لیست غافلگیرکننده ویلموتس؛ بازیکنان لیگ یک به تیم ملی رسیدند - رسانه مجازی نیلسو

لیست غافلگیرکننده ویلموتس؛ بازیکنان لیگ یک به تیم ملی رسیدند

مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران یک لیست 23 نفره را برای حضور در اردوی این تیم دعوت کرد. لیست جدید ویلموتس خیلی‌ها را در فوتبال ایران غافلگیر کرد.

  • توسط نیلوفر حامدی
مارک ویلموتس

این سرمربی بلژیکی حدود دو ماه پیش سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را برعهده گرفت و در فاصله کوتاهی، نخستین بازیکنان موردنظر خود را به تمرینات تیم ملی دعوت کرد. ویلموتس و شاگردانش پس از چند روز تمرین، در دو مسابقه دوستانه به مصاف سوریه و کره جنوبی رفتند. فاصله میان امضای قرارداد سرمربی بلژیکی با فدراسیون فوتبال ایران با اعلام لیست تیم ملی به قدری کوتاه بود که مشخص می‌کرد این بازیکنان نه با نظر ویلموتس، که بر اساس بازیکنان ایران در آخرین اردوی تیم ملی انتخاب شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

حالا که تقریباً دو ماه از آغاز کار ویلموتس در فوتبال ایران می‌گذرد، برای دومین بار لیست تیم ملی اعلام شده است. اما این بار نه‌تنها بازیکنان لژیونر به تیم ملی دعوت نشده‌اند، بلکه هیچ‌کدام از بازیکنان سرشناس شاغل در فوتبال ایران که پیش از این سابقه حضور در تیم ملی را داشتند هم در فهرست ویلموتس نیستند.

مارک ویلموتس به سراغ بازیکنان ناشناخته‌تر تیم‌های لیگ برتری و حتی شاغل در دسته یک رفته است. بیشتر این بازیکنان در رده سنی زیر 26 سال هستند. به نظر می‌رسد سرمربی تیم ملی به دنبال شناسایی تمام ظرفیت فوتبال ایران برای ساختن تیمی قدرتمند در آینده است.

اما سؤالی که خیلی زود پیش آمد، این بود که اساساً ویلموتس این بازیکنان را از کجا می‌شناسد؟ بازیکنانی که دست‌کم در یک سال گذشته هیچگاه به اردوی تیم ملی دعوت نشده‌اند چگونه نظر سرمربی تیم ملی را جلب کرده‌اند؟ آن هم در شرایطی که ویلموتس در هفته‌های پایانی مسابقات باشگاهی ایران کار خود را آغاز کرد و هنوز هم زمان زیادی تا آغاز مسابقات فصل 99-98 فوتبال ایران باقی مانده است.

اسامی بازیکنان دعوت‌شده به اردوی تیم ملی با سن و تیم باشگاهی آن‌ها به این ترتیب است:

اسامی بازیکنان و تیم‌هایی که در آن حضور دارند به شرح زیر است:

دروازه‌بانان:

محمدرشید مظاهری (29 ساله): تراکتور

مهدی امینی (23 ساله): پیکان

احمد گوهری (23 ساله): سایپا

مدافعان:

محمد انصاری (27 ساله): پرسپولیس

محمدحسین مرادمند (26 ساله): پدیده

سیاوش یزدانی (27 ساله): استقلال

ایمان سلیمی (23 ساله): تراکتور

دانیال اسماعیلی‌فر (26 ساله): ذوب‌آهن

مهدی شیری (28 ساله): پرسپولیس

محمد نادری (22 ساله): پرسپولیس

سعید آقایی (24 ساله): سپاهان

هافبک‌ها:

علی کریمی (25 ساله): در فصل گذشته بازیکن استقلال بود ولی فعلاً بازیکن آزاد محسوب می‌شود.

احمد عبدالله‌زاده (26 ساله): فولاد

امیرحسین کریمی (23 ساله): پیکان

رضا اسدی (23 ساله): به‌تازگی با استقلال قرارداد بست.

مهرداد محمدی (25 ساله): از سپاهان به آوس پرتغال پیوسته است.

محمد محبی (21 ساله): به‌تازگی از شاهین بوشهر به سپاهان پیوسته است.

محمد کریمی (23 ساله): سپاهان

سعید واسعی (24 ساله): پیکان

آرش رضاوند (25 ساله): استقلال

مجید علیاری (24 ساله): سایپا

مهاجمان:

شهریار مغانلو (24 ساله): پیکان

پیمان رنجبری (26 ساله): گل‌گهر سیرجان

173812 1024x682 - لیست غافلگیرکننده ویلموتس؛ بازیکنان لیگ یک به تیم ملی رسیدند
مارک ویلموتس در نخستین نشست خبری خود پس از حضور در ایران گفته بود که می‌خواهد نگاه خود را بیشتر به بازیکنان شاغل در لیگ داخلی بدوزد و فهرست جدید او نشان می‌دهد که در این راه عزمی جدی دارد.

قرار است تیم ملی ایران 24 تیر در یک مسابقه تدارکاتی که در پشت درهای بسته برگزار می‌شود با تیم امید ایران روبه‌رو شود و نفرات دعوت‌شده به اردو نیز برای شرکت در این مسابقه انتخاب شده‌اند.

تنها لژیونر حاضر در این فهرست مهرداد محمدی است که فصل قبل در سپاهان بازی می‌کرد و تازه با قراردادی سه‌ساله به تیم آوس پرتغال ملحق شده است. مارک ویلموتس در نخستین نشست خبری خود پس از حضور در ایران گفته بود که می‌خواهد نگاه خود را بیشتر به بازیکنان شاغل در لیگ داخلی بدوزد و فهرست جدید او نشان می‌دهد که در این راه عزمی جدی دارد.

ولی همچنان این سؤال باقی می‌ماند که ویلموتس بر اساس نظرات چه کسانی این 23 بازیکن را انتخاب کرده است؟ به‌خصوص اینکه در حال حاضر در فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران به سر می‌بریم و همین دعوت شدن به تیم ملی هم می‌تواند قیمت یک بازیکن را به مراتب بیشتر از قبل کند. حالا هر کدام از این بازیکنان که پیش این شاید کسی آن‌ها را نمی‌شناخت، خود را یک ملی‌پوش می‌دانند و شاید در مذاکره با باشگاه‌ها، سرسخت‌تر شوند.

اگرچه دعوت از بازیکنان جوان و گمنام اتفاق خوبی برای فوتبال ایران است، ولی این لیست ابهامات زیادی هم دارد. مشخص نیست وحید هاشمیان و علیرضا امامی‌فر دو دستیار ایرانی ویلموتس در انتخاب بازیکنان نقش داشته‌اند یا کمیته‌های فنی و جوانان فدراسیون. ولی در هر حال به موارد عجیبی در لیست برخورد می‌کنیم. به عنوان مثال، در این لیست بازیکنانی مثل محمد محبی و پیمان رنجبری دعوت شده‌اند که فصل قبل در لیگ دسته یک بازی می‌کردند و مشخص نیست بازیکنی که کیفیت حضور در لیگ برتر را ندارد چگونه می‌تواند برای تیم ملی بازی کند؟

یا در موردی دیگر، سعید واسعی که پارسال برای تیم پیکان به میدان می‌رفت، در فصل گذشته سه بار گل زد و یک پاس گل داد ولی در همان تیم پیکان، بازیکنی چون عیسی آل‌کثیر که هشت گل به ثمر رسانده بود و دو پاس گل هم داده بود، به تیم ملی دعوت نشده است. شاید برای این تصمیم این توجیه مطرح شود که واسعی 24 ساله و آل‌کثیر 29 ساله هستند و بازیکن جوان‌تر آینده روشن‌تری خواهد داشت ولی آماری که واسعی ثبت کرد هم به اندازه‌ای درخشان نیست که بتوانیم او را یک پدیده برای آینده فوتبال ایران بدانیم.

از نگاهی دیگر، شاید قرار داشتن نام شهریار مغانلو و پیمان رنجبری به عنوان دو مهاجم در فهرست تیم ملی، بیشتر از همه بازیکنان عجیب باشد، اما این دو نفر عملکرد درخشانی در فصل گذشته لیگ دسته یک ایران داشتند. فصل قبل مغانلو برای ملوان بندر انزلی و رنجبری برای گل‌گهر سیرجان بازی می‌کردند و هر دو نفر هم با 16 گل بهترین گلزنان فصل شدند. شاید همین موضوع ویلموتس و دستیارانش را مجاب کرده است که به آن‌ها فرصتی برای حضور در تمرینات تیم ملی بدهند و از نزدیک کیفیت کار آن‌ها را زیر نظر بگیرند.

246928 826 1024x683 - لیست غافلگیرکننده ویلموتس؛ بازیکنان لیگ یک به تیم ملی رسیدند
اگرچه دعوت از بازیکنان جوان و گمنام اتفاق خوبی برای فوتبال ایران است، ولی این لیست ابهامات زیادی هم دارد. مشخص نیست وحید هاشمیان و علیرضا امامی‌فر دو دستیار ایرانی ویلموتس در انتخاب بازیکنان نقش داشته‌اند یا کمیته‌های فنی و جوانان فدراسیون.

به نظر می‌رسد ویلموتس به دنبال پیدا کردن بهترین مهاجم فوتبال ایران است. سرمربی تیم ملی در اردوی قبلی که بازیکنانش بر اساس نفرات حاضر در جام جهانی و جام‌ملت‌های آسیا انتخاب شده بودند، پس از چند روز از اعلام لیست اولیه، علی علیپور را هم دعوت کرد. ممکن است دلیل دعوت شدن علیپور، کسب عنوان آقای گلی در فصل قبل فوتبال باشد. امکان دارد حالا ویلموتس از دستیارانش خواسته باشد که بهترین گلزنان لیگ یک را هم به او معرفی کنند تا شاید یکی از آن‌ها مهاجم موردنظر این سرمربی بلژیکی باشند. ویلموتس در همان دو مسابقه دوستانه ابتدایی با تیم ملی ایران نشان داد که چقدر به فوتبال هجومی علاقه دارد و به این دلیل داشتن یک مهاجم ایده‌آل، نقش زیادی در موفقیت تیم او خواهد داشت.

البته رنجبری و مغانلو امسال در لیگ برتر به میدان می‌روند. رنجبری امسال با گل‌گهر به لیگ برتر صعود کرده و مغانلو هم که به دلیل پشت‌سر گذاشتن خدمت سربازی برای ملوان بازی می‌کرد، با پایان دوران سربازی خود به تیم سابقش پیکان بازگشته است.

نکته دیگر درباره بازیکنان دعوت‌شده این است که بسیاری از آن‌ها سابقه حضور در تیم‌های پایه فوتبال ایران را در کارنامه دارند.

ولی به نظر می‌رسد ویلموتس برای تغییر نسل در تیم ملی ایران برنامه‌های ویژه‌ای داشته باشد. تیم ایران در زمان کارلوس کی‌روش برای چند سال ترکیب ثابتی داشت و حالا بسیاری از بازیکنان اصلی آن تیم پا به سن گذاشته‌اند و در آستانه بازنشستگی هستند. احتمالاً دوران حضور بازیکنانی مثل اشکان دژاگه، مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی در تیم ملی فوتبال ایران به سر آمده باشد و شاید جای آن‌ها را برخی از همین بازیکنانی که مارک ویلموتس به یک اردوی ظاهراً بی‌اهمیت دعوت کرده پر کنند.

قبلی «
بعدی »

اکانت اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید !

دسته‌ها

Footer