عیب یابی کاتالیزور - رسانه مجازی نیلسو

عیب یابی کاتالیزور

خرابی ها و نشانه های بروز عیب در کاتالیزور

  • توسط هیئت تحریریه
8 - عیب یابی کاتالیزور

همان گونه که گفته شد کاتالیزور قطعه ای است که با یک سری واکنش های شیمایی، اثر بسیار ملموسی روی کاهش آلودگی های سمی خارج شده از پیشرانه دارد. اما این قطعه برخلاف تصور بسیاری از افراد، دارای عمر مشخصی بوده و هرچند قطعه ای فلزی از اگزوز است، اما حساسیت های خاص خود را دارد.

1 2 - عیب یابی کاتالیزور

نشانه های خرابی کاتالیزور :
در صورت خرابی کاتالیزوز، نشانه هایی در کارکرد و میزان آلایندگی پیشرانه بروز می کند که خبر از ایراد در این قطعه می دهد. در صورت خرابی این قطعه، شتاب گیری خودرو دچار ایراد شده و موتور کمی تنبل می شود. این عیب منجر به افزایش مصرف سوخت نیز خواهد شد. در برخی از خودروها، خرابی قطعه با روشن شدن چراغ چک به اطلاع راننده می رسد که حتی می تواند باعث عدم روشن شدن پیشرانه یا دیر روشن شدن آن شود. همچنین در صورت خرابی کاتالیزور، پیشرانه ای دچار لرزش نیز می شود که ناشی از کارکرد نادرست آن است. 

 اما از راه های علمی و فنی برای تشخیص سلامت و خرابی کاتالیزور، انجام تست آلایندگی و هم چنین دیاگ زدن پیشرانه است. همان طور که گفته شد برخی از پیشرانه ها دارای دو عدد سنسور اکسیژن هستند تا میزان اکسیژن را قبل و بعد از کاتالیزور نیز بررسی کنند.  از این رو خرابی کاتالیزور را نشان داده و حتی این عیب باعث روشن شدن چراغ چک نیز خواهد شد. اما با استفاده از تست های آلایندگی که میزان هیدروکربن HC و مونوکسید کربن CO را بررسی می کنند، می توان به وضعیت سلامت و کارکرد این قطعه پی برد.

از روش های بررسی ظاهری این قطعه، تکان دادن کاتالیزور در زمان سرد بود آن است. کاتالیزور دارای شبکه های لانه زنبوری است که درون آن ها، عملیات کاهش آلایندگی انجام می شود. این لانه زنبوری ها به مرور گرفته شده و اصطلاحا خاک می شوند. در این حالت اگر کاتالیزور را تکان دهیم، صدای وجود قطعه های ریز شده در آن به خوبی شنیده می شود. همچنین بوی ناطبوعی که از اگزوز خودرو خارج می شود، یکی از نشانه های خرابی کاتالیزور است. این بود تا حدود زیادی شبیه به بوی تخم مرغ فاسد است.

2 12 1024x669 - عیب یابی کاتالیزور

عوامل خرابی کاتالیزور :
وارد آمدن ضربه به این قطعه باعث خرابی آن و شکستن لانه زنبوری های داخلش می شود. این عیب خصوصا در خودروهایی که کاتالیزور آن ها در زیر اتاق نصب است دیده می شود. ضمن اینکه در تصادف از جلو نیز در خودروهایی که کاتالیزور در جلوی پیشرانه قرار دارد، می تواند به این قطعه آسیب وارد کند. همچنین کارکرد نادرست پیشرانه نیز می تواند باعث کاهش طول عمر این قطعه شود. کاتالیزور باید به دمای مشخصی برسد تا بتواند فعالیت خود را به خوبی انجام دهد. عدم تحقق این اصل در کارکرد و سلامت آن اثر خواهد داشت. همچنین استفاده از مکمل های سوخت غیر استاندارد مثل انژکتور شور ها و یا اکتان بوستر ها نیز در کاهش سلامت کاتالیزور اثر دارد.

طول عمر قطعه (زمان تعویض) :
عمر کاتالیزور در حدود 4 سال و یا طی مسافت 80 هزار تا 120هزار کیلومتر است. بعد از سپری شدن این زمان باید اقدام به تعویض کاتالیزور گرفت که متاسفانه بخاطر نبود قوانین اجرایی محکم و قیمت نسبتا بالای این قطعه، معدود افرادی کاتالیزور خود را تعویض می کنند.

تشخیص اصل یا فیک بودن :
این قطعه با ضمانت و توسط شرکت های رسمی عرضه کننده لوازم یدکی فروخته می شود. از این رو می توان گفت قطعه تقلبی در این میان دیده نمی شود مگر اینکه کاتالیزور از عرضه کنندگان غیر رسمی تهیه شود و در ساخت آن تقلب صورت گرفته باشد.

نحوه تعویض و نصب :
کاتالیزور در برخی از خودرو ها در جلوی موتور و دقیقا بعد از منیفولد دود قرار دارد و در برخی از خودروها نیز این قطعه در زیر اتاق قرار گرفته است. با این وجود باز کردن و بستن این قطعه نیاز به داشتن مهارت و از همه مهمتر نیاز به لوازم جوشکاری اگزوز دارد چرا که در اکثر خودروها، این قطعه با جوش به بقیه سیستم اگزوز وصل است.

3 14 1024x631 - عیب یابی کاتالیزور

مناسب برای چه خودروهایی؟
کاتالیزور در برخی از خودروها در جلوی موتور نصب می شود. از این رو باید همان کاتالیزور مورد استفاده قرار بگیرد. اما در بعضی پیشرانه ها که این قطعه در زیر اتاق قرار دارد، می توان از کاتالیزور خودروهای دیگر نیز استفاده کرد. اما از آن جایی که این قطعه برای تمام خودروها وجود دارد و ابعاد و اندازه ها و میزان ورود و خروجی آن بر اساس مشخصات همان پیشرانه ساخته می شود، از این رو بهتر است تا کاتالیزور سفارش شده برای خود همان پیشرانه را تهیه کرد.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
کاتالیزور خودرو قطعه ای مصرفی با طول عمر مشخص است که با پایان آمدن آن باید این قطعه را تعویض کرد. کاتالیزور تعمیری نیست و فقط باید آن را جایگزین کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer