قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم - رسانه مجازی نیلسو

قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

قدمت شهر قم و دهکده‌های اطرافش، به حدود 10 هزارسال پیش و زمان شکل‌گیری تمدن‌های نخستین بشری برمی‌گردد.

  • توسط ارمغان عبیری
جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

استان قم، یکی از کوچک‌ترین استان‌های ایران است که در ۱۲۵کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. به اعتقاد باستان‌شناسان، قم از نخستین مکان‌های روی زمین است که انسان‌های اولیه برای اولین‌بار در آن زندگی کرده‌اند. با توجه به اسناد تاریخی، قباد ساسانی بعد از جنگ با هیاطله، فرمان بازسازی قم را که پیش از دوره ساسانی نابود شده بود، صادر کرد. شهر قم به‌عنوان مرکز این استان، یکی از نقاط مهم گردشگری مذهبی در ایران است و این باعث شده اکثر افراد، قم را با اماکن مذهبی‌اش بشناسند. اما در این مطلب سعی داریم تا شما را با جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی این استان بیشتر آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید:

خانه ملّاصدرا

6. خانه ملاصدرا منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

خانه حکیم‌ ملّاصدرا در روستای کهک واقع شده و یکی از آثار ملی ایران به شمار می‌رود. این خانه‌ تاریخی در زمان صفویه ساخته شده، و متعلق به ملاصدرا، از بزرگ‌ترین فلاسفه و حکمای ایرانی و اسلامی سده 11 هجری قمری است. ملاصدرا به مدت ۱۵ سال در این مکان زندگی کرد. در ساخت این بنا از گل، خشت خام، تیرهای چوبی و گچ استفاده شده است. خانه‌ای زیبا با سقف گنبدی‌شکل که دارای گچ‌بری‌های ساده است و نور از طریق شیشه‌های رنگی به داخل آن راه می‌یابد؛ البته بیشتر این بنا تخریب شده و از 8 اتاق پیرامون شبستان، فقط یک اتاق باقی مانده است.

مسجد جامع قم

مسجدجامعقم - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

مسجد جامع قم از مکان‌های تاریخی ارزشمندی بوده که با به‌کارگیری اصول معماری ایرانی، از شکوه قابل‌توجهی برخوردار است. بعضی از باستان‌شناسان، تاریخ ساخت این مسجد را قرن 6 هجری و همزمان با دوره سلطنت پادشاهان سلجوقی می‌دانند. برخی هم معتقدند این مسجد در سال ۲۶۵ هجری قمری احداث شده؛ بعضی دیگر هم زمان تأسیس آن را به دوران حکومت طغرل سلجوقی نسبت داده و معتقدند فردی به نام بهاالدین کمال ثابت قمی، این عمارت باشکوه ایرانی را ساخته است.

دریاچه نمک حوض سلطان

3. دریاچه حوض سلطان منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

 دریاچه حوض سلطان (دریاچه شاهی، دریاچه ساوه، دریاچه نمک) مساحتی ۲۴۰ کیلومتر مربعی دارد. این دریاچه شامل دو چاله مجزا به نام‌های حوض ‎سلطان و حوض ‎مره است که با آبراهه باریکی به هم وصل می‎شوند. 

کوه خضر نبی

1. کوه حضر نبی منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

بر طبق اسناد تاریخی و نظر باستان‌شناسان، کوه خضر نبی (کوه سفید) قدمتی 3هزار ساله دارد. هزاران سال قبل، بر بالای قله این کوه غاری وجود داشته که بعدها به مسجد کوچکی تبدیل شده است. گفته می‌شود این مسجد، محل زیارت خضر نبی بوده و در زمان‌های دور، عبادتگاه عارفان به شمار می‌رفته است.

حمام عشقعلی

4. حمام عشقعلی منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

حمام تاریخی عشقعلی در دوره قاجار بنا شده و یکی از آثار ملی ایران محسوب می‌شود. این اثر تاریخی، دارای یک حمام بزرگ و مجرای زنانه و مردانه بوده که به‌تازگی مرمّت شده است.

مقابر گنبد سبز

14. مقابر گنبد سبز منبع سفرزون - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

مقابر گنبد سبز، محل دفن چند تن از اعضای سلسله صفوی بوده و دارای سه بنای تاریخی با گنبدهای بسیار زیباست. این سه بنا شامل برج مقبره خواجه اصیل‌الدین، محل دفن دو تن از امرای خاندان صفوی در سال ۷۶۱ هجری قمری، برج مقبره خواجه علی‌صفی، محل دفن سه تن از امرای خاندان صفوی در سال ۷۹۲ هجری قمری و برج مقبره شمالی است که متعلق به اواخر قرن 8 و اوایل قرن 9 هجری بوده، اما نام صاحب مقبره‌اش به علت تخریب کتیبه آن، مشخص نیست. گنبدهای جنوبی و مرکزی از بیرون به شکل استوانه‌ منظم ۱۲ وجهی و از درون، هشت‌ضلعی هستند، درحالی‌که گنبد شمالی از بیرون و درون هشت‌ضلعی است.

قلعه قمرود

0. قلعه قمرود منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

قلعه تاریخی قمرود در دوره پادشاهی اشکانی بنا شده است. این قلعه دو طبقه دارای یک بازارچه و یک حیاط مرکزی بوده و دور تا دور حیاط هم چندین حجره قرار داشته است. حوضخانه و بادگیر هم از دیر بخش‌های این قلعه به شمار می‌روند.

قبرستان شیخان

5. قبرستان شیخان منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

قدمت این مکان به دوران امامان شیعه بازمی‌گردد. قبرستان بزرگ بابلان بر اثر عملیات شهرسازی از بین رفته و قسمت باقی‌مانده، قبرستان شیخان نامیده می‌شود. در قبرستان تاریخی شیخان ۶ مقبره وجود دارد که در هرکدام، عالمان دوره‌های مختلف تاریخی دفن شده‌اند. قبر بیش از ۶۰۰ نفر از بزرگان ازجمله میرزای قمی، زکریا ابن‌آدم، زکریا ابن‌ادریس، میرزا جواد ملکی تبریزی، محمدحسین فاضل تونی در این قبرستان واقع شده است. 

بازار تاریخی قم

7. بازار قم منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

معماری بازار تاریخی قم در دوره قاجاریه و به دست استاد حسن قمی صورت گرفته و یکی از آثار ملی ایران است. گنبد بازار از نوع عرق‌چینی و پوشش زیر آن، شمسه‌کاری با اسلوب رسمی‌بندی و یزدی‌بندی است. این بازار از بخش‌های مختلفی همچون چهارسوق، تیمچه، سرا و راسته تشکیل شده است. تیمچه بازار بزرگ‌ترین سقف ضربی ایران به شمار می‌آید. در ساخت این مجموعه از خشت، گل، آجر و سنگ استفاده شده است. بناهای مختلف این مجموعه، قدمت‌های متفاوتی دارند. بعضی از آن‌ها مربوط به دوره‌های سلجوقی- ایلخانی، بعضی مربوط به پیش از عصر صفوی و بعضی هم مربوط به دوره‌های صفوی- قاجاری هستند. در سال‌های اولیه‌ دوره‌ پهلوی نیز، بخش‌های جدیدی به بازار اضافه شد.

کاروانسرای دیر گچین

8. کاروانسرای دیر گچین منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

کاروانسرای دیر گچین، یکی از بزرگ‌ترین کاروانسراها و به نوعی مادر کاروانسراهای ایران است که به دلیل استفاده از گچ در ساخت آن، با این نام شناخته می‌شود. از این کاروانسرا در متون تاریخی به نام‌های دژ اردشیر، دیرالجص، قصرالجص، رباط، قصرگچ، قلعه دیر و قلعه دیرکاج نام برده شده است. وسعت محوطه کاروانسرا به 12هزار متر مى‌رسد. بناى کاروانسرا با وسعتى حدود 8هزار متر در وسط محوطه احداث شده و داراى 43 حجره، ایوان شاه‌نشین، حیاط‌خلوت و 8 شترخانه، منظر شاهى، 2 مغازه براى نگهدارى کالا، حمام و مسجد است. این بنا در دوران سلجوقیان و صفویان بازسازی شد و در زمان قاجار هم بخش‌های جدیدی به آن اضافه شد.

حمام حاج عسگرخان

15. حمام حاج عسگر منبع سفرزون - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

حمام حاج عسگرخان در سال ۱۲۱۶ هجری قمری و همزمان با سلطنت فتحعلی‌شاه ساخته شده است. این مجموعه دارای دو حمام و یک چاله‌حوض است که البته از چاله‌حوض دیگر اثری باقی نمانده است. همچنین، حمام دارای دو گنبد است که در زیر گنبد اول، رختکن و در زیر گنبد دوم، محل اصلی شستشو قرار دارد. جالب اینجاست که این حمام همچنان باز است و مردم از آن استفاده می‌کنند.

غار وشنوه

10. غار وشنوه منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

غار وشنوه در کوهستان اردهال واقع شده است. این کوهستان ۴ غار یا چاله دارد که یکی از این غار‌ها دارای منابع غنی آب است. آب این غار از طریق شیار‌های کوهستان جمع شده و به صورت چشمه خارج می‌شوند و به این منبع آبی می‌ریزد. در اطراف غار وشنوه ۲۱ معدن تاریخی وجود دارد که تاکنون سفالینه‌هایی در آن‌ها یافت شده که مربوط به ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد هستند.

گنبد نمکی طغرود

12. گنبد نمکی منبع موج نیوز - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

تاریخ زمین‌شناسی گنبد نمک طغرود به 60 میلیون سال قبل برمی‌گردد. این گنبد، بسیار عظیم است و گسترش شمالی آن تا طول 3 کیلومتر ادامه دارد. گنبد نمکی طغرود، تنها گنبد نمکی متقارن در جهان است که در دل خود یک دریاچه کوچک منحصربه‌فرد هم دارد. در داخل این گنبد، بلورهای نمک به صورت تیغه‌های مشخص و کنگره‌داری درآمده‌اند.

خانه تاریخی یزدان‌پناه

13. خانه یزدان پناه منبع سفرزون - قم‌گردی؛ آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان قم

خانه‌ تاریخی یزدان‌پناه حدود ۱۲۰ سال قدمت داشته و متعلق به اواخر دوره‌ قاجار و اوایل دوره‌ پهلوی است. این بنا دارای ۱۰ اتاق بوده که برای ورود به بخش اندرونی خانه باید از یک دالان عبور کرد. اتاق‌های خانه ارتفاع‌های مختلفی داشته و نورگیری آن‌ها هم در فصول مختلف، متفاوت بوده است. این خانه‌ اکنون به یک رستوران سنتی تبدیل شده است.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer