طرح تحریم اپل از سوی نمایندگان آیفون به‌دست - رسانه مجازی نیلسو

طرح تحریم اپل از سوی نمایندگان آیفون به‌دست

طرح دوفوریتی تحریم شرکت آمریکایی اپل در حالی به هیأت‌رئیسه مجلس اعلام شده است که به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، این شرکت در ایران نمایندگی ندارد و محصولات آن عموماً به دست دلالان وارد ایران می‌شوند.

  • توسط صابر صادقی
ran ban apple 2 - طرح تحریم اپل از سوی نمایندگان آیفون به‌دست

در هفته‌های اخیر، بازار تحریم و تهدید میان دو خصم 40 ساله یعنی ایران و ایالات‌متحده آمریکا شدت گرفته و وارد فاز جدیدی شده است. پس از قرارگرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی ایالات‌متحده، صفحات بسیاری از شخصیت‌های نظامی و سیاسی ایران از برخی از شبکه‌های اجتماعی حذف شد؛ البته پیش از این نیز بسیاری از شرکت‌ها و نهادهای نیز از معامله با ایران منع شده بودند و هیچ‌یک از شرکت‌های بزرگ آمریکایی در ایران صاحب نمایندگی نیستند. حتی پیش از این بازار فروش و دانلود اپلیکیشن‌های اپل موسوم به اپ‌استور (App Store) کاربران ایرانی را از دانلود اپلیکیشن‌های موردنیاز محروم کرده بود. بااین‌حال مجلس شورای اسلامی قصد دارد در اقدامی تلافی‌جویانه شرکت اپل را تحریم کند، اما مشخص نیست این اقدام به چه شکل انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

بازار شرکت اپل در ایران

بر اساس آمار سایت جامع استات کانتر، 89 درصد کاربران ایرانی در تابستان 1397 از گوشی‌های اندرویدی و حدود 10 درصد نیز از گوشی‌های آیفون استفاده کردند. بر اساس طرح آمار کلی رجیستری گوشی‌های تلفن همراه نیز حدود 19 درصد گوشی‌های ثبت‌نام‌شده متعلق به شرکت اپل بوده‌اند. آمار گوشی‌های آیفون رجیسترشده بعد از تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی به شکل قابل‌انتظاری کاهش یافته است. به گفته محمدجواد آذری جهرمی، قبل از تحریم‌ها مطابق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی روزانه ۷هزار گوشی آیفون در شبکه ارتباطی کشور وارد و رجیستر می‌شد، اما پس از آن نه‌تنها این تعداد کاهش یافته، بلکه روزانه ۷۰هزار گوشی فعال داخل شبکه نیز، خاموش شده است. این موضوع نشان‌دهنده این است که اپل در حال ازدست‌دادن بازار خود است که البته بازاری بوده که پیش از این نیز در دست اپل قرار نداشت.

32993190 1024x640 - طرح تحریم اپل از سوی نمایندگان آیفون به‌دست

بازار محصولات دیجیتالی یکی از بازارهای بسیار پویای کشور است که به نظر می‌رسد تحریم‌ها، افزایش صعودی قیمت ارز، وضع قوانین ضدقاچاق تأثیر کمی بر رونق آن گذاشته است. به دلایل مختلف نظارت دقیقی روی این بازار وجود ندارد و حجم بالایی از محصولات گوشی‌های همراه، لپ‌تاپ و سیستم‌های کامپیوتر از طریق قاچاق و ازسوی دلالان وارد کشور می‌شوند. برخی از این محصولات نیز هیچ‌گونه نمایندگی در کشور ندارند، اما همچنان از استقبال عمومی برخوردار هستند که در رأس آن‌ها محصولات شرکت اپل قرار دارد. به گفته رئیس کارگروه واردکنندگان اپل، واردات رسمی فقط 30 درصد از بازار قاچاق این برند را کاهش داده و اکثریت بازار آن در دست دلالان غیرقانونی است. گستردگی استفاده از محصولات شرکت اپل به‌گونه‌ای است که با بسته‌شدن اپ‌استور به‌روی کاربران ایرانی، یک‌سوم کاربران تلفن‌همراه تحت تأثیر قرار می‌گیرند. به این ترتیب، با تحریم شرکت اپل نه این شرکت بزرگ آمریکایی که واردکنندگان رسمی و غیررسمی محصولات آن و کاربران ایرانی اپل هستند که تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. نکته جالب اینکه برخی از این کاربران خود در مجلسی حضور دارند که طرح تحریم اپل را اعلام کرده است. در عکس‌هایی که دوربین‌های خبرنگاران حاضر در مجلس شکار کرده تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آیفون استفاده می‌کنند و تعدادی از آن‌ها نیز جزو موافقان این طرح هستند!

جزئیات طرح

توجیه تحریم این شرکت به این ترتیب است که با توجه به اینکه ایرانیان در سال 1396 بیش از یک‌میلیارد دلار گوشی آیفون خریده‌اند با توقف رجیستری، رقمی نزدیک به همین عدد به اقتصاد آمریکا ضربه وارد می‌آید. با حسابی سرانگشتی ضرر ایالات‌متحده در سال به چهار میلیارد دلار خواهد رسید که مانند تأثیر کاهش خرید اپل ازسوی خریداران چینی در سال 2018 سهام این شرکت این‌بار نیز کاهش چشمگیری خواهد یافت. طبق این طرح، هم‌پیمانان ایران مانند سوریه، ونزوئلا، کوبا و بولیوی نیز باید برای پیوستن به تحریم تشویق شوند و روی همکاری مسلمانان جهان و کشورهای اسلامی نیز حساب شده است.

1398012719295574517202654 - طرح تحریم اپل از سوی نمایندگان آیفون به‌دست

بر اساس این طرح که جزئیات آن در مطبوعات کشور منتشر شده، هرگونه تبلیغات برای محصولات گوگل نیز ممنوع شده است. نکته جالب‌توجه اینکه در عنوان و چندین جای متن به‌جای شرکت اپل از شرکت آمریکایی آیفون! نام برده شده است.

واکنش‌ها به طرح مجلس

پیش‌تر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که 15 طرح برای مقابله با اقدامات ایالات‌متحده تدوین شده است که به‌تدریج مورد بررسی قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد یکی از این طرح‌ها همین طرح تحریم مجلس است که از زمان مطرح‌شدن با واکنش‌های مثبت و منفی زیادی از درون و بیرون مجلس مواجه شده است. حتی برخی از نمایندگان آن را شوخی دانستند و اظهار کردند نباید با این رویکردهای شعاری، برنامه‌های مواجهه مجلس با تحریم‌ها را بی‌تأثیر کرد.

محمد صادقی، از جمله مخالفان این طرح در مورد فایده آن شبهه وارد دانست و در توئیتر خود تصریح کرد که آثار این تحریم بر کاربران ایرانی بیشتر است. عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به خصوصی‌بودن شرکت اپل گفت: «کاش تفاوت بخش خصوصی و دولتی را می‌دانستند تا در جدال با یک دولت، علیه شرکت‌های خصوصی طرح ننویسند و شأن و جایگاه مجلس خدشه‌دار نمی‌شد.» جلال میرزایی، نماینده ایلام نیز به نبود نمایندگی اپل در ایران اشاره کرد و پرداختن به این موضوع را بی‌معنا دانست که شأن مجلس را نیز پایین می‌آورد.

البته این طرح موافقانی نیز داشته است. سید حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و نماینده ورامین این سؤال را مطرح کرد که در زمانی که آمریکا سپاه پاسداران را در لیست تروریستی قرار می‌دهد، چرا باید بازار ایران به محصولات این کشور اجازه خرید و فروش بدهد. وی طرح تحریم آیفون را یکی از اقدامات متقابل علیه آمریکا در حوزه اقتصادی دانست. حسن نوروزی، نماینده مردم رباط‌کریم نیز در این زمینه گفت: « اگر ما نیروهای همسو را هم در غرب آسیا متوجه این جریان کنیم، آن‌ها هم تحریم می‌کنند، به نظر می‌رسد دوستان ما در کشورهای همسایه و غرب آسیا اگر به تحریم سیستم‌های دیگر غیر از اپل روی بیاورند، فکر می‌کنم بتوانیم سالانه ۱۰ میلیارد دلار به آمریکا ضربه بزنیم.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer