قطعه قطعه کردن نیروی ترمز - رسانه مجازی نیلسو

قطعه قطعه کردن نیروی ترمز

تشریح عملکرد سیستم های ترمز ضد قفل و EBD به زبان ساده

  • توسط هیئت تحریریه
2 5 - قطعه قطعه کردن نیروی ترمز

به ترمز ضد قفل :
یکی از مشکلاتی که در حین ترمزگیری های شدید با خودرو های فاقد سیستم ضد قفل پیش می آید، قفل شدن چرخ هاست. این پدیده در چرخ های عقب باعث می شود تا انتهای خودرو دچار بی تعادلی و انحراف شود که این اتفاق در مسیر های لغزنده با اصطکاک کمتر، شدید تر بوده و به راحتی خودرو را از انتها منحرف می کند و چون اکثر رانندگان در این شرتیط توانایی کنترل خودرو را ندارند، اتفاقات ناگواری در کمین آن ها خواهد بود. بروز قفل شدگی در چرخ های جلو نیز اتفاق ناگوار دیگری خواهد بود. چرا که در این حالت، کنترل خودرو عملا از دست راننده گرفته خواهد شد و حتی در صورت رها کردن پدال ترمز نیز، ممکن است خودرو به خاطر شرایط نامساعد زمین و مسیر حرکت، به حالت پایداری قبلی باز نگردد. ضمن این که این پدیده بر روی یخ و برف، می تواند به کلی کنترل و هدایت خودرو را از دست راننده خارج کند. اما در خودرویی که دارای ترمز ABS است، راننده قادر خواهد بود حتی در ترمزگیری های شدید، به راحتی با فرمان خودرو را به سمتی که مایل است هدایت کند و به این ترتیب قدرت مانور از راننده گرفته نخواهد شد.

برای جلوگیری از این رویداد ناخوشایند، مهندسان به دنبال راهکاری برای جلوگیری از این اتفاق و قفل نشدن چرخ ها در حین ترمزگیری های شدید افتادند تا این که سیستم ضد قفل ترمز یا Anti-Lock Braking System که به ABS شناخته می شود روی کار آمد. این سیستم در ابتدا توسط شرکت شرکت دانلوپ ماکسارت در سال 1966 میلادی و بر روی خودرو جنسن FF که یکی از خودرو های خاص آن زمان محسوب می شد، نصب شد که می توان آن را ایده های اولیه از سیستم ABS دانست. سپس مرسدس بنز در اواخر دهه هفتاد میلادی و با روی کار آمدن سنسور ها و حسگر های الکترونیکی، آن را بر روی اس کلاس w116 خود پیاده کرد.

1 5 1024x723 - قطعه قطعه کردن نیروی ترمز
عکس 1 : یکی از معروف ترین عکس های تست سیستم ترمز ABS توسط کمپانی مرسدس بنز که اشاره به کاهش طول مسیر توقف و کنترل خودرو در زمان ترمزگیری دارد.

اساس کار ترمز ABS :
ترمز های ABS می توانند از انواع چهار کاناله، سه و تک کاناله باشند که خودرو های سواری امروزه معمولا از انواع چهار کاناله با چهار حسگر هستند. یک چشمی بر روی چرخ، اقدام به شمارش تعداد دوران چرخ می کند. برای این کار یک چرخ دنده بر روی مجموعه اتصالات چرخ و یا در دیفرانسیل قرار داد و یک چشمی روبروی این چرخ دنده قرار گرفته و وظیفه شمارش تعداد دوران های چرخ را بر عهده دارد. تعداد دوران هر چرخ به نوعی بیانگر سرعت دورانی آن است که اساس کاری سیستم ABS نیز با توجه به همین داده ها بنا شده است. اگر نیروی ترمزی که به چرخ ها ارسال می شود، در همه شرایط یکسان باشد، نتیجه قفل شدن چرخی خواهد بود که در مسیر لغزنده قرار داشته و یا سرعت دورانی کمتری دارد. این کنترل فشار که بر اساس داده ها دریافتی از سرعت دورانی چرخ ها صورت می گیرد، توسط سوپاپ های خروجی به سمت سیلندر ترمز انجام می شود که به جای مدل های مکانیکی، نمونه ای الکتریکی است و فشار هیدرولیکی ترمز را در هر چرخ بر اساس دستورات ارسال شده از کامپیوتر مرکزی سیستم که آن هم بر اساس سرعت دورانی چرخ هاست، تنظیم می کند. به این ترتیب هر چرخ، نیروی ترمزی متناسب با سرعتی که دارد، از مدولاتور ABS دریافت می کند و در صورت تشخیص به قفل شدن، با برداشته شدن و کاهش فشار نیروی ترمز از روی آن چرخ، دوباره چرخ به حالت دوران باز می گردد و چون این بررسی وضعیت ها در هر دقیقه در حدود حداقل 15 تا 20 بار تکرار می شود، قفل شدن چرخ ها حتی در صورت وقوع، بسیار لحظه ای و اندک خواهد بود. قابل ذکر است که تعداد مرتبه های مانیتورینگ چرخ ها و بررسی وضعیت آن ها می تواند بر اساس تکنولوژی سازنده سیستم و دقت آن بیشتر از تعداد مرتبه گفته شده باشد.

2 5 1024x683 - قطعه قطعه کردن نیروی ترمز
عکس 2 : مدولاتور سیستم که وظیفه تنظیم فشار نیروی هیدرولیکی در ترمز چرخ ها را به عهده دارد.
3 6 - قطعه قطعه کردن نیروی ترمز

سیستم EBD را بشناسیم :
سیستم EBD یا Electronic brakeforce distribution به معنی تقسیم الکترونیکی نیروی ترمز را می توان یک ارتقا بر روی سیستم ABS دانست چرا که اساس کار همان است اما با جزییاتی دقیق تر که نیروی ترمز در هر چرخ به صورت دقیق تر و محاسبه شده تر به لنت ها برسد. این سامانه در واقع همان سیستم ترمز ضد قفل است که جدا از در نظر گرفتن شرایط سرعتی هر چرخ، می تواند وضعیت توزیع بار در خودرو را نیز در عملکرد خود دخالت دهد.

وقتی یک خودرو در حال حرکت بدون بار است، سیستم ترمز بر همین اساس تنظیم و برنامه ریزی شده است و متناسب با همین فیزیک نیز عمل خواهد کرد. اما در زمان ترمزگیری، وزن خودرو در راستای حرکت خودرو منتقل می شود و این اتفاق می تواند مشکلاتی به بار آورد.

در زمانی که خودرو در حال حرکت در مسیری مستقیم است و ترمزگیری می کند، چون معمولا وزن بیشتری از خودرو در قسمت جلو قرار دارد و از طرفی در زمان ترمزگیری نیز وزن خودرو به جلو منتقل می شود، پس چرخ های جلو نیاز بیشتری به نیروی ترمز دارند و این در حالی است که راننده قادر نخواهد بود این نیروی بیشتر را در اختیار چرخ های جلو قرار دهد و از طرفی سیستم ترمز حتی با وجود سیستم ABS نیز قادر به انجام این کار نخواهد بود. در این حالت، سیستم EBD نیروی بیشتری در اختیار چرخ های جلو قرار می دهد و ترمزگیری با قدرت بیشتری انجام می شود.

یکی دیگر از این انتقال وزن ها در زمانی است که خودرو دارای باری در قسمت عقب است. با ترمز زدن، وزن به جلوی خودرو منتقل می شود و با انتقال وزن بار به سمت جلو، این وضعیت از حالت استاندارد خارج می شود. پس نیاز است تا چرخ های جلو که وظیفه اصلی توقف خودرو را بر عهده دارند، نیروی ترمز بیشتری دریافت کنند. هم چنین اگر چرخ های عقب نیز نیروی بیشتری دریافت کنند، توقف در فاصله زمانی و مکانی کوتاه تری صورت می گیرد. این یکی از وظایف سیستم EBD است که به صورت الکترونیکی، نیروی ترمز را به شکلی بهینه بین چرخ ها تقسیم می کند.

حالت دیگر به ترمزگیری در داخل پیچ مربوط می شود. وقتی خودرو در داخل پیچ قرار دارد، اگر نیروی مساوی به بخش ترمز هر چرخ وارد شود، چرخی که درون دایره پیچ قرار دارد چون هم سرعت دورانی کمتری دارد و هم وزن کمتری روی آن قرار گرفته، نرخ کاهش سرعت بیشتری خواهد داشت. این وضعیت باعث می شود تا حتی بدون این که چرخی قفل شود، خودرو دچار بی تعادلی شود. در این زمان سیستم EBD نیروی بالاتری به چرخی که خارج دایره پیچ قرار دارد و وزن بیشتری را تحمل می کند و از طرفی سرعت دورانی بیشتری نیز دارد، اعمال خواهد کرد و در نتیجه خودرو بدون مشکل پیچ را طی خواهد کرد.

4 4 - قطعه قطعه کردن نیروی ترمز
عکس 4 : به کمک سیستم EBD، چرخی که فشار بیشتری را تحمل می کند، می تواند نیروی ترمز بیشتری نیز متناسب با وضعیت خود، دریافت نماید.
5 4 1024x218 - قطعه قطعه کردن نیروی ترمز
عکس 5 : در این تصویر که از آزمایشات مختلف به دست آمده است، می بینیم که یک خودرو با داشتن سیستم EBD در فاصله کمتری از همان خودرو بدون این سیستم متوقف می شود. در حالت سوم، فاصله مکانی برای زمانی که بار کمتری در خودرو است، کوتاه تر نیز می شود.

نظریه هایی درباره افزایش ایمنی :
جالب است که بدانیم برخی از کارشناسان و موسسه های مشغول در ایمنی خودرو ها، معتقدند که وجود سیستم هایی چون ABS و ESP نه تنها باعث افزایش ایمنی خودرو ها نمی شوند، بلکه موجب گول زدن راننده و بروز حوادث نیز خواهند شد. این گفته تا حدودی حقیقت دارد چرا که معمولا برخی از رانندگان به اشتباه تصور می کنند که سیستم های کمک پایداری هم چون ترمز ضد قفل و مخصوصا سیستم پایداری الکترونیکی، قادرند تا در هر شرایطی از بروز حوادث جلوگیری کنند و خودرو را در حالت پایدار و ایمن خود نگه دارند و این در حالی است که این سیستم ها فقط کمک به پایداری خودرو می کنند و در صورت تجاوز از شرایط اضطرار، نمی توان با قوانین فیزیک به رقابت پرداخت و انحراف خودرو و چپ شدن آن اصلا دور از ذهن نخواهد بود. اما با این حال طبق آمار هایی که در سال های پیش منتشر شد، بیان شد که برنامه پایداری الکترونیکی می تواند تا 26 درصد در تصادفات خودرو های سواری و حدود 48 درصد از تصادفات خودرو های شاسی بلند را کاهش دهد و از این رو یکی از برترین سیستم های ایمنی فعال خودرو محسوب می شود که بدون اختراع ترمز ضد قفل، وجود این سیستم نیز ممکن نبود.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer