فوتبال زنان ایران و رویای جهانی‌شدن - رسانه مجازی نیلسو

فوتبال زنان ایران و رویای جهانی‌شدن

گلنوش اولین لژیونر فوتبال ایران نبود، آخری هم نمی‌ماند

  • توسط نیلوفر حامدی
گلنوش خسروی

فقط 18 سال دارد. روزی که ملی‌پوش شده بود حتی از الان هم خیلی کوچک‌تر بود و هیچ‌کس باورش نمی‌شد این دختر بااستعداد به این زودی به یک چهره مطرح در ورزش زنان ایران و البته یک لژیونر تبدیل شود. گلنوش خسروی حالا بیرق درخشش زنان فوتبالیست ایرانی را به دست دارد. اما او ورزش را از چه زمانی آغاز کرد؟

گلنوش فقط 14 سال داشت که به تیم سپاهان اصفهان پیوست. بازیکنی تیزهوش، جنگنده و باسرعت که خیلی زود جایش را در میان بازیکنان باسابقه‌تر پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:

در همین شرایط بود که کتایون خسرویار این ستاره را کشف کرد. خسرویار، مربی ایرانی که سال‌ها در آمریکا زندگی کرده بود و با هدف تقویت فوتبال زنان ایران به کشورش بازگشت، گلنوش را به تیم نوجوانان دعوت کرد تا آغاز راه روشن این بازیکن برای آینده باشد. حالا هم که گلنوش لژیونر شده او جزو اولین کسانی است که تبریک می‌گوید و برایش موفقیت آرزو می‌کند.

البته گلنوش اولین لژیونر فوتبال زنان ایران نیست. پیش از او زهرا قنبری و پروین فرهادی هم توانسته بودند در تیم‌های خارجی بازی کنند. همچنین شبنم بامتی، فوتبالیست سابق تیم ملی ایران جزو بازیکنانی بود که توانست در اروپا هم توپ بزند.

بیان محمودی، سرمربی تیم ذوب‌آهن و کسی که سه فصل پیاپی هدایت تیمی با حضور گلنوش را بر عهده داشته است، درباره او می‌گوید: «گلنوش از ابتدا استعداد بالایی داشت. نه تنها خوب و تمیز و باسرعت بازی می‌کرد، بلکه فکر خوبی هم داشت. همیشه بافکر بازی می‌کرد و همین مساله او را از خیلی از بازیکنان دیگر متمایز جلوه می‌داد.»

اینها در حالی است که رسانه‌ای برای انعکاس بازی و درخشش این بازیکنان وجود ندارد. سال‌هاست که مساله پوشش رسانه‌ای بازی‌های تیم‌های ورزشی زنان در ایران به عنوان چالشی جدی مطرح می‌شود. ورزشکاران و اعضای حاضر در ورزش زنان می‌گویند بدون پوشش رسانه‌ای و غیبت در تلویزیون، اسپانسرها میلی برای سرمایه‌گذاری در ورزش زنان نخواهند داشت و در مقابل هم صداوسیما سکوت می‌کند.

گلنوش خسروی
گلنوش خسروی اولین لژیونر فوتبال زنان ایران

اگرچه گاهی اوقات برخی از مسئولان ورزشی کشور وعده‌هایی مبنی بر این موضوع می‌دهند اما هیچ‌وقت عملی نمی‌شود.

محمودی با اشاره به اینکه اگر فرصتی برای نمایش بهتر این استعدادها وجود داشته باشد، تعداد گلنوش‌ها هم بیشتر خواهد شد می‌گوید: «اگر رسانه‌ای بود که این دختران را نشان می‌داد در آن شرایط قطعاً فقط چند گلنوش نداشتیم. بلکه هر سال می‌دیدید که چه چهره‌هایی از فوتبالیست‌های زن ایرانی در دنیا شناخته می‌شوند.»

نکته جالب اینکه خبر لژیونر شدن خسروی در زمانی کوتاه منتشر شد و رسانه‌ها، یکی پس از دیگری به انتشار اخبار آن پرداختند. همین مساله نشان می‌دهد که ورزش زنان در حال پیشرفت و قدرت‌نمایی است و از همه مهم‌تر، مردم هم دیگر مخاطب ورزش زنان هستند.

مثالش هم مسابقات جام جهانی فوتبال زنان که همین 2 ماه پیش در فرانسه برگزار شد. تعداد تماشاگران چندین برابر دوره‌های گذشته بود و درآمدزایی هم افزایش پیدا کرده بود. علتی که سبب شد فعالین عرصه زنان درباره دستمزد برابر هم بگویند و بنویسند.

حالا 2 هفته‌ای می‌شود که گلنوش خسروی در ازمیر ترکیه حضور دارد و همراه با تیم تمرین می‌کند. او درباره نحوه انتقالش و حضور در فضایی جدید می‌گوید: «این اولین بار نبود که به من پیشنهاد خارجی دادند. سال‌های گذشته هم چند پیشنهاد داشتم اما آنها را قبول نکردم چون هنوز سنم خیلی کم بود. می‌خواستم فرصت بیشتری به خودم دهم تا با تفکر بیشتر تصمیم‌گیری کنم و با جدیت بتوانم درباره این مساله مهم راهی را انتخاب کنم.»
او به خاطر سن کمش روزهای ابتدایی کمی هم استرس داشت: «اوایل مضطرب بودم. نمی‌دانستم از پس این تصمیم مهم برمی‌آیم یا خیر. اما خوش‌شانس بودم که به جایی آمدم که همه مدام به فکرم هستند. مربی و مدیر تیم مدام به من توجه می‌کنند و حواسشان به شرایطی که دارم هست. وقتی استرس دارم کنارم هستند. بازیکنان هم خیلی خوب هستند. این شرایط باعث شد تا رفته‌رفته از آن روزهای اضطراب اولیه‌ام کم شود.»
او می‌گوید نحوه تمرینات اینجا با ایران خیلی متفاوت است: «اصلاً نمی‌شود وضعیت اینجا را با ایران مقایسه کرد. ما در کشور و خیلی اوقات یک‌هفته پیش از شروع مسابقات تیم را می‌بستیم و باید خیلی زود به آمادگی می‌رسیدیم. به همین دلیل هم مصدومیت و مشکلات مختلف داشتیم. مسائل مالی که همیشه مهم‌ترین بحران تیم‌ها بود. اما اینجا چنین خبری نیست. دردسرهای این‌چنینی وجود ندارد. تمرینات سطح بالاتری دارد اما فشار را کم‌کم  بالا می‌برند تا به مرور به آمادگی برسیم. همه چیز فعلاً خوب است و امیدوارم به خوبی هم پیش برود.»

گلنوش، نماینده دختران ایران در ترکیه است. ترکیه‌ای که 2 دختر والیبالیست ایرانی هم در لیگش بازی می‌کنند و آنها هم چهره‌های شاخصی هستند. ورزش ایران در بخش زنان در حال پرواز است و هر روز بیشتر ترقی می‌کند. تنها کمی حمایت و توجه نیاز دارد تا در تمام جهان بدرخشد و به آنچه لیاقتش را دارد، دست یابد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer