صفر تا ۱۰۰ تنظیم سند و انتقال ملک - رسانه مجازی نیلسو

صفر تا ۱۰۰ تنظیم سند و انتقال ملک

  • توسط شبنم عزیزی
خرید ملک

خریداران و فروشندگان باید برای خرید و فروش ملک، نسبت به مسائل حقوقی، ضوابط و اصول قانونی خرید آگاهی داشته‌ باشند، به‌ویژه کسانی که برای اولین‌بار پای معامله می‌نشینند، کم نیست تعداد افرادی که سرمایه و دارایی خود را به دلیل عدم آگاهی از این فرآیند در معاملات ملکی از دست می‌دهند. در این گزارش مراحل انتقال ملک و مهم‌ترین نکات حقوقی در زمان معامله مسکن و سایر املاک اعم را می‌خوانید.

بیشتر بخوانید:

مرحله اول: تنظیم مبایعه‌نامه

پس از توافق خریدار و فروشنده برای انجام معامله، مرحله اول تنظیم یک سند موقت یا مبایعه‌نامه بین دو طرف قبل از آماده شدن سند اصلی است. این سند هم در بنگاه املاک و هم به صورت توافقی بین دو طرف قابل تنظیم است.

مبایعه‌نامه بین مردم به قولنامه هم معروف است، هرچند تفاوت قولنامه و مبایعه‌نامه در این است که قولنامه از نظر حقوقی ارزشی ندارد و قابل ارائه به دادگاه نیست، اما مبایعه‌نامه یک سند قانونی و حقوقی است. اما اگر قولنامه هم توسط دو نفر شاهد مرد امضا شود و تمام موارد لازم در آن ذکر شود، ارزش مبایعه‌نامه را پیدا می‌کند.

تنظیم سند ملک
پس از توافق خریدار و فروشنده برای انجام معامله، مرحله اول تنظیم یک سند موقت یا مبایعه‌نامه بین دو طرف قبل از آماده شدن سند اصلی است

وقتی برای تنظیم مبایعه‌نامه به بنگاه املاک مراجعه می‌کنید، سندی به شرح زیر در اختیارتان قرار می‌گیرد:

– مشخصات فروشنده: مشخصات شناسایی، آدرس و کدپستی، شماره تلفن ثابت و همراه

– مشخصات خریدار: مشخصات شناسایی، آدرس و کدپستی، شماره تلفن ثابت و همراه

– ملک مورد معامله: مشخصات خانه یا آپارتمان مورد نظر، موقعیت جغرافیایی و هندسی، کروکی دسترسی، مساحت

– مبلغ معامله: مبلغی که طرفین برای این معامله روی آن توافق کرده‌اند.

– زمان معامله: زمان تنظیم سند اصلی، زمان پرداخت پول. اگر قرار است در چند مرحله پرداخت شود، زمان پرداخت هر بخش از آن معین شود.

– اگر کالاهای اضافی مثل موکت، پرده، کابینت و … همراه خانه فروخته می‌شود، باید در مبایعه‌نامه ذکر شود.

– اگر هر یک از طرفین شرط خاصی در نظر دارند، باید با توافق طرفین در مبایعه‌نامه ثبت شود. پس از توافق و تکمیل موارد گفته‌شده، خریدار و فروشنده مبایعه‌نامه را امضا می‌کنند تا اولین مرحله به پایان برسد.

مرحله دوم: دریافت کد رهگیری

در مرحله بعدی، اطلاعات ملک، خریدار و فروشنده در سیستم جامع معاملات ثبت می‌شود تا فروشنده نتواند آن را با خریدار دیگری معامله کند. بعد از ثبت اطلاعات ملک در این سیستم، کد رهگیری برای خریدار و فروشنده پیامک می‌شود. داشتن این کد برای ادامه مراحل تنظیم سند الزامی است. بعد از ثبت در سیستم، این معامله یک قرارداد رسمی تلقی می‌شود و طرفین ملزم به اجرای آن هستند. درصورت پشیمانی یکی از طرفین خریدار یا فروشنده از معامله، باید هزینه‌ فسخ مبایعه‌نامه را بپردازند.

مرحله سوم: تسویه‌حساب و استعلام دفترخانه

در مرحله سوم، تسویه‌حساب با ادارات مربوطه باید انجام شود که برعهده فروشنده است که با مراجعه به برخی ادارات، هزینه‌های مربوط به مالیات و عوارض را پرداخت می‌کند. برای انجام این مرحله موارد زیر انجام می‌شود:

ابتدا تمام مدارک شناسایی یعنی شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده و کپی آن‌ها را آماده کنید. اصل و کپی بنچاق و سند مالکیت را نیز به همراه داشته باشید و به یک دفترخانه ثبت اسناد رسمی مراجعه کنید.

در دفترخانه سند شما به صورت اینترنتی بررسی می‌شود. اگر سند در گرو بانک یا در محدوده‌ طرح‌های شهرداری باشد، اجازه‌ فروش نمی‌دهند. همچنین از شما می‌خواهند که از شهرداری و دارایی استعلام بگیرید که ملک به این ادارات بدهی ندارد.

– با نامه‌ای که از دفترخانه در دست دارید به شهرداری می‌روید تا اگر بدهی دارید پرداخت کنید. این بدهی‌ها مربوط به تخلفات پروانه ساخت، عوارض سالانه شهرداری و هزینه جمع‌آوری پسماند و زباله است. پس از پرداخت هزینه‌های مشخص‌شده، شهرداری نامه‌ تسویه‌حساب را به شما می‌دهد و استعلام دفترخانه را امضا می‌کند.

– مقصد بعدی شما اداره دارایی است که ۴ درصد قیمت ملک را از شما دریافت می‌کند.

– پس از دریافت نامه‌های گفته‌شده، دوباره به دفترخانه بروید و استعلام‌ها را تحویل دهید.

مرحله چهارم: دریافت سند

در این مرحله، خریدار و فروشنده با مدارک لازم به دفترخانه می‌روند تا سند جدید را ثبت کنند، پس از یک تا دو هفته سند ملک برای انتقال به شخص جدید آماده می‌شود، اما برای سند زدن ملک برخی هزینه‌ها باید پرداخت ‌شود.

– هزینه نوشتن مبایعه‌نامه و ثبت در سیستم

– هزینه‌های شهرداری و دارایی که به فروشنده مربوط است

– حق کمیسیون بنگاه که از هر طرف ۰٫۵درصد مبلغ معامله را دریافت می‌کند.

نکات مهم در تنظیم قرارداد

مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از هر چیز باید به آن توجه شود این است که در هر قرارداد چند اصل اساسی وجود دارد که ارکان آن قرارداد را تشکیل داده و بدون آن‌ها قراردادها بدون اعتبار و مبهم است.

انتقال ملک

نام و هویت متعاملین (خریدار و فروشنده): در هر قراردادی نام، نام‌خانوادگی، شماره شناسنامه و کد ملی، آدرس صحیح و تلفن دو طرف قرارداد اعم از خریدار یا خریداران، فروشنده یا فروشندگان، موجر، موجران، مستأجر یا مستأجران، کارفرمایان، پیمانکاران و… باید به‌طور دقیق مشخص و قید شود.

مورد معامله: در تمامی قراردادها، قید دقیق مورد معامله لازم و اجباری است. خصوصاً در تمامی قراردادهای مربوط به معاملات املاک قید پلاک ثبتی (شامل شماره‌های اصلی، فرعی، قطعه)، آدرس دقیق پستی، شماره سند، شماره دفتر و تمامی مشخصات مندرج در سند مالکیت، لازم‌الاجرا بوده به‌نحوی‌که بدون قید مورد معامله اصولاً قراردادها فاقد اعتبار می‌شوند.

مدت انجام معامله: در تمامی قراردادها مدت انجام معامله حتماً باید به‌صورت روشن و واضح قید شود. تا درصورتی که مدت قرارداد به اتمام برسد و طرفین به تعهدات خود عمل نکنند، براساس دیگر بندها اقدام لازم به عمل آید یا تصمیمات دیگری مطابق توافقات متعاملین انجام پذیرد.

قیمت مورد معامله: از ارکان مهم هر قرارداد قیمت مورد معامله است، طوری که در صورت عدم درج قیمت مورد معامله در هر قراردادی به‌خصوص مبایعه‌نامه، اجاره‌نامه و به‌ویژه قراردادهای پیش‌فروش، آن سند از یکی از مهم‌ترین اصول لازم برخوردار نیست.

موارد بسیار جزئی دیگری هم زمان انجام معامله، قبل یا بعد از آن باید رعایت و در سند قید شود همچون: تاریخ نگارش و تنظیم یا امضای هر سند، ملحقات و متعلقات دیگر مورد معامله مانند شماره‌های پرونده قبوض برق، آب، تلفن و گاز که دلیل بر وجود این متعلقات به همراه ملکی است که مورد معامله قرار می‌گیرد، قید مواردی مثل برخورداری یا عدم برخورداری از انباری، پارکینگ اختصاصی (در صورت موجود بودن)، ذکر میزان پیش‌پرداخت، نوع و مدت زمانی که قرار است قیمت توافق‌شده از سوی خریدار به فروشنده پرداخت شود و هر نوع توافقات و شروط دیگری که در انجام معامله اثرگذار بوده و معمولاً در بخشی از سند تحت عنوان ملاحظات نوشته می‌شود. از موارد دیگری که در زمان عقد هر قرارداد یا بیع یا تنظیم اسناد اجاره و… باید مورد توجه قرار بگیرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer