عید قربان جشنی برای همه مسلمانان - رسانه مجازی نیلسو

عید قربان جشنی برای همه مسلمانان

گزارش نیلسو از برگزاری عید قربان در کشورهای اسلامی

  • توسط معصومه ستوده
عید قربان

امروز عید قربان است؛ عیدی که به عربی به آن عید الاضحی یا عید نحر نیز گفته می‌شود. مناسبتی بزرگ که در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. دهم ذی‌الحجه روز بزرگ تاریخی است. در این روز بزرگ، حضرت ابراهیم از سوی خدا ماموریت یافت تا فرزندش اسماعیل را به فرمان خدا قربانی کند. درست در لحظه‌ای که ابراهیم آماده ذبح فرزندش در راه خداوند بود خداوند گوسفندی (یا قوچی) را برای انجام ذبح به نزد ابراهیم می‌فرستد و به او فرمان داده می‌شود که به جای اسماعیل این گوسفند را قربانی کند. بدین ترتیب عید قربان و سنت قربانی کردن به حج ابراهیمی افزوده شده و مسلمانان سراسر جهان دهم ذی‌الحجه را گرامی داشته و در این روز ضمن قربانی کردن، به جشن و سرور می‌پردازند.

بیشتر بخوانید:

غذاهای ویژه ماه رمضان در کشورهای مختلف

رمضان، ماه رسوم فراموش‌شده و لذت‌های کوچک

در این روز همچنین مستحب است که نماز عید قربان برگزار شود. نماز عید قربان باید در فاصله زمانی طلوع آفتاب روز عید تا ظهر خوانده شود و دو رکعت است. دومیلیون زائر حج ابراهیمی تا اذان صبح روز عرفه (روز قبل از عید قربان) فرصت دارند خود را به مزدلفه برسانند تا نیت وقوف کنند و تا طلوع آفتاب روز عید قربان در مشعرالحرام بمانند.

طلوع آفتاب صبح عید قربان، مجوز حرکت میلیونی حجاج به سمت سرزمین منا صادر شده و این پیاده‌روی بزرگ در مسیری ده کیلومتری آغاز می‌شود. حجاج با رسیدن به منطقه جمره، هفت سنگ را به جمره عقبی به عنوان نماد شیطان می‌زنند. بعد از رمی جمره عقبه، به ذبح قربانی پرداخته و پس از اطمینان از ذبح، حلق یا تقصیر را که به معنی تراشیدن موی سر است انجام می‌دهند و بدین ترتیب مناسک حج به پایان می‌رسد.

 عید بزرگ قربان در کشورهای اسلامی تعطیل است که البته مدت زمان تعطیلی متفاوت است. عید قربان به‌طور سنتی در بیشتر کشورهای مسلمان ۴ روز تعطیل است.

ترکیه و جان گرفتن صنعت توریسم

 تعطیلات عید قربان در ترکیه یک هفته بود که با دستور بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه، با صدور بخشنامه‌ای تعطیلات کارمندان و کارکنان دولت ترکیه به 9 روز افزایش یافت. به دنبال افزایش تعطیلات، نخست‌وزیر وقت ترکیه دستور پرداخت حقوق‌های کارکنان دولت و بازنشستگان را تا سقف زمانی یک هفته پیش از آغاز تعطیلات عید قربان صادر کرد.

گفتنی است تعطیلات عید قربان طولانی‌‌ترین تعطیلات سالانه در ترکیه محسوب می‌شود. بسیاری از شهروندان در تعطیلات قربان به مسافرت می‌روند. این افزایش تعطیلات با هدف جذب توریست صورت گرفته است کمااینکه قیمت تورهای عید قربان جهش قابل توجهی را تجربه می‌کند. مردم ترکیه در این عید آداب و رسوم خاصی دارند. از چند روز قبل خریدهایشان را انجام می‌دهند. در روز عید برخی از مردم ممکن است به خاطر ثواب برای اموات خود قربانی بدهند.

نماز عید قربان در ترکیه
نماز عید قربان در ترکیه

بسیاری از مردم لباس نو بر تن کرده و بعضی وعده‌های غذایی‌شان را در حیاط مقدس ترکیه آماده می‌کنند. اکثر مردم خانه‌‌هایشان را تمیز کرده و برای پذیرایی از مهمانان آماده می‌شوند. مردم ترکیه گوشت قربانی را به فقرا داده یا آن را میان همسایگان توزیع می‌کنند.

زیارت اهل قبور نیز در روز عید قربان رایج است. در این چند روز، ساختمان‌های اداری، مدارس و ادارات پست بسته می‌شوند، هر چند فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها عموما باز هستند. اتوبوس‌‌های درون‌شهری‌، بزرگراه‌ها و اتوبوس‌های دریایی با هدف تشویق به صله رحم و تقویت پیوند خانوادگی و دوستی، به دستور دولت ترکیه رایگان می‌شود. شهرداری‌ها در برگزاری هرچه صحیح و راحت‌‌تر عید قربان از روزها قبل جایگاه‌های ویژه را برای فروش و ذبح قربانی در نقاط مختلف اختصاص می‌دهند و بازرسی می‌کنند. تشکل‌های مدنی و برخی سازمان‌های دولتی ترکیه برای کمک به مستمندان، کمک‌های نقدی؛ پوست و امحاء و احشای قربانی‌ها جمع‌آوری می‌کنند. مهم‌تر اینکه دولت مردم را تشویق به ترک شهر می‌کند تا شهر با اذین‌بندی خاص خود پذیرای حضور گردشگران خارجی شود. استراتژی دولت ترکیه بهره‌گیری کامل از فرصت عید قربان برای توسعه گردشگری است و در این زمینه تبلیغات گسترده‌ای را انجام داده است تا گردشگران خارجی را ترغیب کند تا در عید قربان سفری به ترکیه داشته باشند. همچنین تورهای مسافرتی تلاش کردند تا در این مقطع زمانی پکیج خوبی به توریست‌ها ارائه کنند.

عراق

در عراق به مناسبت عید قربان و شب عرفه بسیاری از شیعیان به کربلا سفر می‌کنند و در آنجا مراسم ویژه عید قربان را برگزار می‌کنند. در روایات برای زیارت امام حسین (ع) در شب دهم ذیحجه و روز عید قربان بسیار توصیه شده است. همچنین در عراق مهمانی‌های بزرگ برگزار شده و مردم به شادی و پایکوبی پرداخته و رقص کردی انجام می‌دهند.

شیرینی عید قربان در عراق
شیرینی عید قربان در عراق

آذربایجان

عید قربان برای کشورهای پساشوروی حال و هوای دیگری دارد. به‌طور مثال، مردم مسلمان جمهوری آذربایجان امسال برای بیست‌وهشتمین سال متوالی پس از استقلال ملی این کشور، عید سعید قربان را به‌عنوان عید رسمی جشن می‌گیرند. به دنبال فروپاشی شوروی سابق و برقراری استقلال ملی شرایط مناسبی برای گرامیداشت عید قربان فراهم شده است. بر اثر محدودیت‌ها و مجازات‌‌های اعمالی رژیم شوروی سابق مردم مسلمان جمهوری آذربایجان ظرف 70 سال یعنی از سال 1920 الی 1991 میلادی (1299-1370) امکان اجرای آیین و رسوم دینی و ملی خود از جمله عید سعید قربان، عید فطر و نیز عید نوروز را نداشتند.

 در این دوره مسلمانان نه تنها در جمهوری آذربایجان بلکه دیگر جمهوری‌های مسلمان در قلمروی رژیم شوروی از جمله ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان نمی‌توانستند این آیین دینی را اجرا کنند. با وجود همه محدودیت‌ها مردم مسلمان جمهوری آذربایجان به‌ویژه در شهرستان‌ها و روستاهای این کشور، در روز عید قربان با ذبح گاو و گوسفند و توزیع آن در میان فقیران، عید قربان را گرامی می‌داشتند. این در حالی است که در آن دوره اقامه دسته‌جمعی عید قربان مانند سایر آیین‌های اسلامی امکان‌پذیر نبود. پس از استقلال ملی جمهوری آذربایجان در سال 1991 میلادی عید قربان و عید فطر به عنوان اعیاد رسمی این کشور اعلام و مسلمانان فرصت اجرای آزاد آیین‌های دینی خود را به دست آوردند .در حال حاضر شاهد برگزاری باشکوه عید قربان مانند سایر اعیاد دینی و ملی در سراسر این کشور هستیم و مسلمانان سنی و شیعه در روز عید قربان با حضور دسته‌جمعی در مساجد و سایر اماکن دینی نماز این عید خجسته را به‌جا می‌آورند.

تهیه انواع شیرینی و غذاهای محلی در روز عید توسط بانوان و رفتن به دیدار بزرگان خانواده برای عرض تبریک، فرستادن عیدی برای عزیزان از آداب عید قربان در آذربایجان است. همچنین در برخی مناطق آن گوسفند زنده با تزیین خاص به خانه تازه‌عروس‌ها فرستاده می‌شود. به مناسبت عید سعید قربان دو روز تعطیل رسمی در جمهوری آذربایجان اعلام شده است. نزدیک به عید قربان در شهرهای بزرگ می‌توان شاهد فروش گوسفندهای زنده از سوی دامپروران در نقاط مختلف شهر بود که قیمت یک گوسفند زنده 140 تا 160 منات (ارز ملی این کشور) است. نرخ هر منات در ماه‌های اخیر با افزایش نرخ ارزهای خارجی به 6800 تومان رسیده است. البته دولت اخیراً اعلام کرد برای سروسامان دادن و رعایت بیشتر الزامات بهداشتی، مقررات جدید فروش و ذبح گاو و گوسفند را در مراکز خاص صورت می‌گیرد.

ترکمنستان و سنت تاب خوردن

به مناسبت عید قربان در کشور ترکمنستان، مراسم خاصی برپا می‌شود. آنان نماز را در روز اول عید سعید قربان در کلیه مساجد ترکمنستان اقامه و سپس مسلمانان این کشور آسیای مرکزی گوسفند، بز، گوساله یا شتری را قربانی می‌کنند، عید قربان پس از عید سعید فطر بزرگ‌ترین عید ملی و مذهبی کشور ترکمنستان به شمار می‌رود. مردم این کشور از چند روز قبل خود را برای استقبال از این عید بزرگ آماده می‌کنند، خانه‌تکانی، پخت شیرینی و غذاهای سنتی و همچنین چراغانی خیابان‌ها در روزهای قبل از عید برخی از مراسم روز عید قربان است که شور و حال خاصی را در میان مردم این کشور ایجاد می‌کند. در روز اول تعطیلات عید مردان خانواده به دید و بازدید یکدیگر می‌روند و در این روز هر فردی که به دیدن فرد دیگری می‌رود برای او هدیه‌ای به همراه دارد زیرا آنان بر این باورند که این دید و بازدیدها می‌تواند نقش مهمی در استحکام روابط خانوادگی و دوستانه و همچنین رفع کدورت‌ها میان افراد داشته باشد.

ترکمن‌ها از سه روز قبل از عید، خانه و محله زندگی خود را برای جشن تمیز می‌کنند و یک روز قبل از عید را به پخت نوعی نان روغنی که از شیرینی‌های مخصوص عید قربان در کشور ترکمنستان است، اختصاص می‌‌دهند. افرادی که در روز عید حیوانی را قربانی می‌کنند، مهمانی بزرگی برگزار کرده و از اقوام و خویشاوندان خود برای حضور در این مهمانی دعوت می‌کنند. آنان همانند نوروز سفره‌های خاصی را برای عید قربان تدارک می‌بینند و شیرینی، گوشت قربانی، میوه، سبزیجات، میوه خشک، تنقلات از مهم‌ترین چیزهایی است که باید سر این سفره گذاشته شود.

در این روزها انجام بازی‌های محلی و تاب‌بازی در میان کودکان، نوجوانان و حتی جوانان از جمله آیین‌ جالب و سنتی میان مردم این کشور است. تاب‌بازی از گذشته‌های دور به عنوان یکی از بازی‌های مخصوص ایام عید قربان در بین اقوام ترکمن مرسوم بوده و آنان بر این باورند که در آیین سنتی با تاب‌خوردن گناهان افراد ریخته و به این ترتیب آنان از هرگونه آلودگی پاک و مبرا خواهند شد که از سوی ابزار دیگر سرگرمی و شادبخشی میان مردم به‌ویژه قشر جوان این کشور ‏است.

 شهرداری هر شهر از جمله در عشق‏‌آباد، پایتخت کشور ترکمنستان، تاب‏‌های بلند به ارتفاع حدود 10 متر نصب کرده و این محل به شلوغ‌ترین محل در روزهای عید سعید قربان در این کشور تبدیل می‏‌شود.

تاجیکستان و مراقبت از سفره

مردم تاجیکستان همچون سایر کشورهای مسلمان در روز عید قربان به قربانی کردن، دادن مهمانی، دید و بازدید اقوام، هدیه دادن مشغول هستند. نکته جالب در رویکرد دولت تاجیکستان، جلوگیری از اسراف و صرفه‌جویی است. به همین دلیل دولت به مردم هشدار داده است که در روز عید قربان مراقب اندازه سفره‌های خود باشند.

سخنگوی کمیته دولتی امور دینی، تنظیم جشن و مراسم تاجیکستان از گشت‌زنی گروه‌های ویژه این نهاد برای تحقیق مراعات چیدن سفره خانواده‌های مردم این کشور در روز عید سعید قربان خبر داد. به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از خبرگزاری آسیا پلوس، افشین مقیم گفت: «در روز عید سعید قربان کارمندان این نهاد در مناطق مختلف تاجیکستان به طور گزینشی رعایت قانون تنظیم جشن و مراسم را بررسی می‌کنند.» مقیم هدف از این اقدام را جلوگیری از اسراف در آراستن سفره روزعید سعید قربان درتاجیکستان عنوان کرده است.

سخنگوی کمیته دولتی امور دینی، تنظیم جشن و مراسم تاجیکستان تاکید کرده است که درصورت مشاهده نقض این قانون، افراد متخلف به مبلغ 5 هزار سامانی جریمه خواهند شد. در تاجیکستان حتی ابعاد سفره در روزهای عیدهای سعید فطر و قربان براساس قانون تنظیم جشن و مراسم مشخص شده است که در صورت تخلف، افراد جریمه مالی می‌شوند. حکومت تاجیکستان معتقد است طی 12 سال اخیر که این قانون در کشور اجرایی شده است از حساب کاهش هزینه جشن‌ها و مراسم، مردم 19 میلیارد سامانی صرفه جویی کرده‌اند.

هند

در روز عید قربان، مسلمانان در هند معمولاً بز را قربانی می‌کنند، به همین دلیل است که مسلمانان هند نام این عید را بخر یا بکری عید می‌شناسند. عمل قربانی بز در هند پس از اقامه نماز عید قربان انجام می‌شود. در شش شهر هند عید قربان با شکوه مثال‌زدنی و خاصی برگزار می‌شود. در شهر سرینگر که پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر محسوب می‌شود جشن‌های عید قربان با شکوه بیشتری برگزار می‌شود. ساکنان این شهر لباس‌های نو به تن کرده و برای خویشان و دوستان هدیه خریداری می‌کنند. آنها نماز جماعت را در حرم حضرت بال و درگاه تاریخی عیدگاه برگزار می‌کنند.

3 1024x683 - عید قربان جشنی برای همه مسلمانان
نماز عید قربان در هند

پس از آن با مراجعه به سه بازار عمده این شهر به نام‌های رگال چووک، لال چووک و بازار گونی اقدام به خرید خوراکی‌های مخصوص این عید می‌کنند. واضح است که این یک تعطیل عمومی در شهر است و شهروندان بیشترین استفاده را از این روز می‌برند. پایتخت هند به‌خصوص در بخش قدیمی، به دلایل مختلف مرکز مراسم عید قربان است. اول اینکه مسجد جامع در این قسمت از شهر واقع شده و دلیل دوم وجود رستوران‌های مختلف قدیمی است که غذاهای مغولی را به فروش می‌رسانند و در دهانه‌های کوچک در اطراف جامع مسجد قرار دارند. با توجه به اینکه دهلی‌نو در دوره‌های گذشته پایتخت برجسته امپراتوری مغولان بوده است، بهترین مراسم عید قربان در آن برگزار می‌شود. از جمله غذاهای سنتی مسلمانان هندی که در این روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند بریانی گوشت، قرمه گوشت، کیمه گوشت، بهونی کالجی و همچنین شیرینی‌های سنتی مانند شیر قورمه و شیربرنج هندی است.

شهر دیگری که مراسم عید قربان از شکوه زیادی برخوردار است شهر لکهنو در شمال هند است که محل زندگی نواب‌های هندی است. این شهر شهرتی بی‌نظیر در برگزاری مراسم عید قربان دارد. مسلمانان نماز عید قربان را در مسجد آصفی عیش در باغ عید‌گاه برگزار می‌کنند.

حیدرآباد شهر بازماندگان سلسله نظام حیدرآباد یا سلاطین آصفیه یا حکومت آصف‌جاهی است. در این شهر، مراسم روز عید قربان به عظمت تمام برگزار می‌شود.

در شهر بمبئی نیز درگاه حاج علی مکانی قرار دارد که نماز عید قربان در آن برگزار می‌شود. مسجد مناره مرکز دیگری است که در این روز شاهد حضور گسترده مسلمانان برای برگزاری نماز است. در ارتباط با غذا و شیرینی‌های سنتی، خیابان محمدعلی در این روز بهترین لیست غذاهای مسلمانان را ارائه می‌کند. برخی از مسلمانان هند، بعد از خرید قربانی آن را در منزل خود نگهداری کرده و حتی آن را آذین می‌بندند و علوفه مناسب برایش فراهم می‌کنند تا در روز عید قربان آن را قربانی کنند. (مسلمانان هند عقیده دارند اگر حیوان قربانی قبل عید خریداری و بمیرد باید دو برابر هزینه برای قربانی پرداخت و دو قربانی انجام دهند) در این ایام شهر و کوچه و بازار آذین‌بندی شده و شور و حال عجیبی بین مردم به‌خصوص مسلمانان وجود دارد و بازارها و کسب‌وکار رونق می‌گیرد چرا که مسلمانان هند قبل از عید اقدام به خرید و تهیه کفش و لباس نو کرده و اعتقاد دارند که در روز عید باید کفش و لباس نو برتن کنند و اغلب رنگ‌های روشن را انتخاب می‌کنند.

شیرینی‌های هندی که در شمال هند بسیار چرب و شیرین است برای این عید تهیه می‌شود. در صبح روز عید مسلمانان هند نماز عید قربان را به‌صورت جماعت در مسجد جامع شهرها و سایر مساجد بجا می‌آورند و پس از نماز یکدیگر را در آغوش گرفته و عید را به هم تبریک می‌گویند. در این روز جمله بکرا عید مبارک را می‌توان به کرات از مردم شنید.

پس از نماز عید، مسلمانانی که تمکن مالی خوبی دارند و قبلاً اقدام به خرید حیوان برای قربانی کردند، حیوان خریداری‌شده را قربانی می‌کنند. در اغلب شهرهای هند بز برای قربانی انتخاب می‌شود اما با توجه به اینکه شهر علیگر مرکز پرورش گاو میش یا بوفالو در شمال هند است و کشتار بوفالو مخالف عقاید هندوها نیست، اغلب مسلمانان ثروتمند در علیگر اقدام به قربانی بوفالوهای جوان می‌کنند. گوساله بوفالو تقریبا 150 کیلوگرم گوشت دارد که طبق شریعت اسلام، یک‌سوم از آن به نیازمندان اختصاص می‌یابد. غذاهای هندی مانند ماتام کاری و ماتام کورما با ادویه‌های معطر و تند هندی و گوشت تازه تهیه شده و از میهمانان پذیرایی می‌شود.

مالزی

مردم مالزی در روز عید قربان که از آن به نام هاری رایا عیدالاضحی یا هاری رایا حاجی یاد می‌شود، با اجرای سنت‌های قومی این روز را جشن می‌گیرند. جشن عید قربان به شورانگیزی عید فطر که به آن هاری پواسا یا عید روزه گرفتن می‌گویند، نیست. در این عید در همه ایالت‌های مالزی به‌جز کلانتان، ترنگانو، کداح و پراک دو روز تعطیل عمومی است، در سایر نقاط مالزی یک روز تعطیل است.

بخش‌های شرقی مالزی که تجمع اقوام ملایوی مسلمان در آن مناطق است، عید قربان را با شور بیشتری جشن می‌گیرند و در این شهرها در چنین عیدی به‌سختی می‌توان هتلی را برای اقامت پیدا کرد؛ اما چنین جشنی در کوالالامپور به علت ترکیب جمعیتی چندان مشهود نیست. در روز عید قربان مسلمانان مالزی لباس‌های نو بر تن می‌کنند و برای تبریک عید به دیدن بزرگ‌ترها می‌روند و در این دیدارها معمولاً هدایای مختصری نیز برای یکدیگر تهیه می‌کنند که ارزش مادی زیادی ندارند.

غذاهای شیرین و نیز بریانی و برنج به سبک جنوب‌شرق آسیا از جمله غذاهای مرسوم در مالزی در عید قربان است. اگرچه مسلمانان جهان در این روز گوسفند قربانی می‌کنند؛ اما مردم مالزی بیشتر بز یا گاو را برای قربانی انتخاب می‌کنند و گوشت قربانی تحویل جمعیت‌های اسلامی داده می‌‌شود تا در میان مسلمانان فقیر توزیع شود. برای قربانی معمولاً برخی مناطق مناسب در شهر و یا روستا تعیین می‌شود تا مردم قربانی‌های خود را در آنجا انجام دهند؛ چراکه اختصاص یک منطقه از شهر یا روستا از این جهت مناسب است که همه امور مربوط به قربانی و توزیع گوشت به‌صورت متمرکز زیر نظر جمعیت‌های اسلامی انجام می‌شود و یک سازماندهی مناسب بر قربانی حیوانات و توزیع گوشت آنها اعمال می‌شود. گاهی مزارع خاصی صرفاً برای تهیه حیوانات قربانی اختصاص داده می‌شود تا مسلمانان به راحتی بتوانند قربانی‌های خود را انتخاب کنند.

 در سال‌های اخیر مردم مالزی به قربانی کردن شتر علاقه نشان داده‌اند و هم‌اکنون در برخی مناطق آن را قربانی می‌کنند. با توجه به اینکه در طول تاریخ گذشته مردم مالزی با شتر آشنایی خاصی نداشتند و هرگز از گوشت آن نیز استفاده نمی‌کرده‌اند، افرادی که شتر را در این روز قربانی می‌کنند عموماً مردم اصلی مالزی یعنی قوم ملایو نبوده و به نژادهای دیگر تعلق دارند. می‌توان گفت این رسوم جدید به مهاجران عربی بازمی‌گردد که در سال‌های اخیر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. یکی از مراسم عبادی این روز برگزاری نماز عید قربان در مساجد مالزی چون مسجد نگارا، مسجد پوتراجایا و مشهد شاه علم است.

بنگلادش

مردم مسلمان شهر داکا به منظور شکر‌گزاری خداوند به‌خاطر اینکه مانع قربانی کردن حضرت اسماعیل شد، در عید قربان گوسفند، شتر و بوفالوهای بنگلادشی را قربانی می‌کنند. بنگلادشی‌ها گوشت قربانی خود را به سه قسمت تقسیم کرده، یک قسمت را به مستمندان شهر اختصاص می‌دهند. قسمت دیگر معمولاً بین دوستان و آشنایان فرد قربانی‌کننده تقسیم می‌شود و در نهایت قسمت سوم، بخشی است که خود فرد قربانی‌کننده و خانواده‌اش مصرف می‌کنند.

شادی کودکان در روز عید قربان در بنگلادش
شادی کودکان در روز عید قربان در بنگلادش

طبق گزارش در سال گذشته عید قربان 2018، در شهر داکای بنگلادش نزدیک به ۱۰۰هزار دام (گوسفند، گاو، شتر، بوفالو) قربانی شدند. مقامات محلی این شهر، صدها منطقه را برای قربانی کردن حیوانات اختصاص داده‌اند تا پاک‌سازی خون و بقایای قربانی برای کارکنان شهرداری شهر راحت‌تر باشد. اما اکثر ساکنان شهر، این مناطق تعیین‌شده را نادیده می‌گیرند و در همان خیابان‌های محل زندگی خودشان قربانی می‌کنند. این نحوه قربانی کردن در کوچه و خیابان موجب می‌شود تا به‌دنبال یک باران شدید در خیابان‌های این شهر، رودخانه خون جاری شود همچنان‌که این اتفاق سه سال پیش رخ داد و انتشار گسترده عکس بازی کردن بچه‌ها در جوی خون، موجب انتقاد گسترده جهانیان شد که به برکناری برخی از مسئولان شهری انجامید.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer