فیلتر کابین - رسانه مجازی نیلسو

فیلتر کابین

کارایی فیلتر اتاق خودرو و لزوم تعویض آن را بدانیم

  • توسط هیئت تحریریه
9 - فیلتر کابین

خودرو دارای فیلتر ها و صافی های مختلفی است که هر کدام وظیفه خاصی را به عهده دارند. از فیلتر بنزین بیرون باک تا فیلتر سوخت درون باک، فیلتر روغن، فیلتر گازوییل و آب گیر در پیشرانه های دیزل، فیلتر روغن، فیلتر هوای موتور و فیلتر هوای اتاق خودرو و… که نبود هر کدام به معنی بروز مشکلات جدی در کارکرد سیستم ها خواهد شد. اما از جمله فیلتر هایی که کمتر کسی به تعویض و بازرسی آن اهمیت می دهد، فیلتر هوای کابین است که اهمیت بالایی در ساختن یک هوای پاک و تمیز در کابین خودرو بر عهده دارد.

وظیفه فیلتر هوای اتاق :
همان طور که گفته شد و از نام این قطعه بر می آید، فیلتر هوای اتاق وظیفه تصفیه و پاکسازی هوای ورودی به اتاق را برعهده دارد. هوای بیرون خودرو خصوصا در زمان رانندگی در ترافیک و یا مسیرهایی مثل کوهستان های پر تردد و تونل ها، دارای آلودگی هایی است که ورود آن به کابین می تواند باعث بروز ناراحتی های تنفسی شود. کابین خودرو فضای کوچکی دارد و کمترین آلودگی می تواند به راحتی خود را نشان دهد. از این رو هوایی که در حال ورود به کابین است باید قبلا تصفیه و پاکسازی شود، بنابراین از فیلتر هوای اتاق برای این کار استفاده خواهد شد. در زمانی که به خواست راننده، دریچه های ورود هوا از بیرون به داخل خودرو باز است، هوای عبوری از این فیلتر گذشته و در نتیجه تمیزی و کارکرد این قطعه، اهمیت زیادی خواهد داشت.

1 15 1024x655 - فیلتر کابین
عکس 1 : فیلتر هوای کابین خودرو تاثیر زیادی در پاک بودن هوای اتاق در زمان استفاده از سیستم تهویه مطبوع و بخاری دارد.

علائم خرابی :
فیلتر هوای کابین یک قطعه مصرفی مثل دیگر فیلتر های موجود در خودرو است. این قطعه بعد از گذشت مدت زمانی که وابسته به هوای محیط دارد، آلوده شده و نیاز به تعویض خواهد داشت. کثیفی و آلودگی های نشسته بر روی فیلتر و تغییر رنگ ظاهری آن، بهترین نشانه از خرابی این قطعه است. یکی از بیشترین آلودگی ها روی فیلتر هوای اتاق، برگ های خشک شده درختان است. در صورت نبود فیلتر هوا، این برگ ها وارد مجاری هوای تهویه مطبوع می شوند. همچنین با آلوده کردن فیلتر در کارکرد آن و قدرت سیستم تهویه مطبوع نیز اثرگذار خواهند بود.

2 15 - فیلتر کابین
عکس 2 : یکی از بیشترین آلودگی ها روی فیلتر هوای اتاق، برگ های خشک شده درختان است.

تشخیص اصل یا فیک بودن :
امروزه چون ساخت فیلتر های هوای موتور و کابین خودرو به وفور انجام می شود، استفاده از قطعات اصلی و یا با برند های معتبر اهمیت بیشتری خواهد داشت. چرا که جنس کاغذ و تعداد چین خوردگی و توانایی های فیلتر کردن آن اهمیت بسیاری داشته و در سلامت هوای اتاق کاملا اثر خواهد داشت.

آموزش تعویض و نصب :
تعویض فیلتر هوای کابین در خودروهای مختلف تفاوت های زیادی دارد. چرا که در برخی از خودروها، این فیلتر از درون محفظه موتور قابل دسترسی است و در برخی از خودروها باید از داخل اتاق به آن رسید. این فیلتر گاهی از درون اتاق و از داخل داشبورد تعویض می شود و گاهی مواقع باید قطعاتی از داشبورد را باز کرد تا بتوان آن را تعویض نمود. از این رو آگاهی از موقعیت آن و همچنین نحوه تعویض فیلتر اهمیت بسیاری دارد که می توان با مراجعه به دفترچه راهنمای خودرو از این مسائل آگاهی یافت.

3 18 1024x1024 - فیلتر کابین
عکس 3 : نحوه تعویض و محل قرارگیری فیلتر کابین اتاق در خودروهای مختلف، متفاوت است. از این رو داشتن مهارت و آگاهی از نحوه تعویض فیلتر بسیار اهمیت دارد.

طول عمر قطعه (زمان تعویض) :
معمولا بهتر است با هر بار تعویض روغن موتور و یا نهایتا هر دو بار، سری به فیلتر هوای اتاق بزنیم تا در صورت کثیفی و تغییر وضعیت کاغذ آن، اقدام به تعویض آن کنیم. معمولا برای فیلتر اتاق نمی توان زمان و کارکرد مشخصی تعیین کرد چرا که کاملا به شرایط محیط استفاده نیز وابسته است.

مناسب برای چه خودروهایی؟
فیلتر هوای کابین مثل فیلتر هوای پیشرانه، یک قطعه اختصاصی بوده و برای هر خودرو کاملا منحصر به فرد است. از این رو نمی توان از قطعه ای غیر از قطعه مخصوص خودرو استفاده کرد. این فیلتر در قسمت مشخصی قرار می گیرد که اهمیت شکل و اندازه فیلتر را نشان می دهد.

4 - فیلتر کابین
عکس 4 : فیلتر هوای کابین در خودروهای مختلف در ابعاد و اندازه و همچنین محل های متفاوت قرار دارد.

گارانتی و ضمانت :
معمولا این قطعه مثل فیلتر هوای پیشرانه فاقد گارانتی و ضمانت است. از این رو خرید آن از فروشگاه های معتبر و شناخته شده و خرید برند ها و نشان های معتبر لازم و ضروری است.

قابلیت تعمیر یا تعویض :
بهتر است تا فیلتر اتاق را در زمان مورد نیاز آن تعویض کنیم. این فیلتر قابل شستشو نبوده و با اعمالی مثل بادگیری با هوای فشار بالا و… کاری علمی و فنی نیست. این فیلتر کاملا با سلامت سرنشینان خودرو ارتباط دارد و از این رو باید به آن اهمیت داد.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer