اتوبوس‌های نو و همچنین شرایط نامساعد سازندگان داخلی اتوبوس برای تحویل اتوبوس‌های با کیفیت و مدرن، واردات اتوبوس‌های دست‌دوم مورد توجه قرار گیرد.

اتوبوس های شرکت واحد
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در رابطه با خرید اتوبوس‌های دست‌دوم و کارکرده از عدم به‌روزرسانی ناوگان اتوبوس‌های خط واحد از سال 1389 تاکنون سخن می‌گوید

او می‌گوید: اتوبوس‌های کارکرده در بسیاری از کشورها از لحاظ کیفیت ساخت، میزان دودزایی و سطح استاندارد تولیدی به مراتب مناسب‌تر از تعداد کثیری از اتوبوس‌های حال حاضر ناوگان هستند.

سنندجی بیان داشت: همچنین عمر مفید کاری اتوبوس‌ها در کشور بر مبنای وضعیت محصولات تولیدی خودروسازان داخلی بوده که عمدتاً از لحاظ کیفیت محصول و خدمات پس از فروش از ضعف عمده‌ای برخوردار بوده است و در سطح انتظارات ناوگان‌های حمل و نقل عمومی نیست.

به گفته پیمان سنندجی، خرید این اتوبوس‌ها نسبت به اتوبوس‌های داخلی که بر مبنای تکنولوژی قدیمی ساخته می‌شوند، می‌تواند دارای توجیه اقتصادی و محیط‌زیستی باشد.

خودروی داخلی هم ارزبری دارد

برخی افراد نیز معتقدند واردات یا خرید خودروهای دست‌دوم با چنین قیمت‌هایی تا حدی ناقض غرور ملی است و چنین کاری را کسر شأن برای جامعه ایرانی می‌دانند که تاکنون هیچگاه مقصدی برای واردات خودروهای دست‌دوم یا مستعمل نبوده است. این نگرش در حالی مطرح می شود که حتی برای کشورهای صاحب صنعت خودروسازی نیز، واردات یا صادرات خودروهای دست‌دوم به‌آسانی انجام می‌پذیرد و بسیاری از کشورهای فاقد صنعت خودروسازی در شرق اروپا، منطقه قفقاز، جنوب آسیا و آفریقا به شکل گسترده از خودروهای دست‌دوم استقبال می‌نمایند.

از طرف دیگر، کارشناسان صنعت خودروی کشور معتقدند که میزان ارزبری واردات خودرو کشور را با صرفه‌جویی در مصرف سوخت یا حتی صرفه‌جویی ارزی در پروسه تولید خودروهای موردنظر می‌توان جبران کرد. در واقع، به گفته رئیس انجمن خودروسازان، خودروهای حال حاضر تولیدی در خط‌های تولید جاده مخصوص نیز در حدود 2000 یورو ارزبری دارند و این درحالی است که شرایط یکسال گذشته نشان می‌دهد که ساخت قطعات تولید داخل نیز منابع قابل‌توجهی ارز از کشور خارج می‌کند. بنابراین مقداری از هزینه خرید خودروهای خارجی در عمل با این ارقام مستهلک می‌شود. صرفه‌جویی‌های محیط زیست (برای مثال صرفه‌جویی در آب مصرفی برای تولید هر خودرو) و صرفه‌جویی در هدررفت بنزین نیز از جمله دیگر مواردی است که می‌تواند معادلات مالی را به نفع واردات خودرو تغییر دهد.

قول نجفی برای نوسازی ناوگان حمل‌ونقل

موضوع توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر تهران موضوعی تازه نیست و سال‌هاست که در دستور کار مدیریت شهری است. برای نوسازی ناوگان باید دولت سهم خود را پرداخت کند اما طی سالیان گذشته این امر رخ نداد و دولت یکی از بدهکاران بزرگ شهرداری تهران است. در بهمن سال 96 حسن روحانی، رئیس‌جمهور بر نوسازی حمل‌ونقل جاده‌ای و شهری به‌خصوص کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده تأکید کرد.

وی ادامه داد: آنچه امروز به مردم قول می‌دهیم این است که دولت دوازدهم مصمم‌تر از دولت یازدهم اهتمام دارد که خودروهای فرسوده را در اسرع وقت از ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای برون‌شهری و درون‌شهری، خارج کند و تلاش ما این است که بتوانیم در سال‌های پیش‌‌رو آن را به انجام برسانیم.

حتی محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران، سفری به لهستان برای خرید اتوبوس داشت و بر خرید اتوبوس‌های نو از کشورهای اروپایی و نوسازی اتوبوسرانی تهران تأکید کرد.

محمدعلی نجفی
محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران

شهردار وقت تهران گفت: با کمک رئیس‌جمهور در نظر داریم ناوگان اتوبوسرانی را به صورت کلی نوسازی کنیم. در برنامه پنج‌ساله پیش‌رو حداقل باید حدود 10 هزار دستگاه اتوبوس جدید را در کشور وارد سیستم کنیم؛ علاوه بر این، در ‌حمل‌ونقل شخصی و تاکسیرانی نیز برنامه داریم تا به سمت استفاده از خودروهای برقی و هیبریدی حرکت کنیم.

اما این وعده به سرانجام نرسید و خبری از اتوبوس‌های نوی لهستانی در تهران نشد. نهایتاً نجفی بدون تحقق این وعده از شهرداری تهران رفت و در ادامه با توجه به اینکه مدیریت شهری زمان حناچی با بحران منابع مالی روبه‌رو بود، سراغ واردات اتوبوس‌های دست‌دوم خارجی رفت؛ بدین ترتیب، خرید اتوبوس‌های نو به اتوبوس‌های با عمر 1 تا 5 ساله تقلیل پیدا کرد.

پول خرید نو نداریم

محسن پورسید آقایی، معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران در این باره گفت: خرید اتوبوس‌های دست‌دوم با عمر 5 سال از کشورهای خارجی یکی از راهکارها برای توسعه حمل‌ونقل عمومی است و در شرایط فعلی کمک خوبی برای کاهش آلودگی هوای تهران است.

به گفته معاون شهردار تهران، در تهران اتوبوس‌هایی با عمر فرسودگی بالا داریم، حتی سطح تعمیرات و نگهداری آن‌ها را هم به سختی انجام می‌دهیم. می‌دانید ما در پایتخت بیش از 4 هزار اتوبوس‌ با عمر بالای 8 سال داریم که در حال تردد هستند.

اتوبوس
جایگزین کردن خودروی نو به میلیاردها تومان پول نیاز دارد که در این شرایط فعلاً پولش فراهم نیست

وی تصریح کرد: جایگزین کردن خودروی نو به میلیاردها تومان پول نیاز دارد که در این شرایط فعلاً پولش فراهم نیست. این واقعیتی است که دولت و شهرداری هیچ‌کدام نتوانستند چنین بودجه‌ای را فراهم کنند؛ البته این منافاتی ندارد که ما اتوبوس‌های نو بخریم و وارد کشور کنیم، اما واقعاً برای چند هزار دستگاه اتوبوسی که ما می‌خواهیم به‌فوریت در سطح شهر تهران تجهیز کنیم می‌تواند یک راه‌حل باشد که ما موقتاً از اتوبوس‌های بهتر و سالم‌تر نسبت‌به اتوبوس‌های 8 ساله، 10 ساله و 12 ساله تهران داشته باشیم.

وی در خصوص قیمت اتوبوس‌های دست‌دوم گفت: اتوبوس‌های دست‌دوم با قیمت بسیار ارزان وارد کشور می‌شوند. حال 2 تا 3 سال از آن استفاده می‌کنیم و هر زمان که دولت توانایی نوسازی داشت و توانست اتوبوس‌های جدید به حد کافی خریداری کند، طبیعتاً این‌ها را کنار می‌گذاریم.

خرید اتوبوس کارکرده دور باطل است

همچنین محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل ترافیک شورای اسلامی شهر تهران در این باره گفت: ورود اتوبوس دست‌دوم کار غلطی است، در گذشته اتوبوس‌های دست‌دوم را به شهرهای کوچک می‌فرستادند و از شهر خارج می‌کردند، حالا می‌خواهیم اتوبوس دست‌دوم بخریم که این کار، دور باطل است.

وی ادامه داد: اکثر اتوبوس‌های تهران به استثنای بی‌آرتی‌ها از رده خارج شده‌اند و عمر 8 ساله‌شان تمام شده است و در اصل اتوبوسی نداریم. حالا اگر اتوبوس دست‌دوم بخریم آن‌ها هم دو تا سه سال دیگر از رده خارج می‌شوند.

به گفته علیخانی، اتوبوس‌های دست‌دوم را می‌خرند و بعد می‌خواهند روی آن فیلتر ضددوده بگذارند! هزینه خرید فیلتر ضددوده و تعمیر اتوبوس‌های دست‌دوم را صرف خرید اتوبوس نو کنید.

خرید اتوبوس دست‌دوم غیرکارشناسی است

مجید کیان‌پور، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه وارد کردن اتوبوس‌های دست‌دوم کشورهای دیگر به کشور کاری غیرکارشناسی است، گفت: نباید به بهانه کمبود اتوبوس در ناوگان حمل‌ونقل درون و برون‌شهری مبادرت به وارد کردن ناوگان فرسوده سایر کشورها با قیمت گزاف به کشور کرد.

وی اضافه کرد: واردات اتوبوس‌های دست‌دوم کشورها بجز افزایش تصادفات و آلودگی هوا سودی برای کشور ندارد. علاوه بر این قطعاً وارد کردن این اتوبوس‌ها به کشور سبب ورشکستگی کارخانه‌های تولید اتوبوس در داخل می‌شود.

کیان‌پور یادآور شد: باید به‌منظور افزایش اشتغال و حمایت از تولید داخلی، اتوبوس‌های نو با رعایت استانداردهای لازم تولید شود.

کوتاهی دولت‌ها و نیاز انباشته

حدود یک دهه است که دولت‌ها نقش خود را در تأمین مالی برای خرید اتوبوس‌های جدید در کلان‌شهرها ایفا نمی‌کنند، این کمبود ناوگان به شکل یک نیاز انباشت که رفع آن نیازمند منابع مالی هنگفت است، خودنمایی کرده و با توجه به مشکلات مالی مدیریت شهری، امروز مدیران را به فکر خرید اتوبوس دست‌دوم انداخته است؛ ضمن اینکه نباید از سیاست‌های نادرست برخی از شهرداران در تعریف پروژه‌های غیرضروری و هدررفت منابع هم غافل بود. موضوع مهم دیگر اینکه حمایت از تولیدکننده داخلی اگر چه حائز اهمیت است، باید بپذیریم که وضعیت مالی دولت و شهرداری‌ها تعریفی ندارد و از طرفی گفته می‌شود قیمت اتوبوس‌های داخلی علیرغم کیفیت نه چندان مطلوب، به مراتب بالاتر از واردات تمام می‌شود. به هر حال امیدواریم دولت و شهرداری تمام جوانب امر را برای اجرای این طرح در نظر بگیرند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer