عرق سرد؛ واقعی اما جنجالی - رسانه مجازی نیلسو

عرق سرد؛ واقعی اما جنجالی

نگاهی به فیلم آخرین ساخته سهیل بیرقی

  • توسط امیرعباس کلهر
image 1 - عرق سرد؛ واقعی اما جنجالی

سهیل بیرقی که سال ۱۳۹۴ توانست با فیلم «من» که از حضور بازیگران شناخته‌شده‌ای همچون لیلا حاتمی، امیر جدیدی، مانی حقیقی و بهنوش بختیاری در آن استفاده کرده بود، خودش را به‌عنوان یکی از کارگردانان آینده‌دار کشورمان مطرح کند، در دومین تجربه کاری خود سراغ موضوعی جنجالی و واقعی رفته است. فیلم سینمایی عرق سرد دومین اثر در کارنامه کاری سهیل بیرقی است که علاوه بر کارگردانی، نویسندگی آن را نیز بر‌عهده داشته است. این فیلم برای اولین‌بار در سی‌وششمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و به‌زودی نیز وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود؛ فیلمی با داستان واقعی از زندگی نیلوفر اردلان.

بیشتر بخوانید:

 اردلان، فوتبالیست تیم ملی فوتبال زنان ایران که در سال ۲۰۱۵ به دلیل نداشتن رضایت‌نامه از همسرش نتوانست از کشور خارج شود و به همین دلیل، از تیم ملی فوتبال بانوان ایران خط خورد. حالا بیرقی این موضوع را دست‌مایه فیلم جدید خود قرار داده است اما باید در نظر داشت که نزدیک بودن خط اصلی داستان به واقعیت می‌تواند به جذابیت آن کمک کند و از طرفی برای فیلم حاشیه‌ساز شود؛ حاشیه‌هایی که تا حدودی از طرف برخی از رسانه‌های خاص گریبان عرق سرد را گرفت.

کوثری در سکانسی از فیلم عرق سرد - عرق سرد؛ واقعی اما جنجالی
باران کوثری در سکانسی از فیلم عرق سرد

عرق سرد با چنین موضوع جذاب و جنجالی ساخته شده است. این فیلم زندگی افروز اردستانی با بازی باران کوثری است. کوثری که در این فیلم کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان ایران است، به دلیل گل‌زنی برای اولین‌بار توانسته به فینال مسابقات آسیایی راه پیدا کند، اما زمانی که او به قصد سفر به مالزی به فرودگاه مراجعه می‌کند، متوجه می‌شود که ممنوع‌الخروج شده است. شوهرش او را ممنوع‌الخروج کرده و هیچ راهی برای تماس او باقی نگذاشته است. حالا او چند روز فرصت دارد تا خروجش از کشور آزاد شود و بتواند به بقیه بازیکنان تیم که به خارج از کشور اعزام شده‌اند ملحق شود. در ادامه فیلم متوجه می‌شویم که افروز یک سال است که از شوهرش جدا زندگی می‌کند. اول تراپیست به او توصیه کرده شش ماه دور از هم زندگی کنند و حالا این شش ماه به یک سال رسیده و او در این مدت با یکی از بازیکنان تیم که از دوستان صمیمی افروز است و حتی به خاطر او با تیم به خارج از کشور نمی‌رود، هم‌خانه شده است. به نظر می‌رسد اصلاً همین هم‌خانگی دلیل اختلاف پیش‌آمده بین او و شوهرش باشد؛ البته در این میان کارگردان تلاش کرده است که خیلی مبهم به رابطه افروز و دوستش با بازی هدی زین‌العابدین بپردازد که رابطه این دو فراتر از یک دوستی معمولی است و انصافاً هم خیلی با دقت توانسته این موضوع را به مخاطب برساند که از زیر تیغ سانسور هم جان سالم به در ببرد.

دولتشاهی، باران کوثری و هدی زین العابدین در سکانسی از فیلم عرق سرد 1024x625 - عرق سرد؛ واقعی اما جنجالی
سحر دولتشاهی، باران کوثری و هدی زین العابدین در سکانسی از فیلم عرق سرد

سهیل بیرقی البته فقط به این موضوع نپرداخته است و به حاشیه‌ها و جزئیات زندگی زنان، آن هم زنانی که در دنیای ورزش مشغول فعالیت هستند، پرداخته است؛ برای مثال، در همان سکانس اول فیلم با حساسیت خانم سرپرست و مسئولین برای حجاب دخترهای فوتبالیست و کلاً رفتار آن‌ها و انتشار عکس و فیلم از پوشش و خنده‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شویم.
به نوشته اکثر منتقدان سینما، باران کوثری در فیلم عرق سرد بازی متفاوتی از خود به نمایش گذاشته است و همچنین بر اساس اخباری که در شبکه‌های اجتماعی در زمان اکران این فیلم منتشر شد، باران کوثری برای بازی در این فیلم 20 تا 21 کیلو وزن کم کرده است.

حالا که صحبت از حاشیه است، خوب است بدانید که عرق سرد در زمان اکران توسط سینماهای حوزه هنری تحریم شد و در سینماهای تحت پوشش این حوزه اکران نشد. این اتفاق اما با اعتراض تند باران کوثری در صفحه‌ شخصی خود در اینستاگرام روبه‌رو شد و در مقابل دختران فوتبالیست و فوتبال‌دوست از این فیلم در شبکه‌های اجتماعی حمایت گسترده‌ای کردند. موضوع دیگر هم عدم پخش تیزرهای این فیلم در صداوسیما و البته انتقاد‌های تند و تیز برخی از سایت‌ها و روزنامه‌ها به اکران عرق سرد بود؛ برای مثال، روزنامه جوان در مهرماه 1397 و بعد از اکران این فیلم در یادداشتی نوشت: فیلم عرق سرد فضایی سیاه و سفید و‌ های‌کنتراست از جامعه ایران ارائه می‌کند. در سوی سفید ماجرا، آدم‌های غیرمذهبی و مظلوم و در سوی سیاه ماجرا، آدم‌های مذهبی و ظالم قرار دارند. حد وسطی وجود ندارد. توطئه‌های مردانه، زنان آزاد را به بند کشیده و مدام با خدعه و نیرنگ در حال فریفتن افراد جبهه روبه‌رو است. زنان چادری در فیلم افرادی هستند که هویت زنانه خود را فراموش کرده‌اند و به ابزاری در دستِ نظامی مردسالار برای پیاده‌سازی یک ایدئولوژی شیطانی تبدیل شده‌اند. سمبل‌های مذهبی نظیر نصب پارچه یا علی بن‌ابی‌طالب در فدراسیون، وعده جایزه عتبات عالیات در برنامه تلویزیونی و پوشش چادر سرپرست تیم ملی فوتسال به تمامی در این فیلم باری منفی را القا می‌کنند.

کوثری در نمایی از فیلم عرق سرد - عرق سرد؛ واقعی اما جنجالی
باران کوثری و امیر جدیدی در نمایی از فیلم عرق سرد

 با وجود اینکه فیلم ماسک تعریف کردن یک ماجرای واقعی را به چهره زده است، اما این توان را ندارد که به شکلی واقعی به جامعه خود نگاه کند. عرق سرد می‌خواهد در مورد یک ایدئولوژی صحبت کند؛ ایدئولوژی‌ای که فیلم آن را مزورانه، ریاکارانه و تبعیض‌گرانه خطاب می‌کند؛ ایدئولوژی‌ای که با نگاهی ظاهربین، سطحی و سیاه و سفید جامعه را به دو دسته تقسیم می‌کند.
اما بیرقی با تأکید بر این موضوع که عرق سرد با فیلم اولش کاملاً متفاوت است و در ژانر و فضای دیگری ساخته شده، درباره فیلمش بیان کرده است: ساده‌ترین، کم‌خطرترین و راحت‌ترین کار برای من ساخت ادامه فیلم اولم «من» بود که در همان حال و هوا فیلم دوم را بسازم. این تنها کاری بود که می‌شد انجام داد اما من این کار را نکردم، بلکه آخرین و سخت‌ترین کار را انجام دادم؛ یعنی سراغ سوژه و فضایی رفتم که کاملاً متفاوت با فضای فیلم من است.

نمایی از فیلم عرق سرد
نمایی از فیلم عرق سرد

از نگاه منتقدین حرفه‌ای سینما هم عرق سرد فیلم بی‌طرفی نیست و به‌وضوح سمت قهرمانش و سمت آزادی در انتخاب سبک زندگی ایستاده است. فیلم وضعیتی را تصویر می‌کند که دست زن به هیچ جا بند نیست. شوهر هنوز او را دوست دارد و از حربه قانون در دستش استفاده می‌کند. افروز اگر صدایش را درنیاورد مشکلی حل نمی‌شود. اگر مسأله را به سطح افکار عمومی و کمپین‌های حقوق بشری بکشاند، فدراسیون و حاکمیت اذیتش می‌کند. هم‌تیمی‌ها حاضر به نرفتن نیستند و حتی هم‌خانه‌اش هم در دوراهی فیکس شدن در تیم و محروم نشدن و در مقابل حمایت از افروز وسوسه شده است و همه این‌ها چالش‌هایی هستند که شخصیت اصلی زن قصه درگیر آن است.

خلاصه اینکه عرق سرد با تمام حاشیه‌ها و جنجال‌هایی که داشته، به‌زودی وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود و می‌توانید اگر موفق نشده‌اید در زمان اکران این فیلم به سینما بروید در خانه به تماشای آن بنشینید و مطمئن باشید که این فیلم ارتباط مناسب و خوبی با شما برقرار می‌کند و داستان آن به حدی واقعی است که شما را تا انتهای فیلم همراه خود خواهد کرد.
نکته دیگری هم که باید درباره فیلم عرق سرد مطرح شود این است که این فیلم علاوه بر ایران در جشنواره بین‌المللی ان دولوز فرانسه به نمایش درآمده است.

باران کوثری، امیر جدیدی، لیلی رشیدی، هدی زین‌العابدین و سحر دولتشاهی از جمله بازیگران اصلی این فیلم هستند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer