علل کاهش قیمت خودرو در دو ماه اخیر - رسانه مجازی نیلسو

نیلسو بررسی کرد:

علل کاهش قیمت خودرو در دو ماه اخیر

در پی رخدادهای سیاسی و اقتصادی و البته قضایی اخیر، بازار خودرو سیری نزولی را در قیمت تجربه کرده و خودروهای داخلی و وارداتی‌ها با کاهش قیمت طی این یکی، دو هفته مواجه شده‌اند

  • توسط شاهین فلسفی
.jpg - علل کاهش قیمت خودرو در دو ماه اخیر

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، منحنی قیمت خودروهای داخلی و خارجی به خصوص طی هفته جاری نزولی بوده است. به گفته آنها، در بازار خودروهای داخلی کاهش قیمت تا مرز حدودا ۳ میلیون تومان نیز رخ داده و در بازار وارداتی‌ها نیز قیمت برخی محصولات تا ۳۰ میلیون تومان نیز افت کرده است. فعالان بازار دو دلیل عمده را برای روند نزولی قیمت خودرو مطرح می‌کنند که عبارتند از «افزایش عرضه خودرو به بازار»، «نزولی شدن نرخ ارز»

ترخیص خودروها قیمت ها را کاهش داد

رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره علت کاهش قیمت خودرو در روز‌های اخیر اظهار داشت: قیمت خودرو عمدتا تحت تاثیر مسائل روانی بازار است؛ در دوره‌ای به دلیل نوسانات ارز، قیمت سازی‌ در فضای مجازی و… قیمت خودرو افزایش پیدا کرد. تصمیماتی مانند ترخیص خودرو‌های مانده در کمرگ بر قیمت خودرو در بازار اثر مثبت داشت و قیمت‌ها را کاهشی کرد.

وزیر صنعت - علل کاهش قیمت خودرو در دو ماه اخیر
رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت

وی با بیان اینکه وزارت تحت امرش برای ساماندهی بازار خودرو و کاهش قیمت‌ها تصمیماتی اتخاذ کرده است، اظهار کرد: حدود ۵۰ هزار دستگاه خودرو‌های کف پارکینگ در روز‌های آینده به مشتریان تحویل داده می‌شود که اثر بسیار خوبی بر بازار دارد.

وی تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو را در بهبود شرایط بازار موثر دانست و تصریح کرد: مصوبه مجلس اثر مثبتی بر قیمت خودرو در بازار و کاهش التهابات داشت.

اثرات ورود قوه قضائیه به تخلفات خودروسازی

در همین رابطه محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با استقبال از ورود قوه‌قضائیه به تخلفات خودرو‌سازی، آن را موجب امیدوار شدن مشتریان دانست.

وی با اشاره به بازداشت چند مدیر خودروسازی و برخورد با تخلفات حوزه خودرو گفت: در چند روز اخیر کاهش قیمت خودرو را شاهد بودیم و این شوکی بود که شاید بازداشت مدیران خودروسازی یکی از دلایل آن بود؛ دلالان و همچنین خیلی از مشتریان نیز از تقاضاهایشان عقب کشیدند زیرا احساس کردند شاید در خودرو‌سازی تغییر و تحولی رخ دهد و مدیر لایقی بیاید که بتواند با بهره‌وری بیشتر هزینه را کاهش دهد و قیمت خودرو را پایین بیاورد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، کاهش قیمت خودرو را پاسخی به نخریدن خودرو توسط مشتریان نیز دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع عامل موثری برای کاهش قیمت خودرو است و اگر روند فعلی ادامه یابد، بازهم شاهد کاهش قیمت خواهیم بود.

منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی - علل کاهش قیمت خودرو در دو ماه اخیر
محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی

منصوری با بیان اینکه «ورود قوه قضائیه به تخلفات خودروسازی امید را به مشتریان برمی‌گرداند» اضافه کرد: البته بهتر بود پیش از این اتفاقات دولت به این ماجرا ورود می‌کرد؛ در واقع بهتر بود تحول در خودروسازی زودتر اتفاق می‌افتاد که منجر به بروز فساد و ورود قوه قضائیه نشود.

قیمت خودرو باز هم کاهش می‌یابد

سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران نیز با اشاره به کاهش نرخ خودرو در چند هفته اخیر تاکید کرد: در هفته‌های آتی نیز شاهد ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار خودرو خواهیم بود.

وی در رابطه با علل کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو اظهار کرد: به دنبال برخی اقدامات در ایران‌خودرو و سایپا از انحصار فروش و خرید خودروها توسط برخی افراد به صورت سبدی و عمده جلوگیری شده که گام مثبتی است و در کنار ثبات نرخ ارز کاهش قیمت خودرو را به دنبال خواهد داشت. 

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: علاوه بر این در حال حاضر خریداری برای خودرو در بازار وجود ندارد و این در حالیست که عرضه خودرو به بازار، افزایش خوبی داشته است.

موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران - علل کاهش قیمت خودرو در دو ماه اخیر
سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران

وی با بیان اینکه طی مدت اخیر ثبات در بازار ارز نیز وجود داشته‌ که بی‌تاثیر در کاهش قیمت خودروها  نبوده است، گفت: علاوه بر این اگر خودروسازان پایه‌های قیمتی خودروها را نیز پایین بیاورند، تغییر قیمتی نزولی در بازار به خوبی خود را نشان خواهد داد زیرا در گذشته خودروسازان پایه‌های قیمتی خودروها را متناسب با نرخ گذشته ارز که بسیار بالاتر از نرخ فعلی بود، تعیین کرده‌ بودند.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد: به طور کلی چنانچه‌ قیمت‌ها را از اواخر فروردین 98 (۲۵ فروردین) به بعد مورد بررسی قرار دهیم؛ می‌بینیم که از ۲۵ فرودین ماه سال جاری تا اواخر خرداد ماه بازار خودرو افزایشی پیش رفت اما از اوایل تیرماه تاکنون در بازار خودرو کاهش قیمت را مشاهده کرده‌ایم.

موتمنی از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار خودرو در آینده خبر داد و گفت: با بررسی و مقایسه تفاوت نرخ ارز در دی و بهمن ماه سال گذشته، اکنون که قیمت‌ ارز کاهش داشته و به ثبات رسیده؛ قیمت خودرو بسیار بالاست؛ بنابراین لازم است که بیشتر از این کاهش قیمت خودرو را شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: حتی در خودروهای مونتاژی نیز به وضوح دیده می‌شود که این خودروها در بازار آزاد زیر قیمت کارخانه خرید و فروش می‌شوند. به طور مثال جک S5کرمان‌موتور در کارخانه حدود ۳۰۲ میلیون تومان است اما در بازار ۲۷۰ میلیون  تومان فروخته می‌شود یا در شرکت مدیران‌خودرو نیز خودرویMVM ۳۱۵  در بازار ۱۱۵ میلیون تومان قیمت دارد در صورتی که شرکت این محصول را ۱۴۰ میلیون تومان تعیین قیمت کرده است. همچنین این شرکت تیگو۷  خود را ۴۳۷ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده در حالی که قیمت این محصول در بازار بین ۳۶۸ تا ۳۷۰ میلیون تومان است. 

دیگر علل موثر بر ارزان شدن خودرو

در بین دلایلی که برای نزولی شدن قیمت خودرو مطرح می‌شود، به نظر می‌رسد افزایش عرضه به بازار از سوی خودروسازان، نقش مهم‌تری در این ماجرا داشته است. دو ماهی می‌شود که وزارت صنعت،معدن و تجارت سیاست خود را از «رشد تیراژ به هر قیمت» به «تکمیل خودروهای ناقصی» تغییر داده و خودروسازان تمرکز خود را روی این ماجرا گذاشته‌اند. گفته می‌شد چیزی حدود ۲۰۰ هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان دپو شده که منتظر رسیدن قطعات برای تجاری شدن و عرضه به بازار هستند.

گویا خودروسازان به خصوص طی دو سه هفته گذشته ده‌ها هزار دستگاه از خودروهای مورد نظر را تکمیل و روانه بازار کرده‌اند و این موضوع تاثیر مهمی روی کاهش قیمت داشته است. طبعا اگر روند تکمیل خودروهای ناقص ادامه پیدا کند و ایران‌خودرو و سایپا و پارس‌خودرو بتوانند تمام محصولات دپویی (به علت کمبود قطعه) را روانه بازار کنند، می‌توان امیدوار بود روند کاهشی قیمت ادامه داشته باشد. این موضوع البته بستگی مستقیم به تامین نقدینگی خودروسازان دارد تا آنها بتوانند قطعات موردنیاز خود را تهیه و روند تکمیل ناقصی‌ها را حفظ کنند.

اما دیگر دلیلی که برای کاهش قیمت خودرو عنوان می‌شود، نزولی شدن نرخ ارز است. با توجه به رخدادهای سیاسی اخیر (به ویژه سفر ناگهانی وزیر امورخارجه به فرانسه و پس از آن، اظهارات مقامات ایرانی، آمریکایی و فرانسوی در مورد مذاکرات احتمالی میان طرفین)، بازار ارز نزولی شد و این موضوع روی قیمت‌ها در بازار خودرو نیز اثر گذاشت. به هر حال معمولا سیگنال‌های ارزی روی بازار خودرو نیز اثر می‌گذارد و سبب افت و خیز قیمت خودروهای داخلی و وارداتی می‌شود و در مقطع فعلی نیز سیر نزولی نرخ ارز یکی از علل کاهشی شدن قیمت خودرو عنوان می‌شود. در این بین، اثر کاهش نرخ ارز (نه فقط طی یکی، دو هفته اخیر، بلکه در بازه زمانی بیشتر) بر بازار وارداتی‌ها بسیار مشهود است. به گفته فعالان بازار، مسیری که نرخ ارز طی دو، سه ماه گذشته طی کرده، در مجموع سبب شده قیمت وارداتی‌ها افت قابل توجهی را به خود ببیند. به گفته آنها، مثلا هیوندای سانتافه که روزگاری بالای یک میلیارد تومان قیمت داشت، حالا به زیر ۸۰۰ میلیون تومان سقوط کرده است. دیگر خودروهای وارداتی نیز به نسبت قیمت چند ماه گذشته خود، روندی نزولی را در این مدت طی کرده‌اند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer