فيلم چهارشنبه، روزی متفاوت برای مخاطب - رسانه مجازی نیلسو

فیلم چهارشنبه، روزی متفاوت برای مخاطب

  • توسط امیرعباس کلهر
WhatsApp Image 2019 04 27 at 14.54.55 - فيلم چهارشنبه، روزی متفاوت برای مخاطب

چهارشنبه نخستین فیلم سروش محمدزاده است که به موضوع قصاص و درگیری یک خانواده برسر راضی کردن برادر کوچکشان برای گرفتن پول دیه و بخشش قاتل پدر می‌پردازد. دو سال قبل در مراسم نامزدی اکرم پدر او طی یک درگیری، توسط یکی از اقوام نزدیک داماد کشته می‌شود و مدتی بعد از آن‌هم قاتل به اعدام محکوم می‌شود. امروز، روزی است که پس از مدت‌ها انتظار حکم اعدام او تأیید شده و اکرم به همراه خانواده‌اش یعنی خواهر و دو برادرش بایستی برای تأیید درخواست قصاصشان به دادسرا بروند اما گویا مشکلی پیش آمده است که اکرم و خواهرش طیبه را مردد کرده است.

بیشتر بخوانید:

آن‌ها موضوع را به سلیم هم می‌گویند اما ترجیح می‌دهند برادر کوچک‌تر طاهر چیزی از قضیه نداند، سلیم به او می‌گوید که بهتر است رضایت بدهند و به‌جای اعدام تقاضای دیه کنند ولی طاهر برمی‌آشوبد و اعلام می‌کند به‌هیچ‌وجه رضایت نمی‌دهد…

چهارشنبه به‌عنوان فیلم اول سازنده‌اش که تجربه مستندسازی هم داشته و این تجربه مستندسازی خیلی در بیان جزئیات و واقعی کردن فیلم به او کمک کرده فیلم قابل‌قبولی است و نوید حضور فیلم‌ساز جوانی را می‌دهد که می‌خواهد فیلم اجتماعی بسازد و به دور از فضاسازی‌های بیهوده و فرم‌های بی‌محتوا قصد شخصیت‌پردازی و قصه‌گویی دارد.

فیلم چهارشنبه به کارگردانی سروش محمدزاده که متولد ۱۳۵۸ است، با اینکه براساس موضوع تکراری قصاص شکل گرفته است ولی نگاه و رویکرد متفاوتی به این موضوع مهم جامعه ایران دارد. در همین سال‌های اخیر، فیلم‌های زیادی همچون «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» ساخته پوران درخشنده، «دهلیز» ساخته بهروز شعیبی و «سوت پایان» ساخته نیکی کریمی با موضوع قصاص ساخته شده‌اند، ولی تفاوت اصلی چهارشنبه با فیلم‌های نام‌برده و فیلم‌هایی با این مضمون، این است که فیلم سراغ تنش‌ها و دعواهای بین دو طرف شاکی و متهم نمی‌رود و در شکلی جدید و خلاقانه به تنش‌های داخلی خانواده شاکی می‌پردازد که سلیم با بازی شهاب حسینی، طاهر با بازی آرمان درویش، طیبه با بازی نسیم ادبی و اکرم با بازی هستی مهدوی اعضای آن هستند.

WhatsApp Image 2019 04 27 at 14.54.52 - فيلم چهارشنبه، روزی متفاوت برای مخاطب
شهاب حسینی در نقش سلیم

 فیلم در تمهیدی هوشمندانه و عامدانه بدون بیان انگیزه‌های قبلی داستان رضایت گرفتن این خانواده را مطرح می‌کند که سه نفر راضی به رضایت دادن شده‌اند و طاهر رضایت نمی‌دهد و می‌خواهد انتقام پدرش را بگیرد و قاتلش را قصاص کند.

فیلم خیلی به شخصیت‌ها نزدیک نمی‌شود ولی آن‌قدر که لازم است اطلاعات تدریجی می‌دهد و انگیزه‌ها و دلایل رفتار شخصیت‌ها را با جزئیات و تکرارهای بجا بیان می‌کند. لزومی ندارد که بدانیم خانواده سلیم کجا هستند و چرا طاهر شب‌ها در مغازه می‌خوابد ولی دلیل اختلاف بر سر رضایت با اینکه کمی طول می‌کشد تا مشخص شود ولی به‌خوبی تبیین می‌شود و تماشاگر پابه‌پای طاهر جلو می‌آید تا ببیند در ماراتن سلیم – طاهر چه کسی برنده می‌شود و آیا قاتل پدرشان قصاص می‌شود یا بقیه اعضای خانواده طاهر را راضی می‌کنند و با گرفتن دیه هم ازدواج اکرم بی‌دردسر انجام می‌شود هم قاتل پدر بخشیده و قصاص نمی‌شود؟
پایان‌بندی فیلم به نظر یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین و درعین‌حال مؤثرترین پایان‌بندی‌های سینمای ایران است که همزمان چند اتفاق مربوط و مهم به وقوع می‌پیوندد و چنان سیلی به طاهر کینه‌توز و خانواده‌اش می‌زند که تماشاگر هم از شدت این اتفاقات پشت‌سرهم و آنی شوکه می‌شود که در حقیقت فیلم برخلاف تصور به‌نوعی درباره کینه است تا قصاص و سرنوشت کینه و شخص کینه‌توز را روایت می‌کند.

در این فیلم بازیگرانی چون شهاب حسینی، نسیم ادبی، آرمان درویش، هستی مهدوی، امیرحسین شام بیاتی، الهام حاج‌فتحعلی، گیتی قاسمی، نیما راد، پیام اینالویی، رسول ادهمی، فرخنده فرمانی‌زاده، فرهاد محمدی، فرشاد محمدی و … بازی می‌کنند.

در نهایت اینکه در خلاصه داستان این فیلم که درحال‌حاضر در شبکه نمایش خانگی موجود است، نوشته شده است: «شاید هیچ‌کدام نمی‌دانستند اتفاقى می‌افتد که چهارشنبه را برایشان روزى متفاوت می‌کند.»

برچسب: چهارشنبه، سروش محمدزاده، شهاب حسینی، شبکه نمایش خانگی، اعدام، قصاص، سینمای ایران

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer