فضای سبز بیشتر، اختلالات روانی کمتر - رسانه مجازی نیلسو

فضای سبز بیشتر، اختلالات روانی کمتر

کسانی که در شهرهای بسیار بزرگ با کمترین فضای سبز زندگی می‌کردند، بیشترین خطر ابتلا به اختلالات روانی را دارند، درحالی‌که افراد در مناطق روستایی با فضای سبز بیشتر، کمتر در معرض خطر قرار دارند.

  • توسط مونا محمدنژاد
ST 20171110 VNGREEN 3549862 - فضای سبز بیشتر، اختلالات روانی کمتر

براساس یک پژوهش از دانشگاه آرهوس در دانمارک خطر ابتلا به اختلالات روحی در کودکان افرادی که در محیطی با فضای سبز کمتری رشد می‌کنند، در مقایسه با افرادی که در نقاط سبزتر رشد می‌کنند تا 55 درصد بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

برای مشخص‌کردن این مسئله، محققان به تصاویر ماهواره‌ای دانمارک از سال‌ 1985 تا 2013 نگاه کردند تا فضای سبز در اطراف خانه‌های کودکان تعیین شود. سپس آن‌ها را با 16 اختلال روانی در بزرگسالی مقایسه کردند، از جمله سوءمصرف مواد، OCD، اختلالات خوردن، اختلال دوقطبی، افسردگی و اختلالات شخصیتی.

نتیجه: کسانی که در شهرهای کوچک با کمترین فضای سبز زندگی می‌کردند، بیشترین خطر ابتلا به اختلالات روانی را داشتند، درحالی‌که در مناطق روستایی با فضای سبز بیشتر این خطر کمتر وجود داشت. این حتی حاکی از کنترل عوامل اجتماعی-اقتصادی و سابقه بیماری روحی والدین بود.

آنچه اهمیت زیادی دارد این است که اگر در دوران کودکی در نزدیکی فضاهای سبز زندگی کنید، احتمال سلامت روانی شما بیشتر است. دکتر کریستین انگمان، دانشجوی دکتری در بخش علوم انسانی و مرکز ملی ثبت‌نام براساس تحقیقات دانشگاه آرهوس، می‌گوید: «اگر شما با فضای سبز از زمان تولد تا 10 سالگی احاطه شده باشید، خطر ابتلا به اختلال روانی در شما کاهش می‌یابد؛ بنابراین، فضای سبز در دوران کودکی بسیار مهم است.»

البته این مطالعه علت را ارائه نمی‌دهد و شما می‌توانید در یک شهر بزرگ در نزدیکی فضای سبز بزرگی زندگی کنید. این مطالعه نشان داد که برای سلامت روان شما در آینده مفید است که با مقدار مشابه فضای سبز در یک منطقه روستایی، احاطه شده باشید.

این اولین مطالعه نیست که نتیجه می‌گیرد که فضای سبز می‌تواند سلامت روان مردم را بهبود بخشد. یک مطالعه اخیر که در نشریه «Landscape & Urban Planning» منتشر شده است نشان می‌دهد که قدم زدن 50 دقیقه در طبیعت موجب کاهش اضطراب و افزایش شادمانی می‌شود و براساس گزارش منتشرشده در نشریه «Environment & Behavior»، قرار گرفتن در معرض طبیعت «خستگی ذهنی و احساسات تحریک‌پذیری را که با آن همراه است، کاهش می‌دهد».

به‌طورکلی، شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند محیط‌های شهری با بیماری‌های روانی مرتبط هستند. طبق یک مطالعه منتشرشده در مجله «Epigenetics» که براساس بیماری‌های ارثی و بدمزاجی است، تقریباً یک قرن تحقیق نشان‌دهنده خطر اختلال روانی بیشتر در میان افرادی است که در مناطق شهری زندگی می‌کنند در مقابل کسانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

چه چیزی در چمنزارها وجود دارد که سلامتی را ارتقا می‌دهند؟ این کاملاً روشن نیست، اما برخی از دانشمندان می‌گویند می‌تواند ما را از نظر جسمی تغییر دهد، فعالیت مغز ما را متفاوت کند، باعث پایین آوردن فشارخون شود و غیره.

منبع: www.marketwatch.com

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer