فرمان نافرمان - رسانه مجازی نیلسو

فرمان نافرمان

چه عیوبی در چرخ های خودرو می تواند ایجاد شود؟

  • توسط علیرضا داوودی
.jpg - فرمان نافرمان

 لاستیک‌ها محل ارتباط بین خودرو و مسیر جاده هستند که کنترل و هدایت آن‌ها با کمک سیستم فرمان انجام می‌شود. بروز مشکلات در تایرها و یا خود فرمان، به راحتی توسط راننده و حتی سرنشینان خودرو قابل لمس خواهد بود و البته رخداد مشکلاتی حتی کوچک می‌تواند منجر به اتفاقات بزرگ و ناگواری شود. از این رو اهل فن و مکانیک های با تجربه گوشزد می‌کنند که بهتر است تا با شنیدن کوچکترین صدایی در بخش چرخ ها و یا احساس لرزش در این قسمت ها، سریعا به دنبال عیب و رفع آن باشیم چرا که خرابی تایر و سیستم فرمان، می‌تواند به راحتی باعث برهم خوردن تعادل خودرو و عدم کنترل پذیری آن شود.

فرار تایرها:

در خودروهای دیفرانسیل عقب، ممکن است اتفاقاتی نظیر بریدن پلوس و یا خروج تایر از محور دیده شود که بسته به نوع محور، می‌تواند باعث عدم کنترل‌پذیری خودرو گردد. در محورهای نیمه شناور یا همان پلوس تخت، بریدن پلوس و یا شکستن بالبرینگ چرخ عقب و یا باز شدن خار و پیچ نگهدارنده پلوس به معنی خارج شدن پلوس از محور خواهد بود.

در این حالت پلوس با تایر از داخل توپی محور خارج می‌شود که اتفاقی خطرناک خصوصا برای خودروهای عبوری از روبرو است. قبل از بروز اتفاقاتی که منجر به این حادثه شود، می‌توان تا حدودی این اتفاق را پیش‌بینی کرد. یکی از نشانه‌ها، گرم شدن دیفرانسیل است که در نتیجه گیرپاژ بالبرینگ و افزایش اصطکاک در دهانه هوزینگ دیفرانسیل می‌شود. دیگر این که اگر زیر خودرو را جک زده و لاستیک را با دست تکان دهیم، می‌توان میزان سلامت بالبرینگ پلوس را تا حدود زیادی تشخیص داد.

1 29 1024x682 - فرمان نافرمان
عکس شماره 1

بیشتر بخوانید:

بریدن پلوس‌‌ها:

پلوس چه در محور عقب و چه در محور جلو، می‌تواند در اثر بار زیادی که به آن داده می‌شود و افزایش خستگی این قطعه، ببُرد. جنس نامرغوب پلوس، رها کردن کلاچ به صورت مداوم، فشار زیاد روی خودرو، تابیدگی پلوس، ایراد در پوسته محور و… از مهم‌ترین دلایل بریدن پلوس است.

2 29 1024x680 - فرمان نافرمان
عکس شماره 2

خلاصی در فرمان:

خلاصی فرمان به خودی خود عیب بزرگی نیست اما این حالت می تواند به خاطر ایراد در اتصالات و بخش هایی رخ داده باشد که بعدا به مشکلات بزرگ‌تری منجر شود. خلاصی فرمان می‌تواند ناشی از لقی در دنده‌های داخل جعبه فرمان باشد که این عیب با تعویض و سرویس قطعات این بخش رفع می‌شود. هم چنین خود فرمان در قسمت اتصالات با جعبه فرمان دارای مکانیزمی شبیه به گاردان است که خرابی چهارشاخه آن نیز می‌تواند بعدها منجر به برهم خوردن کامل فرمان شود. اما بعضی مواقع خلاصی در فرمان از عیب در جلوبندی است که شایع‌ترین آن، خوردگی قطعات سگدست، ایراد در سیبک ها و دیگر اتصالات فرمان تا چرخ هاست.

3 27 - فرمان نافرمان
عکس شماره 3

سفت بودن فرمان :

سفت بودن فرمان در انواع هیدرولیکی یا برقی، می‌تواند از عیب بخش کمکی آن باشد. اما از آن جا که نمونه‌های برقی تعداد کمی را در حال حاضر در بین خودرو ها تشکیل می‌دهند، به بررسی نمونه هیدرولیکی و الکتروهیدرولیکی آن می‌پردازیم. در مدل الکتروهیدرولیکی تفاوت فقط در نوع قدرت گرفتن پمپ هیدرولیک است که در این جا با کمک یک موتور برقی انجام می شود. خرابی پمپ هیدرولیک که از ساییده شدن ماه و ستاره داخل آن و یا سایه انداختن پیستون موجود در پمپ و در نتیجه فرار روغن ناشی می شود، باعث سفت شدن فرمان خواهد شد.

در این حالت معمولا فرمان در زمان سرد بودن روغن یعنی در اوایل روشن شدن خودرو قدرت خوبی دارد اما به مرور از توان آن کاسته می شود. هم چنین کثیفی و خرابی شیر فرمان نیز بسیار در این زمینه شایع است که معمولا با تعویض آن حل می شود. اما خرابی جعبه فرمان، کم بادی لاستیک‌ها، ایراد در شاسی در اثر ضربه خوردن، میزان نبودن فرمان و خصوصا زوایای کمبر، کستر، تواین، تواوت و کینگ پین نیز در این میان بی اثر نیست. آخرین علل شایع در بروز این عیب نیز می تواند از جنس نامرغوب تایر و هم چنین خرابی فنر های جلو باشد.

4 23 - فرمان نافرمان
عکس شماره 4

گیجی فرمان:

گیجی فرمان می‌تواند از نامساوی بودن باد تایرها نیز شود. هم چنین لقی در اهرم‌بندی فرمان که با تعویض قطعات خورده شده و ساییده شدن خصوصا سیبک‌ها و بوش‌ها انجام می‌شود، لقی در دنده‌های جعبه فرمان، ایراد در زوایای چرخ‌ها و خصوصا خرابی میل موج گیر و میل تعادل، ایراد در فنربندی خودرو و… از دیگر عواملی هستند که باعث گیجی فرمان می‌شوند.

لرزش در چرخ جلو:

لرزش در چرخ‌ها معمولا از نابالانسی باد تایر‌ها و وزن چرخ ها نشات می‌گیرد. اما خرابی در پلوس و خصوصا ایراد در این بخش در خودروهای دیفرانسیل جلو، عدم رعایت جهت چرخش صحیح تایر، کیفیت نامطلوب تایر و خصوصا تخم مرغی شدن آن، شکستن دیواره تایر در اثر حرکت در حالت کم باد در تایر های سیمی، ایراد در بخش فنربندی و… نیز از دیگر عوامل بروز لرزش در چرخ های جلو خودرو است. بازی چرخ‌ها در حین حرکت به پایین و بالا، از نشانه‌های خرابی کمک فنرهاست.

5 21 1024x576 - فرمان نافرمان
عکس شماره 5

کشیدن فرمان:

کشیدن فرمان در جاده‌ها تا حدود بسیار کمی به خاطر شیبی است که به جاده در هنگام ساخت به طرفین می‌دهند. اما فشار نامساوی در تایرها، تنظیم نبودن زوایای چرخ، ایراد در اتصالات و اهرم‌بندی‌ها نیز می توانند باعث کشیدن فرمان به یک سمت شوند. اما گاهی مواقع این حالت به خاطر ایراد در شاسی و یکی نبودن مسیر حرکت چرخ هاست که با آزمایش و بررسی باید به بررسی این حالت نیز پرداخت.

6 18 - فرمان نافرمان
عکس شماره 6
قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer