عامل خارجی در رادیاتور - رسانه مجازی نیلسو

عامل خارجی در رادیاتور

نگاهی به دلایل هوا گرفتن سیستم خنک کاری موتور خودرو

  • توسط علیرضا داودی
کاور 1 1 - عامل خارجی در رادیاتور

یکی از رایج ترین و البته غیر دوست داشتنی‌ترین ایرادات پیش آمده در پیشرانه و سیستم خنک کاری خودرو، مشاهده هواگیری رادیاتور و مجاری این سیستم است که دلایل متعددی دارد. اما این عیب که به تدریج وضعیت بدتری نیز پیدا می کند، در فصل سرما نیز خود را نشان می‌دهد و فقط مختص به روزهای گرم و داغ سال نیست. خصوصا که بسیار دیده می شود با اوج‌گیری ناگهانی برودت هوا و بروز مشکلاتی در سیستم خنک کاری به خاطر نبود و یا کمبود ضدیخ، واشر سر سیلندر خودرو دچار مشکلاتی می شود و این عیب بروز پیدا می کند. در این جا به بررسی مهم ترین نشانه ها و علل این اتفاق می پردازیم.

حالت اول :

گاهی مواقع وجود این عیب از ناحیه سوختن و یا ترسیدن واشر سر سیلندر است که در زمان تعویض ترموستات خود را نشان می دهد. وقتی ترموستات باز است، آب درون موتور به راحتی به رادیاتور وارد شده و خنک می شود. این حالت در زمان خراب شدن ترموستات و به شرط باز بودن همیشه آن نیز دیده می شود. (گاهی مواقع ترموستات بسته می‌ماند و منجر به بالا رفتن دمای آب درون موتور می‌شود.)

در این بین اگر واشر سر سیلندر دچار مشکل شده باشد، با تعویض ترموستات و تحت فشار قرار گرفتن آب درون سیستم خنک کاری، عیب واشر سریع‌تر و زودتر خود را نشان خواهد داد که کاهش آب، ورود کمپرس موتور به مجموعه خنک کاری پیشرانه و حتی آب رو روغن قاطی کردن از آن جمله است.

1 27 1024x612 - عامل خارجی در رادیاتور
عکس شماره 1

بیشتر بخوانید:

حالت دوم:

وقتی که واشر سر سیلندر دچار مشکل می‌شود و یا به علت عیوب دیگری مثل نشتی در سیستم خنک کاری یا محکم نبودن اتصالات آن و یا حتی خراب بودن درب رادیاتور، آب پر فشار درون سیستم خنک کاری به بیرون نشتی پیدا می کند و در عوض هوا جای آن را می‌گیرد، نشانه‌هایی پدیدار می شود که خبر از این حالت به راننده می‌دهند.

آب با گرم شدن دچار افزایش حجم می‌شود و این افزاش حجم به بخش‌های مختلفی مثل لوله‌ها و رادیاتور فشار وارد می کند. در نتیجه اگر از جایی ضعف دیده شود، اصطلاحا از آن نقطه بیرون خواهد زد و مشاهده نشتی یکی از علائم این اتفاق است. خراب بودن درب رادیاتور به علت ضعف در فنر سوپاپ آن خواهد بود و متاسفانه باید بگوییم که پیدا کردن درب رادیاتور سالم برای برخی از خودروهای داخلی، کمی مشکل و شانسی است!

خرابی درب رادیاتور در خودروهایی که فاقد منبع انبساط هستند، مشکل بزرگ‌تری است اما در عوض نشتی از این بخش به خوبی معلوم خواهد شد. خیس شدن اطراف و خصوصا پایین درب رادیاتور نشان دهنده بروز عیب در این قطعه و فرار آب از آن است.

2 27 1024x576 - عامل خارجی در رادیاتور
عکس شماره 2

حالت سوم:

اما اصلی‌ترین و راحت‌ترین راه برای این که بفهمیم سیستم خنک کاری ما دچار هواگیری شده است، باز کردن درب رادیاتور در زمان سرد بودن موتور است. در این موقع اگر صدای قُل قُل آب و هم چنین خروج هوا از رادیاتور را شنیدیم، به معنی هوا گرفتن این بخش حساس است.

اما هوا گرفتن این بخش می‌تواند در اثر سه عامل باشد؛ یا تنظیم نکردن و هوا گیری نکردن رادیاتور در زمانی که آب داخل آن می‌ریزیم، یا خرابی واشر سر سیلندر و یا نشتی از یک نقطه مثل اتصالات و یا درب رادیاتور. پس ابتدا با مشاهده نشانه‌های هواگیری، اقدام به تنظیم آب رادیاتور و سیستم خنک کاری می‌کنیم.

روش انجام این کار در دفترچه مخصوص هر خودرو نوشته شده است. اما اگر باز هم بعد از کارکرد پیشرانه فهمیدیم که سیستم هوا دارد باید به بررسی سلامت واشر سر سیلندر و هم چنین سلامت در ب رادیاتور بپردازیم.

از دیگر نشانه‌های ظاهری وجود هوا در سیستم خنک کاری، متورم شدن و باد کردن لوله‌های رادیاتور و بخاری است. به نحوی که با در دست گرفتن آن‌ها و فشار اندک به این لوله‌ها، متوجه وجود هوای فشرده در داخل آن می‌شویم. ضمن این که در بسیاری از موارد و در روزهای اولیه بروز این عیب در پیشرانه خودرو، حتی امکان خیس شدن زمین بعد از گذشت چند ساعت از پارک کردن خودرو نیز وجود دارد.

3 25 1024x765 - عامل خارجی در رادیاتور
عکس شماره 3

حالت ‌چهارم :

اما اگر مهم‌ترین علت هواگرفتن رادیاتور و مجاری آب ناشی از سوختن واشر سر سیلندر باشد، جدا از متورم شدن لوله‌ها و شنیدن صدای خروج آب از رادیاتور، نشانه‌های دیگری نیز در پیشرانه دیده می‌شود.
چون سوختن واشر سر سیلندر به معنی ورود آب به درون سیلندر‌ها و محفظه احتراق و هم چنین ورود هوای گرم این بخش‌ها به درون بخش خنک‌کاری موتور است، پس اول از همه شاهد کاهش سطح آب در رادیاتور هستیم. هم چنین ورود هوای گرم به داخل لوله ها، باعث بالا آمدن سریع‌تر دمای آب موتور می‌شود که این سرعت بالا آمدن دمای آب، کاملا متمایز از حالت عادی است.

4 21 1024x683 - عامل خارجی در رادیاتور
عکس شماره 4

حالت پنجم :

هم چنین در صورتی که سوختن واشر سر سیلندر زیاد باشد، می‌توان خروج بخار آب را از اگزوز به همراه بوی خاصی که ناشی از سوختن ضد یخ است را به وضوح مشاهده و حس کرد. در این حالت چون بعد از خاموش شدن موتور برای مدت زیادی، آب به درون سیلندرها نفوذ کرده است و این آب با بخار شدن در داخل سیلندر پخش می‌شود، با نشستن  بر روی سر شمع‌ها باعث خواهد شد که روشن شدن پیشرانه بعد از گذشت چند ساعت از خاموشی، کمی سخت‌تر صورت بگیرد.
اما آخرین راه و البته مطمئن ترین راه برای بررسی سلامت واشر سر سیلندر، تست حباب زدگی رادیاتور است. به این صورت که رادیاتور را از آب پُر کرده و با باز بودن درب آن، موتور خودرو را روشن می‌کنیم.

تا زمان بالا آمدن دمای آب و باز شدن ترموستات صبر می‌کنیم. سپس زمانی که مطمئن شدیم ترموستات عمل کرده است، به مشاهده سطح آب درون رادیاتور می‌پردازیم. ورود حباب های هوا به صورت نسبتا منظم در آب در زمان روشن بودن پیشرانه، نشان دهنده ورود هوا از سمت واشر سر سیلندر است.

5 19 1024x576 - عامل خارجی در رادیاتور
عکس شماره 5
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer