لطفا با مینای دندان خود خداحافظی کنید! - رسانه مجازی نیلسو

لطفا با مینای دندان خود خداحافظی کنید!

گزارش نیلسو از رواج خمیردندان زغالی و تبعات آن

  • توسط معصومه ستوده
خمیردندان زغالی

تنها با استفاده چند روزه از این خمیردندان، دندانی به سفیدی هنرپیشه‌های هالیودی خواهید داشت. با استفاده مداوم از این خمیر دندان دیگر نیازی به سفید کردن دندان نخواهید داشت….آیا از دندان های زرد خود خجالت می‌کشید آیا دوست دارید که در مهمانی‌ها بخندید اما نمی‌توانید. تنها کافی است که خمیر دندان زغالی را چند شب امتحان کنید تا دندانهایتان مانند صدف بدرخشد….این محصول معجزه‌آسا می‌تواند تمام لکه‌های چای وقهوه را با زغال فعال از بین ببرد و شما لذت داشتن دندانهای سفید را تجربه کنید…تنها لازم است تا یک بار به ما اعتماد کنید تا برای همیشه مشتری دائمی ما بشوید و دیگر شاهد زردی دندان‌هایتان نباشید….این عبارات تنها بخشی از تبلیغاتی است که هر روزه درشبکه‌های ماهوره‌ای در مورد خمیر دندان زغالی صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی این سوال به صورت جدی مطرح است که آیا خمیر دندان زغالی واقعا می‌تواند چنین معجزاتی داشته باشد. آیا این خمیردندان به دندان آسیب نمی‌رساند؟

آسیب جدی

داستان خمیر دندان زغالی در حال حاضر نقل محافل شده است. تنها لازم است تا چند دقیقه در یک مهمانی حضور داشته باشید تا لیست بلندبالایی از معجزات باورنکردنی خمیر دندان زغالی دریافت کنید. بعد از این تبلیغات گسترده، متوجه خواهید شد که نیاز هست که خمیر دندان خود را تغییر دهید چراکه خمیر دندان معمولی هیچ فایده‌ای ندارد و هر روز دندان‌های شما زردتر از روز گذشته شده و سفید کردن دندان هم مشکل شما را حل نمی‌کند زیرا در کمتر ازیک ماه، رنگ دندان شما بدتر از سابق می‌شود.

 درمیان تبلیغات گسترده، خمیر دندان زغالی تلاش دارد تا برتری خود را اثبات کند. حتی در تایید تبلیغات خود به این موضوع متوسل می‌شوند که تاثیرات معجزه‌آسای زغال به تایید رسیده به همین دلیل زغال در مواد شوینده ، ماسک‌های زیبایی و ….کاربرد دارد. با وجود تبلیغات گسترده در مورد این محصول، این شک وجود دارد که آیا استفاده از خمیردندان زغالی راهکار مناسبی است؟ ایا براش زدن مرتب دندان‌ها با خمیردندان زغالی، می‌تواند مشکل زردی دندان را حل کند. در صورت اثبات این موضوع می‌توان گفت که خمیر دندان زغالی انقلاب بزرگی را در حوزه سلامت و بهداشت ایجاد خواهد کرد.

دکتر نسیم تقوی استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه «رسانه مجازی نیلسو» گفت: برای من بسیار عجیب است که خمیردندان زغالی تا این اندازه به دغدغه مردم تبدیل شده است. من بارها در پاسخ به بیمارانم گفتم که اگر شما خمیر دندان زغالی استفاده کنید باید با مینای دندان خود خداحافظی کنید زیرا این خمیردندان تاثیرات مخربی را روی مینای دندان می‌گذارد.

درست است که در چندروز نخست به دلیل وجود زغال دندان‌های شما بسیار سفید و درخشان خواهد شد اما پس از مدتی دندان شما بسیار زرد می‌شود که این زردی به هیچ عنوان قابل رفع نیست. تقوی در ادامه افزود: زغال به دلیل وجود کربن در ترکیبات خود مینای دندان را دچار مشکل می‌کند. زمانی که مینای دندان شما آسیب ببیند، دندان زودتر در معرض پوسیدگی قرار گرفته وعمر دندان کم می‌شود. به همین دلیل توصیه ما این است که به هیچ عنوان از این خمیردندان استفاده نکنید و دندان‌های خود را در معرض پوسیدگی قرار ندهید. اگر دندان‌های شما زرد شده است بهتر است از پودرهای سفید کننده دندان که استاندارد هست، استفاده کنید که به مینای دندان آسیب نمی‌رساند و در عین حال موجب می‌شود که پلاک‌های موجود بر روی دندان شما ازبین برود. درنتیجه عمر دندان شما افزایش پیدا می‌کند.

PicsArt 1478208840397 1024x938 - لطفا با مینای دندان خود خداحافظی کنید!
خمیردندان زغالی

دکتر مهرداد تمدن‌فر دندانپزشک و متخصص پروتز دندانی هم نظر دکتر تقوی را تایید کرد. مهرداد تمدن‌فر در مصاحبه با« رسانه مجازی نیلسو» گفت: به نظر من درشرایط کنونی محصولات موجود در بازار که در ماهواره یا تلویزیون تبلیغ می‌شود. در گام نخست نیازسنجی شده و برهمین اساس محصولی را تولید می‌کنند. به طور مثال محصولاتی که برای لاغری و …. تولید می‌شود هدفش این است که به نیاز مردم جواب بدهد. خمیر دندان زغالی هم با همین هدف تولید شده است که مردم بتوانند دندان سفیدی داشته باشند. البته مردم باید به این نکته توجه کنند که این محصول مورد تایید قرار نگرفته است و استفاده دائم از آن موجب آسیب گسترده به دندان می‌شود. انتظار ما از مردم این است که پیش ازاینکه محصولی را استفاده کنند در مورد آن تحقیقات لازم را انجام دهند و تنها تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرند. بهتر است که به جستجوی گوگل اکتفا نکنند و از دندانپزشک خود در این مورد سوال بپرسند.

ترکیب جادویی!

در تبلیغات خمیردندان زغالی تاکید زیادی صورت می‌گیرد که این محصول به دلیل ترکیبات منحصر به فردش خاصیت جادویی دارد. البته این بخش از تبلیغ چندان دروغ نیست کمااینکه زغال به دلیل ساختار فیزیکی خود خاصیت زیادی داشته و به همین دلیل در بسیاری از ترکیبات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما آیا این ترکیب جادویی قابلیت رفع لکه‌های دندان و سفیدی دندان را دارد؟ به هر حال موضوعی که ازاهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده این است که این ترکیب ضمن سفید کردن دندان به ساختار دندان آسیب وارد نکند و مصداق این ضرب‌المثل نشود که اومدیم ابروش را درست کنیم زدیم چشمش را کور کردیم!

نکته جالب اینجا است که بسیاری از دندانپزشکان این نگرانی را دارند که مبادا این خمیردندان عمر دندان را کوتاه کند. دکتر مینا هاشمی دندانپزشک به صراحت خواص جادویی این خمیردندان را رد کرد و در مصاحبه با« رسانه مجازی نیلسو» گفت: زغال فعال سال‌ها برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. بیمارانی من نیز بابت استفاده از این خمیردندان رضایت داشتند چون باورشان این بود که دندان‌هایشان سفیدتر شده است. به همین دلیل توصیه من را جدی نمی‌گرفتند. اگر من به عنوان یک دندانپزشک این خمیردندان را به بیمارم توصیه نمی‌کنم به این دلیل است که هیچ مطالعه طولانی مدتی بر روی خاصیت زغال فعال و اثربخشی آن بر روی دندان انجام نشده است. در حوزه دهان و دندان به مطالعات بیشتری نیاز داریم تا بتوانیم بی‌خطر بودن زغال فعال را به اثبات برسانیم. به عنوان مثال ما هنوز نمی‌دانیم زغال فعال اگر بلعیده شود چه تاثیری بر روی بدن خواهد داشت.هاشمی در ادامه تصریح کرد: بهتر است تا برای سفید کردن دندان از پوست میوه‌ها کمک بگیرید. باور من این است که تا حد امکان باید از به کار بردن مواد شیمیایی بر روی دندان پرهیز کرد. اما اگر تصمیم دارید که حتما این خمیر دندان را امتحان کنید بهتر است که اینکار را با احتیاط انجام دهید و مرتب از این خمیردندان استفاده نکنید. توصیه من این است که درهفته تنها یک بار از این خمیردندان استفاده کنید زیرا امکان دارد که مینای دندان شما ازبین برود. اگر بافت لثه‌های شما بیمار است، ریشه دندان ممکن است در نتیجه خاصیت خورندگی این زغال حساس‌تر شود. در این شرایط استفاده از این خمیردندان ضرر دارد زیرا امکان دارد که منجر به خونریزی لثه شود. اگرچنین نشانه‌هایی را بعد از مصرف خمیردندان تجربه کردید. بهتر است تا به یک دنداپزشک مراجعه کنید و خمیردندان حاوی زغال فعال را مصرف نکنید.

رویای دندان سفیدتر

در این زمانه لبخندی صدف‌گونه به ارزوی همه مردم تبدیل شده است اما واقعیت این است که این لبخند چندان هم آسان و ارزان به دست نمی‌آید. بیشتر مردم از زردی دندان خود گلایه دارند اما برای رفع زردی دندان باید چه راهکاری را اجرایی کرد؟ افراد باید روزانه حداقل سه بار مسواک بزنند و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا شیرینی و شکلات، قهوه و چای به میزان زیاد خودداری کنند همچنین بهتر است تا از مواد دخانی چون سیگار یا قلیان استفاده نکنند و درنهایت آب و محصولات لبنی چون شیر را به میزان کافی بنوشند. در این میان می‌توانند از راهکارهای خانگی همچون جوش شیرین و میوه‌ها برای سفید کردن دندان استفاده کنند. شستن دندان‌ها؛ استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید؛ استفاده از خمیردندان ضدجرم؛ استفاده از مخلوط جوش شیرین؛ ژل آلوئه‌ورا و لایه‌بردار گلیسیرین؛ پوست پرتقال؛ جویدن و مصرف میوه و سبزیجات؛ جویدن دانه‌ی کنجد؛ خوردن انجیر؛ استفاده از مسواک برقی؛استفاده از نخ دندان؛استفاده از محلول هیدروژن پراکسید و غرغره کردن محلول‌های ضدعفونی کننده؛ استفاده از دستگاه جرم‌گیر در خانه (دنتال پیک)؛ استفاده از میوه‌های حاوی ویتامین C؛ مصرف غذاهای تند؛ لیمو؛غرغره کردن و گرداندن روغن نارگیل در دهان راهکارهای خانگی برای سفید کردن دندان است. در بیشتر موارد این روش می‌تواند تا حدودی زردی دندان را از بین ببرد.

 اما اگر این روش‌های خانگی بی‌فایده بود. بهتر است تا به دندانپزشک مراجعه کنید تا کار جرم‌گیری دندان را انجام دهد. در جرمگیری با ابزارهای دستی، دندانپزشک از یک جرمگیر دندان استفاده می‌کند و به‌ صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد، اما این نوع جرمگیری سطحی و مناسب افرادی است که جرم دندانی زیادی ندارند. در جرم‌گیری با ابزارهای التراسونیک، پزشک به کمک یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد. بیمار در حین جرمگیری هیچ دردی را احساس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرمگیری با ایجاد لرزش و ضربه‌های بسیار کوتاه روی جرم‌ها آنها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود. این روش قادر است تا از میزان زردی دندان‌ها بکاهد و دندان‌های سفیدتر را برای شما به ارمغان بیاورد. مهمترین مزیت این روش حفظ مینای دندان است. البته این کارباید توسط متخصص انجام شود وگرنه جرم‌گیری غیراصولی آسیب جدی به دندان وارد می‌کند. در حال حاضر جرم‌گیری دندان بین 150 هزار تومان تا دویست هزار تومان هزینه به دنبال دارد.

سخن آخر

بازار خمیردندان زغالی بسیار داغ شده است بسیاری به این امید به جمع مصرف‌کنندگان می‌پیوندند که همواره دندان‌های سفید و درخشانی داشته باشند. اما این رویا خیلی زود رنگ می‌بازد. دندان‌ها زردتر از گذشته می‌شود. بدتر اینکه ترکیبات زغال برای همه دندان‌ها مناسب نیست وامکان دارد که موجب خونریزی لثه شود کمااینکه اثرات خورندگی زغال به اثبات رسیده است به همین دلیل بسیاری از دندانپزشکان استفاده از خمیردندان زغالی را توصیه نمی‌کنند و بر این باور هستند که ضرر این نوع خمیردندان بیشتر است به همین دلیل نباید این خمیر دندان را به صورت دائمی مصرف کرد مگر اینکه هفته‌ای یک بار مصرف شود. موضوع مهم دیگری که در تبلیغات خمیردندان زغالی بارها مورد تاکید قرار گرفته این است که این خمیردندان نشان سیب سلامت را دارد. موضوعی که به دروغ بارها گفته شده است. حال فرض بگیرید که این ادعا درست باشد اگر تمام دندانپزشکان تاکید کنند که این خمیردندان مضر است آیا باید به نشان سیب سلامت احترام بگذاریم یا نظر دندانپزشکان. در شرایط کنونی منطق حکم می‌کند که نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه را قبول کنیم تا تبعات خمیردندان غیراصولی زغالی دامنگیر ما نشود بخصوص اینکه اخیرا اخباری در مورد امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو منتشر شده است که بر نگرانی‌ها افزوده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer