فشارسنج هوای موتور - رسانه مجازی نیلسو

آشنایی با سنسور MAP و عملکرد آن

فشارسنج هوای موتور

  • توسط علیرضا داوودی
1835994 1 - فشارسنج هوای موتور

سنسور MAP :
این حسگر با نام کامل Manifold Absolute Pressure، سنسوری برای سنجش میزان فشار هوای درون منیفولد هواست. اطلاعاتی که این سنسور از میزان فشار و غلظت هوای ارسالی به سمت سیلندرها کسب می کند به کامپیوتر پیشرانه یا همان ECU ارسال می شود تا در کنار اطلاعات دیگری از سنسورهای دیگر به دست می آید، میزان پاشش سوخت توسط انژکتورها تنظیم شود. شد این سنسور در قسمت ورودی هوا به موتور نصب می شود که می تواند روی هوزینگ یا منیفولد هوا باشد.

خرید سنسور مپ انواع خودرو

سنسور مپ
سنسور مپ بر روی هوزینگ هوا و یا منیفولد ورودی هوای موتور نصب است.

علائم خرابی :
خرابی سنسور مپ را می توان به کمک دستگاه دیاگ فهمید. اما با خراب شدن این قطعه، علائمی نیز در کارکرد پیشرانه پیدا می شود که در مجموع باعث بد کار کردن و یا خاموش شدن خودرو خواهد شد. با خرابی این سنسور ممکن است خودرو در هنگام خاموش کردن، دچار لرزش شود و یا در اول صبح با گاز دادن به خودرو، موتور خاموش شده و در برخی از خودرو ها می تواند مانع روشن شدن پیشرانه شود. خرابی MAP حالتی مانند کار نکردن یکی از سیلندر ها را پدید می آورد که این حالت در زمان رها کردن پدال گاز بیشتر خود را نشان می دهد. این سنسور شکل های مختلفی دارد که لوله های ورودی هوا نشان دهنده آن است.

2 9 1024x768 - فشارسنج هوای موتور
سنسور MAP مقدار فشار و غلظت هوای درون منیفولد هوا را اندازه گیری می کند تا بر طبق آن مناسب ترین مقدار سوخت توسط انژکتور ها پاشش شود.

تشخیص اصل یا تقلبی بودن :
این قطعه استهلاک کمی داشته و خرابی آن به ندرت اتفاق می افتد و از همین رو، می توان گفت در دسته قطعاتی قرار دارد که جنس تقلبی و غیر اصلی آن در بازار کم بوده و یا اصلا وجود ندارد. با این حال شرکت های متعددی این قطعه را برای پیشرانه های مختلف می سازند که به همین خاطر بهتر است تا در زمان خرید از انواع اصلی و سازنده های معتبر تهیه شود.

تعویض و نصب :
این قطعه بر روی منیفولد هوا و یا هوزینگ هوای ورودی به سمت موتور قرار دارد. معمولا با یک یا چند پیچ در محل خود قرار گرفته و با باز کردن پیچ ها می توان آن را تعویض کرد. دسته سیم متصل به این قطعه نیز فقط به یک شکل در محل خودش قرار می گیرد.

3 8 1024x912 - فشارسنج هوای موتور
سنسور مپ با یک یا چند پیچ در محل خود قرار دارد که با باز کردن آن ها می توان به راحتی این قطعه را از محل خود خارج کرد.

طول عمر قطعه (زمان تعویض) :
سنسور MAP دارای طول عمر مشخصی نیست و تا زمانی که این قطعه خراب نشده است می توان از آن استفاده کرد.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
سنسور مپ یک قطعه تعویضی است و نمی توان آن را تعمیر کرد. با این حال برخی مواقع نشستن کمی آلودگی در روی سنسور آن و یا گرفتگی لوله های متصل به محل این قطعه می تواند در محاسبه اطلاعات آن اختلال ایجاد کند.

مناسب برای چه خودرویی ؟ :
سنسور مپ در همه خودروهای انژکتوری وجود ندارد. برای مثال در خودروهایی که درای تکنولوژی پیشرانه قدیمی تری هستند، این قطعه دیده نمی شود. از طرفی هر سنسور مپ به خاطر نوع اتصال سوکت و شکل خاصش فقط برای همان پیشرانه ای مناسب است که برای آن طراحی شده و نمی توان سنسورهای مختلف را به جای هم استفاده کرد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer